Mindössze 240 km a két legtávolabbi pontja között, autóval és romantikus vonatozással is bejárható, de Srí Lankát érdemes kicsit ráérősebben kóstolgatni. 01:55. Szakadó esőben érkezés Colombóba, Srí Lanka fővárosába. Nem ezt ígérték a gyönyörű fotók, valahogy egy ilyen szép helyet csakis napsütésben tudtam elképzelni. Mostanáig. A városnézésre is rányomja persze a bélyegét az idő, a pár éve épült Lotus-torony […]
Mindössze 240 km a két legtávolabbi pontja között, autóval és romantikus vonatozással is bejárható, de Srí Lankát érdemes kicsit ráérősebben kóstolgatni.
01:55. Szakadó esőben érkezés Colombóba, Srí Lanka fővárosába. Nem ezt ígérték a gyönyörű fotók, valahogy egy ilyen szép helyet csakis napsütésben tudtam elképzelni. Mostanáig.
A városnézésre is rányomja persze a bélyegét az idő, a pár éve épült Lotus-torony 356 méteres kilátójából is bizonyára szebb a kilátás a városra és az óceánra, amikor lehet bármit is látni, így nincs más megoldás, mint valami fantasztikus étellel kárpótolódni. A fővárosban erre a legjobb megoldás a legendás Ministry of Crab, ahol a fantasztikus, édeskés húsú, Srí Lanka-i tarisznyaráké a főszerep. Félkilóstól kétkilósig rendelhető, utóbbi crabzilla néven fut, és komoly feltűnést kelt még errefelé is.
Hajdu-Pásztor Petra beleszeretett a nagy tengerjárókba, majd miután megtalálta a tökéletes üzlettársát, Tóth-Máté Ákost, bő három év alatt 1,3 milliárdos cégértékig repítették hajós utakat közvetítő vállalkozásukat, a ClicknCruise-t. Mentorként is működő angyalbefektetőkkel a háttérben kezdik a skálázást, a nemzetközi terjeszkedést. Látott már utazásai során többször is szép nagy óceánjáró hajót, de Hajdu-Pásztor Petrának jó darabig egyáltalán nem keltették fel az érdeklődését […]
Hajdu-Pásztor Petra beleszeretett a nagy tengerjárókba, majd miután megtalálta a tökéletes üzlettársát, Tóth-Máté Ákost, bő három év alatt 1,3 milliárdos cégértékig repítették hajós utakat közvetítő vállalkozásukat, a ClicknCruise-t. Mentorként is működő angyalbefektetőkkel a háttérben kezdik a skálázást, a nemzetközi terjeszkedést.
Látott már utazásai során többször is szép nagy óceánjáró hajót, de Hajdu-Pásztor Petrának jó darabig egyáltalán nem keltették fel az érdeklődését az úszó szállodák. Különösebb elvárása akkor sem volt a programmal kapcsolatban, amikor a hajós cégek szövetségénél (Cruise Lines International Association – CLIA) dolgozó barátai elhívták egy bejárásra Southamptonba. Petra ekkoriban Londonban dolgozott a divatiparban, azt már egy ideje tudta, hogy valami mást szeretne, és ott, a Celebrity Silhoutte fedélzetéről körbetekintve biztos lett benne, hogy a hajós bizniszben van a helye.
Kellett még egy kis idő a southamptoni hajóbejárásos megvilágosodás után, míg kigondolta, pontosan mit kezdjen a cruise-iparban. Angliában nem talált hajózáshoz kapcsolódó állást, hazaköltözött, és a Neckermann-vezetőnek épp az keltette fel az érdeklődését, hogy beírta önéletrajzába a hajós vonalat. Marketinges lett, amikor bővíteni akarták a hajós kínálatot. Aztán ehelyett válságkommunikációt gyakorolhatott, amikor csődbe ment az iroda tulajdonosa, a Thomas Cook. Majd jött a világjárvány, alig maradt munka a marketingen, így Petra a covid közepén szabadúszó lett.
