Steven Bartlett:
Egy CEO naplója – A munka és a magánélet 33 meghatározó törvénye
(HVG Könyvek kiadó, 2024)
Amikor először megláttam egy reptéri boltban, csak a szokásos „hogyan segíts magadon” könyvnek gondoltam. Mégis beleolvastam, és gyorsan magával ragadott. Egyszerűségében rejlik a nagyszerűsége: fontos gondolatokat vet fel, amik ha közhelyesen is hangzanak, igazak. Például: „Ha valamit meg akarsz tanulni, olvass róla; ha meg is akarod érteni, írj róla; ha pedig igazán tudni akarod, tanítsd.” (Szauer Tamás vezérigazgató, HVG Kiadó Zrt.)
Robert B. Cialdini:
Hatás – A befolyásolás pszichológiája
(HVG Könyvek kiadó, 2024)
A meggyőzéstechnika alapjait lehet megtanulni a könyvből, enélkül milliókat hagysz az asztalon. Amikor elkezdtük használni ezt a technikát az értékesítésünkben, az első évben megnégyszereztük az eredményeket. Revelatív élmény, amikor rájössz, mi van a zsigeri szinten használt technikák mögött, és hova juthatsz el, ha tudatosan és jól használod őket. (Egerszegi Krisztián tulajdonos, MiniCRM; alapító, Cégépítők)
Malissa Clark:
Never Not Working – Why the Always-On Culture Is Bad for Business – and How to Fix It
(Harvard Business Review Press, 2024)
A munkafüggőség az egyetlen társadalmilag elfogadott, sőt elismert klinikai állapot. A könyv egyszerű, gyakorlatias önismereti kérdésekkel is segít felismerni, hogy érint minket is személyesen vagy vezetőként, és utat mutat a változás felé.
(Pataki Márta leadership catalyst, MP Coaching & Development, Legacy Mentor)
Ed Conway:
Anyagi világ – Múltunk és jövőnk hat nyersanyag történetén keresztül elmesélve
(Corvina Kiadó, 2024)
Izgalmas utazás a világgazdaság alapvető építőköveinek számító nyersanyagok világában. Conway lenyűgöző történetekben és elemzésekben mutatja be, hogyan befolyásolja a homok, a só, a vas, a réz, az olaj és a lítium a világgazdaságot, az üzleti döntéseket, a globális ellátási láncokat és a fenntarthatósági kihívásokat. (Frankó-Csuba Dea jövőkutató, transzformációs és innovációs vezető, Aboitiz Group)
Amy Edmondson:
Right Kind of Wrong – The Science of Failing Well
(Simon Element / Simon Acumen, 2023)
Senki sem szeret hibázni, de mi van, ha épp a hibák alapozzák meg jövőbeli sikerünket? Amy Edmondson bemutatja, hogy az alapvető, a komplex és az intelligens hibák hogyan válhatnak üzleti előnnyé, ha megfelelően értelmezzük őket. (Árvai Eszter vezetés- és szervezetfejlesztési tanácsadó, Legacy Mentor)
Charles Eisenstein: Megszentelt gazdaságtan – Pénz, ajándék és közösség az átalakulás korában
(Katalizátor Könyvkiadó, 2023)
Az amerikai matematikus-filozófus a pénz mai működésének radikális megváltoztatását javasolja, világégés nélkül. „Ameddig nem ismerjük fel a pénzgazdálkodásban rejlő problémákat, addig nem képzelhető el valódi ökológiai fordulat. De társadalmi, sőt gazdasági sem.” Javaslata csak elsőre utópisztikus, hiszen a pénz csak puszta megállapodás, azaz megváltoztatható. (Tkacsik Márta elméleti matematikus, biogazda, alapító, Patikakert)
Seth Godin:
Mindenki számít – Tanuljunk meg (újra) hinni a csapatokban!
