Melyik az a növény, amit szezonban naponta szedni kell, öntözés nélkül bele sem érdemes vágni a termesztésébe, és kifejezetten szereti a szinte félsivataggá vált alföldi talajt? Igen, a spárga. Ilyen aszályos körülmények között is van potenciál a növényben? Bűdi Zsolt, a Homokhátságon ötven hektáron spárgát termesztő Bács-Zöldért Zrt. társtulajdonos-vezérigazgatója megmondja. A szocializmusban a megyei Zöldérteknek nagy szerepük volt a zöldség- és gyümölcstermesztésben, […]
Melyik az a növény, amit szezonban naponta szedni kell, öntözés nélkül bele sem érdemes vágni a termesztésébe, és kifejezetten szereti a szinte félsivataggá vált alföldi talajt? Igen, a spárga. Ilyen aszályos körülmények között is van potenciál a növényben? Bűdi Zsolt, a Homokhátságon ötven hektáron spárgát termesztő Bács-Zöldért Zrt. társtulajdonos-vezérigazgatója megmondja.
A szocializmusban a megyei Zöldérteknek nagy szerepük volt a zöldség- és gyümölcstermesztésben, mára azonban a legtöbb ilyen szervezet megszűnt vagy átalakult. Így van ez a Bács-Zöldért Zrt.-vel is, ami napjainkban a Gaál és a Bűdi család tulajdona. Kétszáz hektárjukból ötven hektáron kajszit, negyvenen szilvát, húsz-húsz hektáron cseresznyét és őszibarackot termesztenek, de paradicsommal, kaliforniai paprikával is foglalkoznak. Ezek mellett termelnek halványított (a köznyelvben fehér) és zöld spárgát kiemelkedően nagy területen, mintegy ötven hektáron.
A spárga a könnyen melegedő, világos színű, laza szerkezetű talajt szereti, a Homokhátság tehát ebből a szempontból ideális a termesztésére. Öntözés nélkül azonban nincs értelme belevágni, mert anélkül biztosan veszteséges lesz. Emiatt sokan fel is hagytak a termesztésével.
A Csaknekedkislány tánczenekar frontembere, Csepella Olivér mint grafikus – a Nyugat szerzőinek zombiinváziós harcáról szóló kultikus képregény, a Nyugat + zombik megalkotója – került tíz éve a 30 sikeres magyar 30 alatt listára. Akkor még a külföldre költözésen gondolkodott a politika miatt, most már inkább formálná azt. Ha régi egyetemista haverod lennék, aki tíz év után most jött haza külföldről, mit […]
A Csaknekedkislány tánczenekar frontembere, Csepella Olivér mint grafikus – a Nyugat szerzőinek zombiinváziós harcáról szóló kultikus képregény, a Nyugat + zombik megalkotója – került tíz éve a 30 sikeres magyar 30 alatt listára. Akkor még a külföldre költözésen gondolkodott a politika miatt, most már inkább formálná azt.
Ha régi egyetemista haverod lennék, aki tíz év után most jött haza külföldről, mit mesélnél, mi történt veled? Nehéz szakítás, nagy szerelem, szülőgyász, hirtelen felnőttkor, a végtelen képregényrajzolás vége, második album, terápia, csatlakozás a Szikrába, házasság a nagy szerelemmel, harmadik album, terhesség, apaság. És már itt is vagyok.
Mennyire volt meghatározó a Nyugat + zombik? Az eddigi legnehezebb munkám volt. Nagyon sokat dolgoztam, nagyon keveset pihentem, rengeteget tanultam belőle, de azért eléggé tönkre is mentem a harmadik év végére. Ki gondolta volna, hogy ennyi meló kétszáz valamennyi oldalt megírni és megrajzolni. Annyira megnyomott az az időszak, hogy évek után tudtam egyáltalán elolvasni, hogy mit is csináltam.
Hogyan változott a zenekar szellemisége az utóbbi tíz évben? És a tied, a dalszerzőé? A szellemiségünk nem, csak a témáink változtak. A legutóbbi lemezünkhöz egy csomó apaságra készülő szöveget írtam, de csak utólag vettem észre. Dalszerzésben szerintem fejlődtünk. Konsiczky Dávid gitárosunk zseniális dalszerző volt tíz éve is, úgyhogy róla nem tudom megállapítani, de én biztosan jobb szövegíró lettem mellette.
Mi az, amit tíz éve még máshogy gondoltál, de ma már hülyeségnek tartasz? A világlátásom elég sokban változott. A szépreményű kapitalista 90-es évek gyereke vagyok, volt mit kinőnöm. Tudjuk, mennyire végletesen határozza meg az ember helyét a társadalomban, hogy milyen anyagi és kulturális helyzetbe születik, és az a pofonegyszerű kérdés eléggé tökön rúgott, hogy „milyen társadalmi rendszert építenél akkor, ha nem tudnád, hogy hova születsz benne?”. Szóval elkezdtem komolyan venni, hogy olyan rendszert építsek. Három éve vagyok a Szikra mozgalom lelkes tagja.
Volt, amiben durván bebizonyosodott, hogy igazad volt? Semennyi alkoholt, cigit, drogot nem fogyasztottam egész eddigi életemben. Megvoltak ennek a szociális hátrányai, de harminc körül bebizonyosodott, hogy nem volt hülyeség.
Egyetemi osztálytársaival alapított grafikai stúdiója, a Halisten Stúdió is pont tízéves. „Minden ifjú grafikus álmát éljük azóta is. Kiállítással fogjuk megünnepelni
magunkat” – mondja Olivér.
Egyetemi osztálytársaival alapított grafikai stúdiója, a Halisten Stúdió is pont tízéves. „Minden ifjú grafikus álmát éljük azóta is. Kiállítással fogjuk megünnepelni
magunkat” – mondja Olivér.
