A 2000-es évek elején, az internet szárnypróbálgatásakor online saleses pozícióba akartak felvenni Magyarországon egy céghez. A kínált deal egyértelmű volt, alacsony fix fizetés mellé teljesítmény alapján tudnak jutalékot adni. Jeleztem, hogy egy tartalom nélküli weboldalon még nincs mit árulni, ezért már az induláskor fix fizetést szeretnék kérni, hogy egyáltalán felépítsük az oldalt. (Végül megkaptam, plusz a jutalékot is.) […]
A 2000-es évek elején, az internet szárnypróbálgatásakor online saleses pozícióba akartak felvenni Magyarországon egy céghez. A kínált deal egyértelmű volt, alacsony fix fizetés mellé teljesítmény alapján tudnak jutalékot adni. Jeleztem, hogy egy tartalom nélküli weboldalon még nincs mit árulni, ezért már az induláskor fix fizetést szeretnék kérni, hogy egyáltalán felépítsük az oldalt. (Végül megkaptam, plusz a jutalékot is.)
Négyfős véleménycsapat váltja egymást hónapról hónapra a pódiumon. Júniusban Iglódi Csaba tér vissza!
Ebben az időszakban találkozott a hagyományos világ, a tradicionális szabályokkal működő értékesítési szakma egy új, online-nak nevezett világgal, új rendszerekkel, lehetőségekkel, keretekkel. Már akkor éreztem, hogy magamért vagyok felelős, tudtam, mi az én szakmaiságom, célom és annak mi a fizetési struktúrája, de kellett a vállalat felismerése és rugalmassága is. Ez az egyéni felelősség 2024-ben aktuálisabb, mint valaha. Az adott élethelyzetben, rövid és hosszú távú céljaim elérésében mi az a csomag – beleértve a fizetést is –, aminek révén száz százalékot tudok beletenni a munkámba, és még jól is érzem magam. Ezt viszont befolyásolja az a társadalmi és vállalati környezet, amiben élünk. Például nőként.
Az Eurobarométer alapján a magyarok 78 százaléka szerint a nők legfontosabb feladata az otthonukról és a családjukról való gondoskodás. A nemek közötti egyenlőséget mérő Gender Equality Index rangsorában 100-ból 53 ponttal uniós viszonylatban az utolsó előtti helyen vannak a magyarok.
Egyre nagyobb érték a közösség, nem csak a közönség. Újra itt a legsikeresebb tartalomgyártók listája: kik azok, akik a több száz ezres követős profilokból valós üzleti értéket tudnak mutatni a hirdetői piacnak? Mi történik egyáltalán ezen a piacon?
Összeállította és írta: Golovics Milán és Vaszkó Iván
Módszertan
1. 230 fős gyűjtésünket a szereplők követőbázisa, potenciális elérése, közösségi médiás aktivitása és üzleti tevékenysége (szponzorált tartalmak, illetve saját termékek, szolgáltatások) alapján negyven főre szűkítettük.
2. A digitális tartalomgyártókat ezután a SentiOne online médiafigyelő platformmal, a HypeAuditor influenszer-adatbázissal, illetve a magyar influenszerpiaccal foglalkozó szakemberekkel értékeltük, négy kategóriában. • Követőbázis: az összes releváns közösségi médiumon elért követőszámokat, valamint azok kiegyensúlyozottságát vettük figyelembe. A HypeAuditor segítségével mértük az influenszerek közönségének minőségét, valódiságát és növekedési trendjét, és egy komplex mutatószámot számoltunk belőlük.
• Kedveltség: a SentiOne Brand Health Indexet és az eléréshez kapcsolódó mutatóit használtuk. A Brand Health Index a szereplőkről szóló pozitív és negatív tartalmak arányát – azaz énmárkájuk egészségét, kedveltségét – mérte.
• Aktivitás: az adott influenszer követőtáborának interakcióit mértük a HypeAuditor analitikáival, azt pontoztuk, mennyire képesek aktivizálni követőtáborukat (a lájkok átlagos száma és a tartalmak közötti eloszlása; a kommentek száma, valódisága; a lájkok és a kommentek aránya).
• Piaci visszajelzés: a média, reklámügynökségek, valamint az influenszerkampányokkal gyakran foglalkozó márkák képviselőiből álló, huszonkilenc fős zsűri pénztermelő képesség, ismertség-láthatóság, valamint tartalmi igényesség és profizmus szempontjából pontozott.
3. Az adatpontokat ezután normalizáltuk a négy kategóriában, a számtani átlagukból áll össze az adott influenszer üzleti- és márkaértékének mutatója, a Forbes Influenszerindexe.
