„A jobb élethez való alanyi jog nem létezik. Azt mindenki magának teremti meg” – idéztük 2022. tavaszi Life különszámunk címlapsztorijában Náray Tamást. Ő így teremtette meg először, még mint divattervező. Részletek akkori portrénkból.
Tamás többgenerációs értelmiségi családba született, és le sem tagadhatja arisztokrata neveltetését. „Anyai nagyanyámnak báró volt az apja, akinek az anyja volt grófnő. Így lett a nagymamám bárónő, aki a losonci rabbi fiához ment hozzá.” Apja családja református, nála is vannak nemesi felmenők, és nagygazdák voltak a háború utáni időkig. Édesanyja szép karriert csinált, egy szocialista nagyvállalat vám- és devizagazdálkodási igazgatói posztjáig vitte, édesapja pedig keményen dolgozó mérnökember volt. „Én egyke vagyok, mert egy szerencsétlen véletlen folytán nem születhetett testvérem.”
Szülei ötvenkét évig éltek boldog házasságban, fiukat gyerekkorától szolid elegancia, nagypolgári miliő vette körül – persze a mindenben igényes szülők poroszos nevelési elveinek nem minden eleme volt a szabad alkotásra vágyó kamasz kedvére. Mindenesetre mára belátta: szüleinek tökéletesen igazuk volt például abban, hogy ragaszkodtak hozzá, fiuk az érettségi után külkereskedelmet tanuljon művészetek helyett. „Az első lépésben meghiúsult volna minden tervem, ha nem úgy történik, ahogy ők javasolták. Például el se kerülhettem volna Párizsba, ha nem beszélek franciául” – mondja ma már.
A főiskola után – szülei nagy megnyugvására – közgazdaság-tudományt tanult az egyetemen, már ekkor a zsebében egy állásajánlattal az Artex külkereskedelmi vállalattól, ami a 80-as évek elején különös kiváltságnak számított. Fegyelmezett volt, vinni akarta valamire, és a céljaiért kész volt az áldozatokra. „Azt, hogy az lettem, aki ma vagyok, én a nőknek köszönhetem” – jelenti ki egyszer csak, miközben az Artexről mesél.
37 dollármilliárdos ingatlanvagyona teszi ki az állam teljes magánvagyon-állományának tizenegy százalékát. Havaj Hawaiin.
Írta: Phoebe Liu és Monica Hunter-Hart Fordította: Zsadon Béla Illusztráció: Jason Rais
Egy évvel ezelőtt Oprah Winfrey 6,4 millió dollárért kaparintott meg 344 hektárt Mauin a szigeten már meglevő 518 hektárja mellé. A szárazföld belsejében elterülő birtok zöld dombokon át nyúlik el a Haleakalā vulkán lankáinak védett erdeiig. A Winfrey által gondosan védett, többnyire szűz földeken gulyák legelésznek. „Tisztára, mint Skócia, csak sokkal jobb az időjárás” – mondja a fitneszedzőből lett gondnok, Bob Green.
Winfrey két évtizeddel ezelőtt vette meg az első ranchot Mauin, és nagyjából négy hónapot tölt évente Hawaiin. A tavaly augusztusban tomboló erdőtüzekben ugyan 2700 hektárnyi terület égett le, és száz ember halt meg Mauin, de Winfrey birtokai szerencsésen megúszták. A katasztrófa után Winfrey párnát, pelenkát, más szükséges holmit vitt a túlélőknek, és Dwayne „A Szikla” Johnsonnal megalapították a People’s Fund of Maui nevű alapítványt, Winfrey maga tízmillió dollárral szállt be.