Közben hobbiból eljárt hajós eseményekre akár ingyen is dolgozni, például névtáblákat osztogatott. Amint enyhültek annyit a korlátozások, hogy full maszkos utasokkal, de újra kifuthattak az óceánjárók, azonnal menni akart. Csakhogy elképedve tapasztalta, hogy az iroda, ahol le akarta foglalni a kiszemelt utat, képtelen volt megugrani ezt a feladatot. Innen már nem volt messze a ClicknCruise elindítása.
Talált, süllyedt Amikor Petra 2011-ben végzett a Corvinuson, még nem volt nagy startupmozgolódás. Tíz évvel később mihamarabb ki akarta tanulni a vállalkozást, cégvezetést. Hasznos tapasztalatokra tett szert az OXO Labs inkubációs, majd a K&H startupprogramjában, a legfontosabb tanács, amit kapott, az volt: kiváló az ötlet, de egyedül nem tudod megcsinálni, keress társalapítót.
Az üzlet lényege megvolt a fejében. A hajós piac gyorsan növekszik, Magyarországon egyre népszerűbbek a hajós körutak. Közben a szolgáltatók kifejezetten ráfekszenek az új piacokra, új utasokra, különösen a fiatalokra, akiket új módszerekkel, online lehet elérni. Mikor, ha nem most, épp kilábalva a járványból.
Kellett tehát egy weboldal, és mindenekelőtt egy üzlettárs, aki azt felépíti. Egy tech guru, aki szívesen tesz bele csillió óra munkát és tapasztalatot akár ingyen, bízva benne, hogy kisül valami jó a projektből. Természetesen nem taposták egymást Petra küszöbén a potenciális jelöltek, ismerősök ismerőseinek ismerősein át se jutott sokra, míg véletlenül egy skyscanneres referenciamunkánál meglátta Tóth-Máté Ákos nevét. Ráírt a LinkedInen, elhívta kávézni. Talált, süllyedt.
Ákosnak korábban az összes ismert sztereotípia ott volt a fejében: ezek az úszó monstrumok tele vannak nyugdíjassal, tömeg van, rém uncsi az egész, cserébe még méregdrága is. Aztán egy ponton ő is rájött, hogy ez mind nem igaz. „Nem vagyok egy naplementét nézegető csávó – mondja –, de ahogy reggel felébredtem, és láttam minden irányban a végtelen óceánt, az tényleg elvarázsolt.” Első útján annyira elkábult, hogy hiába kötött ki a hajó Mallorcán, már ki se szállt, élvezte a hajó hangulatát. Egyébként a mai napig a tengeren töltött napokat kedveli leginkább.
Sokáig a Prezinél dolgozott, 2020-ban pedig a fő melója adatelemzés volt a Skyscannernél, de a covid közepén, amikor alig repült valaki, nem sok értelme volt a számokkal bűvészkedésnek. Szűkítették a csapatot, máshova kellett volna költöznie, ehelyett inkább pihent, és kisebb projekteket vállalt. Hitte is, meg nem is, amit Petra felvázolt, de vonzotta, hogy felépíthet egy kifejezetten bonyolult, komoly szakmai feladatot adó terméket. Meg eleve vágyott vissza a nagyobb szervezetből egy családias hangulatúba.
A covid okozta leállásban a hajós cégek kellően nagy gondban voltak, hogy örüljenek minden érdeklődőnek, de azért akárki nem tudott volna frissen induló közvetítőként leszerződni velük. Petrának már megvoltak a kapcsolatai, mindenhol tudta, hogy kit kell keresni. Az alapító páros kezdettől olyan oldalt akart, ahol nemcsak online katalógust ér el az ügyfél és ajánlatot kér, hanem azonnali a visszaigazolás a foglalásról. Ilyet senki se rakott még össze itthon.