Kit tekintünk influenszernek? Azt a digitális tartalomgyártót, aki a magyar piacon meghatározó befolyással képes hűséges követőtáborának véleményét formálni, és bevételt hozó személyes tartalmai mellett üzleti megfontolásból népszerűsít termékeket, szolgáltatásokat is, akár nagy márkákét, akár sajátot. Ugyan az utóbbi időben a celebek is rákapcsoltak online jelenlétük szponzortartalmakkal való kiaknázására, őket a hozzájuk igazított módszertannal rangsoroljuk A legértékesebb magyar celebek listáján. A pusztán digitális tartalomgyártásból híressé váló influenszereket tehát elkülönítjük a korábbi teljesítményükből, ismertségükből, hírnevükből építkező celebektől.
Mi változott az előző évhez képest? Idén a Meta szorosabbra fogta platformjai (Facebook, Instagram) adathozzáférését, így néhány tavaly használt mutatószámhoz idén már nem tudtunk hozzáférni. Továbbá a piaci visszajelzésekre és saját reflexiókra hagyatkozva az idei indexálásban a végső listára felkerülő influenszerek teljesítményének mérőszámait normalizáltuk, tehát végérvényesen az egymáshoz viszonyított relatív pontszámuk került bele a végső index számításába. Ezért fordulhat elő, hogy tavalyhoz képest máshogy alakul a Forbes Influenszerindex skálája. Ahogy az is, hogy a kategóriákba vannak abszolút győztesek (10 pont) és vesztesek (0 pont, bár jellemzően aki egy kategóriában is ennyit ért el, nem került be), valamint egy-egy részkategóriában relatív értelemben alacsony pontszámmal is felkerültek a listára, mert a többi kategóriában jobban teljesítettek a többiekhez képest.
A zsűri Vállalatok Balázs Júlia digitálismarketing-specialista, McDonald’s Bazsali-Németh Flóra PR- szakmaivezető, Magyar Telekom Buda Andrea marketing- és PR-igazgató, Cinema City Diller Kevin alapító-ügyvezető, Mobilfox Farkas-Valentin Alexandra marketingspecialista, Wolt Fazekas Bálint vezérigazgató, Euronics Györe Márió marketingigazgató, Regio játék Körmendy Zsolt marketingkommunikációs vezető, Scitec Nutrition Pinczés-Pressing Ádám PR-igazgató, Warner Bros. Discovery
Reklámügynökségek Bozsik Dóra influenszermarketing-igazgató, Post for Rent Endrész Mária digitálismarketing-szakértő, szabadúszó Forgács Mariann alapító-tulajdonos, Be Social Gulyás János tulajdonos, Wavemaker; elnök, Magyar Reklámszövetség Hadacs Bálint közösségimédia- és tartalmi igazgató, Mito Katona Zsombor és Luczy Martin társalapítók, Kalu Kiss Ágota közösségimédia- és tartalmi igazgató, ACG Molnár Janka Sára Tiktok-stratéga, Growww Digital Persely Tamás kreatívigazgató, partner, Feat Sápi Márton értékesítési igazgató, Star Network Steiner Bianka PR-specialista, Socially Szabó Milán vezérigazgató, The Deep Creative Collective
Média Golovics Milán újságíró, Forbes Hajdú Gábor videós üzletágvezető, GS Hering András főszerkesztő, Refresher Lits Benedek újságíró, Forbes Papp Olivér szerkesztő, Kreatív Takó-Bencze Vivien újságíró, NLC Várhelyi Zoltán rovatvezető, Blikk Vaszkó Iván szerkesztő-újságíró, Forbes
1. TheVR
THEVR10: A dokumentumfilm – tavaly két órában mesélte el a magyar tartalomgyártás legnépszerűbb csapata, mint írják, „életünk legszebb, legizgalmasabb tíz évét”. Az 1,4 milliós nézettségű Youtube-videó korrajz is, hiszen végigkövethetjük, hogy nőtt ki Pisti és Jani gyerekszobában ordibálós videóiból valóságos médiabirodalom Debrecenben. Mindezt azzal a technikai körítéssel, ami már-már elvárás tőlük, és mondani sem kell, hogy ehhez a videóhoz is volt támogató, aki értéket látott az ilyesfajta minőségben (Sony Magyarország). Négyről háromra csökkent a létszám, de a tavalyi helyezés változatlan. Megérte évekig a Twitchen építkezniük, a követők és a piac egyhangúan a TheVR-t tartják még mindig a legértékesebb influenszernek. És azért a Mekiben sem láthatod sokaknak a logóját, amire már önálló alkalmazást is érdemes ráhúzni, sőt figyelni is kellett rá, hogy induláskor ne fagyjon ki az egész, amikor rászabadul több tízezer rajongó.
