Az állam 18–20 évesen elengedi a kezünket, a tanulás lehetőségét
és felelősségét ránk hagyja.
A marketinges jógaoktatást, a cukrász vállalatirányítást, az újságíró programozást tanul. Azok az igazán sikeres emberek, cégek vagy társadalmak, akik a legrugalmasabban, leghatékonyabban kezelik a változást, és a leggyorsabban tanulnak. A tudásalapú gazdaságok versenyében a felnőttképzésnek is óriási szerepe van. Ki mennyire él vele? Beszédes statisztikáinkból kiderül, mekkora a lemaradásunk, és hogy a skandináv országok az oktatásnak ezen a területén is másik ligában játszanak.
Mi micsoda? Lifelong learning: minden életszakaszra kiterjedő tanulás
Lifewide learning: az élet teljes körére kiterjedő tanulás
Learning society: tanuló társadalom mint a kollektív felemelkedés intézménye
Visszapattanás és szolid felzárkózás látható a magyar számokban, de ezt a többségében külföldi nagyvállalatoknak köszönhetjük, a tudásintenzív kisvállalkozói szektor szinte teljesen hiányzik. Itthon és az EU-ban a 25–35 éves fiatalok közti különbség csökkent az elmúlt évben, de még mindig jelentős, a legkisebb lemaradás a Ratkó-unokák generációjában, a 45–55 éveseknél mutatkozik. A felnőttképzésben Európa-szerte hagyományosan több a nő, és volt időszak – 2010 előtt –, amikor a magyar nők fölénye az európai arányokat is bőven verte.
A zenei piaci „decentralizálódott, az iparág pedig nem követte le időben az átalakulást, kis időre kinyílt egy kapu, amin át demokratikusabb formában virágozhatott ki a zene” – mondja Krúbi, azaz Horváth Krisztián arról, hogy miért tudnak huszonéves előadók arénákat megtölteni mostanában, amiért korábban évekig, évtizedekig küzdöttek zenészek. Szeretem ezt az idézetet, és nem csak azért, mert benne […]
A zenei piaci „decentralizálódott, az iparág pedig nem követte le időben az átalakulást, kis időre kinyílt egy kapu, amin át demokratikusabb formában virágozhatott ki a zene” – mondja Krúbi, azaz Horváth Krisztián arról, hogy miért tudnak huszonéves előadók arénákat megtölteni mostanában, amiért korábban évekig, évtizedekig küzdöttek zenészek.
Szeretem ezt az idézetet, és nem csak azért, mert benne vannak a decentralizál, a demokratikusabb és a virágozhat szavak – bár ezért is. Ez a mondat azt is megmutatja, hogy milyen más Krúbi és Krisztián. Vaszkó Iván címlapsztorija annak is izgalmas lesz, aki agyonhallgatta már Krúbit (nem én), és annak is, aki egyszer csak beírta a Youtube-ba, hogy kiderítse, mit hallgat a gyereke vagy fiatalabb munkatársa (én).
Nem csak a zenei világban vannak itt nagyon látványosan olyan huszonévesek, akik már sokat letettek az asztalra. A Colossyan sztoriját eddig leginkább online követtük, most Zsiborás Gergő ebben a számban is megírja, hogyan ír történelmet a mesterséges intelligenciával foglalkozó magyar startup és alapítója, Kovács Dominik. Gergő értékelése alapján a cég most több mint százmillió dollárt ér, és ezzel koránt sincs egyedül a kimagaslóan sikeres startupperek második magyar generációjában. (Áprilisban jön a startupjelentés!)
Ahogy itt vannak velünk a huszonévesen Operaházban karmesterek, Bocuse d’Or-versenyzők, dezodor-újratöltő gépet feltalálók vagy épp focisták. A tizenegyedik magyar 30/30-as lista tagjai. Még fiatalabbakról is írunk most, G. Tóth Ilda magániskola-gyűjtése minden olyan ovis szülőnek hasznos, aki majd ki tudja fizetni gyerekének a több figyelmet adó, elégedettebb, megbecsültebb és ezáltal sok esetben jobb pedagógust. A jó hír: pont ezekben az iskolákban nevelik szociális érzékenységre is a gyerekeket.
És mivel ez a Forbes, találtok ebben a különösen jól sikerült számban milliárdos multinak beszállító pékséget, interjút Julius Meinl szépunokájával, aki a Meinl-birodalom 5. generációs vezetője, és Romsics Ignác-portrét is. Aki pedig már azon gondolkodik, hová vigye pénzét az állampapír-mennyország után, lapozzon az újság végére. Na, ne a legvégére vigye a lendület, ott az elköltés legjobb módjával foglalkozunk, csak a Pénz rovatig.
Horváth Krisztián, avagy Krúbi szinte azonnal belevitte a magyarokat a rosszba. Szövegeivel bármikor megégethette volna a kezét, vagy ész nélkül is elkezdhetett volna slágereket ontani. Helyette ritkán ad ki zenét, de ha igen, nemcsak a streaminglistákon, de az Arénában is hatalmasat gurít vele. A 29 éves pomázi srác nemrég 14 ezres telt ház előtt rappelt a banánról, és vált az új generáció sikersztorijává. Mindezt úgy, hogy hangzása egyre elborultabb, témái egyre mélyebbek, és túlmutatnak politikai fásultságán. Nem hiába, nála minden egy nagy terv része, öt évre előre tudja, mit akar.
Elegáns, de visszafogottsággal nem vádolható külső, kényelmes belső tér,
a motortérben dübörgő V8-as. A Bentley Bentayga S nem a feltűnésmentes megérkezések bajnoka – de nem is erre találták ki. Kipróbáltuk.
A harmadik üzleti évét kezdő Infinite Capital még fiatal befektetési tanácsadással foglalkozó vállalkozásnak számít, mégis ott tart, hogy tavaly kétszámjegyű növekedést ért el, mind a bevétel, mind az állomány, mind pedig az ügyfélszám szempontjából. „Ha meg tudtad álmodni, meg is tudod tenni”: Walt Disney híres mottóját vallják az alapítók, Bencsik Roland és Sovágó Zsolt is, […]