Lakatos Péter, a Videoton társvezérigazgatója tavasszal lett a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke, és nagy erővel küzd azért, hogy egymás hibáztatása helyett a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány együtt tegyenek a hatékonyság javulásáért, és ezzel a növekvő kereseteken át a jólét erősítéséért. Külön ráhajt a multikra, mert náluk lehet nemzetközi tapasztalatot szerezni, és anélkül nincs sikeres cégépítés.
Épp mielőtt beszélgetni kezdtünk, jött a javaslat vagy inkább igény a kormány részéről, hogy a minimálbér jöjjön fel gyorsan az átlagbér ötven százalékára. Mire gondolsz ilyenkor? Minden attól függ, hogy nő-e a hatékonyság. Ha igen, akkor mindenkinek az az érdeke, hogy növekedjenek a bérek, ha nem, akkor a szociális megközelítés kell előtérbe lépjen. Átlagbér, átlagalapbér, átlagjövedelem, átlag-rendszeresbér – van rengeteg olyan technikainak tűnő részletkérdés, ami végül sose részletkérdés. De ebbe nem mennék bele, mert erre vannak a bértárgyalások, ott pedig kompetens szakemberek beszélnek róla.
A legfontosabb szerintem, hogy van az uniós ajánlás a minimálbérről, ez pedig alapjában egy szociális indíttatású dolog, és éppen ezért helyes, hogy van, és illik is meghallgatni. De ha például Magyarországon borzasztó alacsony a minimálbér, és azt megemeljük – direkt hülyeséget mondok – ötven százalékkal, akkor mindenki azt mondja majd, hogy ő is többet akar keresni ennyivel, hiszen pont annyival ér ő többet a minimálbéresnél, mint amennyivel tavaly többet ért.
Tehát szerintem éretten külön kell választani a szociális és a makrogazdasági dolgokat, és hosszabb távon ceteris paribus kijelenthető, hogy a reálbérek alakulását rendszerszinten a hatékonyság növekedéséhez kell kötni. Ez vonatkozik a magánszféra vállalataira, illetve vezetőikre, a közszférára mint munkáltatóra, az államháztartásra és magukra a munkavállalókra is. És a hatékonyság nem úgy értelmezendő, bornírt módon, hogy mindenkinek gyorsabban jár a keze, mint a motollának.
Doktorits László a semmiből, szemtelenül fiatalon építette fel az ország egyik vezető távfelügyeletes cégét. És itt nem tervez megállni, sem szakmai fejlődés, sem cégépítés szempontjából. Az már önmagában szép teljesítmény, ha egy, a semmiből létrehozott magyar cég 11 év alatt itthon bizonyos tekintetben piacvezető közeli helyzetbe kerül, a régióban is szép pozíciókat ér el, megveti […]
Doktorits László a semmiből, szemtelenül fiatalon építette fel az ország egyik vezető távfelügyeletes cégét. És itt nem tervez megállni, sem szakmai fejlődés, sem cégépítés szempontjából.
Az már önmagában szép teljesítmény, ha egy, a semmiből létrehozott magyar cég 11 év alatt itthon bizonyos tekintetben piacvezető közeli helyzetbe kerül, a régióban is szép pozíciókat ér el, megveti a lábát Európa számos országában, sőt az Egyesült Államokban is létrehoz egy leányvállalatot. Ha viszont hozzátesszük, hogy mindezt egy még most is csak 29 éves fiatalember egyedül építette fel és vezeti, akkor még inkább érezhetjük, mitől különleges a riasztórendszerek, kamerarendszerek, tűzjelzőrendszerek, illetve felvonók távfelügyeletével foglalkozó Objekt-Őr Kft. története.