Azonban a pandémia idején kialakuló luxusingatlanboom egyre feljebb tornázva a lakásárakat feszültséget gerjesztett a hawaiiak és a más állambeli gazdag földbirtokosok között. Noha a tűzvész után Winfrey igyekezett segíteni, mégis megbírálták, amiért filmet forgatott segítő szándékú erőfeszítéseiről, és a nyilvánossághoz fordult pénzért. Winfrey szerint ez a reakció csak elterelte a figyelmet Mauiról. Mások azt kérdezték, mi történt azzal a százmillió dollárral, amit Jeff Bezos – akinek van egy alig hathektáros birtoka nagyjából húsz kilométerre a tűz sújtotta vidéktől – és jegyese, Lauren Sanchez ígért meg segítségül. Egy szóvivő azt mondta az amerikai Forbesnak, hogy Bezos eddig 15,5 millió dollárt adott kilenc különböző karitatív szervezetnek.
A leggazdagabb amerikaiak évek óta vásárolnak földeket Hawaiin, de senki sem tudta pontosan, mekkorák a birtokaik. A Forbes munkatársai hónapokat töltöttek el több ezer tulajdoni lap átnézésével Hawaii hat legnagyobb szigetén. Az eredmény megdöbbentő: 882 km2 (88 ezer hektár) van mindössze 37 milliárdos tulajdonában. Ez Hawaii állam teljes szárazföldterületének (16 625 km2) 5,3 százaléka, a nem állami tulajdonban levő területek 11,1 százaléka. Számításba véve, hogy ezek a milliárdosok sokat tesznek tulajdonviszonyaik ködbe borításáért, a szám valószínűleg nagyobb. Más szóval: ez a 37 ember – az 1,4 milliós lakosság 0,003 százaléka – birtokolja Hawaii földjének több mint tíz százalékát.
Egyes milliárdosok régóta kötődnek a helyi közösséghez. A Salesforce-vezér Marc Benioff – aki 1974-ben járt először Hawaiin – két évtized alatt százmillió dollárt adott különböző célokra az államban, decemberben pedig feleségével, Lynne-nel 114 hektárnyi területet adtak megfizethető lakások építéséhez. „Erősen kötődöm Hawaiihoz lelkileg” – mondja Benioff, aki megpróbálta a Salesforce kultúrájába beépíteni az ohanát, a család hawaii fogalmát. „Mélyen megértem a hawaii népet, és átérzem szellemét, azt amit úgy hívunk, »aloha lélek«.” Mások, mint Mark Zuckerberg – aki állítólag bunkert épített – jobban látszanak vigyázni a magánéletükre. Rob Kildow, az állítása szerint a Citadelmilliárdos Ken Griffinnel kerékpározni járó ingatlanközvetítő mesél egy – a Hualālai Resort nevű Four seasons luxusszállóban lakó – milliárdosról, aki azt mondta neki: „Itt az emberek felének fogalma sincs, ki vagyok, a másik fele meg szarik rá.”
A Sierra Club of Hawaii nevű nonprofit környezetvédő szervezet igazgatója, Wayne Tanaka még nem vesztette el a reményt: „Ha a dúsgazdag helybeliek legyűrnék izolációs késztetéseiket, és szóba elegyednének a körülöttük élőkkel, az teret nyithatna annak, hogy valóban visszaadjanak valamit ennek a vidéknek.” De azért elismeri: „Hawaii egyre inkább a gazdagok szórakozóhelyévé válik.”
Tavaly is jólesett leírni, most is jólesik. Az idei Forbes Power Women’s Summit volt az eddigi legnagyobb eseményünk csaknem 2300 fős telt házzal a Millenáris két színpadán. Nem csoda, ha azt nézzük, hogy milyen csoda előadóink voltak.
Influenszernek üzletemberek, üzletembernek influenszerek. Hasan Suleiman (Szuli, balra) és Bálint a fitnesziparnak mutatnak görbe tükröt vicces, olykor ismeretterjesztő tartalmaikkal úgy, hogy közben nem is szeretik a tipikus kondis közeget. A TikTokon önmagukat adják, félmillióan követik őket. Rövid, frappáns videóik brutális elérést (és néha brutális favicceket) produkálnak, több mint harmincegymillió lájknál tartanak. Szakmaiság, alázat, önirónia, nagy adag humor – ez alkotja a kispesti Gym Suleiman egyvelegét.