A hónap üzlete és még több sztori
a Forbes.hu-ról.
Elkelt a magyar digitális piac és e-kereskedelem kulcsfigurája. Egy hatfős piackutató és tanácsadó cégről beszélünk, én is alig tudok úgy beszámolni a magyar e-kereskedelem mozgásairól, vagy akár a Temu hódításairól, hogy ne az ő részletes, hiteles méréseikre támaszkodjak.
A GKID-re alig haraphatott volna rá nagyobb hal, mint a magyar PwC, a Big Four tanácsadó cégek egyike. Egy évig tartó folyamat után zárult a tranzakció, korábban kétszer pattant le a PwC a csapatról. A harmadik próbaharapásra mondott csak igent a GKID, és kezdtek el tárgyalni a részletekről.
A felvásárlás talán legérdekesebb aspektusa, hogy a három tulajdonos, pontosabban ez a három digitális koponya az, akire igazán le akartak csapni, és nem feltétlenül a márkanévre. A GKID azt a tudást, reputációt és kapcsolati hálót fémjelzi, amit a hármas sok év munkájával szerzett a digitális piacon. Azon az e-kereskedelmi piacon, amivel együtt fejlődtek, együtt nőttek fel. Cserjés-Kopándi Ildikó, Madar Norbert és Timár Szabolcs papíron új üzleti egységet kaptak a PwC-ben (digitális kereskedelem és piackutatás). Magas szinten, szenior menedzserekként léptek be, felülről – a partner és az igazgató alatt – a harmadik legmagasabb pozíció, amit kaphattak. „A PwC nem gyártósort vett – foglalja össze frappánsan Norbi. – Hanem unikális ismeretet. Csapatot. Nálunk van minden forrás, személyes kapcsolat, ami összegezve ki tudja adni a piacképet.”
Tavaly a listán szereplők ötöde képtelen volt a növekedésre, idén a trend megfordult: száz cégből mindössze tizenhétnek csökkent a becsült értéke 2022-ről 2023-ra. A top 100 idén majdnem 6,5 billió forintot ér összesen, ami jelentős, harmincszázalékos növekedés egy év alatt. Továbbra is húz az építőipar, növekedésükben dominálnak az állami megrendelések, és elképesztő számokat produkáltak az üzlet és a politika metszeténél hizlalt cégcsoportóriások, mint amilyen Tiborcz Istváné és Mészáros Lőrincé. Azonban még mindig bőven akad olyan nemzetközileg is sikeres, itthon mégis ismeretlen cég, amelyik üzleti bravúroknak, okos növekedésnek, innovációknak köszönhetően tartozik az élvonalba. Jó őket megmutatni.
Vezető szerkesztő: Gólya Ági Szakmai vezető: Golovics Milán Számolták: Golovics Milán, Duzsik Virág, Földes Igor, Pelyhe Balázs Írták: Fekete Emese, Golovics Milán, Gólya Ági, G. Tóth Ilda, Márky Anna, Melis Dóra, Kacskovics Nándor, Lits Benedek, Tóth-Biró Marianna, Vaszkó Iván, Zsiborás Gergő Infografika: Bethlen Júlia
Módszertan Hogyan számoltunk? A száz százalékban magyar tulajdonosok érdekeltségében lévő, privát cégeket értékeltük. Nem vettük figyelembe az állami, önkormányzati vagy tőzsdei cégeket, illetve azokat sem, ahol a kisebbségi tulajdonosok tőzsdei vállalatok (a közkézhányadban ugyanis lehetnek külföldi részvényesek is). Az alapítványi tulajdonú társaságokat szintén nem számítottuk privát cégnek különleges jogállásuk miatt. Azokat a társaságokat ugyanakkor ebbe a körbe soroltuk, ahol a tulajdonosok között van olyan befektetési alap, amelyiknek a befektetőiről lehet tudni, hogy magyar magánszemélyek vagy magyar kézben lévő intézmények.
Az idei listánál módszertani változás az előző évekhez képest, hogy az azonos tulajdonos alá tartozó cégcsoportokat a csoportszerű működés és a kereszttulajdonlások miatt egyben kezeljük. Az ebbe a kategóriába eső cégeket csillaggal jelöltük.
A társaságokat az amerikai Forbes módszertana alapján értékeljük. Ahol lehetett, az EBITDA alapján számoltunk – leginkább ez alkalmas a cégek pénztermelő képességének kimutatására. A nemzetközi vállalatértékelési gyakorlat alapján az EBITDA-t felszoroztuk egy iparági szorzóval, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú lejáratú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományt.
Az elmúlt három év EBITDA-jának átlagával számolunk, mert több, általunk megkérdezett M&A tanácsadó szerint az elmúlt évek inflációs környezetében a piac jelenleg így árazza a magyar vállalatokat.
A nem termelő cégeknél (például pénzügyi szolgáltatóknál, ingatlanfejlesztőknél) szintén az amerikai anyalap útmutatása alapján jártunk el, itt a vállalkozásban felhalmozott értékből – leginkább eszközökből – indultunk ki, és levontuk az összes kötelezettséget. Így jártunk el az állami megrendeléseknek nagy mértékben kitett vagy állami koncessziót tulajdonló cégeknél is. Az állami kitettséget az elmúlt három év közbeszerzésen elnyert megbízási összege alapján vizsgáltuk meg. Ahol ez a legfrissebb árbevétel legalább nyolcvan százalékát elérte, ott nem tartottuk indokoltnak a piaci, EBITDA-alapú megközelítést, mivel a pénztermelő képesség nagyban függ az államtól kapott megrendelésektől.
Szintén az amerikai Forbes módszertanát követve, valamint magyar M&A tanácsadókkal egyeztetve egységesen tízszázalékos likviditási diszkontot alkalmaztunk a privát cégekre. Ennek az az oka, hogy ezek a társaságok kevésbé likvidek, mint a tőzsdei cégek, eladásuk az egyre inkább kötelező hatósági engedélyeztetési eljárások miatt költségesebb is. A munkánkat az Opten Kft. adatai segítették. Jogi ügyekben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segíti a munkánkat.
Milyen adatokat használtunk fel? Publikusan elérhető információkból dolgozunk, a cégek értékelésénél a legfrissebb nyilvános adatokból (2023-as lezárt üzleti év) indultunk ki. Ha ilyen nem állt rendelkezésre, azt csillaggal jelöltük az adott cégnél. Ahol lehetett, konszolidált adatokat használtunk, ha ilyen nem volt, magunk konszolidáltuk az eredményeket az elérhető adatok alapján. Már nem szerepeltetjük azokat a cégeket, amelyeknél a becsült érték szinte egészét egy-egy nagyobb részvénypakett tulajdonlása adja. Ennek az az oka, hogy ezekben a cégekben nem folyik termelés, céges szintű működés, és a részvényárfolyamok mozgása miatt az aktuális valós értéküket is nehéz megállapítani. Az egykor még előkelő helyen szereplő Kafijat Zrt.-t például már nem vettük fel a listára.
1. MpF meta zrt. Becsült érték: 436 Mrd Ft Központ: Zürich gépipar, iparcikk-nagykereskedelem, ipari befektetések
A régió egyik legnagyobb ipari befektetője, három területen gyárt a világpiacra. Termékeiket számos európai és amerikai barkácsáruházban megtaláljuk. Az MPF FÉG a nagy hatásfokú hőszivattyúk és egyéb fűtő- és hűtőkészülék piacán világelsőnek számít, számos nagy cégnek szállít be, de komoly sajátmárkás termékportfóliója is van. Hibrid, gázüzemű és elektromos fűtésre is képes konvektorok bevezetésén dolgoznak, de megkezdték egy új hőszivattyúgyár építését is, az új EU-s szabályozás ugyanis tovább élénkítette a keresletet ezen a piacon. A csoport konszolidált forgalma 2022-ben meghaladta az egymilliárd eurót, ennek 99 százaléka – csakúgy, mint korábban – exportból származott, a 100 millió euró feletti eredmény mellett.
2. Wallis Portfólió Kft. és Dayton Invest Kft. Becsült érték: 421,8 Mrd Ft Központ: Budapest autókereskedés, vagyonkezelés
A Dayton-Invest holding vállalat mérlegfőösszege az eddigi 946 milliárdról 1247 milliárd forintra ugrott, amit főleg a német Bauwert AG 54 százalékos, több mint 46 milliárd forintos felvásárlása hajtott. A Wallis Portfólió Kft. árbevétele meghaladta az 500 milliárd forintot, ezt az exportértékesítés húzta, 60 milliárd forinttal volt több 2023-ban, mint 2022-ben. Ezzel párhuzamosan a Foxpost csomagküldő startupot felvásárolta egy nemzetközi befektetői konzorcium, köztük a neves brit CVC Capital Partners, és kiszálltak az eddigi tulajdonosok, így a Wallis is. A Foxpost több mint 1200 automatával és évi 10 millió kézbesített csomaggal meghatározó szereplő a magyar e-kereskedelemben. Tovább bővült a Wallis Csoporthoz tartozó Wing is, a régió egyik vezető ingatlanfejlesztő cége, különösen a nagyobb ipari és kereskedelmi projektek terén, hozzájárulva a csoport növekedéséhez. Nemrégiben a Wing ajánlatot tett a tőzsdén jegyzett AKKO Invest megvásárlására, amit a cég vezetése első körben elutasított.
