A befektetők dollármilliárdokat szórtak el hiába használt luxusruhák forgalmazásával foglalkozó veszteséges cégekre. Egy teljesen valószerűtlen litván cég viszont megtalálta a kulcsot – a minap például azzal került be a magyarországi hírekbe, hogy egy szállítási akciója a Foxpost csomagküldő automatáit megbénító rohamot generált. A Vinted története az amerikai Forbesból.
Írta: Iain Martin / Fordította: Zsadon Béla
Thomas Plantenga egy tévéreklámra tette fel a Vinted jövőjét. Az online használtruhapiactér havonta egymillió dollárt égetett el, és már egy évre se futotta volna a pénzük, amikor Plantenga betolt 800 ezer dollárt a francia tévébe.
2016 májusa volt, Plantengát nemrég vették fel a nyolcéves litván startuphoz, hogy mentse meg a céget. A 2008-ban, egy egyetemi bulin megalapított Vinted gyors növekedéssel indult, és hamarosan tíz országból adták-vették az emberek használt ruhadarabjaikat a platformon. Csak hát a platform használata ingyenes volt, a hirdetési bevételek viszont még a szerverköltségeket se nagyon fedezték. 2014-ben ugyan megpróbáltak bevezetni egy a Poshmarkéhoz hasonló húszszázalékos jutalékot, de a kísérlet júzerlázadásba fulladt. A forgalom egyik napról a másikra majdnem lefeleződött. A Hollandiában született Plantenga 2016 májusában járt először Litvániában, amikor öt hétre szóló tanácsadói szerződését aláírta. Másfél év múlva a Vinted vezérigazgatója lett.
Bumm! A fácán lepottyan, Vaughan Mabee séf elégedetten emeli fel a földről, másik kezében vadászpuska. „Ebből olyan gengszterpitét csinálok, hogy megőrülsz!” És tényleg.
Harminc óra a legmenőbb új-zélandi séffel. Nem tűnik soknak, de ezalatt annyi izgalmas inger ér, ami máskor egy hétre is elég. A fent említett fácánvadászat mellett jut idő az eddigi legkülönlegesebb gombászásomra is. A séf egy Jaguar XJ-S V12 kabriót vezetve szúrja ki, hol bukkan fel egy-egy szép vadgomba. Vacsora előtt, a hegyi rönkházában még összedob nekem egy fantasztikus ebédet kertjének friss zöldségeiből és pár apróságból. Két egyszerű kis ételt, de olyan szenvedéllyel és műgonddal vannak elkészítve, hogy majdnem adok érte egy Michelin-csillagot.
És a vacsora sem marad el az első élményektől. A helyszín Queenstown, Új-Zéland déli szigetén, egy kiváló borászat fine dining étterme. Eleve ritkaság, hogy egy csúcsétterem arra vállalkozik, hogy többnyire a maga boraival kísérje a degusztációs menüt. Ez tökéletesen tükrözi az extrovertált séf személyiségét: látványos, néha extrém tálalás, robbanó ízek, rengeteg meglepetés, élmény az élményben. Temérdek tengeri alapanyag, köztük egy frissen felfedezett, hatalmas tengeri pók, aminek önmaga az ízesítése, még sót sem kapott.
A huszonöt fogásos menüben sok hús kap helyet, köztük a kiváló helyi bárány is, de többségük vadhús. És sok-sok zöldség a farmról, például egy egészen különleges cukkinifogás. A talajon hagyott zöldségben a beinduló bomlási folyamatok kiteljesítik az ízt, és állagában is különlegessé teszik.
A pincében tálalt házi felvágottak sem bukkannak fel a világ egyetlen hentesénél sem. Abalone- (kagyló) szalámi, vadkacsarillette és öt éve érlelt vaddisznótarja kerül a kalács és a japán zsúrkenyér (sokupan) keresztezéséből előálló, szarvasgombával ízesített, fantasztikusan foszlós kenyérre. Az ehető gyapjúval borított bárányfarok, az ördöghal-báránybríz kombináció, az angolnatöpörtyű önmagában is megérne egy látogatást, de a csúcspont a tollával ékesített vadgombás-fácános pite. Brutális hely.
Április 1-jén szép csendben elindult egy fontos változás a bankszektorban, de mit számít ez, ha epret veszünk az útmenti bácsitól, ha szétdobjuk a vacsoraszámlát a haverok között, vagy sokmilliós autót vásárolunk? Mindennapi tippek az azonnali fizetési rendszert fejlesztő Giro Zrt. vezérétől.
Nyolcvan tag egy év alatt. Rajtuk kívül velünk volt több alapító is a Forbes Business Club exkluzív vállalkozói közösségének első születésnapján az InterContinental Budapestben.
A 2000-es évek elején, az internet szárnypróbálgatásakor online saleses pozícióba akartak felvenni Magyarországon egy céghez. A kínált deal egyértelmű volt, alacsony fix fizetés mellé teljesítmény alapján tudnak jutalékot adni. Jeleztem, hogy egy tartalom nélküli weboldalon még nincs mit árulni, ezért már az induláskor fix fizetést szeretnék kérni, hogy egyáltalán felépítsük az oldalt. (Végül megkaptam, plusz a jutalékot is.) […]