Pisztrángneveldét terveztek, aztán kiderült, hogy a hal akkor termeli a legnagyobb profitot, ha a tányérig elviszik. Így Szabó Gábor és Koncz Miklós inkább éttermet nyitottak, a felélesztett visegrádi pisztrángos tavakba pedig magyar ivadék helyett szlovák hal került. Amiből a családok maguk foghatnak ebédre valót, és megsüttethetik az Ördögmalomban. Füstölt pisztrángból pedig ezer is elfogy karácsony előtt.
„Úgy indult a cég, hogy reggelente fél hétkor találkoztunk a kisboltnál másnaposan, aztán jöttünk fel tutujgatni a pisztrángokat. Volt, hogy télen mínusz tizennégy fokban melles csizmában álltunk a vízben, és csákánnyal vertük a tízcentis jeget, mert másnap hoztuk volna az ivadékokat, és befagyott a tó.” Szabó Gábor és Koncz Miklós Visegrádon nőttek fel, gyerekkoruk óta jó barátok. Úgy harmincéves koruk körül, jó pár átötletelt kocsmázás után döntöttek úgy, hogy újra halat telepítenek az Apátkúti-völgy egykori pisztrángostavaiba.
Akkoriban Miklós volt a környék kerületvezető erdésze. A 80-as években édesapja üzemeltette a visegrádi halgazdaságot, három földmedres tóval, így fiától sem állhatott távol a pisztrángtutujgatás. Gábortól annál inkább: informatikusdiplomájával éppen a parlamentben dolgozott – igaz, gyerekkora óta ő is az erdőben töltötte szabad ideje nagy részét. Elolvasták az összes létező halszakirodalmat, és elmentek Hotsy Györgyhöz, a lillafüredi pisztrángtelep vezetőjéhez is, hogy kiokosodjanak. Vásároltak is tőle kapásból tizenötezer háromcentis ivadékot, és egy évig nevelgették, hogy aztán eladhassák őket.
„Jártunk föl kacsákat riogatni, siklót kergetni, nagyon vigyáztunk rájuk” – mesélik. Volt, hogy bedőlt egy fa a tóba, akkor bementek szétfűrészelni. Mert ugyan az efféle kárelhárítás az erdészet feladata, ám ők inkább azonnal intézkedtek. „Persze szóltunk nekik, hogy mi történt, de Miki szakmai múltjával gyorsabb volt eltüntetni, mint várni” – mondja Gábor.
Mindennapi hasznos tárgyak és a rájuk épülő hobbik. Ez az EDC. Azok a kellékek, amik megadják a felkészültség érzését viselőjüknek, a csomagbontástól a csavarhúzáson át akár az elsősegélynyújtásig vagy az önvédelemig. Mikor, ha nem a covid alatt futott fel a trend, és azóta sem csengett le. Alapvetése: a legjobb eszköz az, ami kéznél van, amikor szükség van rá, és ami attól hasznos, mert kialakításánál a funkció volt az első. Gyűjtésük külön szeánsz: meg kell ismerni a termékeket, a felhasznált anyagokat, az igényeinket. Az EDC megkoronázása, amikor reggel indulás előtt összeállítjuk a napi akadályokhoz passzoló felszerelésünket.
Óra Ehhez a műfajhoz nem az haute horlogerie-féle magas sztenderdek illenek, hanem az úgynevezett tool watchok, a strapabíró, vízálló (legalább 10 ATM), sötétben is könnyen leolvasható modellek. Ennek leginkább a búvárórák vagy a terephez dizájnolt field watchok felelnek meg, a Casio G-Shocktól a GMT-s búvár Seikón át a Breitling Aerospace-ig és a Rolex Explorerig elég széles a kínálat. Az EDC kultúra és az órák legszórakoztatóbb szerelemgyermeke a Watches of Espionage blog, érdemes felkeresni. Egykori CIA-s órarajongó írja, történetei a hírszerzés és az időmérők viszonyát mutatják be.
Forbes-tippek:
Zseblámpa Legyen kicsi, könnyű, állítható a fényereje, a vetítési képe. Legyen legalább 500 lumen fényerőre képes és lehetőleg vízálló, ütésálló, USB-ről tölthető. Még jobb, ha mágneses a talpa, így ha kell, egyszerű, mondjuk, motorháztetőhöz rögzíteni.
Forbes-tippek:
Kés Akkor jó, ha könnyű és kézre áll. Ha megbízható a nyitó és a reteszelő mechanizmusa, ha minőségi acél a pengéje, és legfeljebb nyolccentis. Ha hosszabb, a közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek minősül, közterületen büntetendő a hordása. Mielőtt kiadnánk akár száz–százötven ezer forintot egy márkás, de tömeggyártott darabért, érdemes szétnézni a hazai késesek kínálatában is. Csuth Gábor, Jakab Imre vagy Pájer Gyula is csodálatos, egyedi késeket készítenek.
Forbes-tippek:
Toll Akár ajánlott szelvényt töltünk ki a postán, akár fontos szerződés aljára kanyarítjuk oda a nevünket, egészen más, ha eldobható műanyag toll helyett olyan életre szóló, kényelmes darabbal tesszük, ami szinte magától fut végig a papíron. Választhatsz rozsdamentes acél Parkert, önvédelemre is alkalmas taktikai tollat, vagy még náluk is többet adhatnak az egyedi darabok.
Forbes-tippek:
Pethő Sándor tollkészítő története a Forbes.hu-n!
Kulcstartó Amire szükséged van, az bizony túlmutat a karikán fityegő vakációs ereklyén. Tekinthetjük inkább rendszerezőnek, mint dísznek. A jó kulcstartó minimalista, könnyű, és meg se csörren a zsebben.
Forbes-tipp:
Pénztárca, irattartó Megannyi stílusból választhatunk a pillekönnyű, minimalista daraboktól az olyan tárolókig, amikben külön helye van a tollnak, kulcsoknak, a bicskának, de még a zseblámpának is, elvégre kinek van kedve minden egyes alkalommal felbosszantania magát a táska alján kotorászva? Klasszikus marhabőr, strapabíró textil, titán, szénszálas kompozit – rajtad áll, mi jön be.
A balatonfüredi Zelna szervizoldala egész eredményesen hallgatja el, hogy a konyha több regiszterben is erősen tud megszólalni, ami – pláne szezonon kívül – még mindig kivétel számba megy az északi parton.
A hátán forradás – üvegszilánk emléke. Kis híján bénulást okozott. Mindent kockára tett, hogy mindig a maximumot nyújtsa, ezzel vált azzá a legendává, akit Arnold Schwarzenegger is a világ egyik legjobb kaszkadőrének nevezett. 2007-ben jelölték a kaszkadőrök Oscar-díjára, a Taurus-díjra, de végül nem ő kapta meg. Nem bánja, Piroch Gábor így is a filmvilág szupersztárjaival dolgozhatott, de igazából egész életében csak egyetlen embertől tartott: az apjától.
Csintalan békaárus, versenyfutó, vadóc rocker szülésznő, a nagy magyar megasztár. Több tízezerszer játszott slágerszerző, tizennyolc éve a könnyűzenei élet állócsillaga. Rúzsa Magdi az újabb, már hatodik sportarénás duplázására készülve is mindig többre törekszik, a melót sem spórolja ki semmiből, ami az ő hangján szól. Aranyak, platinák, megtöltött koncertterek, milliós követőtábor, üzleti és szakmai stratégia, generációs slágerek, és kicsit sem utolsósorban: a jóisten. A Rúzsa Magdi-sztori.