Lakatos Péter, a Videoton társvezérigazgatója tavasszal lett a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke, és nagy erővel küzd azért, hogy egymás hibáztatása helyett a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány együtt tegyenek a hatékonyság javulásáért, és ezzel a növekvő kereseteken át a jólét erősítéséért. Külön ráhajt a multikra, mert náluk lehet nemzetközi tapasztalatot szerezni, és anélkül nincs sikeres cégépítés.
Épp mielőtt beszélgetni kezdtünk, jött a javaslat vagy inkább igény a kormány részéről, hogy a minimálbér jöjjön fel gyorsan az átlagbér ötven százalékára. Mire gondolsz ilyenkor? Minden attól függ, hogy nő-e a hatékonyság. Ha igen, akkor mindenkinek az az érdeke, hogy növekedjenek a bérek, ha nem, akkor a szociális megközelítés kell előtérbe lépjen. Átlagbér, átlagalapbér, átlagjövedelem, átlag-rendszeresbér – van rengeteg olyan technikainak tűnő részletkérdés, ami végül sose részletkérdés. De ebbe nem mennék bele, mert erre vannak a bértárgyalások, ott pedig kompetens szakemberek beszélnek róla.
A legfontosabb szerintem, hogy van az uniós ajánlás a minimálbérről, ez pedig alapjában egy szociális indíttatású dolog, és éppen ezért helyes, hogy van, és illik is meghallgatni. De ha például Magyarországon borzasztó alacsony a minimálbér, és azt megemeljük – direkt hülyeséget mondok – ötven százalékkal, akkor mindenki azt mondja majd, hogy ő is többet akar keresni ennyivel, hiszen pont annyival ér ő többet a minimálbéresnél, mint amennyivel tavaly többet ért.
Tehát szerintem éretten külön kell választani a szociális és a makrogazdasági dolgokat, és hosszabb távon ceteris paribus kijelenthető, hogy a reálbérek alakulását rendszerszinten a hatékonyság növekedéséhez kell kötni. Ez vonatkozik a magánszféra vállalataira, illetve vezetőikre, a közszférára mint munkáltatóra, az államháztartásra és magukra a munkavállalókra is. És a hatékonyság nem úgy értelmezendő, bornírt módon, hogy mindenkinek gyorsabban jár a keze, mint a motollának.
A Thummerer Pincészet legnagyobb sikere a díjnyertes borok mellett az, hogy máig a család kezében maradt és minden fontos pozícióban az alapító, Thummerer Vilmos leszármazottai dolgoznak. Így maradhatott meg az életfilozófia esszenciája: a német ősök munkaetikája és a tökéletes végeredményre való szinte megszállott törekvése. A perfekcionizmus eredménye pedig mintegy félezer érem, díj és kitüntetés, valamint […]
A Thummerer Pincészet legnagyobb sikere a díjnyertes borok mellett az, hogy máig a család kezében maradt és minden fontos pozícióban az alapító, Thummerer Vilmos leszármazottai dolgoznak. Így maradhatott meg az életfilozófia esszenciája: a német ősök munkaetikája és a tökéletes végeredményre való szinte megszállott törekvése. A perfekcionizmus eredménye pedig mintegy félezer érem, díj és kitüntetés, valamint két világbajnoki aranyérem – ezt a borcsomagot most akár meg is lehet rendelni.
„Nagyszüleim története igazán inspiráló, és úgy gondolom, hogy nemcsak a családunk, hanem az egész borászati közösség számára is. A pincészet alapjait 1984-ben rakták le, rendkívüli elszántsággal. Mára már 120 hektár területen termelünk szőlőt” – meséli Pulay Polett, aki a gazdasági ügyvezetést és a marketinget viszi a pincészetnél, és a család harmadik generációját képviseli. A pincészet több európai országban is jelen van boraival, de a Távol-Keletre és az idén Amerikába is exportáltak már – széles szortimentük könnyen talál célcsoportot az ország határain kívül is.