3. Docler Holding Zrt. Becsült érték: 383,6 Mrd Ft Központ: Luxemburg, Budapest streamingszolgáltatás, IT, befektetések, sport
Gattyán György cégcsoportjának 2022-es éves forgalma 449 millió euró volt, ami 2023-ban is tovább növekedett, még mindig elsősorban az erotikustartalom-szolgáltató Jasmin.comnak köszönhetően. Üzleti portfólióját aligha erősíti, de 2023 elején egyik cége megvette a frisshirek.hu nevű portált, majd a bejelentés másnapján a teljes szerkesztőséget elbocsátották. A Gattyán-cégek másik fontos, ám üzletileg kevésbé releváns eleménél, a Teqballnál is leépítések voltak. Miután a sportszergyártó cég eladásai nem a tervek szerint alakultak, a biatorbágyi összeszerelőüzemből negyven főt kirúgtak. A Gattyán György által alapított Megoldás Mozgalom az európai parlamenti választásokon csupán 0,37 százalékot ért el, viszont az önkormányzati választásokon polgármester-jelöltjeik három településen, Mátraballán, Szamossályin és Drávapiskin is nyertek.
4. Bonafarm csoport, KITE Zrt. Becsült érték: 366,5 Mrd Ft Központ: Budapest állattenyésztés, húskészítmény- és tejtermékgyártás, takarmánygyártás, borászat
Csányi Sándor OTP-vezér családi agrárportfólióját legidősebb fia, Attila fogja össze és vezeti. A szektor komoly kihívásokkal nézett szembe az előző üzleti évben: bár a korábban megnövekedett energia- és takarmányköltségek csökkentek, a madárinfluenza és az uniós piacokra belépő ukrán áru további nyomást gyakoroltak a piacra, miközben a munkaerőköltségek tovább emelkedtek. A Bonafarm csoportszinten 323,5 milliárdos forgalmat könyvelhetett el 2023-ban, ez éves alapon enyhe bővülés, miközben az export közel tízmilliárddal visszaesett. A csoport profitja 20,8 milliárdról 18 milliárdra csökkent. 2023-ban összesen 15,5 milliárdot fordítottak fejlesztésekre és felújításokra, négymilliárd ment új beruházások előlegére. A Bonafarm tavaly arról írt alá memorandumot az üzbég agrártárcával, hogy tíz éven belül két, egyenként hatvanmillió csirke feldolgozására képes üzemet építenének az országban.
5. Videoton Holding Zrt. Becsült érték: 311 Mrd Ft Központ: Székesfehérvár szerződéses gyártás, elektronikai és végszerelés, ingatlankezelés
Először haladta meg a háromszázmilliárd forintot a csoport árbevétele, melynek kétharmada nyugat-európai exportpiacokról származik, igaz, arányaiban visszaesett a külföldi értékesítés. Közben az európai ipari beruházások növekedésével az országban a vállalat bérgyártási megrendelési volumene is egyre nő. Adózott eredményük 30,3 milliárd forintról 26,7 milliárd forintra csökkent a megugró költségeik miatt. 2024 nyarán új tevékenységet indítottak Marcaliban, ahol akkumulátoros fúrógépek, ütvefúrók és fúrócsavarozók mellett már csiszológépeket is gyártanak.
Lakatos Péter, a Videoton társvezérigazgatója tavasszal lett a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke, ahol a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány között közvetít a szektor hatékonysága és a növekvő bérek érdekében. „Szó se lehet róla, hogy »minket túlórára kényszerítenek«, ezt ma már minden reálisan gondolkodó munkáltató belátja. De azt igenis tudomásul kell vennünk, hogy mindig nyitottnak kell lennünk a képzésekre, jelentkeznünk kell rájuk, akár a szabadidőnkből is áldozni kell rá – középkorúan is –, hogy új tudásokat szerezzünk meg, kívánatosabbak legyünk a munkaerőpiacon” – mondta Lakatos a Forbesnak idén szeptemberben.
6. Semilab csoport (Flexpert Kft.) Becsült érték: 289 Mrd Ft Központ: Budapest mérőműszerek, elektronikai alkatrészek és optikai eszközök fejlesztése, gyártása, kereskedelme
Százmilliárdos árbevétel, stabilan negyven százalék fölötti EBITDA-marzs jellemzi a cég elmúlt évét, és láthatóan jól profitálnak a mesterséges intelligencia szárnyalása okozta csipgyártás felfutásából. A Semilab eszközeit a világ olyan vezető vállalatai és egyetemi kutatólaborjai használják, mint az egyesült államokbeli MIT.
Idén a BME Fizikai Intézetével közösen végzett kutatás eredményeit publikálták az Advanced Energy & Sustainability Research folyóiratban. A kutatással a perovszkitalapú anyagokat vizsgálták, amikből a várakozások szerint a hagyományos szilíciumalapú napelemeknél jobb hatásfokú fotovoltaikus eszközöket lehet gyártani. A BME-vel amúgy is szoros a Semilab viszonya, még 2022-ben indították el a piaci trendekre reagáló közös fizikusképzésüket.
7. Talentis csoport, V-Híd Zrt. Becsült érték: 282,9 Mrd Ft Központ: Felcsút vagyonkezelés, jogi és pénzügyi szolgáltatások, építőipari beruházások, agrárium
2023-ban Mészáros Lőrinc hivatalosan is megkezdte nemzetközi terjeszkedését a bosznia-hercegovinai Lukavac Cement d.o.o cementgyár és mészkőbánya megvásárlásával, majd a sort Horvátország legnagyobb alma- és nektarintermelőjének bekebelezésével, a Rabo d.o.o.-val folytatta. A cementgyár felügyelőbizottságának elnöke, Németh Tamás egy bosnyák lapnak adott interjújában elmondta, hogy a Talentisnek további felvásárlási célpontjai is vannak a térségben. Miközben a Talentis csoport agrárérdekeltségeit tömörítő Talentis Agro az Agro-Várkony csoport, valamint az Aranyszarvas csoport felvásárlásával két és fél ezer hektárral növelte szántóföldi növénytermesztésre alkalmas földterüleit, addig a Talentis Group a magyar és szlovák babaáruházakat tömörítő Brendon Holding Kft.-t vásárolta meg 2024 tavaszán. A Talentis Groupnak 25 százalékos tulajdonrésze van az állami megbízások farvizén építőipari óriássá váló V-Híd Zrt.-ben. 2023-as pénzügyi évük után ötvenmilliárd forint osztalékot vettek fel a cégből, a magyar építőiparban még sohasem volt példa ekkora nyereségre. A cég végzi a Budapest–Belgrád-vasútvonal építése mellett a debreceni BMW-gyár körüli infrastrukturális fejlesztések egyik legdrágább részprojektjét, a 65 milliárd forint értékű Debrecen–Füzesabony-vasútvonal korszerűsítését is.
8. Duna csoport Becsült érték: 209,5 Mrd Ft Központ: Tiszakécske mélyépítés (autópálya-, út-, közmű- és hídépítés)
A Duna Aszfalt továbbra is töretlenül menetel előre. 261 milliárd forintos forgalommal zárták 2023-at, ami közel húszmilliárdos bővülést jelent. Még látványosabban változott az adózott eredmény: 13,6 milliárdról nőtt 41,7 milliárdra, sohasem volt ilyen nagy. Az eredményhez hozzájárult az is, hogy 2023-ban több akvizíciót is végrehajtottak, a Mota-Engil Central Europe megvásárlásával például a lengyel piacon is terjeszkedtek. Mindeközben itthon az M49-es gyorsforgalmi út második szakaszát is ők építhetik 141 milliárd forintért. Júniusban adták át a Kalocsa–Paks Duna-hidat, ami 92 milliárdjába került az adófizetőknek. A 756 méteres mohácsi Duna-híd összköltsége – minden kapcsolódó beruházással együtt – várhatóan 300 milliárd forint lesz.
9. Gránit-Pólus csoport Becsült érték: 163,8 Mrd Ft Központ: Budapest ingatlanfejlesztés és -üzemeltetés
A csoport portfóliójának legfontosabb eleme kétségtelenül az évente átlagosan húszmillió látogató által felkeresett Westend bevásárlóközpont a Nyugati pályaudvar mellett. A cégcsoport kezeli azt a vagyont, ami a Trigránit eladása után a Demján-portfólióban maradt, és olyan ingatlanokat üzemeltetnek a Westend mellett, mint a Müpa vagy a Papp László Sportaréna. A cégcsoport továbbra is jelentős összegeket fordít az ingatlanjai energiahatékonyságának növelésére, ennek megfelelően új vezetőket hoztak be a csoport ESG- és energiahatékonysági tevékenységeinek vezetésére is.
10. Hell Group Holding Kft. (Hell Energy Magyarország Kft., Quality Pack Zrt., Avalon Park Kft., Hell Automata Üzemeltető Kft., Hell Energy Store Kft.) Becsült érték: 142,7 Mrd Ft Központ: Szikszó energiaital-gyártás, szállodaüzemeltetés
A cég a 2022-es 150 milliárd forintról 2023-ban 162 milliárdra növelte az árbevételét, ami rekord még úgy is, hogy a bővülés üteme a korábbi évekhez képest jócskán lelassult. A korrigált adózott eredmény 13 milliárdról 15,5 milliárd forintra nőtt tavaly. A tulajdonos testvérpár a nulláról épített fel globális márkát, a cég elmúlt évekbeli brutális bővüléséhez azonban már az állam bőkezű segítsége is kellett. A szikszói cég már nemcsak energiaitalokat gyárt, de kínálatában elérhetőek kávé- és tejalapú koffeines és koffeinmentes italok, sőt már alumíniumdobozos vizet is piacra dobtak. A társaság termékei öt kontinensen kaphatók, a gyáróriás évente akár négymilliárd dobozt és hatmilliárd töltött készterméket tud előállítani. Évekig Bruce Willis volt a márka arca, dobozos vízükhöz most Eva Mendes hollywoodi színésznőt igazolták le.