2. WHISPER TON
Idén is listánk egyik legmegosztóbb szereplője. Ezért is annyira meta, amikor a hazai tartalomgyártás felkapott, és még nála is megosztóbb párosáról, a 2okosról nemcsak hogy véleményvideót gyárt a Youtube-ra (idei első és egyetlen videóját a platformra), de kifejezetten mély és megalapozott is az elemzése, a kommentelők pedig pozitív csalódásukról adnak hangot. Bár vélhetően a trollok miatt ki is kellett kapcsolni a hozzászólást. Whisper Ton továbbra is a magyar Tiktok megkerülhetetlen arca, stílusa extravagáns, de meg is különbözteti őt a többi tartalomgyártótól, mondhatni iskolát teremtett a gyorsan hadarós, hisztérikus tempóra vágott videókból. A magyar piacon ugyanúgy értéket lát csatornájában a Rimmel London, ahogy a Burger King.
3. Nessaj
Aki a TheVR mellett szintén profitált abból, hogy az elmúlt években a Twitchen vert tanyát, hát az ő. A Sully Gnome adatai szerint az elmúlt 365 napban ő a negyedik, élőben legnézettebb streamer átlagosan másfél ezer nézővel. Nessaj a bizonyíték rá, hogy a közösség értékesebb, mint a közönség, nem véletlenül húzott fel márkát és webshopot pingvineknek becézett követőire pingvin feliratos ruhákkal, ajándéktárgyakkal. A hétköznapi gémer mögött egyébként marketinges múlt áll, szóval van ott gógyi, amikor a birodalmát dedikált focis és reakcióvideós csatornákkal bővíti. Márpedig a márkáknak érték, ha minél több célcsoportot le tudsz fedni, nem hiába dolgozott már vele a Samsung és a Heineken is.
4. Pamkutya
Tartalmi profizmusukat szakmai zsűrink majdhogynem a TheVR-éval egyenrangúnak ítéli, több mint 1,4 millió követővel ők a második legnagyobb tartalomgyártók magyar nyelven. Az Osbáth testvérek hangalámondásos kutyás videókkal és több tízmilliós nézettségű slágerparódiákkal kezdték, mindezt napszemüvegben, narancs-fekete kabátban. Majd mint a magyar Youtube talán legérdekesebb felnövéstörténete levedlették gúnyájukat, és új márkát tudtak húzni az arcukra is utazós-tudományos videóikkal. Hosszú videóik mellett a rövid platformjaikat is szuperül hasznosítják, Tiktokjaikban és Youtube Shortjaikban tavaly a Meki is fantáziát látott.
5. Cresser
Dörzsöltünk egyet a szemünkön, majd még egyet, amikor megláttuk Forró Csongor nagy (és valódi) követőbázisának hypeauditoros aktivitási mutatóit a HypeAuditoron. Ebben a kategóriában mindenkit maga mögé utasítanak az erdélyi srác pörgős, feszesre vágott kihívásvideói, amikkel a KFC-től a Pringlesön át a Coca-Coláig számos fiatalos márkát meggyőzött már. Elrejtőztem az ágy alá szinte egy egész napra! – így szól az egyik legnépszerűbb videójának címe, ennek nézettsége már hárommillió felett jár csaknem ezerhatszáz hozzászólással. Tavalyhoz képest tizenkét helyet javított.
6. Zsozéatya
Legalább annyira meghökkentő, ha nem szerepel egy ilyen listán (tavaly azért ezt megkaptuk), mint ha igen. Zsozéatya ugyanis érdekes állatorvosi lova a magyar internetnek. Profán humora nem igazán hasznos a hirdetői piacnak, nehéz így mások termékeit, márkáit népszerűsíteni. Mit tehetsz ilyenkor? Hát saját márkát indítasz! Az Nber nemcsak ruhákról, de energiaitalos dobozokról is visszafigyel, sőt még egy pesti bárnak a cégéréről is, bár ezt tavaly bezárta a több lábon álló streamer vállalkozó. Közönsége már-már messiásként kedveli, ennek köszönheti, hogy a mi módszertanunk alapján ilyen magasan debütált a listán.
