Jó kérdés. Tíz pont, amivel közelebb jutunk a válaszhoz.
Összeállította: Lits Benedek és Vaszkó Iván
1.Magyarország 7,5 százaléka még sohasem használt közösségi médiát. Tegyük hozzá, uniós szinten így is dobogón vagyunk, nálunk csak Dánia és Ciprus pörgeti jobban a platformokat.
3. Ez most komoly? Miért költenek még mindig influenszerposztokra? Persze, hogy komoly. Íme pár logikus magyarázat.
37 dollármilliárdos ingatlanvagyona teszi ki az állam teljes magánvagyon-állományának tizenegy százalékát. Havaj Hawaiin.
Írta: Phoebe Liu és Monica Hunter-Hart Fordította: Zsadon Béla Illusztráció: Jason Rais
Egy évvel ezelőtt Oprah Winfrey 6,4 millió dollárért kaparintott meg 344 hektárt Mauin a szigeten már meglevő 518 hektárja mellé. A szárazföld belsejében elterülő birtok zöld dombokon át nyúlik el a Haleakalā vulkán lankáinak védett erdeiig. A Winfrey által gondosan védett, többnyire szűz földeken gulyák legelésznek. „Tisztára, mint Skócia, csak sokkal jobb az időjárás” – mondja a fitneszedzőből lett gondnok, Bob Green.
Winfrey két évtizeddel ezelőtt vette meg az első ranchot Mauin, és nagyjából négy hónapot tölt évente Hawaiin. A tavaly augusztusban tomboló erdőtüzekben ugyan 2700 hektárnyi terület égett le, és száz ember halt meg Mauin, de Winfrey birtokai szerencsésen megúszták. A katasztrófa után Winfrey párnát, pelenkát, más szükséges holmit vitt a túlélőknek, és Dwayne „A Szikla” Johnsonnal megalapították a People’s Fund of Maui nevű alapítványt, Winfrey maga tízmillió dollárral szállt be.
Azonban a pandémia idején kialakuló luxusingatlanboom egyre feljebb tornázva a lakásárakat feszültséget gerjesztett a hawaiiak és a más állambeli gazdag földbirtokosok között. Noha a tűzvész után Winfrey igyekezett segíteni, mégis megbírálták, amiért filmet forgatott segítő szándékú erőfeszítéseiről, és a nyilvánossághoz fordult pénzért. Winfrey szerint ez a reakció csak elterelte a figyelmet Mauiról. Mások azt kérdezték, mi történt azzal a százmillió dollárral, amit Jeff Bezos – akinek van egy alig hathektáros birtoka nagyjából húsz kilométerre a tűz sújtotta vidéktől – és jegyese, Lauren Sanchez ígért meg segítségül. Egy szóvivő azt mondta az amerikai Forbesnak, hogy Bezos eddig 15,5 millió dollárt adott kilenc különböző karitatív szervezetnek.
A leggazdagabb amerikaiak évek óta vásárolnak földeket Hawaiin, de senki sem tudta pontosan, mekkorák a birtokaik. A Forbes munkatársai hónapokat töltöttek el több ezer tulajdoni lap átnézésével Hawaii hat legnagyobb szigetén. Az eredmény megdöbbentő: 882 km2 (88 ezer hektár) van mindössze 37 milliárdos tulajdonában. Ez Hawaii állam teljes szárazföldterületének (16 625 km2) 5,3 százaléka, a nem állami tulajdonban levő területek 11,1 százaléka. Számításba véve, hogy ezek a milliárdosok sokat tesznek tulajdonviszonyaik ködbe borításáért, a szám valószínűleg nagyobb. Más szóval: ez a 37 ember – az 1,4 milliós lakosság 0,003 százaléka – birtokolja Hawaii földjének több mint tíz százalékát.
Egyes milliárdosok régóta kötődnek a helyi közösséghez. A Salesforce-vezér Marc Benioff – aki 1974-ben járt először Hawaiin – két évtized alatt százmillió dollárt adott különböző célokra az államban, decemberben pedig feleségével, Lynne-nel 114 hektárnyi területet adtak megfizethető lakások építéséhez. „Erősen kötődöm Hawaiihoz lelkileg” – mondja Benioff, aki megpróbálta a Salesforce kultúrájába beépíteni az ohanát, a család hawaii fogalmát. „Mélyen megértem a hawaii népet, és átérzem szellemét, azt amit úgy hívunk, »aloha lélek«.” Mások, mint Mark Zuckerberg – aki állítólag bunkert épített – jobban látszanak vigyázni a magánéletükre. Rob Kildow, az állítása szerint a Citadelmilliárdos Ken Griffinnel kerékpározni járó ingatlanközvetítő mesél egy – a Hualālai Resort nevű Four seasons luxusszállóban lakó – milliárdosról, aki azt mondta neki: „Itt az emberek felének fogalma sincs, ki vagyok, a másik fele meg szarik rá.”
A Sierra Club of Hawaii nevű nonprofit környezetvédő szervezet igazgatója, Wayne Tanaka még nem vesztette el a reményt: „Ha a dúsgazdag helybeliek legyűrnék izolációs késztetéseiket, és szóba elegyednének a körülöttük élőkkel, az teret nyithatna annak, hogy valóban visszaadjanak valamit ennek a vidéknek.” De azért elismeri: „Hawaii egyre inkább a gazdagok szórakozóhelyévé válik.”
Az uluwatui hullámok az 1970-es évek óta csábítják a szörfösöket szerte a világból Bali déli partjaihoz. Ők eleinte a helyi házak egy-egy kiadó szobájában húzták meg magukat, de ma már a sziget talán legszebb és legstílusosabb, kifejezetten a szörfösöknek kialakított tengerparti luxusvillái tornyosulnak az uluwatui sziklaszirten. Innen legfeljebb az Ubud fölötti buja zöld hegyek kedvéért mozdulnak ki, ott a legmenőbb erdei házak várják őket.
Az elmúlt hónapokban alighanem minden budapesti autós találkozott már a CityNext ledfalaival. A közcélú tartalom mellett kereskedelmi reklámokat is megjelenítő eszközök nem csak, hogy jobban vonzzák a tekintetet, de segítségükkel az eddigi 10-12 naposmunkafolyamatot egypercesre sikerült rövidíteni. Horváth Márton egy közterületi médiacég fejlesztési igazgatója volt, majd öt év után gondolt egy merészet, és otthagyva biztos […]
Kedves Tartalmat Gyártók, Kontentet Kreálók, Véleményt Vezérlők, Tömeget Formálók, Magyarokat Influálók! A web kettő pont nulla régi, boldogabb idején – ahol még fórumokon, névtelenül anyáztuk egymást – valójában ugyanazt csináltuk, mint húsz évvel később. Csak amihez régen az URL-sávba pötyögtünk, ahhoz ma már appot nyitunk, ami akkor negyven sor volt a blogunkon, most tíz másodperces videó […]
Bajnai Gordon világraszóló karriert fut be Londonban, miközben Magyarországon senki sem tud róla. Wortmann Gabriella, az ELTE Bölcsészkarán kínai szakon végzett, most a világ egyik legsikeresebb sportszermárkájának, a New Balance-nek az alelnöke, és a globális ellátási láncokért felel. Gauder Milán már eddig is említésre méltó karriert épített a Mastercard globális vezetésében alelnökként, és most egy Európa-szerte ismert litván startup, […]