11. BDPST csoport (BDPST Zrt., Gránit Bank, Gránit Alapkezelő, Gránit Biztosító, Waberer’s) Becsült érték: 139,9 Mrd Ft Központ: Budapest tőkebefektetés, ingatlangazdálkodás, szállodaüzemeltetés, banki szolgáltatás
A csoport 2022-es 21,6 milliárd forintos nyeresége 2023-ban 8,8 milliárdra zuhant be, az árbevétel azonban jelentősen, 78,9 milliárd forintról 120,5 milliárdra nőtt. A Diófa Alapkezelő végleg beolvadt a BDPSTGránit birodalomba. A Jellinek Dánieltől megvásárolt alapkezelő ezermilliárd forint feletti vagyont kezel, és 2,4-ről 4,3 milliárd forintra növelte a profitját 2023-ban. Tiborcz István két évvel ezelőtt vásárolta meg a Gránit Bankot, ami szintén nagy változások elé néz. Ahogy azt Hegedüs Éva, a bank vezérigazgatója elmondta a Forbesnak adott interjújában, tőzsdére készülnek és nemzetközileg terjeszkednek az elmúlt évek gyors növekedése után. A Botaniq ernyőmárka alá tömörített luxusturisztikai érdekeltségekre azonban rájár a rúd. Az ötcsillagos turai kastélyszálló fennállása óta veszteséges, ezért a több milliárd forintból felújított Schossberger-kastély a jövőben nem hotelként, hanem főleg rendezvényhelyszínként fog üzemelni. Egy másik, szintén a Botaniq-kollekcióhoz tartozó szállodában, a sárvári Hotel Meleában is csak december közepéig foglalható szállás.
12. Master Good csoport Becsült érték: 128,8 Mrd Ft Központ: Kisvárda baromfitenyésztés, húskészítmény-gyártás, takarmánytermeltetés, keltetés
A Bárány család 117 éve foglalkozik baromfitenyésztéssel. A hazai baromfiállomány felét ők dolgozzák fel, miközben Vietnámban is nyitottak egy gyárat. A McDonald’snak és több kiskerláncnak beszállító Master Good a Sága felvásárlása után döntött úgy, hogy a cégnévből márkát épít. A cég teljes forgalma tavaly 173,6 milliárd forint volt, a nyereség tizenkétmilliárd. A csoport az elmúlt években baromfitrágyát is fejlesztett, ennek kapacitásait akarják felfuttatni a következő években.
13. Market Építő Zrt. Becsült érték: 128,7 Mrd Ft Központ: Budapest építőipari beruházások
Garancsi István és Scheer Sándor (az ország 10. és 15. leggazdagabb emberei) cége még mindig szeret építeni, de meglátszik a számain a konjunktúra hiánya: felére esett az EBITDA, és a becsült cégérték csupán egymilliárd forinttal nagyobb, mint egy évvel ezelőtt volt. Az ország óriásberuházásai azért most is szívesen landolnak a Marketnél, a debreceni CATL akkumulátorgyár után az ácsi katódgyárat is ők építik, és olyan kivételes helyszíneken is építkeznek, mint a Dürer Park-projekt a pesti Városliget csücskén.
A saját termékeik között találunk csomagolóanyagokat, vakolatot (Jamix), festéket (Dekolux), hőszigetelő lemezeket (Jász-Cell), de sokunk autójában működik az ő akkumulátoruk (JP Electric Power). Ezek mellett számos multi régi beszállítója is a cégcsoport, és több ezer tonna műanyag- és akkumulátorhulladékot is gyűjt újrahasznosítási céllal. Itthon és külföldön hatezer embert foglalkoztat, hat gyárban és két országban folyik a termelés. 2023-ban 193 milliárdos forgalom mellett 4,6 milliárdos adózott eredményt értek el, mindkettő visszaesés a kimagasló előző évhez képest.
15. Nitrogénmvek csoport Becsült érték: 110,6 Mrd Ft Központ: Pét, Nyíregyháza műtrágyagyártás
A cégérték negyedével esett vissza, de Bige László cégcsoportja még így is a százmilliárdos mezőny tagja maradt. Nagyot esett a bevétel, a megelőző évi 190 milliárd után 2023-ban 134,5 milliárdos nettó árbevételt ért el a társaság. Ezzel együtt a profit is összezuhant: 2022-ben még 32,7 milliárdos eredménnyel zártak, 2023-ban viszont 22,6 milliárdos veszteségbe fordult a cég. A piacon a felhasználás és az árak is komolyan csökkentek, miközben az energiaárak magasabb szinten ragadtak. A hazai gyártás tavaly év végén gyakorlatilag leállt. Két hitelminősítő változatlanul nagy finanszírozási kockázatokat lát a kétszázmillió eurós kötvényadóssággal rendelkező cégcsoport hosszú lejáratú adósságbesorolásakor.
Olyan referenciamunkáik vannak, mint a Puskás Aréna, a 3-as metró felújított állomásai, a Mol Campus, az OTP székház, az Audi gyár és számos hotel, reptér, ipari épület. Az építőipari óriásnak az elmúlt években rendre komoly exportbevétele is volt. Legnagyobb futó projektjük az Azerbajdzsán által elfoglalt Hegyi-Karabahban lesz, Soltanli települést fogják gyakorlatilag újjáépíteni – ezt Szijjártó Péter külügyminiszter jelentette be tavaly novemberben.
A tulajdonos vagyonkezelő holdingból valamennyi eszközt figyelembe vettünk idén, ez a módszertani változás az oka, hogy a Kész kimutatott cégértéke jelentősen nőtt.
17. BiotechUSA csoport Becsült érték: 97,6 Mrd Ft Központ: Szada, Dunakeszi étrendkiegészítő-gyártás és -kereskedelem
103 országban vannak jelen, 49 webshopot és 307 üzletet visznek 4500 partnerrel. A 2022-es csúcsév után 15 százalékkal tudták növelni a forgalmukat, ami 90,49 milliárd forint volt, dacára annak, hogy a piac igen turbulens időszakon ment át. Az adózott eredmény 7,17 milliárdra hízott. Kifizetődő volt a cégcsoport ötmilliárdos beruházási programja, és a szadai gyárban év eleje óta működő intelligens, automatizált logisztikai rendszer is komoly hatékonyságjavulást hozott. A saját gyárak éves kapacitása húszmillió szelet, húszezer tonna por és egymillió tabletta.
18. Lvc Diamond Kft. (Las Vegas csoport) Becsült érték: 93,3 Mrd Ft Központ: Budapest online sportfogadás, szerencsejáték
19,3 milliárd forintról 14,3 milliárdra zuhant az öt fővárosi kaszinót üzemeltető cég profitja, de a tulajdonos anyacég így is 12,4 milliárd forint osztalék kifizetéséről döntött. A cég közvetett tulajdonosai Garancsi István (az ország 10. leggazdagabb embere) és Habony Árpád (a miniszterelnök informális tanácsadója). A magyar kormány másfél éve liberalizálta az online sportfogadási piacot, az első engedélyt az LVC Diamond Kft. kapta meg.
19. 77 Elektronika csoport Becsült érték: 82,8 Mrd Ft Központ: Budapest, Balatonfüred orvostechnikai eszközök gyártása
2023-as eredményük elmaradt az előző üzleti évhez képest, visszaesett az exportjuk. A vizeletvizsgáló eszközük ma már szakmai etalon, hozzá igazodik a világ, a bevétel nagy részét is ez hozza. Idén októberben kétmillió dolláros beruházás keretében megvalósították az első magyar gépipari beruházást Kínában, ahol a kínai piacra szánt LabUMat és UriSed automata vizeletvizsgáló berendezéseket gyártják.
A mezőgazdaságot is sújtja a klímaváltozás, miközben erősödik a kereslet a népességnövekedés miatt. Az Axiálnál ezért fókuszba került a talajvédelem, a fejlett időjárásmérési megoldások implementálása és a modernebb IT-technológiák és geomatika házon belüli fejlesztése. A 2023-as évet 144,2 milliárdos forgalom mellett 7,5 milliárdos profittal zárták, vagyis kis visszaeséssel az előző, rekord évhez képest.
21. Szatmári csoport Becsült érték: 72 Mrd Ft Központ: Jászberény épületgépészet, élelmiszeripar, kiskereskedelem
Az elsősorban épületgépészeti és fürdőszoba-szakáruházairól ismert cégcsoport érdekelt a mezőgazdaságban, a malom- és tejiparban, de a Jászságban autókereskedéseik is vannak. Karcagon májusban rakták le az új – gabonamagvakat hántoló és őrlő – malomüzemük alapkövét, a beruházás 2025-re készülhet el, a napi kapacitása 48 tonna lesz. A Szatmári tervei között szerepel Magyarország első bulgur-előállító üzemének felhúzása is.
22. Hold Alapkezelő Becsült érték: 65,5 Mrd Ft Központ: Budapest privát vagyonkezelés, pénzügyi szolgáltatások
Az idei lista egyik legnagyobb növekedését produkálta a kalandos életű befektetési cég. Úgy tűnik, jól sikerült a generációváltás, Szabó Balázs harmincegy évesen lett a Concorde Értékpapír Zrt.-ből kivált Hold vezérigazgatója. A vezetése alatt a cég több fontos mérföldkövet is elért: az ezermilliárd forintos kezelt vagyon mellett sikerült megduplázni az alapkezelő bevételeit és kis híján megtriplázni az EBITDA-t.