„Az innováció és a hagyományos borászati technikák ötvözése teszi lehetővé számunkra, hogy a piac igényeit is kielégítsük, ugyanakkor a saját elvárásainkkal is egyező borokat készítsünk” – mondja Polett, aki azért hangsúlyozza: a magyar piac mindig is a legfontosabb marad számukra, külföldi jelenlétük küldetése is elsősorban az, hogy a magyar borkultúra hírét vigyék. Erre a legalkalmasabb az Egri Borvidékről természetesen az Egri Bikavér, mely a Thummerer Pincészetnél Classicus, Superior és Grand Superior kategóriákban is elérhető, és amiről legutóbb a híres színész, Stanley Tucci is csak áradozni tudott a social mediában, magyarországi látogatása alkalmával.
Thummerer Tamás, a pincészet szőlésze és ügyvezetője maga is tapasztalta, mennyi áldozattal jár egy ilyen borászatot felépíteni. A hőskorban lakókocsiban, majd barlanglakásban lakott a szüleivel Noszvajon, ahol a borászat alapjait lerakták. „Mindig büszke voltam a szüleimre, de csak akkor kezdtem megérteni, milyen csodát vittek véghez önerejükből, amikor elkezdtem átvenni a termelés irányítását, és elkezdtem érezni a felelősséget és a döntéseim súlyát. Nagy hangsúlyt fektetünk a folyamatos tanulásra, azt gondoljuk, hogy mindig lehet még egy hajszállal jobbat alkotni. Idén zöldítéssel kísérletezünk, hogy megtaláljuk minden dűlőnkben azt a növénytársítást, amely a leginkább segíti a szőlő egészséges fejlődését, és segíti a talajminőség javítását. Ezáltal is hozzátéve azt a pluszt, amitől különlegesek a boraink” – mondja.
Tamás felesége, Thummererné Nagy Elza 9 éve dolgozik a családi gazdaságban, szőlészként. Azt mondja, „abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a borászat és az összes szőlőterület is családi kézben maradt. A palackokon lévő címkéinket anyósom tervezte, a legidősebb gyerek, Éva karolta fel a vendéglátást, Ildikó, a középső gyerek pedig a pincészet szomszédságában egy lovastanyát hozott létre. A férjem, Tamás, a legkisebb gyermek, az ő feladata a szőlészet irányítása volt, de édesapja halála után tulajdonképpen ő vált a pincészet vezetőjévé is. A 120 hektáros szőlőterület Noszvaj, Szomolya, Novaj és Eger körül helyezkedik el, egyedül már nem lehetett kézben tartani mindent, így ma már együtt irányítjuk a szőlészetet. Időközben már a harmadik generáció is becsatlakozott a gazdaságba, Polettre a kereskedelmet érintő kérdésekben is lehet számítani, a teljes marketingünkért ő a felelős. Ede pedig a rendezvényekben segédkezik.”
Lamport József főborász már 20 éve dolgozik a pincészetnél, elkötelezett, magas színvonalú munkájának köszönhetően biztosítva van a borkészítés sikereinek fenntartása. A 40 éves évfordulós Világbajnoki borválogatás minden egyes tétele a pincészet védjegyét jelentő perfekcionizmus megtestesülése: maga a tökéletességre való törekvés.
Pénz, technológia, énidő. Három fontos téma, és még sok másik is őszi eseményeinken. Így fest nálunk az év vége, friss infókért, jegyekért irány a Forbes.hu!
A száz év elteltével is családi tulajdonban lévő Lyreco nem csak az irodaellátási termékek beszerzési és ellátási láncának szakértője – mára piacformáló szereplővé vált fenntarthatósági kezdeményezéseivel és ügyfélközpontú szolgáltatásaival. Mikulas Herskovic, közép-európai vezérigazgató a Forbesnak elárulta: jelenlegi legfontosabb törekvéseik közé tartozik az, hogy minél fenntarthatóbb irodai megoldásokhoz juttassák a vásárlóikat, vagyis 2026-ra a teljes forgalom 90 […]
Vannak az életben olyan jó dolgok és jó dealek, amik nem titkosak, de nincsenek nagy dobra verve, így különösen kedvesek. Mondok két példát. A háznak, amiben lakunk, az utcáról is elérhető udvarán áll egy óriási fügefa. Minden nyáron várom az augusztust, mert tudom, hogy rajtam kívül alig szed valaki a fáról, én viszont imádom a fügét, és oda […]