Három év alatt két–háromszáz százalékkal is drágultak egyes egészségbiztosítási csomagok, ami mindennél jobban mutatja, hogy sokkal többen és sokkal többet használják őket. Friss összehasonlításunk új szereplőkkel, új árakkal, aktuális trükkökkel és egy szuperjúzer élményeivel.
Államiban otthonosan ismerős, magánban nem annyira tipikus várótermi jelenet, de megtörtént: rendelés papíron délután négyig, 15.55-kor doktor úr ajtaja becsuk, a nagy fagömb kulcstartó belülről csapódik az ajtónak, a váróban ülők hoppon maradva néznek az órájukra, aznapra ennyi volt. Van, aki bosszúsan hazakullog, az akkor huszonéves Sipos Csabának meg erős a trigger: ráguglizik, hogy egészségbiztosítás, és inkább vállalja, hogy három éven át extra utakkal, de mint a Medicover ügyfele jár Hajdúböszörményből Budapestre leszervezett és garantáltan megvalósuló vizsgálatokra és az évi rendes szűrésére.
„Maga mit csinál itt?” – ezt épp egy szűrés alkalmával szegezték neki, amikor még mindig csak huszonhét éves volt, magánorvosa praxisában nem voltak gyakoriak a fiatalok, pláne ha egészségesek. „A nullás igazolásomért jöttem – így Csaba, majd meg is kellett magyaráznia. – Ha az autómra vagy a NAV-ban kiadják, magamra is szeretném megkapni, hogy minden OK.” Az első évben mindent rendben is találtak, a másodikban viszont nullás igazolás helyett egy telefonhívás jött.
Sipos Csaba, a Grantis egyik arca és Sebestyén András, a cég társalapítója. A Millenáris Parkban beszélgettünk.
Sebestyén András és Sipos Csaba, a Grantis egyik arca és a cég társalapítója. A Millenáris Parkban beszélgettünk.
„Gyakorlatilag megmentették az életem” – értékeli ma. Hazafelé tartott Budapestről, amikor az autópályán hívta a belgyógyász, kérte, hogy húzódjon félre, majd a drogozik, alkoholizál, gyógyszerezi-e magát kérdéssor után odáig jutottak, hogy valószínűleg az akkor egy ideje szedett táplálékkiegészítőkkel van a baj. A limitek sokszorosán voltak a máj- és veseértékei, a belgyógyász már a dialízist, majd a transzplantációt vizionálta, és azonnali stopot írt elő. Fiatal szervezet lévén a két héttel későbbi kontroll azt mutatta, hogy szervei szerencsésen regenerálódtak, mindenesetre Csabának ez újabb megerősítés volt: nem hülyeség a szűrés, és megnyugtató, ha évente alaposabban a bőre alá néznek. Tizenhárom év elteltével ezt már nemcsak magának sulykolja, hanem a Grantis Zrt. tanácsadójaként magán- és céges ügyfelek százainak.
A szülői szerepeket újragondoló pszichiáter bővített kötete, a természetes gyógymódok és a hagyományos orvoslás szimbiózisa (vagy annak hiánya), illetve okos táplálkozás és cukorban szegény ünnepi lakomák – az elmúlt egy évben megjelent egészséges könyvekből válogattunk.
Írta: G. Tóth Ilda, Somogyi Szonja
Dr. Mangó Gabriella: A gyógyítás útjai Jaffa kiadó, 2024, 4499 forint Miről szól? „Itt bolyongunk a természetgyógyászati és orvosi gyógymódok útvesztőjében, és elfelejtjük, hogy a gyógyítás kulcsa a mi kezünkben van!” – írja egy ponton könyvében Mangó Gabriella. A háziorvos, természetgyógyász, influenszer – nem mellesleg hétgyerekes anya – arra tette fel az életét, hogy ebből az útvesztőből kisegítse, és a gyógyulás felé terelje a pácienseit. Tapasztalataiból tanulta meg, hogy a kétfajta orvoslás kiegészíti egymást, ezt a tudást adja át olvasóinak is korábbi kötetének kibővített változatában. Bemutatja a hagyományos kínai orvoslást, a tibeti gyógyászatot és a Magyarországon alkalmazott természetgyógyászati módokat. Mozgásterápia, reflexológia, aromaterápia mellett szó esik például köpölyözésről, apiterápiáról és fitoterápiáról is. Kinek ajánljuk? Annak, aki hisz benne, hogy a természetgyógyászat és az orvostudomány támogathatják egymást, és ehhez útmutatót keres. És annak is, aki még nem hisz benne, de hiteles forrásból szeretne informálódni róla.