23. Bárdi Autó Zrt. Becsült érték: 62,5 Mrd Ft Központ: Budapest autóalkatrész-kereskedelem
A Bárdi testvérek által irányított vállalat több mint 800 beszállítótól érkező, hatmillió darabot meghaladó, 93 ezer négyzetméternél is nagyobb helyet elfoglaló raktárkészlettel rendelkezik autóipari alkatrészekből, felszerelési cikkekből. A 2023-as évet 80,7 milliárdos forgalommal zárták, exportban is tudtak erősíteni.
A cég árbevétele 2022-ről 2023-ra közel 40 milliárd forinttal nőtt, átlépve a bűvös százmilliárdos határt. A növekményt elsősorban a belföldi értékesítés hajtotta. Az EBITDA nem tudta tartani a lépést, alig 27 százalékkal termelt többet idén a cég, mint tavaly, ennek főleg az energia- és bérköltségek növekedése volt az oka. A cég számos presztízsprojektet valósított meg az elmúlt időszakban, mint például a Waberer’s ecseri logisztikai központja vagy Paks II. A vállalat azt a célt tűzte ki, hogy az első olyan hazai építőipari vállalat legyen, amely saját gépparkkal valósítja meg az építkezéseket.
25. Unix Autó Kft. Becsült érték: 59,2 Mrd Ft Központ: Budapest autóalkatrész-kereskedelem
A piacvezető autóalkatrész-kereskedő nettó árbevétele tavaly átlépte a százmilliárd forintot. Zombori Antal a rendszerváltás után egy óbudai panellakásból indította el a céget, egy 2021-es hackertámadás után sikerült talpra állniuk, és már 170 üzletük, sőt webshopjuk is működik.
26. Concorde Értékpapír Zrt. Becsült érték: 56,1 Mrd Ft Központ: Budapest befektetési szolgáltatás, értékpapír-kereskedelem, vagyonkezelés
Az ország legnagyobb független pénzügyi szolgáltatója jelentősen növelte árbevételét, átlépve a húszmilliárd forintot. Ez húsz százalékkal nagyobb, mint az előző évben. A cég igazgatóságának elnöke, Jaksity György a gazdasági sajtóban is aktív, legutóbb a Forbes.hu-n jelent meg a bitcoin létjogosultságát vizsgáló véleménycikke.
27. 3Dhistech Kft. Becsült érték: 55,4 Mrd Ft Központ: Budapest mikroszkópos képfeldolgozási, szoftver fejlesztése
16,9 százalékkal növelte cégértékét az a magyar vállalat, amelyiknek a mikroszkópjával elsőként vizsgálták a koronavírust Vuhanban. Árbevételük hatmilliárd forinttal nőtt 18,5 milliárdra, ennek több mint 90 százaléka külpiacokról származik. A csúcstechnológiát alkalmazó orvostechnikai eszközök gyártásával foglalkozó 3Dhistech Kft. az 59 éves Molnár Béla tulajdonában van, és már világszerte piacvezető.
Jó évet zárt Magyarország piacvezető tésztagyártója, tojástermelője és megkerülhetetlen malomipari szereplője. Kis mértékben csökkent az árbevételük, de adózott eredményüket és EBITDA-jukat is tudták növelni. Az elmúlt években termékpályát fejlesztettek, egy harmadik malmot és nagyobb kapacitású gabonatárolót építettek.
29. West Hungária Bau Kft. Becsült érték: 47,3 Mrd Ft Központ: Biatorbágy magas- és mélyépítés
A NER-körökben is ismert, 35. leggazdagabb magyar milliárdos, Paár Attila építőipari érdekeltsége 2024-ben beszállt a balatoni ingatlanfelvásárlásokba is. A részben a WHB tulajdonában lévő Patakpart Residence Kft. 1,1 millió forintért szerzett meg a csopaki önkormányzattól egy több mint húszezer négyzetméteren elhelyezkedő egykori állami üdülőt, hogy lakóparkot építsen a helyén.
30. Mogyi Kft. Becsült érték: 45 Mrd Ft Központ: Baja olajos magvak és édesipari termékek előállítása, kereskedelme
A magyar infláció ellenére is 46,5 milliárd forintra tudták növelni a belföldi árbevételüket, a nyereségük pedig egyenesen 80 százalékkal nőtt éves alapon, 3,1 milliárdra. A nyilvánosságot kerülő tulajdonos testvérpár közül Zoltánnak van egy új vállalkozása is: a Kenyeres Birtok streetfood hálózatot épít, a legújabb egységüket Budapesten nyitják meg.
31. i-Cell Mobilsoft Zrt. Becsült érték: 39,2 Mrd Ft Központ: Budapest IT, telekommunikáció
Az egészségügyben dolgozóknak fejlesztett Ápolástámogató Rendszerükre 11,5 milliárd forint közpénzt kaptak, de az adminisztrációra és a betegek adatainak tárolására alkalmas szoftvert végül nem sikerült megfelelően lefejleszteniük, a rendőrség hűtlen kezelés miatt indított nyomozást. Az i-Cell Mobilsoft korábban a Mészáros Lőrinc-féle R-Korddal fejlesztett vasúti GSM-R-rendszert, de dolgoztak együtt a kormányközeli 4iG-vel is a háziorvosok és szakrendelések adatkezelését végző miniHIS fejlesztésében.
Kihasználva meghatározó piaci szerepüket, a Horváth testvérek 1990-es alapítású hulladék-feldolgozó és -hasznosító cége az elsők között egyezett ki a Mol-leány Mohuval, a 35 éves hulladékkezelési koncessziós jog birtokosával, az állam által újraosztott piacon.
33. Progress Étteremhálózat Kft. Becsült érték: 38,5 Mrd Ft Központ: Budapest étteremüzemeltetés
Scheer Sándor, a 15. leggazdagabb magyar 2019-ben vásárolta fel a magyar McDonald’s-hálózatot üzemeltető céget, forgalma azóta több mint duplájára, a hálózat mérete pedig negyedével nőtt. A ma háromezer főt foglalkoztató társaság közel kétmilliárd forint támogatást kapott a foglalkoztatottak megtartására a járvány alatt. Részt vettek az MNB Növekedési Kötvényprogramjában (NKP) is, a Scope Ratings hitelminősítő BB+ szinten értékelte a céget, kedvező hosszú távú kilátással.
34. Lounge csoport (New Land Media Kft.) Becsült érték: 37,4 Mrd Ft Központ: Budapest médiaügynökség
Tavasszal hűtlen kezelés gyanújával kezdett nyomozni a rendőrség a cég túlárazott szerződései miatt, de előrelépés azóta sem történt, sőt Balásy Gyula vállalkozásai azóta több mint százmilliárd forint állami megbízást kaptak. A cégcsoport két legfontosabb cége közül a New Land Media kommunikációs ügynökség az adózott eredményén javított 2022-ről 2023-ra, a rendezvényszervező Lounge Eventnek az árbevétele szaladt meg 23 milliárd forinttal.
35. Bravogroup Holding Kft. Becsült érték: 37,4 Mrd Ft Központ: Budapest irodai és IT-szolgáltatások, IoT, energetika
A Cápák között befektetője, Lakatos István és a 20. leggazdagabb magyar, Lakatos Péter cégcsoportja főként IT-szolgáltatásokkal, telefonforgalmazással és energetikával foglalkozik. Idén nyáron azzal került be a hírekbe, hogy a világ egyik legdinamikusabban fejlődő telefonos vállalata, az Infinix magyarországi disztribútora lett.
36. Viarent csoport Becsült érték: 37,3 Mrd Ft Központ: Szigetszentmiklós haszongépjárművek bérlése, szervizelése, értékesítése
Piacvezető és régiós szinten is jegyzett játékos, flottájuk jellemzően 3,5 tonnás furgonokból, 6–18 tonnás teherautókból, különböző fuvarfeladatokra alkalmas félpótkocsikból és nyerges vontatókból áll, de ha valaki kukásautót bérelne, akkor is keresheti őket. A csoporthoz tartozó Delta-Truck a Ford Trucks kizárólagos hazai importőre, de más márkákat is forgalmaznak. A csoport harmincmilliárd forintos forgalommal zárt tavaly.
37. Gépész Holding Kft. Becsült érték: 37,2 Mrd Ft Központ: Budapest épületgépészet
Két család egymástól függetlenül indított épületgépészeti szaküzletet a 80-as és 90-es években, 2007 óta pedig együtt növekednek. Kiterjedt viszonteladói hálózatuk mellett huszonkét víz-gáz-fűtés-hűtésre szakosodott áruházuk és webshopjuk van. Árbevételük ötmilliárd forinttal csökkent 2022-ről 2023-ra, de becsült értékük így is nőni tudott, köszönhetően a stabil EBITDA-juknak.
38. Kravtex-Kühne csoport Becsült érték: 37 Mrd Ft Központ: Győr járműgyártás
Magyarország legnagyobb buszgyártójának saját fejlesztésű járművei 2023-ban már majdnem a felét adták a Volánbusz Zrt. flottájának, a cég kiemelt szerepet játszik a kormány buszstratégiájában. Ez meglátszik a vállalat teljesítményén is. Tavalyi üzemi eredménye a két és félszeresére nőtt egy év alatt, legutóbbi gyárfejlesztésüknek köszönhetően pedig a létrejött buszgyár a kelet-közép-európai régió legnagyobbjai közé tartozik.
39. Lavet Kft. Becsült érték: 36,3 Mrd Ft Központ: Kistarcsa állatgyógyászati termékek fejlesztése, gyártása
Itthon és Európában az állatgyógyászati piac egyik meghatározó szereplője, állatvitaminokkal kezdték, onnan fordultak a gyógyszerfejlesztés felé. Az elmúlt harminc évben a nyereségük legalább 90 százalékát visszaforgatták, így hitel nélkül tudtak fejleszteni. A Lavet 35-40 országban értékesíti termékeit, főleg az Európai Unióban, de jelen vannak számos más piacon Kanadától Japánon át Ausztráliáig, és egy ideje célba vették az Egyesült Államokat is.