(HVG Könyvek kiadó, 2024)
Törvényszerű-e, hogy egy idő után mindenki a napi rutinjában őrlődő munkavállalóvá (és vezetővé) válik, elveszítve lelkesedését a munkahelye iránt? A szerző azt állítja, hogy ez csak döntés kérdése, és visszaadja a reményt, hogy olyan szervezetet is létrehozhatunk, amit őszintén hiányolnának az emberek, ha eltűnne. (Jenes Barbara stratégiai tanácsadó, tanszékvezető egyetemi docens, Neumann János Egyetem)
Daniel Goleman, Cary Cherniss: Optimal – Érzelmi intelligenciával a kiégéstől a rezilienciáig
(Open Books, 2024)
Őrületes „success culture” vesz minket körül. A csúcsteljesítmény mindent visz, és amint elértünk valamit, máris ott a kérdés, hogyan tudunk még többet, még jobban, még előrébb lépni. Goleman rávilágít, hogyan találjuk meg érzelmi intelligenciával azt az optimumot, ahol egyszerre érzünk elégedettséget a teljesítményünkkel, és maradunk jelen a saját életünkben. Nekem a kulcsgondolat ez volt: „A siker nem elszigetelt csúcsteljesítményekből, hanem számos, egyenletesen jó napból fakad.” (Németh Flóra PR-szakmai vezető, Magyar Telekom)
Sheena Iyengar:
Nagy ötlet – Hogyan alkossunk új dolgokat
(HVG Könyvek kiadó, 2024)
A szerző szerint az innováció titka a nagy célok kisebb, megvalósítható lépésekre bontása, és megmutatja, hogyan lehet leküzdeni a „túl nagy falat” érzést. Arra biztatja az üzleti szereplőket, hogy merjenek nagyban gondolkodni, de mindig az első – majd csak a következő – lépésre fókuszáljanak. (Budaházy Árpád kiadóvezető, HVG Könyvek)
Florian Lüdeke-Freund, Henning Breuer, Lorenzo Massa:
Sustainable Business Model Design – 45 Patterns
(Lüdeke-Freund, Breuer & Massa, 2022)
A nemzetközi egyezményekben meghatározott célok, a riportálás és a valós üzleti megoldások közötti hiányzó láncszem ez a könyv. Új, valóban fenntartható gondolkodásra sarkall, a benne található 45 minta jó kiindulási alap a cégek működésének vagy csak egyes részeinek újragondolásához. (Litkai Gergely művészeti vezető, Dumaszínház)
Erin Meyer:
The Culture Map – Breaking Through the Invisible Boundaries of Global Business
(PublicAffairs, 2014)
Tényleg egy térkép, ami segít eligazodni a kultúrák együttműködésében. Nemcsak nemzeti kultúrákhoz ad iránytűt, de szervezeti kultúrákhoz is, és az azokat alkotó emberekhez. Nevetés, meglepetés, aha-élmény. (Beck-Bíró Kata szervezetfejlesztő tanácsadó, tréner, coach, Egotrip Od Kft.; egyetemi oktató, JKU Linz; Legacy Mentor)
William R. Miller, Stephen Rollnick:
Motivational Interviewing – Helping People Change and Grow
(The Guilford Press, 2023)
A legfrissebb kutatások szerint minél inkább győzködünk valakit, hogy változtasson, annál jobban megerősödik benne, hogy az ellenkezőjét tegye, mint amit mi szeretnénk. De létezik egy új, bizonyított módszertan, ami a világ minden táján meglepő eredményeket produkál – most megismerhetjük a zseniális gyakorlati megközelítését. (Bíró Bence Péter pszichológus, Fulfilled.hu)
Ódor Lajos: Mindentudók kézikönyve – Így lehetsz te is géniusz
(Open Books, 2024)
Ilyen, amikor egy exminiszterelnök izgalmas könyvet ír a gazdaságról, a technológiai forradalomról, a tudatos polgárokról és az elégedett életről. Eredendően a gyerekeinek szánva szedte össze, ami szerinte fontos a világból, de mindenkinek segít átlátni a világ megatrendjeit. Egyik tanulsága: „Nem lehetnek egyszerre skandináv kiadásaink, angolszász adóink és balkáni korrupciónk.” (Fekete Emese vezető szerkesztő, Forbes)
Matteo Rizzi:
Talents & Rebels – Dealing with corporate misfits (Hoepli, 2019)
Minden szervezetben akadnak lázadó tehetségek. A vezetőnek nem könnyű velük, de ők teszik a céget innovatívvá és jövőállóvá. A könyv segít felismerni, támogatni és integrálni azokat, akik mernek másképp gondolkodni. (Szabó Balázs vállalati üzletágért felelős vezérigazgató-helyettes, CIB Bank Zrt.)
Katherine Morgan Schafler: Perfekcionisták kézikönyve – Hogyan engedd el a kontrollt, és hozd ki magadból a legtöbbet
(Libri Könyvkiadó, 2023)
Sok vezető keresztje a perfekcionizmus. Meghozza ugyan a teljesítményt és a sikert, de micsoda rombolás árán. A könyvből megértettem, hogy kigyógyulni nem fogok belőle, de megszelídíthetem a saját érdekemben is. Maladaptívból adaptívvá válhatok, és az nemcsak a környezetemnek jó, de nekem is élhetőbb életet ad. (Pistyur Veronika ügyvezető, Bridge Budapest)
Takács-Sánta András: Világeleje – A jó élet keresése az ökológiai válság korában
(Gingko Kiadó Kft., 2024)
Akit érdekel a környezeti válság, tudja, hogy óriási szükség van a pozitív narratívákra. Minden vég egyben új kezdet is, vágjunk hát bele az ökológiai filozofálásba. Ha nem is értünk egyet minden elemével, biztosan lesz, amit beépíthetünk a mindennapokba. (Csernus Dóra klíma- és környezetpolitikai igazgató, Egyensúly Intézet)
Frans de Waal:
Mások – Egy főemlőskutató megfigyelései a társadalmi nemről
(Park Kiadó, 2023)
Nem épp üzleti könyv: majmokról szól. Mégis az, mert a vezetőiket (is) bemutatja. Arról mesél például, hogy egy majomcsapatban az alfa hím pozíciót mennyire nem agresszióval, nyers dominanciával lehet kivívni, hanem empátiával, a csoport gyenge tagjainak megvédésével, a csoportharmónia fenntartásával, ügyes szövetségekkel. (Tóth Gergely alapító, HR Fest)
Matthew Walker, PhD:
Miért alszunk? – Az alvás és az álmok hatalma
(Akkord, 2024)
Életem egyik meghatározó könyve arról, hogy miért iszonyatosan fontos aludni. Enélkül nem lehet, és nem is szabad(na) céget vezetni. (Paris Noble társalapító, Elevate Strategy and Design; közösség vezető, Bridge Győr)