Lesz-e még magyar alma, kajszibarack? Hová tűnt a málna, a ribizke? Klímaváltozás – vágjuk rá a választ, de az okok összetettebbek. A közösségi médiában kalapos kertészként ismert Kosztka Ernő kertjében közben már érlelik termésüket a jövő növényei. A megváltozott időjárási viszonyok között is strapabíró, kevés ráfordítást igénylő és könnyen eladható termésű növények. „A korai sárgabarackomat jól el tudtam adni, a késői már […]
Lesz-e még magyar alma, kajszibarack? Hová tűnt a málna, a ribizke? Klímaváltozás – vágjuk rá a választ, de az okok összetettebbek. A közösségi médiában kalapos kertészként ismert Kosztka Ernő kertjében közben már érlelik termésüket a jövő növényei. A megváltozott időjárási viszonyok között is strapabíró, kevés ráfordítást igénylő és könnyen eladható termésű növények.
„A korai sárgabarackomat jól el tudtam adni, a késői már ráfonnyadt a fára. A nyári almát is le tudtuk szüretelni, az őszi-téli azonban elkezdett lepotyogni” – mondja Kosztka Ernő. Tizenöt hektáros gyümölcsöst gondoz Szomor településen, a Zsámbéki medence és a Gerecse találkozásánál, hatezer fája van, többek között húszféle kajszi, tízféle cseresznye, őszibarack és szilva.
Birtokának egy részén azonban – ahogyan ő mondja – a jövő növényein kísérletezik. Akinek a szeme előtt zárt laborokban, gyanús színű tápoldatokban, pontosan beállított hőmérsékleten, mesterséges fénnyel megvilágított növények képe sejlik fel, az téved. Szabadföldben sorjázik többek között a fekete berkenye, a rézvörös fanyarka, van szarvasgombatelepe is, és éppen most telepítik az olajfaligetet. Ernő ugyanis keresi azokat a növényfajokat, fajtákat, amik a megváltozott időjárási viszonyok közepette is strapabíróak, termesztésükhöz nincs szükség kemikáliákra, kevés ráfordítást igényelnek, sok bennük a vitamin, és könnyen eladhatók.
A Csaknekedkislány tánczenekar frontembere, Csepella Olivér mint grafikus – a Nyugat szerzőinek zombiinváziós harcáról szóló kultikus képregény, a Nyugat + zombik megalkotója – került tíz éve a 30 sikeres magyar 30 alatt listára. Akkor még a külföldre költözésen gondolkodott a politika miatt, most már inkább formálná azt. Ha régi egyetemista haverod lennék, aki tíz év után most jött haza külföldről, mit […]
A Csaknekedkislány tánczenekar frontembere, Csepella Olivér mint grafikus – a Nyugat szerzőinek zombiinváziós harcáról szóló kultikus képregény, a Nyugat + zombik megalkotója – került tíz éve a 30 sikeres magyar 30 alatt listára. Akkor még a külföldre költözésen gondolkodott a politika miatt, most már inkább formálná azt.
Ha régi egyetemista haverod lennék, aki tíz év után most jött haza külföldről, mit mesélnél, mi történt veled? Nehéz szakítás, nagy szerelem, szülőgyász, hirtelen felnőttkor, a végtelen képregényrajzolás vége, második album, terápia, csatlakozás a Szikrába, házasság a nagy szerelemmel, harmadik album, terhesség, apaság. És már itt is vagyok.
Mennyire volt meghatározó a Nyugat + zombik? Az eddigi legnehezebb munkám volt. Nagyon sokat dolgoztam, nagyon keveset pihentem, rengeteget tanultam belőle, de azért eléggé tönkre is mentem a harmadik év végére. Ki gondolta volna, hogy ennyi meló kétszáz valamennyi oldalt megírni és megrajzolni. Annyira megnyomott az az időszak, hogy évek után tudtam egyáltalán elolvasni, hogy mit is csináltam.
Hogyan változott a zenekar szellemisége az utóbbi tíz évben? És a tied, a dalszerzőé? A szellemiségünk nem, csak a témáink változtak. A legutóbbi lemezünkhöz egy csomó apaságra készülő szöveget írtam, de csak utólag vettem észre. Dalszerzésben szerintem fejlődtünk. Konsiczky Dávid gitárosunk zseniális dalszerző volt tíz éve is, úgyhogy róla nem tudom megállapítani, de én biztosan jobb szövegíró lettem mellette.
Mi az, amit tíz éve még máshogy gondoltál, de ma már hülyeségnek tartasz? A világlátásom elég sokban változott. A szépreményű kapitalista 90-es évek gyereke vagyok, volt mit kinőnöm. Tudjuk, mennyire végletesen határozza meg az ember helyét a társadalomban, hogy milyen anyagi és kulturális helyzetbe születik, és az a pofonegyszerű kérdés eléggé tökön rúgott, hogy „milyen társadalmi rendszert építenél akkor, ha nem tudnád, hogy hova születsz benne?”. Szóval elkezdtem komolyan venni, hogy olyan rendszert építsek. Három éve vagyok a Szikra mozgalom lelkes tagja.
Volt, amiben durván bebizonyosodott, hogy igazad volt? Semennyi alkoholt, cigit, drogot nem fogyasztottam egész eddigi életemben. Megvoltak ennek a szociális hátrányai, de harminc körül bebizonyosodott, hogy nem volt hülyeség.
Egyetemi osztálytársaival alapított grafikai stúdiója, a Halisten Stúdió is pont tízéves. „Minden ifjú grafikus álmát éljük azóta is. Kiállítással fogjuk megünnepelni
magunkat” – mondja Olivér.
