A magyar űrstratégiáról három, de inkább négy fontos kérdés merül fel. Kell-e űrprogram egy olyan országnak, amelyik vasutat se tud üzemeltetni? Számíthatunk-e bármilyen megtérülésre? Miért lett ez annyira fontos a magyar államnak? És vajon kiderül-e, hogyan nő a paprika az űrben?
Az űrszektorba áramló állami pénz és befolyás a fellendülő kutatás-fejlesztés mellett vicces jeleneteket is hozott. Ilyen volt például, amikor egy értekezleten szóba került, hogy milyen tárgyakat küldjenek fel az új magyar űrhajóssal, Kapu Tiborral a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Az egyik résztvevő teljesen komolyan felvetette, hogy a gömböc tökéletes lenne, hiszen magyar találmány, magyar gyártmány. Csak hát az egyik szakmai résztvevő ironikusan megjegyezte: „A gravitációt meg majd dobozban küldik fel hozzá.”
A nagy kép Nagyon izgalmas időszak zajlik az űrkutatásban. Most érnek az űrtechnológiák a tömegtermelési fázisba, ráadásul a visszatérő rakétafokozatoknak köszönhetően drasztikusan csökkentek a kilogrammra vetített startköltségek. Tehát minden korábbinál olcsóbban lehet például műholdat feljuttatni, és ezzel a lehetőséggel egyre többen élnek is, Kína például 2030-ig tizenötezer műholdat állítana pályára. Ezzel együtt felélénkült az égboltért folyó verseny, illetve elérhető közelségbe került a Hold. Egyre több ötlet születik, hogyan lehet kivitelezni egy állandó holdbázist, vagy hogyan lehetne kiaknázni a naprendszerben lévő erőforrásokat.
Az űr nemcsak technológiai értelemben problémás, de szabályozások terén is. Ferencz Orsolya űrkutatási miniszteri biztos úgy ragadta ezt meg nekem, hogy „jogilag vadnyugat zajlik a fejünk felett”. Ugyanis eddig egyetlen, mindenkire érvényes jogszabályt sem tud felmutatni az emberiség. Vannak egyezmények, de eleve kevesen írták alá őket, és a betartatásukra sincs módszer. Rengeteg a tisztázatlan terület, például az űrszemét, az űrforgalom vagy az űrfegyverek ügye, és egyelőre nincs egyetértés a jelenleg legerősebb szereplők között.
Legyen szó bármilyen befektetési célról, a HOLD online vagyonkezelését választók biztosak lehetnek benne, hogy pénzüket egy profi csapat döntései alapján, késlekedés nélkül kezelik. És ehhez az ügyfélnek még a telefonját sem kell felemelnie. Minden, megtakarításokkal rendelkező embernek, családnak folyamatos kihívást jelent a kérdés, hogy pontosan hogyan, mibe és mikor fektessék be pénzüket – különösen a […]
Legyen szó bármilyen befektetési célról, a HOLD online vagyonkezelését választók biztosak lehetnek benne, hogy pénzüket egy profi csapat döntései alapján, késlekedés nélkül kezelik. És ehhez az ügyfélnek még a telefonját sem kell felemelnie.
Minden, megtakarításokkal rendelkező embernek, családnak folyamatos kihívást jelent a kérdés, hogy pontosan hogyan, mibe és mikor fektessék be pénzüket – különösen a mostani változékony gazdasági és világpolitikai helyzetben. Valószínűleg a többségük legalábbis felkapná arra az ajánlatra a fejét, hogy Magyarország egyik legjobb befektetői csapata egyszerűen átvállalja tőlük a teendőket, és nekik ezután csak annyi lesz a dolguk, hogy egy kényelmesen átlátható felületen kövessék, hogyan is alakul befektetéseik hozama.
Márpedig a HOLD Alapkezelő online vagyonkezelési szolgáltatása pontosan ezt kínálja. „Az online vagyonkezelés azoknak szól, akik nem akarnak maguk azzal foglalkozni, mibe kell fektetni, hogy kikutassák, milyen kötvényeket, részvényeket érdemes venni, mikor kell eladni azokat, hogyan kell egy portfóliót diverzifikálni. Inkább profikra szeretnék ezt bízni, akiknek ez a munkájuk, és egy bő húsz fős csapatban kizárólag ezzel foglalkoznak” – foglalja össze Szabó Balázs, a HOLD Alapkezelő vezérigazgatója.”
Kihasználható lehetőségek
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy az ügyfél kitölt egy alkalmassági kérdőívet, amely alapján meghatározzák, mi az ő személyes kockázatvállalási „étvágya”, szelfivel megnyitja a számláját, befizet annyi pénzt, amennyit befektetni szeretne, és innentől a HOLD munkatársai veszik át a dolgot.
Ez nem csak azoknak lehet vonzó, akik teljesen kezdők a befektetések területén, hanem azoknak is, akik látják, hogy milyen lehetőségek vannak, de idő vagy szaktudás hiányában nem tudják ezeket kihasználni. „Nagyon sok magas, akár közgazdász végzettségű ügyfelünk van, akik keresik a lehetőségeket, mert látják, hogy nem csak ingatlannal vagy állampapírral lehet pénzt keresni, hanem a tőkepiacokon is – akár sokkal jobban is. És megvan a bizalmuk irányunkban, hogy a portfóliókezelő csapatunk a megfelelő kockázati szinten kezelni fogja a vagyonukat” – mondja Nagy Attila, vezető online vagyonkezelő, aki egyébként maga is a szóban forgó szolgáltatásban tartja megtakarításainak egy jelentős részét. „Én azzal foglalkozom, hogy az ügyfelek ki legyenek szolgálva, és sokkal nyugodtabb vagyok, ha a portfóliókezelők kezelik az én pénzemet is.”
