Evangélikus lelkész. Pszichodráma-vezető. Rádiós műsorvezető. Tréner. Bokszoló. Sőt: utcai harcos. Az egyik legismertebb magyarországi szervezetfejlesztő. Ha csak néhány kulcsszót ismerünk róla, azt hihetnénk, a randomgenerátor szórakozik velünk. De nem ez a helyzet, ez a kombináció valóban létezik. Ő Lénárt Viktor.
„Pár lépésre a házunktól volt a négyes számú általános iskola, és a fal túloldalán kezdődött a Duránda, az egyik legdurvább magyarországi roma gettó. Az egyik első élményem az iskolából, hogy nálam hat–nyolc évvel idősebb srácok fenyegetnek, hogy hozzak szendvicset meg pénzt. Meg hogy le kell harapnom a béka fejét, mert az poén.”
Akárhogy nézzük, a gyöngyösi gyermekévek nem tűnnek felhőtlennek. Pedig a kis Viktor tanár szülők gyermeke lévén viszonylag jól védett, színes közegben nőtt fel. A verekedéseket mégsem mondta el otthon, valószínűleg megértette, ha az apja esetleg beavatkozna, őt veszélyeztetné. Amikor meglátszott rajta egy-egy bunyó nyoma, inkább azt mondta, ő volt. Azért is kapott.
„A gyerekkorom durva atrocitások sorozatával kezdődik. Nem egyedül voltam így, de negyedik körül bandát szerveztem. Fölálltunk, hogy így nem lehet, ez másként lesz. És innen jön, hogy szerintem elég jól értem a nehéz körülmények között élő emberek világát. És innen eljutni oda, hogy egy roma kisfiút fogadunk örökbe, nagyon hosszú utazás volt. Vadászunk egymásra, aztán azon gondolkozni, hogyan lehet közöttünk hidat verni, és hogyan lehetne változtatni a kialakult helyzeten. Nagy önismereti utazás volt.”
Öt éve van a REAL School Budapesten. Mennyit sikerült a bali Green Schoolban látottakból megvalósítani?A Dream vagy a Green Schoolból? (Nevet.) Igazából egy csomó mindent nem is akartunk átvenni, csak inspirációnak használtuk. Az egyre jobban megy, hogy mi is arra neveljük a gyerekeket: úgy valósítsák meg az álmaikat, hogy közben a világot is jobbá tegyék. Minden projektünk környezetvédelmi vagy társadalmi hatásról […]
Öt éve van a REAL School Budapesten. Mennyit sikerült a bali Green Schoolban látottakból megvalósítani? A Dream vagy a Green Schoolból? (Nevet.) Igazából egy csomó mindent nem is akartunk átvenni, csak inspirációnak használtuk. Az egyre jobban megy, hogy mi is arra neveljük a gyerekeket: úgy valósítsák meg az álmaikat, hogy közben a világot is jobbá tegyék. Minden projektünk környezetvédelmi vagy társadalmi hatásról szól.
Azon még dolgozunk, hogy minél többet legyenek a gyerekek a szabadban, mert csak azt fogod megóvni, amihez kapcsolódsz, amit megszeretsz. Ha minden jól megy, az Óbudai-szigeten lesz egy bázisunk, hogy tanulhassanak kint matekot vagy irodalmat is. Mondjuk olvassanak a fa tetején.
Eddig jellemzően gyerekalkotások díszítették a Planteen vegán menzátok falait, most többek között Jane Goodall, Leonardo DiCaprio, Cillian Murphy és Natalie Portman fotóit látom. Miért? Ők mind vegánok. Ezzel is inspirálunk, ahelyett, hogy agyat mosnánk. Nem szeretnénk senkit vegánságra nevelni, csak megmutatni, hogy lehet növényi alapon is teljes értékűen enni.
Lehet egy nyolcévest erre inspirálni? Jó kaját kell neki adni, méghozzá jó nevekkel. Nálunk a zöldborsólevest Shrek-levesnek hívják például. Harmadik éve van a Planteen, és most értünk el áttörést, miután a ChatGPT-t bevontuk, hogy nevezze el a fogásokat.
Használtok órán is kütyüket? Kilencéves korig egyáltalán nem – én tizennégyig tartanám, és a szülőktől is nagy a nyomás, de túl nagy az előnyük. Most például a ChatGPT-4o a legnagyobb stratégiai témánk, mert nem öt év múlva alakítja át az oktatást, hanem most. Főleg az új funkciók, a kamerahasználat és az élőbeszéd-interakció lehetősége miatt.
Mondok egy személyes példát. A nagyobbik fiam most tette le a nemzetközi érettségit, rommá tanulta magát. Nemrég az öccsének egy monológot kellett megtanulnia, és mivel a nagyobbiknak szenvedélye a dráma, segített neki. Aztán megkérdeztük az új ChatGPT-t, és ugyanúgy kijavította a hibáit, még azt is megmondta neki, hol tegyen bele több szenvedélyt. Vagyis amit a nagyfiam sokéves tanulással elért, azt az AI magasabb szinten tudja.
Szerinted az AI a tanárhiányt is enyhítheti? Remélem. Nálunk jövőre hetedikben és nyolcadikban az lesz az első feladat, hogy fejlesszenek ki maguknak egy tanító ChatGPT-t. Ez a személyre szabott tanítás hatékonyabb lesz, mint a kiscsoportos. Ráadásul az ilyen tanárnak örök türelme lesz, akárhányszor elismétli a tananyagot, és nem lesz ideges. És ettől az oktatás sokkal demokratikusabb lehet. A tanárok fókuszálhatnak a kapcsolatokra, a gyerekek jóllétére, a készségfejlesztésre.
És nem félő, hogy elbutít az AI? Térképet sem tudunk használni a GoogleMaps óta. Dehogynem, őrülten elbutulunk, ha nem tanulunk meg kritikusan gondolkodni. Már most sem tudjuk, hogy az Instán mi igaz, hát ha majd a ChatGPT mond valamit, azt sokan még jobban elhiszik! Azt biztosan meg kell tanítanunk, hogyan lehet felismerni a kamut és a befolyásolást.
Stadionkoncert, Európa-turné, ruhakollekció, mozifilm. Azahriah portréját nehéz megírni, mert még íródik. A huszonkét éves Baukó Attila naponta ér új csúcsokra, rajongóival alapjaiban változtatta meg a hájpkultúrát. „Róla közvetít a tévé meg a Blikk, Bors meg a sok más suttyó címlapsztori, bocsáss meg, ha most egy darabig nem hívlak vissza, sorry!” – énekli új dalában. Minket visszahívott. Ilyen még nem volt: leültünk vele és menedzsmentjével, a magyar zenepiac másik sikertörténetével, a Supermanagementtel, és a Puskásba is bejutottunk. Tripla telt ház, 140 ezer vendég, két és fél milliárd forint. A sztori üzleti és emberi oldala, ahogy sosem olvastad.
A Heavy Tools® víziója egyértelmű: szeretnék, ha a brand a közép-európai régió piacán egy általánosan ismert, meghatározó ruházati márka lenne, mely prémium minőséget és kifinomult stílust kínál az aktív életmódot kedvelő célközönségnek. A 27 éves Heavy Tools® most újabb szintet lép, a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság megbízásából ők készítik a magyar […]
Nem is olyan régen kihaltnak számítottak, ma meg már több százan élik háborítatlanul a maguk különleges társadalmi életét a Hortobágyon. A Przewalski-lovakat drónnal vizsgáló magyar kutatók pedig a nemzetközi tudóstársadalom figyelmének középpontjába kerültek.