40. Mobilbox Kft. Becsült érték: 34,6 Mrd Ft Központ: Budapest konténerek értékesítése, bérbeadása
Tíz országban vannak leányvállalatai, de a világ számos pontján franchise és együttműködő partnerekkel is szolgáltat. A cég a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramjában (NKP) 4,5 milliárd forintot vont be a konténerbérleti flottájuk részbeni cseréjére és bővítésére. A Scope Ratings hitelminősítő legfrissebb, 2024-es jelentése a cég további növekedését várja, de mivel a Mobilbox a konténer-szolgáltatásokat kis számú, nagy volumenű partnernek adja el, BB+ kötvény- és BB cégminősítésén nem javítottak.
41. Arh csoport Becsült érték: 34,6 Mrd Ft Központ: Budapest, Perbál szoftver- és hardverfejlesztés
Az optikai karakterfelismerés (OCR) úttörőjeként, a 90-es években a világon elsőként hoztak létre rendszámfelismerő rendszert. Világszínvonalú szoftver- és hardverfejlesztők, a képfelvételek rögzítéséhez és elemzéséhez gyártanak eszközöket – szupertraffipaxokat, dokumentumolvasókat, speciális karaktereket nagy hatékonysággal felismerő rendszereket.
42. Fémalk Zrt. Becsült érték: 34,4 Mrd Ft Központ: Budapest nyomásos alumíniumöntvények gyártása
Szinte kizárólag külpiacokról érkezik a 90-es években indult magyar cég 41 milliárd forintos árbevétele, partnerei között ott az Audi, a BMW és a Bentley is. A 2010-es években óriási növekedést produkáltak évről évre, ez az utóbbi időben kis mértékben lelassult, 2023-ban a költségeik minden területen nőttek.
Az eredetileg kávékereskedelemmel foglalkozó Sánta János és cége a dohánytermék-kiskereskedelem átszervezésének egyik nagy nyertese volt. A BAT multinacionális dohánykonszernnel együtt elnyerte a dohányboltok ellátását biztosító állami koncessziót is, amit azóta az Országos Dohányboltellátó Kft.-n keresztül működtetnek. A Lázár János építési miniszter holdudvarába tartozó Sánta család tulajdona a szépen jövedelmező Continental dohánygyár és a Tradis Zrt. is, utóbbi 2,5 milliárd forint vissza nem térítendő állami forrást kapott szerbiai raktárépítésre.
44. Edward Business Solutions (SMP Solutions Kft.) Becsült érték: 34 Mrd Ft Központ: Budapest IT-biztonság
Az 1989-ben alapított cég legjelentősebb partnere az OTP-csoport, és ők fejlesztik a Magyar Labdarúgó Szövetség új ügyviteli rendszerét is, az IFA 2.0-át. A cég okosiroda projektje, amely a piacon elérhető épületmenedzsment-rendszereket integrálja közös platform alá, közel 300 milliós állami támogatást kapott.
45. Ferro-Press Kft. Becsült érték: 33,4 Mrd Ft Központ: Budapest fémmegmunkálás
Az 1990-es évek közepén fémforgácsolással és vasszerkezeti munkákkal indultak. 2018-ban, a már ezer főt foglalkoztató cég jászberényi telephelyének kapacitásbővítését egy 1,8 milliárd forintos fejlesztés keretében 490 millió forint vissza nem térítendő támogatással segítette a kormány. Birgés Tibor tulajdonos-ügyvezető mégsem cégének teljesítményével, hanem a veszteséges ötcsillagos luxusszálloda, a LUA Resort Balatonfüred 70 százalékának megvásárlásával került a nyilvánosságba 2024 őszén. Birgésnek ez már a második luxusszállodája a városban, a LUA-t Mészáros Lőrinc üzlettársától, Szabadics Zoltántól vette meg.
46. Alpha-Vet Zrt. Becsült érték: 31,8 Mrd Ft Központ: Budapest állatgyógyászati termékek fejlesztése, gyártása, kereskedelme
Magyarország legnagyobb állatkórházát üzemeltetik, mára mégis forgalmuknak ez csupán egy százalékát hozza. A bevétel nagy része a holding két húzóágazatából származik, az egyik az állatgyógyszer-fejlesztés és -kereskedelem, a másik az állateledel és -felszerelés kis- és nagykereskedelme. A terjeszkedés új formákat is öltött a cégnél, az AlphaZoo a Wolttal kötött együttműködésben Európában először egy órán belüli kiszállítást vállal.
Olyannyira radar alatt működnek, hogy még a székhelyük is egy alig százfős faluban, a szlovák határ menti Tésán van. A községben iparűzési adót sem kell fizetni. A cég stabil szereplője a listának, belföldi árbevételük közel négymilliárd forinttal gyarapodott, exportjuk kétmilliárddal visszaesett, adózott eredményük viszont ugyanennyivel nőtt 2023-ban.
48. Ingatlan.com zrt. Becsült érték: 31,0 Mrd Ft Központ: Budapest ingatlanhirdetések
Az elmúlt években folyamatosan növekedett a hazai ingatlanpiac megkerülhetetlen online piactere, tavaly 5,3 milliárdos forgalomra 2,3 milliárdos profit jutott. A főtulajdonos Mészáros Dávid az Edigital alapítóival vágott bele nagy üzletbe: felvásárolták a kivonuló Adevinta portfólióját – így most náluk van a Használtautó.hu és a Jófogás is.
Egy ajkai vegyesbolttal indultak, ma már országos hálózatuk van, külföldi multik és diszkontok uralta piacon tudtak nagyra nőni. A 64 egység mellett ma már webshopot is üzemeltetnek. 2023-as üzleti évükben először lépték át a százmilliárdos forgalmat, ami mellé 7,1 milliárdos rekord profitot értek el. Nemcsak a növekedésük, de a hatékonyságuk is látványos.
50. Biggeorge csoport Becsült érték: 30,3 Mrd Ft Központ: Budapest ingatlanfejlesztés és -értékesítés, létesítménygazdálkodás, vagyonkezelés
A névadó Nagygyörgy Tibor tizenöt évesen könyvet és újságot árult a Nyugati téri aluljáróban, a főiskola alatt bébiszitterkedni vágyó lányok külföldi kiközvetítésével kereste a pénzét, aztán megcsinálta az ország egyik legnagyobb ingatlanközvetítő hálózatát, az Otthon Centrumot. Ebből nőtt ki a Biggeorge Holding, a fővárosi új lakások építőinek húsz éve egyik legnagyobb szereplője. Budapest most futó fejlesztéseiből legalább ezer lakással veszi ki a részét a XI., a XIII. és a III. kerületben.
51. Univer-Product Zrt. Becsült érték: 30,1 Mrd Ft Központ: Kecskemét élelmiszergyártás és -forgalmazás
A Kecskeméti Földműves Szövetkezet utódcége a tavaly átadott, államilag is támogatott, nyolcmilliárd forintos üzemmel új sebességre kapcsolt. Egy év alatt majdnem tízmilliárddal nőtt a cég értéke, így huszonkét helyezést ugrott előre. A pizzakrémtől a vegán majonézig tartó termékpaletta gyártása és forgalmazása mellett a cég az Univer csoporton keresztül Coop üzletek és egy paradicsomra szakosodott mintagazdaság üzemeltetésével is foglalkozik.
52. Multi Alarm Zrt. (Multi-Alarm Távfelügyelet+Criterion) Becsült érték: 29 Mrd Ft Központ: Budapest biztonsági rendszerek szolgáltatása
Az idei év egyik fontos felvásárlásába kivételesen nem vevői, hanem eladói oldalról került neres kapcsolat. Orbán Viktor közeli barátja, Garancsi István biztonsági cégét, a hatmilliárd forintos forgalmú, nagyrészt távfelügyelettel foglalkozó Criterion Biztonsági Szolgáltatások Zrt.-t a Multi Alarm vette meg, így a piac kétszereplős lett. Míg a Multi szinte teljesen a piacról él, a szektor másik hasonlóan nagy szereplőjének, a Pintér Sándor belügyminiszterhez köthető Civil Erando Rendszertechnika Kft.-nek a bevétele nagy részben állami megrendelésekből jön, az elmúlt öt évben csaknem százmilliárd forintnyi közbeszerzési eljárásban nyert.
53. Keringatlan Kft. Becsült érték: 29 Mrd Ft Központ: Budapest ingatlan-bérbeadás és -üzemeltetés
Várszegi Gábor gyémántból gazdagodott meg az Egyesült Államokban, majd létrehozta az expressz fotókidolgozással foglalkozó Fotex céget, ami hamarosan felvásárlásokba kezdett országszerte. Az egyik legsikeresebb leányvállalat lett a Keringatlan, ami azóta magába olvasztott számos más céget. Növekvő árbevétellel zárták az előző üzleti évet, és növekvő költségeik ellenére adózott eredményük sem csökkent számottevően.