További lehetőségeket nyit meg az ügyfelek számára az online vagyonkezelés, ami a HOLD-nál a privát vagyonkezelés mintájára jött létre, és ugyanaz a szakmai csapat menedzseli itt is befektetéseket. Csakúgy, mint a privátban, az online vagyonkezelésben is van lehetőség forintban, euróban és dollárban egyszerre, adókedvezményeket biztosító tartós befektetési számlán (TBSZ) belül kezelni a pénzt. A bevételeiket nem csak forintban elkönyvelő cégeknek nagyon hasznos lehet a három deviza, és kevés cég kínál erre jó alternatívát” – emeli ki Nagy Attila.
Jó kezekben vannak
Az online vagyonkezelést választók biztosak lehetnek benne, hogy akármennyit is fektettek be, a pénzüket ugyanúgy fogják kezelni – pontosan ugyanazok a tranzakciók történnek meg akkor is, ha valaki ötmilliós, és akkor is, ha valaki százmillió forintos portfólióval rendelkezik, és ez a tranzakciós költségeket is kordában tartja.
Az ügyfelek az online felületen nemcsak pontosan láthatják, mikor mennyi pénzük milyen eszközökbe van befektetve, de rengeteget tanulhatnak is a rendszeres edukációs tartalmakból. „A negyedéves jelentéseknél, másoktól eltérően, nem azt csináljuk, hogy kiküldünk húsz oldalnyi számot és grafikont, hanem például videós formátumban is mesélünk arról, mi is történt a világban, milyen lépéseket tettünk, így egy kicsit mindenki magáénak érezheti ezeket a befektetési döntéseket” – teszi hozzá Titz Noémi, brand menedzser. Ily módon az online vagyonkezelés mind anyagilag, mind edukációs szempontból is jó belépőt jelenthet az ügyfeleknek a befektetések világába – és sokan valóban meg is teszik ezt a lépést: miután először kisebb összegekkel kipróbálják az online vagyonkezelést, utána vagyonuk még nagyobb részét bízzák a HOLD csapatára.
Mert hosszabb távon bizony megérheti. Az alapvető cél 3–5 éves időtávon az infláció feletti reálhozam elérése, és ehhez tökéletes eszköz az online – az ügyfél szempontjából „hátradőlős” – vagyonkezelés. „A portfóliókezelés célja reálhozamot elérni, hogy az itt lévő ügyfelek pénze ne veszítsen az értékéből – mutat rá Nagy Attila. – És ezt úgy lehet jól megvalósítani, ha nem kell megvárnunk, hogy az ügyfél vajon milyen döntést hoz, mert mondunk neki néhány dolgot egy részvényről, hanem akkor tudunk lépni, amikor mi az időzítés szempontjából azt jónak találjuk.”
A befektetések kockázattal járnak, további részletekért látogassa meg a hold.hu honlapot. (x)
Tavaly a listán szereplők ötöde képtelen volt a növekedésre, idén a trend megfordult: száz cégből mindössze tizenhétnek csökkent a becsült értéke 2022-ről 2023-ra. A top 100 idén majdnem 6,5 billió forintot ér összesen, ami jelentős, harmincszázalékos növekedés egy év alatt. Továbbra is húz az építőipar, növekedésükben dominálnak az állami megrendelések, és elképesztő számokat produkáltak az üzlet és a politika metszeténél hizlalt cégcsoportóriások, mint amilyen Tiborcz Istváné és Mészáros Lőrincé. Azonban még mindig bőven akad olyan nemzetközileg is sikeres, itthon mégis ismeretlen cég, amelyik üzleti bravúroknak, okos növekedésnek, innovációknak köszönhetően tartozik az élvonalba. Jó őket megmutatni.
Egyetlen ügyféllel indult el a rendszerváltás után, ma negyedmillió embert etet, és a régió legnagyobb szereplője a közétkeztetésben a Delirest. Két éve a magyar ügyvezető és a pénzügyi igazgató kivásárolta az angolokat, és az új tulajdonosok most azon is dolgoznak, hogy rávezessék a fogyasztóikat az egészséges életmódra.
Írta: Orbán Krisztián Tökéletes vihar közeledik a magyar vállalati szektor felé. A csökkenő európai és hazai kereslet, a magyar realitástól fenntarthatatlanul elrugaszkodó bérek és az egyre kiszámíthatatlanabb gazdaságpolitika csak a rövid távú problémák. Ennél is fontosabb, hogy közben úgy alakul át a világgazdaság, hogy a magyar cégeknek alapesetben még az eddigieknél is kevesebb lapot osztanak majd benne. Elméletileg persze lehetne élni […]
Az adatok gyengék, a költségvetés rottyon, de közeleg egy újabb választás, növekedési álmodozással és egy sokadik gazdaságpörgető programmal kezdődik a felkészülés az osztogatásra. A Forbes negyedéves makrogazdasági jelentése.