7. Csigér Alex
Az erdélyi származású youtuber alig ötvenezer követőre van a milliósok klubjától. Azon gémerinfluenszerek egyike, aki kimozdul a monitor elől, autóba pattan, gyorskajás kihívásokat csinál, vagy akár földalatti szabadulószobát népszerűsít. Egyszóval éli egy átlagos fiatal életét, ezzel pedig könnyen tudnak azonosulni nézői. Olyannyira, hogy Alex produkálta listánk egyik legmagasabb aktivitási eredményét is.
8. Verebélyi Vivi és Nagy Norbi
Tavaly azt írtuk róluk, hogy a Tiktokon talán már csúcsra értek kilencszázezer követővel (ránk cáfoltak, már az 1,1 millión is túl vannak), szóval új platformokon kellene bizonyítaniuk piaci értéküket a hirdetőknek. Kapóra jött nekik, hogy egyre népszerűbbek a Youtube Shortok, és hogy ugyanazokkal a Tiktok-tartalmakkal újabb közönségeket célozhatnak meg másik platformon. Kedveltségük tovább javult tavaly óta, amin az is segít, hogy szponzorált tartalmaik (Burger King, HBO Max) nem lógnak ki az eredeti poénok közül.
9. Justvidman
Olyan gyorsan felnőnek! Hét évig jól ismert animációs figurája mögé bújt, majd arcát is felvállalta, ma meg már – itthon nem egyedül – üdítőgyáros influenszerként is ismert, a Monyó kraftsörfőzdével dobta piacra termékét. Több tartalomgyártóval (pl. Pamkutyáék, Jólvanezígy) dolgozik egy kommunában, lakásirodában, a Cérnagyár profilon még erre is imázst építenek, ami még tovább erősíti hitelességüket, önazonosságukat. Régóta dolgozik a Samsunggal.
10. Jólvanezígy
Nagy „Fókuszcsoport” Ádám és Szabó „Csoki” Márton reggeli politikai-közéleti-rendszerkritikus streamjei az egyik legelkötelezettebb közösséggel bírnak a Twitchen, amiben 2022 vége óta a Wolt és az Ipon számítástechnikai webáruház is már potenciált látott, legyen szó kajarendelős kuponkódról a Youtube-ra vágott verziók visszanézéséhez, vagy a streamhez használt izom-PC megépítéséről. Arcai voltak a februári 150 ezer fős tartalomgyártói tüntetésnek, de nem csak ennek köszönhetően tűnik fel egyre többször nevük a magyar sajtóban: legutóbb egyikük azt állította, hogy a meccs után egy önkormányzati képviselő elkezdte ütlegelni.
11. Magyarósi Csaba
Szakmai zsűrink a magyar Youtube, sőt a blogszcéna öreg motorosát szavazta meg az egyik legprofibb magyar tartalomgyártónak. Lehet, hogy 2017 óta futó vlogja nem akkora nézettségekkel fut, mint mondjuk a lista más szereplőinek Ne nevesd el magad!-videói, de Magyarósi Csaba utazós és tech videói mellett több hirdetői érv is szól: érett, fizetőképes közösség, rendszeres, önazonos tartalmak, szakmaiságát pedig már a Youtube-on kívül is bevetették az HBO Max magyar gyártású realityjében (A híd). Egy régi, offline-osabb világ kifejezésével élve love brand lett belőle.
12. Radics Peti
A helyzet az, hogy amíg a hazai közélet és politikai berendezkedés ennyire turbulens és fordulatos marad, addig Radics Petinek is marad munkája. A youtuber a beszédes Facebook-idióták sorozat mellett természetesen még mindig fideszes és orbános bélyegképű paródiavideóival tombol a platformon. Metálzenés birodalmának felfutása kicsit alábbhagyott az elmúlt években, viszont ahogyan a NAV házkutatását kezelte és kommunikálta (a vizsgálatot 2016-os Süsü, az alkoholista sárkány című paródiája miatt kezdeményezte az MTVA), az valami parádés volt.
13. TheShowK
Balázs, Benedek és Kamilla külön is több százezres követőszámú csatornákat visznek, nem csak a főhadiszállást, ahol a hajdúszoboszlói testvérek együtt kapaszkodnak a különböző trendekre. A Youtube mellett már a Tiktokon is pörögnek a kifejezetten oda gyártott Foodora- vagy Penny Market-hirdetések.
14. Papp Inez Hilda
A lista momfluenszerje a húszas élmezőny egyik legkedveltebb szereplője a mutatók alapján, a baba-mama márkák ugyanúgy tudnak profitálni az itt vásárolt posztokból, mint akár a Samsung. Semelyik csatornáját nem hanyagolja el, kiegyenlített követőszámokkal bír Youtube-on, Instagramon és Tiktokon egyaránt. Utóbbi is bizonyítja, hogy a kínai platform már rég nem egyedül a Z generációsok terepe, hanem a fizetőképesebb kismamás közönségeké is.
