Istvánkó Beáta a különleges kortárs képzőművészeti kiadványokra építette fel könyvesboltját, bevételéből pedig simán futtatott egy nonprofit galériát is. Az ISBN most költözik, és szélesebb profilban bizonyítja, hogy a kortárs művészet nem köldöknézős műfaj. Ferrarira azért még nem futja belőle.
„Nem akarsz inkább párnaboltot?” Istvánkó Beának egyik barátnője, Eszter tette fel a kérdést, miközben a sokadik körüket rótták a nyolcadik kerületi Rákóczi tér és a Víg utca 2. között nehéz könyveket cipelve. Nagy kapkodásban voltak. A kortárs képzőművészeti kiadványokat áruló és nonprofit galériaként is működő ISBN 2017 januárjára tervezett megnyitóját egy hónappal korábbra kellett hozni. Beát felkérték egy könyvvásár lebonyolítására, és azzal a feltétellel vállalta el, ha az már az új könyvesboltjában lesz. Az esemény bombabiztos premiert ígért az ISBN-nek, bár megnyitásának hírét sokan kétségekkel fogadták. „A 20. században könyvesbolt? Sok sikert!”
A december 12-i megnyitó előtt egy héttel Bea még nagyban falat festett, a félszuterén helyiséget hősugárzókkal, olajradiátorokkal szárította, hogy mire megjönnek a vendégek, ne legyen brutális a páratartalom. A négyszáz kiadvánnyal induló ISBN alapkészlete a falak kiszáradásáig Bea ötödik emeleti, negyvennégy négyzetméteres garzonjában időzött.
Hét évvel később, az ISBN új helyén, a Baross utca 42.-ben ülünk, az interjú idején még egy hónap van hátra az augusztus végi nyitásig. Könyvek helyett most borosüvegek sorakoznak. „Volt egy kis előbuli, a barátainkkal teszteltük, milyen lesz a hangulat – mondja Bea. – Nagy álmom volt, hogy kihozzam a földfelszínre a boltot.” A profil is módosul, a könyvesbolt marad, a klasszikus fehér kockás kiállítóteret viszont videós kiállítások, workshopok, vásárok és rendezvények váltják fel.
A szülői szerepeket újragondoló pszichiáter bővített kötete, a természetes gyógymódok és a hagyományos orvoslás szimbiózisa (vagy annak hiánya), illetve okos táplálkozás és cukorban szegény ünnepi lakomák – az elmúlt egy évben megjelent egészséges könyvekből válogattunk.
Írta: G. Tóth Ilda, Somogyi Szonja
Dr. Mangó Gabriella: A gyógyítás útjai Jaffa kiadó, 2024, 4499 forint Miről szól? „Itt bolyongunk a természetgyógyászati és orvosi gyógymódok útvesztőjében, és elfelejtjük, hogy a gyógyítás kulcsa a mi kezünkben van!” – írja egy ponton könyvében Mangó Gabriella. A háziorvos, természetgyógyász, influenszer – nem mellesleg hétgyerekes anya – arra tette fel az életét, hogy ebből az útvesztőből kisegítse, és a gyógyulás felé terelje a pácienseit. Tapasztalataiból tanulta meg, hogy a kétfajta orvoslás kiegészíti egymást, ezt a tudást adja át olvasóinak is korábbi kötetének kibővített változatában. Bemutatja a hagyományos kínai orvoslást, a tibeti gyógyászatot és a Magyarországon alkalmazott természetgyógyászati módokat. Mozgásterápia, reflexológia, aromaterápia mellett szó esik például köpölyözésről, apiterápiáról és fitoterápiáról is. Kinek ajánljuk? Annak, aki hisz benne, hogy a természetgyógyászat és az orvostudomány támogathatják egymást, és ehhez útmutatót keres. És annak is, aki még nem hisz benne, de hiteles forrásból szeretne informálódni róla.
Dr. Máté Gábor és Dr. Gordon Neufeld: A család ereje / Ragaszkodj a gyermekeidhez! Open Books, 2024 (bővített kiadás), 4999 forint Miről szól? A régi klasszikust új fejezettel egészítette ki a Kanadában élő magyar szerző. A covid óta ugyanis sokkolóan megugrott a mentális problémák száma a fiataloknál, ezért Máté Gábor még alaposabban elemzi az egészséges szülő-gyerek kapcsolatot. Útmutatót ad, milyen szerepre érdemes törekedniük a szülőknek a gyerekeik életében, és elmagyarázza, hogy a kortársak miért egyre fontosabbak fiatalkorban. Kinek ajánljuk? Kétségbeesett szülőknek, hátha picit megnyugszanak, hogy nincsenek egyedül.