A gyakornokságtól a saját fegyveres járőrszolgálatig
„Már kiskoromban nagyon érdekeltek a riasztórendszerek, 16 évesen beálltam műszaki gyakornoknak egy céghez, de láttam, hogy sok mindent lehetne sokkal jobban is csinálni, ebből is lett az Objekt-Őr, amit már 11 éve építgetek” – foglalja össze Doktorits László, a cég ügyvezető igazgatója és tulajdonosa. De mit is lehetett, illetve lehet jobban csinálni? „Úgy nagyjából mindent – nevet a cégvezető, de aztán kicsit jobban is kifejti. – Elsősorban a szakmai felkészültség, a háttér, illetve a folyamatos fejlesztések különböztetnek meg minket. Mostanra eljutottunk odáig, hogy saját testkamerás járőreink, egyes helyeken fegyveres járőreink is vannak, az országban mindenhol tudunk szolgáltatni, négynyelvű diszpécserközpontunk van, és olyan eszközöket, például mesterséges intelligenciával kombinált videórendszereket és hőkamerás drónokat is használunk nagy területek, mezőgazdasági vagy kiemelt ipari egységek ellenőrzésére, amelyeket Magyarországon más nem.”
Az olcsóság drága mulatság
Természetesen ezek nem olcsó dolgok, de Doktorits László szerint az olcsó megoldások hosszabb távon drágábbak lesznek. „Ha jönnek a téves riasztások, a téves kivonulások, ha le kell cserélni a fél rendszert néhány év múlva, az sokkal többe kerül, mint egy valóban prémium eszközökkel, anyagfelhasználással kiépített, jól integrált, felhasználóbarát rendszer. Azt szoktam mondani, hogy sajnos nem vagyunk olyan gazdagok, hogy megengedhessük magunknak az olcsó dolgokat, és ez nagyon igaz a biztonságtechnika területén – vagy képzeljük el azt a helyzetet, hogy a rendszer nem riaszt vagy jelez, amikor tényleg baj van, vagy nem jól reagálnak a diszpécserek, a kivonuló járőrök.”
Az egyik leginkább fejlődő terület az élőerős őrzés kiváltása videós távfelügyelettel. Itt is igaz, hogy a rendszert ki kell építeni, de ezzel kiváltható az emberek foglalkoztatása, ráadásul, ahogy az ügyvezető fogalmaz: „a portással ellentétben a kamera soha nem alszik el”. A jövő egyébként is erre halad. „Gyakorlatilag mostanra nincs, amit ne tudnánk megoldani, több kilométer átmérőjű területek felügyelete lehetséges például hőkamerás, automatizált drónokkal (saját fejlesztés), amelyek bármilyen szokatlan tevékenységet észrevesznek, és sorolhatnám” – mondja el Doktorits László.
Az Egyesült Államokba, és tovább
Nagyon úgy tűnik, hogy sokan egyetértenek Doktorits Lászlóval. Magyarországon és a környező országokban immár nagyjából 20 ezer objektum – magánlakásoktól a legnagyobb ipari létesítményekig – védelmét, távfelügyeletét látja el a cég, ügyfeleik közé tartozik a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Nike vagy a Zara boltjai, vagy éppen a KFC éttermei is.
Jól indult az Egyesült Államokban is a László nevéhez köthető biztonsági vállalat, annak ellenére, hogy ott például egészen máshogy állnak az őrzés, biztonság kérdéséhez, mint Európában. Doktorits László azonban, ahogy a folyamatos technológiai fejlesztésben, ebben sem tervez lassítani: „A vízióm az, hogy a cégcsoportom 5–10 éven belül európai, sőt globális szinten is egy jelentős, nemzetközileg vezető pozícióban lévő távfelügyeletes, riasztós, kamerás cég legyen.” Aki esetleg kételkedne, annak pedig azt üzeni, kevesen hittek abban, hogy egy 18 éves srác akár idáig is eljusson.
Üzenem a fiatal vállalkozóknak, hogy hajrá! Nem öt perc alatt, a Youtube-ról vagy TikTok-ról, DIY videókból leszel gazdag, de ha valaki szívvel-lélekkel rajong azért, amit csinál, mint én, akkor a megfelelő alázattal, kitartással és elhivatottsággal igenis meg lehet azt csinálni. Sikerülni fog!”
ENGLISH
There is room for improvement…
Laszlo Doktorits has built one of the country’s leading remote monitoring companies from scratch at a remarkably young age and he has no intention of stopping, neither in terms of professional development nor company building.
Semi achieving market-leading status in Hungary within 11 years with a company that was established from nothing is already an impressive accomplishment. The company has also gained a strong position in the region, established its presence in several countries across Europe, and even created a subsidiary in the United States. However, when we add that this has all been built and led by a 29-year-old, it becomes clear why the story of Object-Guard Inc., which specializes in the remote monitoring of burglary alarm, camera systems, fire alarm systems, elevator monitoring, is so remarkable.