54. B+N Referencia Zrt. Becsült érték: 28,1 Mrd Ft Központ: Tardona létesítménygazdálkodás, takarítás
A tenderkirály takarítócég ma már ingatlanüzemeltetést is vállal, és megjelentek a külpiacokon is, tavaly Csehországban vásároltak be. Hét országban 21 ezer munkatárssal, 16,5 millió négyzetméternyi területen végeznek létesítményüzemeltetést. A társaság az utóbbi három üzleti évét sorra százmilliárdos forgalommal zárta, tavaly 112 milliárdos árbevételre jutott 8,5 milliárd profit. A jövő ugyanilyen fényesnek tűnik. 2023-ban a kórházak létesítményüzemeltetésére kiírt 400 milliárdos tenderen lettek befutók, idén elnyerték a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) 88 milliárdos pályázatát és a vonatok üzemeltetésével egyre szenvedő MÁV 17,8 milliárdos, szintén három évre szóló tenderét, utóbbi főleg takarítási feladatokról szól. A Volánbusz szeptemberben írt ki egy 12 milliárdos keretösszegről szóló tendert szintén három évre, az egyetlen érvényes ajánlatot a B+N adta be – a másik három jelentkezőt kizárták. A magyar állam által „visszavásárolt” Liszt Ferenc Repülőtéren már nem csak takarítanak. Tavaly kivásárolták az Airport Services Zrt.-ből két tulajdonostársukat, a Valton Zrt.-t és a Civil Zrt.-t, a földi kiszolgálásra és a kargófeladatokra koncentrálnak majd. A társaságnak ma már három magántőkealap (Singulium I., II., III.) és egy kft. a tulajdonosa, de a végső tulajdonos továbbra is Kis-Szölgyémi Ferenc. A korábbi főtulajdonos a Simicska Lajos érdekkörébe sorolható Mundus Invest volt, Kis-Szölgyémi 2007-ben lett tag, majd 2015 óta egyedüli részvényes.
Az 1991-ben alapított cég több mint 65 millió liter gyom-, gomba- és rovarirtó, folyékony műtrágya és növekedésszabályozó gyártására képes egy évben, hagyományos és biováltozatban is. 2022-ben adták át 13 millió eurós új üzemüket, 2020 óta az éves termelésük 42 ezer tonnáról 57 ezer tonnára nőtt.
56. Gallus Kft. Becsült érték: 27,2 Mrd Ft Központ: Devecser baromfitenyésztés és -keltetés
Az 1960-as években a Devecseri Állami Gazdaság volt a jogelődje a jelenlegi formájában is már harmincéves cégnek. A baromfitenyésztés teljes vertikumát lefedik, évente 24 ezer tonna takarmányt termelnek, 650 ezer szülőpárt nevelnek, 125 millió darab tojást keltetnek, majd brojler csirkéiket sárvári vágóhídjukon dolgozzák fel évi 15 millió darabos nagyságrendben. A cég árbevétele 2023-ban nyolcmilliárd forinttal 63,5 milliárd forintra ugrott 2022-höz képest, és az export is jelentős, tavaly több mint kilencmilliárd forintot hozott.
57. Letét Kft. (Carnet) Becsült érték: 27,1 Mrd Ft Központ: Budapest gépjármű-kereskedelem és -szerviz
A cég 2022-ben került fel először a listára, akkor 20,6 milliárd forintos értékeléssel a 62. helyen debütált. Azóta árbevételük egy nagyobb, 2022-es visszaesést követően ismét javulni látszik, 2023-at 80,6 milliárd forinttal zárták, és jelentős az export is. Huszonkét autómárka kereskedése és szervize tartozik hozzájuk, de foglalkoznak hosszú távú bérléssel és egyedi felépítmények gyártásával is.
58. Mediso Kft. Becsült érték: 26,9 Mrd Ft Központ: Budapest diagnosztikai eszközök fejlesztése
A jövőre harmincöt éves vállalat a tavalyi évben csaknem 14 milliárdos bevételt ért el a világ élvonalába tartozó képalkotó diagnosztikai készülékeik értékesítésével és szervizelésével. Több mint háromszáz alkalmazottal, száznál is több országban vannak jelen, a termékeiket olyan kutatóintézetek használják, mint a King’s College London, a Karolinska Institute, a Johns Hopkins University vagy a Northwestern University. Nagy hangsúlyt fektetnek a kutatásra és fejlesztésre, alkalmazottaik több mint fele vesz részt ilyen tevékenységben.
59. Prostasia Zrt. (Civil Zrt.) Becsült érték: 26,6 Mrd Ft Központ: Budapest biztonsági szolgáltatás, ingatlanmenedzsment
Pintér Sándor belügyminiszter egykori cége, a Civil biztonsági cégcsoport nem a legsikeresebb évét zárta 2023-ban. Egy év alatt az EBITDA öt, az üzemi eredmény 15 százalékkal csökkent. Ennek ellenére tavaly felvásárolták a Magyar Posta nyereséges korábbi pénzszállító vállalatát, ami mostanra Civil Értéklogisztika néven fut.
60. TV2 Média Csoport Zrt. Becsült érték: 26,2 Mrd Ft Központ: Budapest kereskedelmi televíziózás
Hatodik éve nyereséges a kormányközeli tévécsatorna, ám ehhez 2023-ban az a 4,5 milliárd forintos ingatlanügylet is kellett, amivel a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a TV2-től megvásárolt több mint 13 ezer négyzetméternyi területet. A csatorna újabb frappáns módon fűzte szorosabbra kapcsolatát a kormánnyal. Hamarosan műsorra kerül az egyenesen a Honvédelmi Minisztérium megbízásából készülő A kiképzés című katonareality. A győzteseket azzal is díjazzák majd, hogy a Magyar Honvédség tartalékos katonái lehetnek.
Az első számú magyarországi szifongyártó forgalmát már az első hónapban megdobta a bolti palackok kötelező visszaváltási rendszere. Júliusban kilencven százalékkal nőttek a belföldi szódaszifon-eladások, miután sokan átálltak szifonra.
62. Accelsiors Kft. Becsült érték: 26,0 Mrd Ft Központ: Budapest gyógyszerkutatás
Az alapító, Juhász Mátyás vajdasági magyar orvos még a balkáni háború idején jött át feleségével Magyarországra, több évig nagy gyógyszergyáraknál dolgozott, majd 2002-ben céget alapított. Az elmúlt két évtized alatt világszinten jelentős szereplővé nőtték ki magukat, hat kontinens több mint negyven országában vannak jelen, svájci székhellyel, főképp amerikai gyógyszergyárak megrendelésére szerveznek klinikai kutatásokat, teszteket. A magyar kft. 2023-ra kétharmadával növelte meg az EBITDA-ját 2,74-ről 4,55 milliárd forintra.
63. Medicover Egészségközpont Zrt. Becsült érték: 25,8 Mrd Ft Központ: Budapest magánegészségügyi szolgáltatás
A szeptemberi Forbes magánkórház-listájának második helyezettje eredetileg svéd tulajdonból huszonöt éve érkezett Magyarországra, nagyvállalatok munkavállalóinak nyújtott magánellátással alapozta meg máig domináns helyét a piacon. 2023-as beszámolójukat még nem adták le, ezért nem tudni, hogyan alakultak a pénzügyeik, de 2022-ben 22,2 milliárd forintos árbevételt könyveltek el.
64. Kerox Ipari és Kereskedelmi Kft. Becsült érték: 25,5 Mrd Ft Központ: Sóskút iparikerámia-gyártás
A magyar kartuskirály továbbra is globálisan meghatározó tényező a piacon, de a 2021-es csúcs óta kissé alábbhagyott a lendület. Az erősödő verseny, az építkezések, felújítások elmaradása, a bizonytalan globális és kínai gazdasági környezet (ahonnan exportjuk közel fele jön) mind hozzájárulhatnak az árbevétel 18 százalékos csökkenéséhez és az EBITDA feleződéséhez.
A Nyírzem Zrt. a Coop kiskereskedelmi lánc legnagyobb forgalmú tagja. Több Gránit bankos együttműködés miatt a cég sikerében a miniszterelnök veje, Tiborcz István is érdekelt, de a cég már azelőtt jó kapcsolatot ápolt az Orbán-kormánnyal. Ők lobbizták ki például, hogy 2021-ben a Magyar Falu programban a vidéki kisboltok is támogatva legyenek. A Nyírzem Nyírség-Zemplén Coop Zrt. ennek köszönhetően tizenegy falusi kisboltra 330 millió forint állami támogatást kapott, másik leányuk, a Mecsek-Füszért Zrt. tizenöt kisboltra ugyanennyit.
Hiába a debreceni cég a legnagyobb szendvicspanel- és trapézlemezgyártók egyike, az építőipar lelassulását ők is megsínylették. 2022-es, 23,33 milliárd forintos árbevételük tavalyra 14,87 milliárd forintra zuhant, nemrég három telephelyükből egyet bezártak. Közlésük szerint termelési volumenük újra a régi szinteken van, ezért bővítik kapacitásaikat, új gyártócsarnokot építenek, elindítják harmadik robotizált gyártószalagjukat is.
Közép-Európa egyik vezető szereplője, harmincöt országba exportálnak. A karcagi székhelyű cég az aszályos időkben indult brutális növekedésnek. 2023-ra, két év alatt 16,11-ről 29,16 milliárd forintra szökött az árbevétel, és az EBITDA is hasonló ütemben követte le a növekedést, 3,52-ről 6,39 milliárd forintra ugrott. Tavaly valósult meg 12 milliárd forint értékű kapacitásbővítő beruházásuk, automatizált feldolgozóüzemüket a Nemzeti Befektetési Ügynökség 4,8 milliárd forinttal támogatta, az OTP pedig 4,5 milliárddal hitelezte.