15. Szirmai Gergő
A Hollywood Hírügynökség, az AFK Légió és úgy általában a magyar Youtube régi arca. Arra jó példa, amikor egy youtubert már nem feltétlenül az aktivitása, követőtábora tesz márkaszemmel értékessé, hanem szimplán a bejáratottsága és a hirdetői intuíciók. A videókon túl is jól körbe lehet határolni egy közönségét, mégpedig a mozirajongókét, még ma is tömegével tobzódnak egy-egy olyan vetítésen, ahol ő a házigazda. Régi Samsung-együttműködő, és viszonylag friss Twitch-streamer.
16. Abosi Barna
Barniról portrét is hozunk pár oldallal arrébb (124. oldal), így most csak röviden: utolsó generációs youtuberként húzott fel vállalkozást nyolcszázezres követőtáborára, ahol megférnek egymás mellett a trend- és az életmódvideók. Év eleje óta a Scitec Nutrition egyik nagykövete, két év után pedig piacra dobta üdítőmárkáját, a Quicket, ami elmondása szerint öt nap alatt meg is térült.
17. Sápi Vivien
Stewardessből lett tiktokker, abból pedig kváziceleb, legalábbis ha Hajdú Péter hív a Youtube-csatornájára, feltesz egy bizonyos polcra a magyar hírességek között. A szakmai zsűri is látja a minőséget és a pénztermelő képességet nyolcszázezresre nőtt Tiktok-profilján, nem csak a hirdetők, legyen köztük kávémárka (Nespresso) vagy streaming (Skyshowtime).
18. Makk Adrienn
Eleinte Whispertonnal voltak barátok és gyártottak közös videókat, huszonhárom éves korára több mint kilencszázezer Tiktok-követőt szedett össze. Mémekkel megspékelt szépségtartalmaiban ugyanúgy megtalálja a helyét a L’Oréal, mint a Snickers is, nemrég pedig David Pressman amerikai nagykövet is meghívta vacsorára több más fiatal influenszerrel együtt (mínusz Dancsó Péter, aki idén a listáról lecsúszott, a nagykövet vendégeit pedig élesen kritizálta egy videóban).
19. Körcsönyei Polla
Anett és Ancsa néven kezdték barátnőjével, a gémergyökereket pedig mára felváltották a vlog- és életmódtartalmak. Idén is ő a lista legnagyobb instagramosa, 608 ezres a követőtábora, ennyi év után is kimagasló aktivitási mutatói miatt tényező a magyar influenszerpiacon. Pár éve webshopba kezdett granolával és ökotermékekkel, ez ma már nem érhető el.
20. Forstner Csenge
Tizenkét helyes zuhanását talán az okozhatta, hogy 2022-es, virális „shaken espresso” momentuma már lecsengett, hasonlóan nagy zajt pedig nem tudott utána kelteni. Ennek ellenére szakmai zsűrink pontozása szerint ha nem is kiugró, de stabil minőséget hoz, szépségtartalmaival jól körbehatárolható célcsoportját pedig nemcsak a beautymárkák, de például a Hell vagy a Bolt is hasznosítani tudja.
Wortmann Gabriella az egyik legmagasabb nemzetközi pozíciót betöltő magyar menedzser. Ő és csapata felel azért, hogyan lesz az alapanyagokból világszerte New Balance sportcipő és sportruházat, sőt azért is, hogy ezek a termékek eljussanak a boltokba, akkor is, ha világjárvány van, és akkor is, ha a tengeri szállítmányokat éppen kalózok támadják.
Talán sohasem volt még annyi új terepjáró a piacon, mint manapság, és bár a SUV-ok és a felezővel is felszerelt négykerék-hajtású erdőjárók között továbbra is hatalmas a különbség, a globális kereslet rámutat, hogy valójában senkit sem aggaszt eléggé a belvárosi parkolóhelyek átlagos mérete. Közben a fogyasztási hatékonyság lassan vallási kérdéssé emelkedik a hibridek és az eltérő elektromos autós tapasztalatok miatt, ám az biztos, hogy a fizika törvényei szerint egy nagy fémdoboz továbbra is sok levegőt tol maga előtt.
Tavaly is jólesett leírni, most is jólesik. Az idei Forbes Power Women’s Summit volt az eddigi legnagyobb eseményünk csaknem 2300 fős telt házzal a Millenáris két színpadán. Nem csoda, ha azt nézzük, hogy milyen csoda előadóink voltak.