Rhiannon Lambert: A táplálkozás tudománya Libri, 2024, 8999 forint Miről szól? Az egykori tehetséges muzsikus szerzőnek magánklinikája van Angliában, és azért kezdett könyvet írni, mert megelégelte az áltudományos diéták terjedését. Azt írja, a szupermarketek címkéitől a közösségi médián át a magazinok hirdetéseiig minden tele van fél- vagy hamis információval arról, hogyan éljünk egészségesen. Szándékosan kerüli a túl tudományosan hangzó, az átlagembert megijesztő szakkifejezéseket, és a lehető legegyszerűbben magyarázza el például, hogy mik a fehérjék vagy az ásványi anyagok, hogyan kell kiegészíteni a növényi alapú táplálkozást, vagy miként lehet leszokni a falási rohamokról. Kinek ajánljuk? Semmiképp sem feketeöves táplálkozásszakértőknek, inkább azoknak, akik kezdők az egészséges étkezésben.
Dr. Peter Attia és Bill Gifford: Végigélni – A hosszú élet tudományos alapjai 21. Század Kiadó, 2024, 6990 forint Miről szól? Lényegében arról, mennyire tehetetlen az orvostudomány a betegségek nagyobb részénél, merthogy azokat inkább megelőzni lenne célszerű. A szerző orvosnak tanult, és az egyetemen rájött, hogy az orvosi képzésen tanultak még a gyors halál ellen is hatékonyabbak, mint a lassú ellen. (Gyors halál például a baleset, sérülések vagy valamilyen fertőző betegség.) Az Apokalipszis Négy Lovasának nevezi el Attia azokat a krónikus betegségeket, amik a leggyakrabban okozzák a lassú halált, ezek a szívroham, a rák, a neurodegeneratív betegség, illetve a 2-es típusú cukorbetegség és az azzal összefüggő anyagcserezavarok. Ezek ellen pedig sokkal előbb el kellene kezdeni küzdenünk, mint tesszük. A hosszú, jó élet titkai közt persze elsősorban olyan triviális dolgokat sorol, mint a testmozgás, az egészséges táplálkozás, a megfelelő étrendkiegészítők fogyasztása – mindezeket alapos tudományos háttérrel –, de azért előkerülnek a barátok és a szeretet is, nélkülük a lét szerinte purgatórium. Kinek ajánljuk? Aki nemcsak tovább, de jobban is szeretne élni.
Vrábel Krisztina: 160 grammos szénhidrátdiéta – Ünnep könnyebben Central Könyvek, 2023, 9980 forint Miről szól? Cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek és diétázóknak már több könyvet is írt a 160 grammos szénhidrátdiétáról a szerző, receptekkel, jótanácsokkal, ebben a tavaly karácsonyra megjelent kötetben a limitbe beleférő ételeket ajánl. Halak, eritrittel készülő édességek és persze saláták viszik a prímet, de előkerül a kacsamell, a töltött káposzta vagy a marharagu is. Kinek ajánljuk? Akinek számolnia kell a szénhidrátbevitelt, kivéve, ha nem mindegy a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok aránya, ezeket ugyanis nem részletezik az egyes receptek.
Számos tényező gátolja, hogy magyar cégek az igazán nagy nyugati játékosokkal egy asztalhoz kerülhessenek. Ebben segíthet a hagyományos értékeket egy multi erőforrásaival vegyítő BH Group frissen megalapított magyar leánycége, amely bevett nyugati partnereinek keres Magyarországon új lehetőségeket. Több mint három évtized telt el a rendszerváltás óta, Magyarország és a magyar cégek pedig az uniós csatlakozással […]
„Ebből nem lesz biznisz!” – hangzott el a máig sokat idézett mondat Forrai Krisztától, amikor a Balaton-felvidéket járva Miklóssal megtalálták azt a helyet, ahol el tudták képzelni álmaik nyaralóját. Nem sok időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy ő is belássa: ebből márpedig biznisz lesz, nem is akármilyen. A Casa Christa története elválaszthatatlan Kriszta és Miki történetétől. […]
Európa egyik legjobban besétálható városa és egy különleges vidék, a hegyek és az óceán találkozása, híres konyhával és hűvös eleganciával. Bilbaóban és Baszkföldön kalandoztunk – az Audi új elektromos autójával.