Arra, hogy öt éven belül külföldre költözöl, tíz éve ötven százalék esélyt adtál. Azt mondtad, csak megélhetési vagy politikai okokból mennél el, de nagyon szeretsz itt élni, és érdemes az utolsókig itt maradni. Mi történt azóta? Tíz év szélsőjobboldali hegemóniaépítés Orbán Viktorral. A politikai tőkét gazdasági tőkére váltották, és médiabirodalomra, abból meg újratermelik a politikai tőkéjüket. Semmi eredetit vagy vicceset nem tudok mondani, a szegények szegényedtek, a gazdagok gazdagodtak, mostanában épp olyan fontos dolgokkal van elfoglalva a vezetőnk, hogy itthon betiltsa a Pride-ot. Ja, és közben más országok szélsőjobbos pártjainak kampányát is megtámogatja a mi pénzünkből.
Ami a megélhetési helyzetet illeti, hát igen. Pedig akkor még katás voltam, és hol volt még a horrorinfláció. Ha belekezdek abba, hogy tíz év alatt mennyivel nőtt a liter tej ára, és mennyivel nőtt a nettó keresetem, akkor gyorsan nagyon szomorú fiú leszek. A politika már más tészta, arra már nem úgy tekintek, mint ami a fejünk fölött történik. Sötétnek nagyon sötét a helyzet, de sokkal több lehetőségünk meg felelősségünk van itt a négyévente jó helyre ikszelésnél. Mármint nekünk, nem bárkinek, vannak rendesen kiszolgáltatott emberek, akiknek tényleg semmi beleszólásuk nincs. De neked meg nekem van, szóval vannak felszabadítható erőforrások, úgyhogy csináljunk jobb politikát az előző húsz évnél!
Mi az, ami nagyon itt tart? Az életem, a családjaim. A gesztenyepüré! Na jó, meg a nyelv. Nem élnék olyan helyen, ahol nem magyarul beszélnek.
Miket hallgatsz mostanában? A sötétebb téli hónapokban sok Timber Timbre-t és Michelle Gurevichet. Képzeld, tavasszal mindkettő jön Budapestre! Ha mostanság fülhallgató van a fülemben, jó eséllyel félkész CSNK-számot hallgatok, könyékig vagyunk a negyedik album munkálataiban.
Mikor került a listára? 2015-ben. Mit írtunk róla? „Ha azt írjuk, hogy Olivér a Halisten Stúdió egyötöde, valószínűleg a legtájékozottabbaknak is magyarázkodni kell, mi történik ezzel a listával, de ha hozzátesszük, hogy ő az, aki több mint 27 ezer dollárt gyűjtött az Indiegogón a Nyugat + zombik című, tökéletesen elborult képregényére, az már több helyen gyújthat fényt.” Mit mondott akkor? „Az volt a lényeg, hogy ne úgy haljak meg, hogy egyszer akartam csinálni egy képregényt, de aztán nem volt rá pénzem.”
Ez a város egyik legszebb szecessziós épülete, egyben az egyik legdrágább szállodája – nem hiányozhat sorozatunkból. A századelőn még a multicégek is mások voltak. 1907-ben, amikor a The Gresham biztosítótársaság megépítette budapesti székházát, a korszak legjobb művészeit kérte fel a tervezésre. Közéjük tartozott a két építész, Quittner Zsigmond és Vágó József. Gyakorlatilag szabad kezet kaptak az alkotáshoz, és a korszak legjelesebb képzőművészeit […]
Nagyüzemben termelik a tojást a Dél-Alföldön és Gyermelyen, de Győr és környéke is élen jár. Térképre tettük a legnagyobb magyarországi tojótyúktelepeket, és kicsit meglepődtünk, hogy egy alig 6500 fős település az ország tojásfővárosa. Körülbelül hétmillió tojótyúkot tartanak Magyarországon (nagyüzemi és kisebb tojótelepek összesített állatállománya). A keresleti és fogyasztási csúcs karácsonykor van, ekkor akár 40 százalékkal is nagyobb lehet […]
Lesz-e még magyar alma, kajszibarack? Hová tűnt a málna, a ribizke? Klímaváltozás – vágjuk rá a választ, de az okok összetettebbek. A közösségi médiában kalapos kertészként ismert Kosztka Ernő kertjében közben már érlelik termésüket a jövő növényei. A megváltozott időjárási viszonyok között is strapabíró, kevés ráfordítást igénylő és könnyen eladható termésű növények. „A korai sárgabarackomat jól el tudtam adni, a késői már […]
Mennyi pénz van a magyar zenei streamingpiacban? Megelőzte-e már a vinil a CD-t? Kinek a slágere pörgött a legtöbbször? És meg lehet-e élni pusztán dalszerzésből? Az Artisjus és a Mahasz 2024-es statisztikái. 1. Mekkora?12,2 milliárd forintos biznisz lett a hazai hangfelvételipar. 2024-ben 35 százalék felettnőtt a digitális piac (streaming és letöltés) forgalma. 2. Spotify- vagy Youtube-diszkó? 3. Magyar vagy külföldi?A hazai zenei alkotások bevételei […]
A II. kerületi vállalkozó, vezető és alkotó nőket Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Jurányi Ház alapítója és ügyvezetője szervezte egy csapatba a meNŐ nevű projekt alatt, hogy mindenféle kulturális kezdeményezésben együtt dolgozzanak. Közben elvállalta az Átrium üzemeltetését is, és miután tizenkét éve megmondta, hogy Pintér Béla darabjaival kellene megtölteni a színházat, most megtette. Bejött. „100–105 százalékos a nézettség, januárban például harminc este […]