Egy fabábú road movie-ja a kulisszák mögött és a programozóból lett civil újságíró. Az Uccu utat mutat, de hogy az MI-hez vezető úton mi vár ránk, már más kérdés. Ajánló a Forbes.hu-ról.
Harmincöt évvel A padlás után először jegyzi együtt egy zenés színdarab dalait Presser Gábor és Sztevanovity Dusán a Vígszínház Pinokkiójában. Keresztes Tamás rendezésében olyan emblematikus színészek bukkannak fel, mint Halász Judit, Hegyi Barbara, Igó Éva, Kern András vagy Seress Zoltán. A Disney-mesés verzió helyett a Vígben az eredeti Collodi-regényből indultak ki, aminek a sztorija annyira kalandos és sokrétegű, hogy akár nyolcrészes Netflix-sorozatot is lehetne forgatni belőle. Most road movie lett, leginkább egy naiv gyermek nagy hazatérés-története, és arra is tanít, hogy fogadjuk el, ha valaki nem olyan, mint mindenki más. Írta: G. Tóth Ilda
Pici bácsi reggel tízkor már a zenészekkel próbál. A premier előtti napokban a helyszínen fésülik össze a zenét a jelenetekkel.
Pici bácsi reggel tízkor már a zenészekkel próbál. A premier előtti napokban a helyszínen fésülik össze a zenét a jelenetekkel.
Keresztes Tamás (középen) éppen rendez. Egyébként díszletet is tervezett, rajzolt, sőt a szövegkönyv egyik szerzője is. Jobbra Varga-Járó Sára mint Kanóc.
Keresztes Tamás (középen) éppen rendez. Egyébként díszletet is tervezett, rajzolt, sőt a szövegkönyv egyik szerzője is. Jobbra Varga-Járó Sára mint Kanóc.
A tenger egy, pontosabban két hatalmas kék selyemanyag, amit oldalról hullámoztatnak.
A tenger egy, pontosabban két hatalmas kék selyemanyag, amit oldalról hullámoztatnak.
Nem az MI-től tart, hanem az emberektől Baj, ha azt gondoljuk, hogy az ember személyiségjegyei és képességei digitális segítséggel ugyanúgy fejlődnek, mert nem, vannak készségek, amiket ugyanúgy csak offline helyzetekben lehet megszerezni, pont úgy, mint száz éve. Tari Annamária klinikai pszichológussal most megjelent könyvének apropóján beszélgettünk. Kérdezett: Tóth-Biró Marianna
Mennyire NER-es a lista? Egy egyszerű szempontot állítottunk fel Zsiborás Gergő kollégámmal: ki szerezte egyértelmű politika hátszéllel a vagyonát? Ők NER-esek. Velük szemben állnak, akik a politikától függetlenül, piaci alapon építkeztek, és létezik egy köztes zóna is: saját jogon, vállalkozóként indultak, de már jelentős együttműködésük van a politikával. Ezek alapján a szempontok alapján tizenhat NER-est, […]
Mennyire NER-es a lista? Egy egyszerű szempontot állítottunk fel Zsiborás Gergő kollégámmal: ki szerezte egyértelmű politika hátszéllel a vagyonát? Ők NER-esek. Velük szemben állnak, akik a politikától függetlenül, piaci alapon építkeztek, és létezik egy köztes zóna is: saját jogon, vállalkozóként indultak, de már jelentős együttműködésük van a politikával. Ezek alapján a szempontok alapján tizenhat NER-est, kilenc együttműködőt és huszonöt vállalkozó üzletembert határoztunk meg a listán.
Ez most jó vagy rossz eredmény? Rossz, hiszen a kontroll nélküli, teljesen politikai hatalmon kívül egyre nagyobb gazdasági hatalom összpontosul egy szűk elit és annak vezetője kezében. Jó hír annak lehet, aki a napi hírek sodrásában úgy gondolja, hogy a gazdasági elit már teljesen NER-es. Ez a lista is mutatja, hogy erről nincs szó.