Egyetemi osztálytársaival alapított grafikai stúdiója, a Halisten Stúdió is pont tízéves. „Minden ifjú grafikus álmát éljük azóta is. Kiállítással fogjuk megünnepelni
magunkat” – mondja Olivér.
Arra, hogy öt éven belül külföldre költözöl, tíz éve ötven százalék esélyt adtál. Azt mondtad, csak megélhetési vagy politikai okokból mennél el, de nagyon szeretsz itt élni, és érdemes az utolsókig itt maradni. Mi történt azóta? Tíz év szélsőjobboldali hegemóniaépítés Orbán Viktorral. A politikai tőkét gazdasági tőkére váltották, és médiabirodalomra, abból meg újratermelik a politikai tőkéjüket. Semmi eredetit vagy vicceset nem tudok mondani, a szegények szegényedtek, a gazdagok gazdagodtak, mostanában épp olyan fontos dolgokkal van elfoglalva a vezetőnk, hogy itthon betiltsa a Pride-ot. Ja, és közben más országok szélsőjobbos pártjainak kampányát is megtámogatja a mi pénzünkből.
Ami a megélhetési helyzetet illeti, hát igen. Pedig akkor még katás voltam, és hol volt még a horrorinfláció. Ha belekezdek abba, hogy tíz év alatt mennyivel nőtt a liter tej ára, és mennyivel nőtt a nettó keresetem, akkor gyorsan nagyon szomorú fiú leszek. A politika már más tészta, arra már nem úgy tekintek, mint ami a fejünk fölött történik. Sötétnek nagyon sötét a helyzet, de sokkal több lehetőségünk meg felelősségünk van itt a négyévente jó helyre ikszelésnél. Mármint nekünk, nem bárkinek, vannak rendesen kiszolgáltatott emberek, akiknek tényleg semmi beleszólásuk nincs. De neked meg nekem van, szóval vannak felszabadítható erőforrások, úgyhogy csináljunk jobb politikát az előző húsz évnél!
Mi az, ami nagyon itt tart? Az életem, a családjaim. A gesztenyepüré! Na jó, meg a nyelv. Nem élnék olyan helyen, ahol nem magyarul beszélnek.
Miket hallgatsz mostanában? A sötétebb téli hónapokban sok Timber Timbre-t és Michelle Gurevichet. Képzeld, tavasszal mindkettő jön Budapestre! Ha mostanság fülhallgató van a fülemben, jó eséllyel félkész CSNK-számot hallgatok, könyékig vagyunk a negyedik album munkálataiban.
Mikor került a listára? 2015-ben. Mit írtunk róla? „Ha azt írjuk, hogy Olivér a Halisten Stúdió egyötöde, valószínűleg a legtájékozottabbaknak is magyarázkodni kell, mi történik ezzel a listával, de ha hozzátesszük, hogy ő az, aki több mint 27 ezer dollárt gyűjtött az Indiegogón a Nyugat + zombik című, tökéletesen elborult képregényére, az már több helyen gyújthat fényt.” Mit mondott akkor? „Az volt a lényeg, hogy ne úgy haljak meg, hogy egyszer akartam csinálni egy képregényt, de aztán nem volt rá pénzem.”
Nagyüzemben termelik a tojást a Dél-Alföldön és Gyermelyen, de Győr és környéke is élen jár. Térképre tettük a legnagyobb magyarországi tojótyúktelepeket, és kicsit meglepődtünk, hogy egy alig 6500 fős település az ország tojásfővárosa. Körülbelül hétmillió tojótyúkot tartanak Magyarországon (nagyüzemi és kisebb tojótelepek összesített állatállománya). A keresleti és fogyasztási csúcs karácsonykor van, ekkor akár 40 százalékkal is nagyobb lehet […]
Lézerfegyveres autonóm robothadsereg masírozik a földeken, és levadássza az összes útjába kerülő ellenséget. Nem, ez nem egy sci-fi film jelenete, hanem az, amivel a magyar GuardenAI forradalmasítaná a növényvédelmet, radikálisan lecsökkentve vagy akár teljesen száműzve a vegyszerek használatát. A diófákat tizedelő fúrólegyek néhány éve különösen nagy pusztítást végeztek Magyarországon. A károkat látva fogalmazódott meg az ELTE-n programozást tanuló Kelecsényi Nándor, […]
Több évtizedes hagyomány, hogy a Szentes környéki termelők egy központba viszik a termésüket. A Délkertész ma az ország legnagyobb zöldség-nagykereskedője, Nagypéter Sándor elnöksége alatt már nemcsak beszállítani akar, hanem életérzést is átadni. Vagányat. „Ha valaki Kelet-KözépEurópában a paprikára gondol, automatikusan a szentesi paprika jusson eszébe. Ez a nagy álmom” – mondja Nagypéter Sándor, miközben az Árpád Masterplant Kft. diffúz üvegházába tartunk […]
Divattrendek, színházajánló, terápia szabad tánccal, némi csillogás és az ötven legbefolyásosabb magyar nő a legfrissebb különszámban. Varga EszterSok évtizedes, szűkebb szakmai beágyazottságán túl a tévé, azaz a Cápák között című műsor két évadában vállalt befektetői szerep hozott neki széles ismertséget. Címlapinterjújában mesél a befolyásról, és arról, hogy miért nincs igazuk azoknak a vezető beosztású nőknek, akik azt gondolják, hogy nekik […]