De ehhez még sok fejlesztés kellett, az első nagy célt annyi volt: elindulni, eladni az első utat, elérni az első bevételt. Legyen egy gomb az oldalon, amit megnyomva már tudnak foglalni. Ez 2022 májusában állt össze, ekkor három cég ajánlatai szerepeltek a kínálatban. A következő hónapban megünnepelték az első foglalást is. Kik volt ennyire bátrak? Fiatalok, akik egy utazó bloggernél találták a linket a ClicknCruise-hoz. Nem véletlenül: szerződött partnerként Petráék kaptak néhány kabint a Costa Cruisestól, ezeket a körutakat bloggereknek, influenszereknek ajánlották fel, ők terjesztették az igét a hajózás szépségeiről, az első foglalások döntően rajtuk keresztül jöttek. Kettő, öt, hét, huszonegy – ezek voltak az első hónapok foglalási adatai.
Hajdu-Pásztor Petra és Tóth-Máté Ákos, a ClickNCruise alapítói
Hajdu-Pásztor Petra és Tóth-Máté Ákos, a ClickNCruise alapítói
Addig vér, verejték „Petrával veszélyes elmenni kávézni” – mondja Ákos. Ő nem tudott ellenállni annak, hogy beszippantassa magát ebbe a hajós buliba, és végső soron így járt Szigetvári József is, aki a Szallas.hu felfuttatásával és exitig vezetésével lett az egyik legsikeresebb magyar cégépítő az utóbbi években. Petra olyan valakit keresett mentornak, akitől sokat tanulhat, ismerős ajánlása alapján hívta kávézni Józsefet. Akinek az első tanácsa az volt: az első évben haljatok bele, és majd utána lehet szó befektetésről.
„Azt kell megérteni, hogy a fogyasztóid az első befektetőid. Ha ők megadják a bizalmat, van működőképes terméked, majd akkor lehet növekedni, csapatot építeni, arra adunk pénzt. De addig vér, verejték” – mondja József. Látta persze ő a fantáziát a ClicknCruise-ban, de azt kérte, járják csak végig a köröket a potenciális befektetőknél, jól jöhetnek az ezzel kapcsolatos tapasztalatok később is. És leginkább húzzák fel az oldalt saját erőből arra szintre, hogy el lehessen mondani: a modell működik.
Egyszerűnek tűnik, hogy egy weblapon hajós utakat lehet foglalni, pedig elképesztően bonyolult rendszer. Sokféle kabin, sokféle összetételű csoport (a közvetítő oldalak jó része csak a két fős foglalást tudja kezelni), eltérő kedvezmények, szolgáltatások az árban, kötelező borravaló nélküli, fals árat megadó szolgáltatók. Petra és Ákos azt mondják, náluk alapvetés, hogy a végső árat dobja fel a rendszer. Van vitájuk emiatt a hajós cégekkel, de beleállnak, ragaszkodnak hozzá.
Egy átlagos belépő szintű földközi-tengeri egyhetes út ára fejenként négy–ötszáz euróról indul a legolcsóbb, belső kabinban – a hajózást először próbálóknak ennyi pénz elköltése előtt azért általában akadnak kérdéseik. Kellett egy „visszahívást kérek” gomb is az oldalra. A cruise-specialista bármikor hívható, ő az, aki a mindenféle foglalás előtti kérdéseket kezeli. Egy másik ügyfélszolgálatos munkatárs foglalkozik azokkal, akik már foglaltak, de kérdéseik vagy problémáik vannak: van-e vasaló a kabinban, nem működik a checkin, vagy kirándulást adnának az úthoz.
Petra 2022 végén, Ákos 2023 tavaszán dobott el minden mást, azóta csak a ClicknCruise-t tolják. A belehalós időszakban nemigen dolgoztak kevesebbet napi tíz–tizenkét óránál, legfeljebb hétvégén. De mostanra eljött a pont, amikor látszik, hogy a modell működik. Sorra kapják a hajós cégektől a legnagyobb növekedésért járó díjakat, túl vannak az ötezredik utason. És indul a nemzetközi építkezés, Romániába és az Egyesült Arab Emírségekbe be is léptek. Még mindig csak heten vannak, a csapat bővülése most pörög majd fel.