A Forbes amerikai központjában – ahol a márka már több mint százéves! – jól értik, hogy a média lokális műfaj. Időnkénti ellenőrzések mellett hagynak minket dolgozni. Egy terület van, ahol minden szám és mondat mögé aprólékosan benéznek: a dollármilliárdosok ügyében. Ha egy ország listacsapatának vezetője jelzi, hogy új dollármilliárdost talált az országában, hosszas elemzés és levelezés veszi kezdetét. Magyarországról ilyenkor Bánáti Annának kell mindenre kiterjedően elmagyaráznia egy amerikai újságírónak például Mészáros Lőrinc üzleti tevékenységének részleteit. Nem könnyű feladat. Ha sikerül, a milliárdos felkerül az amerikai Forbes nemzetközi listájára is, mint „billionaire”, azaz dollármilliárdos. Szép teljesítmény egy tízmilliós piacról, ezúttal várhatón a magyar lista tíz százalékának, az első öt helyezettnek sikerül a bravúr (hacsak nem gyengül jelentőset a forint az amerikai lista tavaszi megjelenéséig). Egy kis kontextus azért nem árt: a 2023-as lista szerint Csehországban tizenegy ilyen üzletember volt.
Az idei rangsor másban is hozott újat. Először került fel a listára Tiborcz István, a miniszterelnök veje és Száraz István, a Matolcsy-kör tagja is. A közeli barát Mészáros Lőrinc után már egy miniszterelnöki családtag is kimutathatóan a leggazdagabbak közé került.
A jó üzleti sztorikról eközben kompakt összefoglalót adnak a szócikkek. A Bárány család például megcélozta, hogy úgy lesz a régió egyik kiemelkedő csirkegyára (óránként tizenhatezer csirkét vágnak le), hogy közben megcélozza a karbonsemlegességet, és a mesterséges intelligencia segítségével optimalizálja a termelését.
A 31. Varga Zoltán pedig tovább menetel a lengyel piacon, és jelentős tulajdonrészt vásárolt a második legnagyobb lengyel napilapban. Ennek az üzletnek a hátteréről és tartalmáról is szól Ács Gábor címlapsztorija.
Ha év vége, akkor Forbes Magyar 100 Gála. Az első tíz évünknek is szép keretet adott a legértékesebb, száz százalékban magyar tulajdonú cégeket ünneplő eseményünk a Magyar Zene Házában. Adományt is gyűjtöttünk, és díjakat is osztottunk.
Indult két észt srác problémájával és egy szimpatikus vízióval, felnőtt egy globális fintech céggé, ma felhasználóinak számláiból a kiberbűnözők is szívesen csemegéznek. Horányi Gergő, a hétszáz fős budapesti Wise-iroda termékigazgatója azt mondja, tudatos és kiszámított döntések vannak a mögött, mennyi csalást fognak meg és engednek át. Ez ugyanis egy trade off kényelem és biztonság között.
Ilyet se csináltunk még. Különleges évzáró rendezvény, tíz év kedvenc Forbes-arcaiból szemezgettünk, hogy megkérdezzük tőlük a Corinthia Hotelben, hol van az egyensúly, és mit tehetünk magunkért.
Isten kegyelme volt, hogy finom kávét adott a föld – Tóth Sándor ezzel az alázattal szállt be a Costa Rica-i kávétermesztésbe. Magyarország a Bányai márkanevet ismerte meg, nem a Tóthot, pedig az évtizedekkel korábban kivándorló ültetvényes és a szekszárdi kávéspecialista egyaránt kellett a hírnévhez. A Bányai Speciality Coffee kalandregényszerű története két magyar levélváltásával kezdődött.
Kevesen ették végig az összes három Michelin-csillagos éttermet, és még kevesebben indítanak erről milliós nézettségű Youtube-csatornát. A szintén csillagos 42 Restaurant tulajdonosa, Varga Sándor mint Alexander The Guest dicséri a hőseit, vagy szedi ízekre azokat, akik nem ugrották meg a lécet.