68. Agrikon Kam Kft. Becsült érték: 23,7 mrd ft központ: Kiskunmajsa mezőgazdasági, erdészeti gépek gyártása
Több mint harminc éve privatizálták, fő terméke mára az önjáró gépekhez való fülkék és főbb részegységek. 40 ezer négyzetméter beépített területen gyártanak mezőgazdasági cégeknek, a német Claasszal már ötven éve dolgoznak együtt. A 2020-as covidév óta, 2023-mal bezárólag 13,17 milliárdról 24,39 milliárd forintra tornázták az árbevételüket. Ugyanakkor lassabb létszámcsökkentésbe kezdtek az évben, a február eleji 484-ről októberre 418 alá csökkent az alkalmazottak száma.
A CBA szupermarket-hálózat egyik regionális központja a szegedi székhelyű cég. Árbevétele 2023-ra már nyolcvanmilliárd forint fölé nőtt. A kormányzati kommunikáció jó ideje a magyar tulajdonú boltláncok (CBA, Coop, Reál) mellett és a külföldi kiskereskedők ellen hangol. Utóbbiak előnye egyre behozhatatlanabb, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter álma, a hazai láncokból összegyúrt nagy magyar bajnok pedig azóta sem született meg.
70. Kreinbacher Invest Zrt. Becsült érték: 22,6 Mrd Ft központ: Budapest vagyonkezelés A lista új szereplője az iparépítő és pezsgőgyáros Kreinbacher József gasztrovállalkozásának vagyonkezelője. A pezsgőgyártás és -forgalmazás mellett a turizmusban is több érdekeltsége van. A Kreinbacher Birtokot harminc szobával és wellness részleggel bővítik, de felújítanák az emblematikus magyar folyami gőzhajót, a Szőke Tiszát is. Utóbbi törekvést a kormány Kisfaludy Programja ötmilliárd forinttal támogatja.
Mészáros Kálmán alapító utódai és családtagjai már a harmadik generációt képviselik, több mint 250 embert foglalkoztatnak, kilenc országban vannak jelen, napi 370 ezer cserepet gyártanak. A 2023-as év ugyanakkor nem sikerült olyan jól, mint a korábbiak: az árbevétel tízmilliárd forinttal, az EBITDA 65 százalékkal esett vissza, a becsült cégértékben ez 2,5 milliárdos mínuszt hozott.
72. Ongropack Kft. Becsült érték: 21,2 mrd ft központ: Szirmabesenyő műanyag elemek gyártása
Kovács F. József majdnem tizenöt évig vezette a kazincbarcikai gyáróriás BorsodChem Zrt.-t, majd 2009-ben társaival kivásárolták a cég egyik leányvállalatát, ez lett az Ongropack. A családi cég mára több tízezer tonna háztartási fóliát, építőipari síklemezeket, csomagolóanyagokat gyárt, ennek több mint 90 százalékát exportálják, főleg uniós országokba. 2022-ben és 2023-ban is megduplázták előző évi adózott eredményüket, de az EBITDA is 42 százalékkal nőtt, 5,4 milliárd forintra.
73. Lighttech Lámpatechnológiai Kft. Becsült érték: 21,2 Mrd Ft központ: Dunakeszi speciális lámpák és búrák gyártása
A boros Sauska családnak nem a legismertebb, de a legjelentősebb márkája: vagyonuk alapját határozza meg a napozólámpákat, germicidlámpákat és egyéb speciális célú világítótesteket gyártó cég. Forgalmuk jelentős része exportpiacokról jön, a tizennégyezer négyzetméteres dunakeszi üzemen kívül Észak-Amerikában és Ázsiában is zajlik gyártás. Noha árbevételük ötmilliárd forinttal, 18,6 milliárd forintra esett vissza 2023-ban, adózott eredményük egymilliárd forinttal több, 3,9 milliárd forint lett a visszafogott költésnek köszönhetően.
Internet-, kábeltévé- és mobilszolgáltatásaik közép- és dél-dunántúli régiók nyolc megyéjében, több mint 400 településen érhetők el. Az 1990-ben alapított céget már a második generáció képviselője, Tarr János vezeti, és évről évre nyereséggel zárnak. 2023-ban arculatot váltottak, és új szolgáltatásokat vezettek be, 2024 tavaszán befejezték hároméves szekszárdi hálózatkorszerűsítő projektüket. A cég a streaming piacon is korai fecske volt, 2014-ben indították el Tarr Mobil TV szolgáltatásukat.
Bár a magyar logisztikai piac meghatározó szereplőjének árbevétele majdnem tíz százalékot esett vissza, így is sikerült 23 százalékkal növelni az EBITDA-t. Ennek elsősorban az alapanyag-költségek, vagyis az üzemanyagár normalizálódása lehet az oka, valamint a beszállítói, alvállalkozói szinten is tudott jelentőset fogni a költségeken a cég.
76. CHS Holding Kft. Becsült érték: 20,7 Mrd Ft Központ: Budaörs számítástechnikai eszközök gyártása
A veterán számítástechnikai disztribútor története Németh Imre mérnök-matematikussal kezdődött, aki a Kventa Kft. nevű cégével forrasztotta össze az akkor még külföldi kézben lévő, veszteséges CHS Electronics Inc.-et. Az alapító 2009-ben elhunyt, a céget ma már a fiatalabbik fia vezeti. Noha a cég EBITDA-ja több mint 60 százalékkal esett vissza 2022-ről 2023-ra, 8,5 milliárd forintnyi bankbetét növelte a cég becsült értékét, ami így közel négymilliárd forinttal több, mint a 2023-as listán volt.
77. Central Médiacsoport zrt. Becsült érték: 20,7 Mrd Ft Központ: Budapest könyvkiadás, nyomtatott és online sajtó
A legnagyobb magyar független médiacég, hozzájuk tartozik a 24 .hu és a Nők Lapja is. A csoportra Varga Zoltán tulajdonos szerint a NER is szemet vetett, emiatt külföldön is terjeszkednek, tavaly kisebbségi részvényesként 13,43 százalékos részesedést szereztek Lengyelország egyik vezető kiadójában. Az adózott eredmény a 2022-es 2,54 milliárd forintról 2,35 milliárdra csökkent.
A Kontur család több mint négyszáz főt foglalkoztató cége kifejezetten jó évet zárt. Nyeresége 67 százalékkal lett több, és becsült cégértéke is majdnem 20 százalékkal magasabb. Zsámbéki gyártóbázisuk idén egy 6900 négyzetméteres új egységgel bővült. Azon kevés magyar vállalat egyike, amiknek forgalma 90 százalékban külpiacokról származik, több mint hetven országba exportálnak.
79. ISR Invest kft. (Patika Plus hálózat) Becsült érték: 20,5 Mrd Ft Központ: Székesfehérvár gyógyszertárak üzemeltetése
A magyar gyógyszertári szabályozás egyik nagy játékosa tovább növekedett. A cégcsoportot összefogó holdingvállalat adózás előtti eredménye az osztalék és kamat-, valamint kamatjellegű bevételeit is figyelembe véve majdnem 54 százalékot ugrott, átlépve az ötmilliárd forintos határt.
80. Csaba Metál csoport Becsült érték: 20,4 Mrd Ft Központ: Békéscsaba könnyűfémöntés
A BMW közvetlen beszállítói, de a náluk öntött alkatrészek megtalálhatók a legtöbb ismert autómárkában a Chryslertől a Toyotáig. 2023 februárjában munkavédelmi ellenőrzés volt a cég hegesztőüzemében, ekkor súlyos szabálytalanságokat találtak. A Telexhez eljutott határozat szerint fokozottan mérgező, rákkeltő anyagokat lélegezhetnek be a dolgozók.
81. Mikropakk Kft. Becsült érték: 20,3 Mrd Ft központ: Budapest fröccsöntött csomagolástechnikai megoldások gyártása
Szinte bármilyen háztartási munkánál találkozhatunk a Fazekas család cégének csomagolásaival. Árbevételük minimálisan visszaesett tavaly a 2022-es 12,9 milliárd forintról 12,2 milliárdra, növekedésük elsősorban a 2023-ban elkönyvelt 6,5 milliárd forintnyi bankbetétüknek köszönhető. 2022-ben 1,8 milliárd forint értékű beruházást hajtottak végre salgótarjáni gyárukban, és az üzleti eredmények mellett a kutatás-fejlesztésre is odafigyelnek. Gyáraikban külön részleg működik a gyártási folyamatok fokozott automatizálására.
A közismert Tolle termékeket gyártó cég 2022-ben 1,5 milliárd forintos állami támogatással bővítette negyvenéves, tizenegyezer tonna kapacitású sajtüzemét, ahol évi 15 millió liter tejet dolgoznak fel. 2023-at mégis visszaeséssel zárták, üzemi eredményük 3,5 milliárd forinttal esett vissza 2022-ről.
83. Premium Sport Kft. (Heavy Tools) Becsült érték: 19,6 Mrd Ft Központ: Budapest sportszer- és divatmárka
Idén a 27 éves cég készítette a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság megbízásából a magyar csapat formaruháit, és egyben hivatalos támogatói is voltak a magyar olimpiai és paralimpiai csapatnak. Árbevételük, adózott eredményük és EBITDA-juk is nőtt, javítottak is tizenhat helyet a listán.
84. Green-Divízió Kft. Becsült érték: 19 Mrd Ft Központ: Orosháza baromfihús feldolgozása és tartósítása
Évente csaknem 450 ezer hízott libát és több mint 750 ezer hízott kacsát állítanak elő, árbevételük is harmincmilliárd forintra hízott. Az állatokat a cég többségi tulajdonában lévő üzemben dolgozzák fel, és huszonöt országban értékesítik.