From an internship to a armed patrol service…
“I have been interested in alarm systems since I was a child. At 16, I started as a technical intern at a company, but I saw that many things could be done much better, which led to the creation of Object-Guard Inc. (HU) which I have been developing for the past 11 years,” summarizes Laszlo Doktorits, the managing director and owner of the company. But what could, or can, be done better? “Pretty much everything,” the CEO laughs, but then elaborates a bit further. “Primarily, our professional competence, our background, and our continuous developments set us apart. We have now reached a point where we have our own body camera-equipped patrols, and in some places, armed patrols as well. We are capable of providing services nationwide, we have a multilingual dispatcher center, and we use equipment such as AI-enhanced video systems and thermal imaging drones for monitoring large areas, agricultural sites, or high-security industrial facilities—tools that no one else is using in Hungary.”
The “Object-Guard” group is a key partner for several leading electronic security and monitoring technology companies, mainly American, in EU. This is important because these tools are not available to just anyone; they can only be purchased by companies with the appropriate background and references that can acquire the latest technology, for example, products from U.S. DMP or Swiss survillance manufacturer Axis.
Cheap solutions can be an expensive affair…
Naturally, these are not inexpensive solutions, but Laszlo believes that cheap solutions will be costlier in the long run. “When false alarms occur, false dispatches happen, or half of the system needs to be replaced in a few years, that costs much more than a truly premium system that is well-integrated and user-friendly, built with top-quality materials. I often say that unfortunately, we are not rich enough to afford cheap things, and this holds particularly true in the field of security technology—imagine a situation where the system fails to alert or signal when there’s a real issue, or where dispatchers and responding patrols do not act properly.”
One of the most growing areas is replacing manned guarding with video surveillance. It is also true that the system needs to be established, but this can replace human employment. Moreover, as the CEO puts it: “Unlike a security guard, the camera never sleeps.” The future is heading in this direction anyway. “In practice, we can now solve almost anything; monitoring areas several kilometers in diameter is possible, for instance, using thermal imaging automated drones (developed in-house) that can detect any unusual activities, and I could go on,” says Laszlo.
To the United States and beyond…
It seems that many agree with Laszlo Doktorits. The company currently provides protection and remote monitoring for about 20,000 sites in Hungary and neighboring countries—ranging from private residences to the largest industrial facilities. Their clients include the (HU) Budapest Police Headquarters, Nike and Zara stores, as well as KFC restaurants, etc.
The security business associated with Laszlo has also started well in the United States, despite the fact that attitudes toward guarding and security differ significantly from those in EU. However, like in the continuous technological development, Laszlo Doktorits has no plans to slow down in this area either: “My vision is for my company group to achieve a significant, internationally leading position in the remote monitoring, alarm, and camera business within 5-10 years, both in Europe and globally.” For those who might doubt, he reminds them that few believed an 18-year-old could get this far. “I want to encourage young entrepreneurs: go for it! You won’t get rich in five minutes from YouTube or TikTok DIY videos, but if someone genuinely has a passion for what they do, like I do, then with the right humility, persistence, and dedication, it is achievable. You will succeed!” Lets go!
Egyre több az ADHD-s gyerek, és nem a modern kütyük teszik azzá őket. Tárnok Zsanett klinikai szakpszichológus, neuropszichológus, a Mindennapi Pszichológia Magazin felelős kiadója segít eligazodni: mik az ADHD tünetei, okai, és mit tehetnek a szülők?
Halálos fenyegetések a közösségi médiában, hálás szülők a váróteremben, harc az álhírekkel és egy krokodilba bújtatott fonendoszkóp. Novák Hunor gyermekorvos magánrendelőjével és aktív online jelenléttel mutatja meg, hogy a tudományt nem megkérdőjelezni kell, hanem okosan használni, és hogy a régi beidegződések elhagyásával jobb dolgok jöhetnek létre.
Kaáli Nagy Géza a magyar lombikkezelések atyja, harmincezer gyermek születhetett meg intézeteiben. Öt éve nagy ígéretekkel adta el intézményhálózatát az államnak, de ebből a távlatból úgy látja: nem került jó kezekbe a meddőségkezelés.