Dr. Máté Gábor és Dr. Gordon Neufeld: A család ereje / Ragaszkodj a gyermekeidhez! Open Books, 2024 (bővített kiadás), 4999 forint Miről szól? A régi klasszikust új fejezettel egészítette ki a Kanadában élő magyar szerző. A covid óta ugyanis sokkolóan megugrott a mentális problémák száma a fiataloknál, ezért Máté Gábor még alaposabban elemzi az egészséges szülő-gyerek kapcsolatot. Útmutatót ad, milyen szerepre érdemes törekedniük a szülőknek a gyerekeik életében, és elmagyarázza, hogy a kortársak miért egyre fontosabbak fiatalkorban. Kinek ajánljuk? Kétségbeesett szülőknek, hátha picit megnyugszanak, hogy nincsenek egyedül.
Rhiannon Lambert: A táplálkozás tudománya Libri, 2024, 8999 forint Miről szól? Az egykori tehetséges muzsikus szerzőnek magánklinikája van Angliában, és azért kezdett könyvet írni, mert megelégelte az áltudományos diéták terjedését. Azt írja, a szupermarketek címkéitől a közösségi médián át a magazinok hirdetéseiig minden tele van fél- vagy hamis információval arról, hogyan éljünk egészségesen. Szándékosan kerüli a túl tudományosan hangzó, az átlagembert megijesztő szakkifejezéseket, és a lehető legegyszerűbben magyarázza el például, hogy mik a fehérjék vagy az ásványi anyagok, hogyan kell kiegészíteni a növényi alapú táplálkozást, vagy miként lehet leszokni a falási rohamokról. Kinek ajánljuk? Semmiképp sem feketeöves táplálkozásszakértőknek, inkább azoknak, akik kezdők az egészséges étkezésben.
Dr. Peter Attia és Bill Gifford: Végigélni – A hosszú élet tudományos alapjai 21. Század Kiadó, 2024, 6990 forint Miről szól? Lényegében arról, mennyire tehetetlen az orvostudomány a betegségek nagyobb részénél, merthogy azokat inkább megelőzni lenne célszerű. A szerző orvosnak tanult, és az egyetemen rájött, hogy az orvosi képzésen tanultak még a gyors halál ellen is hatékonyabbak, mint a lassú ellen. (Gyors halál például a baleset, sérülések vagy valamilyen fertőző betegség.) Az Apokalipszis Négy Lovasának nevezi el Attia azokat a krónikus betegségeket, amik a leggyakrabban okozzák a lassú halált, ezek a szívroham, a rák, a neurodegeneratív betegség, illetve a 2-es típusú cukorbetegség és az azzal összefüggő anyagcserezavarok. Ezek ellen pedig sokkal előbb el kellene kezdeni küzdenünk, mint tesszük. A hosszú, jó élet titkai közt persze elsősorban olyan triviális dolgokat sorol, mint a testmozgás, az egészséges táplálkozás, a megfelelő étrendkiegészítők fogyasztása – mindezeket alapos tudományos háttérrel –, de azért előkerülnek a barátok és a szeretet is, nélkülük a lét szerinte purgatórium. Kinek ajánljuk? Aki nemcsak tovább, de jobban is szeretne élni.
Vrábel Krisztina: 160 grammos szénhidrátdiéta – Ünnep könnyebben Central Könyvek, 2023, 9980 forint Miről szól? Cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és diétázóknak már több könyvet is írt a 160 grammos szénhidrátdiétáról a szerző, receptekkel, jótanácsokkal, ebben a tavaly karácsonyra megjelent kötetben a limitbe beleférő ételeket ajánl. Halak, eritrittel készülő édességek és persze saláták viszik a prímet, de előkerül a kacsamell, a töltött káposzta vagy a marharagu is. Kinek ajánljuk? Akinek számolnia kell a szénhidrátbevitelt, kivéve, ha nem mindegy a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok aránya, ezeket ugyanis nem részletezik az egyes receptek.
Az eredetileg videójátékokhoz tervezett félvezető-alkatrészek funkcióváltásával az Nvidia leuralta a mesterségesintelligencia-csipek piacát. Most egy nyolcéves kis startup, a Groq eleve célorientáltan MI-funkciókra tervezett csipekkel száll versenybe a világ egyik legtöbbre értékelt vállalatával.
Először fordul elő, hogy a tíz legnagyobb magyar családi cég mindegyike százmilliárd forint feletti becsült értéket ér el listánkon. Már érződik a NER bő tízéves támogatása ezen a rangsoron is, leginkább abban, ahogy a Mészáros család elszakadt a mezőnytől. Van egy nagy visszatérő is.
Suri Szilvi lovaglással töltötte gyerekkorában a nyarakat, később egy karrierváltás után lett lovasterapeuta. Megalapította a Zabszalma Lovasterápia-központot, ahol sokféle fejlődési zavart kezelnek eredményesen. Olyan gyerekeknek is segítenek, akiknek a szülei a foglalkozásokat
nem tudnák finanszírozni.
Kaáli Nagy Géza a magyar lombikkezelések atyja, harmincezer gyermek születhetett meg intézeteiben. Öt éve nagy ígéretekkel adta el intézményhálózatát az államnak, de ebből a távlatból úgy látja: nem került jó kezekbe a meddőségkezelés.