85. Mixwill Kft. Becsült érték: 18,3 Mrd Ft Központ: Debrecen villanyszerelési anyagok értékesítése
Országos bolthálózatot építettek ki, majd a villanyszerelési portfóliót 2021-ben bővítették építőipari termékekkel is. A forgalom jelentős részét a sajátmárkás termékek teszik ki. Jelenleg harminchárom magyarországi üzletük van, és Európa számos országába is szállítanak.
86. Partner Log Kereskedelmi Kft. Becsült érték: 18,2 Mrd Ft Központ: Alsónémedi élelmiszer, ital- és dohányáru nagykereskedelme
A 2016-ban, két telephelyen indult vállalkozás a CBA beszerzését koordinálja. Egy 2023-as kerekasztal-beszélgetésen Noszlopy Zoltán, a cég ügyvezetője elismerte, hogy az infláció és a gazdasági válság miatt tavaly augusztusban már a vevőszám is csökkent, de a végső számokon ez nem látszik. A cég tavalyi nettó árbevétele 62,2 milliárd forint, ami 7,2 milliárd forinttal több, mint 2022-ben.
87. Báv Zrt. Becsült érték: 18,1 Mrd Ft Központ: Budapest műkereskedelem, záloghitelezés A lista, sőt az egész magyar gazdaság jogfolytonosságot tekintve legidősebb vállalata ma a 26. leggazdagabb magyar, Nagy Elek vagyonkezelő cégének tulajdona. A 250 éves múltú zálogház EBITDA-ja majdnem 50 százalékkal ugrott meg 2023-ban, a cég becsült értéke 9 százalékkal lett nagyobb.
88. Hovány csoport Becsült érték: 17,9 Mrd Ft Központ: Kecskemét személygépjármű-kereskedelem
Tulajdonosa, Hovány Márton az autókereskedelem másik ismert arcával, Petrányi Istvánnal állt össze, és közös cégük, a Genius Automotive Europe Kft. 2024 őszétől a kínai Chery Automobile Co. Ltd. két márkáját, az Omodát és a Jaecoót forgalmazza Magyarországon.
89. Bogdány Petrol Kft. Becsült érték: 17,3 Mrd Ft Központ: Nyírbogdány vegyi anyagok gyártása
A Nyíregyháza melletti gyár a kőolaj-finomításból származó paraffinból gyárt tiszta vazelint. Ezt 85–90 százalékban külföldön értékesítik, a tavalyi nettó exportbevétel 47,6 milliárd forintra rúgott. Az ukrajnai háború miatt megszűnt az orosz alapanyagbeszerzés, de az előző évekhez képest enyhülő energiaárak és az alternatív megoldások miatt a cég pénzügyi helyzete stabil maradt.
90. Horváth Rudolf Intertransport Kft. Becsült érték: 17,1 Mrd Ft Központ: Hatvan fuvarozás, logisztika, személyszállítás
A Horváth család nagy sárga kamionokkal fuvarozó 23 milliárdos forgalmú családi vállalata nyár elején jelentette be, hogy új logisztikai központot épít Heves megyében, Nagytálya mellett. A harmincadik éve működő cég majdnem 800 főt foglalkoztat. Becsült értéke kis mértékben csökkent, mint ahogy árbevétele és nyeresége is némiképp visszaesett a kiugróan jó 2022-es év után.
90. Univill-Trade Kft. Becsült érték: 17,1 Mrd Ft Központ: Budapest villamosipari kivitelezés, kisfeszültségű berendezések gyártása, tervezése
A 2010-ben alapított debreceni vállalat fő profilja az elektromos hálózatok tervezése és kivitelezése, emellett transzformátorállomásokat gyártanak. A cég becsült értéke ezúttal 17,1 milliárdra nőtt, 13,7 milliárd forintot meghaladó árbevétele mellett 3,5 milliárdos adózott eredményt ért el.
92. Agrofeed Kft. Becsült érték: 17 Mrd Ft Központ: Budapest takarmánygyártás
Magyarország legmeghatározóbb takarmányszállítója több mint húsz éve van a piacon, és negyven országban van jelen. Magyar és orosz gyártóbázissal dolgoznak, de eredményeiket a háború sem rombolta le: a cég nyolc százalékot meghaladó növekedéssel 41 milliárdos árbevételt, valamint 18 százalékos nettó eredménynövekedést produkált.
Három évtizedes fennállása alatt patikával, állatkórházzal és webshop-forgalmazó céggel is bővült a cégcsoport, amiből csak a Tolna megyei Faddon található, négycsillagos Donautica Étterem és Hotel lóg ki kissé. A cégcsoport megérezte az elmúlt évek válságait, importőrként a magas euróárfolyam, valamint az energiaválság is nehézséget okozott. Ennek ellenére 2022-ben bővítették a Primavet Produkt Gyógyszergyár budapesti telephelyét.
94. Tóth és fiai Kft. Becsült érték: 16,6 Mrd Ft Központ: Tószeg járműkárpitok gyártása
Tóth Géza bőrdíszművesmunkákkal, táskák, szíjak, kocsiponyvák javításával alapította meg a cég elődjét 1980-ban. Ma már két fia irányítja, és autóbuszok kárpitozására is fejlesztettek technológiát. Árbevételük majdnem teljesen exportértékesítésből jön, ezért itthon kevéssé ismerik őket.
Beruházásokkal teli éve volt a harmincéves cégnek. A sárospataki családi vállalat becsült értéke bő 12 százalékos visszaesést mutatott a megelőző évhez képest. Az EBITDA meghaladja a 3,5 milliárd forintot, de ez csökkenést jelent a mintegy harmincmilliárdos forgalmat bonyolító cégben. Ugyanakkor új irodaházat, és robot- és lézertechnológiával felszerelt acélszerkezet-gyártó üzemet is építettek.
96. Autócentrum Szabó Kft. Becsült érték: 16,4 Mrd Ft Központ: Budapest személygépjármű-kereskedelem
Vélhetően az új autók hazai piacának visszaesése látszik a cég tavalyi eredményein. Az autó- és autóalkatrész-kereskedelem, flottakezelés magyarországi piacának régóta meghatározó szereplője 1993-ban alakult meg. Három telephelyükön, jelenleg több mint 150 szakemberrel dolgoznak, 16,43 milliárdos cégértékük azonban egy év alatt 11 százalékos csökkenést mutat, nettó árbevételük 29 milliárdot meghaladó összege ellenére az EBITDA 35 százalékkal esett.
97. Építő- és Épület-karbantartó Zrt. Becsült érték: 15 Mrd Ft Központ: Budapest építőipari beruházások
A negyven éve működő és a közbeszerzéseken rendszerint jól szereplő építőipari cég árbevétele némileg visszaesett, de a Szeivolt család profitja így is 4,2 milliárd forint volt 2023-ban. Legutóbbi nagy projektjük a nyíregyházi stadion, a munkálatokat – konzorciumban – 13,8 milliárd forintos ajánlattal nyerték el, a végösszeg 19,1 milliárdnál állt meg.
A cég Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti felén, a szatmári Erdőháton, Csaholc községben 1970-ben alakult termelőszövetkezetként, 1985-től álltak rá a piaci tejtermelésre. Évtizedes, stabil pénzügyi háttérrel tízszázalékos növekedést hoztak 2023-ban is, az EBITDA hétszázalékos visszaeséssel is csaknem kétmilliárdos, miközben a nettó árbevételük 4,7 milliárd forint volt.
99. Laterex Épít Zrt. Becsült érték: 14,7 Mrd Ft Központ: Budapest építőipari beruházások
Magyarország meghatározó generálkivitelező cége jelentős – sokszor közpénzes – építőipari beruházásokban vett részt az utóbbi években. A Laterex 2006-os alapítása óta 300 fős cégcsoporttá fejlődött. A vállalat ugyanakkor megsínyli a hazai építőipar hanyatlását. 41 milliárdos nettó árbevétel mellett a 6,9 milliárdos EBITDA 13 százalékos visszaesést mutat, noha a Laterex értéke harmincszázalékos növekedést hozott egy év alatt, elsősorban 158 százalékos eszközállomány-felhalmozásuk miatt.
99. Ensi Kft. Becsült érték: 14,7 Mrd Ft Központ: Budapest épületgépészeti tervezés, generálkivitelezés
Németh László 1997-ben vásárolta ki a két norvég tulajdonost, majd egy profiltisztítást követően az épületgépészet mellett köteleződött el. A családi cég irányításába már a második generáció is bekapcsolódott. Dolgoztak a Mol Campus és a Bosch Innovációs Campus projekteken is, árbevételük 2021 óta szinte duplázódik, 2023-ban már meghaladta a hárommilliárd forintot.
Megszállottan követem az amerikai elnökválasztást, leginkább a New York Times online kiadásán és a podcastjain, kiegyensúlyozva némi Fox News-zal. Nem tudom levenni a szemem a telefonomról, ahogy a gigantikus választási gépezetek minden negyedik évben rekordokat döntő összegekből dübörögnek, hogy a végén pár emberi gesztus vagy botlás, egy-két mondat elbillentse jobbra vagy balra a választást. A tétet és izgalmakat fokozza, ha egy választás […]
Igazi magyar teljesítmények. Körülöttük forgott szeptemberben a második Afterwork eseményünk is. Legközelebb ünnepi köntösben folytatjuk, az időpont december 3., természetesen megint meló után!
Az elmúlt 25 évben az építőipar hatalmas kihívásokkal nézett szembe, a 100 százalékban magyar tulajdonban lévő Újház mégis növekedni tudott és az ország piacvezető építőanyag-kereskedelmi hálózata lett. Azt vallják, hogy egy megújult otthon egyben egy új élet kezdetét is jelenti a benne lakók számára, erre építették az „új otthon, új élet” filozófiát. Az innovációt folyamatosan […]