Ákos mellé felvettek közben egy másik fejlesztőt, és most egy operatív igazgatót is, hogy Petrának már ne kelljen a napi szintű ügyes-bajos dolgokkal foglalkozni, hanem teljes erővel az üzletre koncentrálhasson. Eljött az a pont tehát, amikor már kell a gyorsításhoz a friss pénz. A befektetés négy angyalbefektetőtől jön, akiket természetesen Szigetvári József verbuvált össze, 1,3 milliárd forintos cégérték mellett szállnak be. Szabadi Gábor korábban az EY tranzakciós tanácsadója volt, Dunai András többek között a Sanoma magyar digitális üzletét vezette, a cseh Tomas Petivoky pedig a Dine4 Fit alapítója és vezérigazgatója. Végső soron mindenki mentor. Azt, hogy egyes helyi piacokon hogyan lehet eredményesen versenyezni a globális szereplőkkel, kevesen tudják jobban, mint Szigetvári. De akár a nemzetközi terjeszkedéssel, akár finanszírozással, illetve más fontos kérdéssel kapcsolatban van dilemmájuk a ClicknCruise vezetőinek, ezekben mind komoly tapasztalattal bíró angyalokhoz tudnak fordulni.
Az idei tervük szerint tízmillió euró értékben közvetítenek majd hajós utat. Ez duplázás tavalyhoz képest. Jövőre a külföldről származó bevétel meghaladhatja a magyart. Utána pedig a tapasztalt befektetők által reálisnak tartott cégérték alapján a határ a végtelen óceán.
A II. kerületi vállalkozó, vezető és alkotó nőket Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Jurányi Ház alapítója és ügyvezetője szervezte egy csapatba a meNŐ nevű projekt alatt, hogy mindenféle kulturális kezdeményezésben együtt dolgozzanak. Közben elvállalta az Átrium üzemeltetését is, és miután tizenkét éve megmondta, hogy Pintér Béla darabjaival kellene megtölteni a színházat, most megtette. Bejött. „100–105 százalékos a nézettség, januárban például harminc este […]
Mindenki vágyik rá, hogy büszke lehessen valamire. Azt gondolhatnátok, ha valahol, hát a Forbesnál eltöltött több mint tíz év után az embernek pontos definíciója van a büszkeségről. Sok arcát láttam – de talán már inkább érzem, mint felismerem. Az igazi büszkeség tudás arról, hogy rendelkezünk – vagy akit szeretünk, rendelkezik – olyan képességgel, ami megoldja a legnehezebb helyzeteket, amikor […]
Mennyi pénz van a magyar zenei streamingpiacban? Megelőzte-e már a vinil a CD-t? Kinek a slágere pörgött a legtöbbször? És meg lehet-e élni pusztán dalszerzésből? Az Artisjus és a Mahasz 2024-es statisztikái. 1. Mekkora?12,2 milliárd forintos biznisz lett a hazai hangfelvételipar. 2024-ben 35 százalék felettnőtt a digitális piac (streaming és letöltés) forgalma. 2. Spotify- vagy Youtube-diszkó? 3. Magyar vagy külföldi?A hazai zenei alkotások bevételei […]
Ez a város egyik legszebb szecessziós épülete, egyben az egyik legdrágább szállodája – nem hiányozhat sorozatunkból. A századelőn még a multicégek is mások voltak. 1907-ben, amikor a The Gresham biztosítótársaság megépítette budapesti székházát, a korszak legjobb művészeit kérte fel a tervezésre. Közéjük tartozott a két építész, Quittner Zsigmond és Vágó József. Gyakorlatilag szabad kezet kaptak az alkotáshoz, és a korszak legjelesebb képzőművészeit […]