Móra, Zegna, Babycare – az idén hetvenéves Janikovszky János legnagyobb üzletei. A 80-as években Németországban tanulta meg, milyen érzés szabadon, százezer dollárokkal boltolni, aztán hazajött,
hogy privatizálja a Móra könyvkiadót, és visszaszerezze a patinás mesekönyvek kiadási jogát. Azt mondja, amikor belevág valamibe, nem gondolja túl, tökölés helyett inkább cselekszik. Az intuícióját használja, okostelefont és appokat viszont nem.
Semmit sem szabad középszerűen csinálni” – mondja Janikovszky János, miután elmeséli, hogyan találta meg Ermenegildo Zegna nevű luxusüzletének első vezetőjét. „Egyszer vettem egy inget egy apró, Váci utcai boltban, és annyira elvarázsolt a fiatalember, ahogy kiszolgált. Pár év múlva átcsábítottam a Zegnába.”
Jánosnak még a 90-es években, egy távol-keleti outletben került a kezébe egy olasz öltöny. „Zsebre tettem benne a kezemet, és úgy éreztem magam, mint még soha.” Innentől kezdve bármerre járt, kereste a Zegna üzleteket. Aztán rájött, hogy Európában csak Pozsonyt és Budapestet kerülte el ez a márka, írt hát egy levelet az észak-olaszországi Triveróban 1910-ben megalapított családi vállalkozásnak, hogy szeretne nyitni egy boltot.
A Zegna lett az első luxusüzlet az Andrássyn a 2000-es évek közepén. Amikor hat évvel később lejárt a bérleti szerződés, és az ingatlan tulajdonosa, Scheer Sándor nem adta el a helyiséget Jánosnak, néhány épülettel odébb költöztette a boltot. „Think big” – mondja, hogy ebben hisz, és az új portálra, az eredeti boltívek visszaállítására ismét milliókat költött, hogy a bolt olyan legyen, amilyennek megálmodta. „Idén lesz teljesen az enyém az ingatlan, eddig a banké volt” – nevet. És azóta sem nagyon visel mást, csak Zegna ruhadarabokat.
Értelmes befektetési lehetőség már akár havi 5 ezer forinttól? Az Erste új ügyfelek felé is nyitó, paradigmaváltást jelentő programjáról Cselovszki Róbertet kérdeztük. Az Erste vezérigazgató-helyettese szerint a program tényleg mindenki előtt megnyitja a befektetések világát. Szűkül a piac? Miért nyitottak a kisebb összegű befektetések felé? Éppen, hogy most nyílik ki. A befektetések, a tőzsde világa […]
Értelmes befektetési lehetőség már akár havi 5 ezer forinttól? Az Erste új ügyfelek felé is nyitó, paradigmaváltást jelentő programjáról Cselovszki Róbertet kérdeztük. Az Erste vezérigazgató-helyettese szerint a program tényleg mindenki előtt megnyitja a befektetések világát.
Szűkül a piac? Miért nyitottak a kisebb összegű befektetések felé?
Éppen, hogy most nyílik ki. A befektetések, a tőzsde világa valóban sokáig távolinak tűnhetett sokak számára, de mostanra egyre többen érdeklődnek az ilyen lehetőségek iránt. Ezt az igényt ismertük fel, az élére is szeretnénk állni a változásnak. Egy paradigmaváltás zajlott le az Erste mint befektetési szolgáltató cég életében is. Korábban arra a kérdésre, hogy mekkora is az az összeg, amellyel érdemes elkezdeni megtakarítani, megnéztük az aktuális díjtáblázatot, és az alapján közöltük, mi az a minimum, amivel egyáltalán érdemes nekikezdeni. Rájöttünk azonban, hogy így rengeteg ügyfelet nem fogunk elérni, sokan pedig nem lesznek képesek maguktól elindulni ezen az úton, kis összegű, rendszeres megtakarításokkal, mert például nem is találnak megfelelő formát se ehhez. Ezért úgy döntöttünk, hogy ezúttal bizonyos értelemben mi fektetünk be az ügyfelekbe.
Az Erste a maga eszközeivel tovább ösztönzi a rendszeres értékpapír-befektetéseket: ingyenes értékpapírszámla-vezetést biztosít azoknak az ügyfeleknek, akik január és március között nyitják meg első erstés értékpapírszámlájukat. Az Erste Future Befektetési Programban az ügyfél csak nyit egy értékpapírszámlát az Ersténél, meghatározza, hogy mennyit tud havonta ide utalni, a beérkező összeg pedig automatikusan befektetésre kerül az előre kiválasztott – de akár hónapról hónapra is változtatható – alapokba.
Azt ne mondja, hogy ez nem üzlet az Erste számára!
Az Erste Future Befektetési Programot úgy alakítottuk ki, hogy akár havi néhány ezer forintos megtakarítással is érdemes legyen közelről megismerni az értékpapírpiacok világát és magasabb hozamokat elérni. Ráadásul most az Erste elengedi az értékpapírszámla-vezetési díjat. Így gyakorlatilag minden ügyfelünk eljuthat másfél-két év alatt arra a szintre, ahol már látja, ő is tudott megtakarítani, és akár szép hozamot is elérni. Másrészt ennyi idő alatt egy olyan összeget tesz félre, amelyre már érdemes akár külön befektetési stratégiákat is kialakítani.
Rendben, az ügyfeleknek megéri az Erste Future programban részt venni, de mit nyer ezen az Erste?
Több szempontból is jól járunk. Az Erste Csoport fennállása óta, 204 éve egyfajta pénzügyi újító szerepet kíván betölteni. Ez a program megfelel ennek a koncepciónak. De annak az alapításkor meghatározott célnak is, hogy szem előtt tartsuk ügyfeleink pénzügyi egészségét, jólétét és anyagi előrelépését. Az Erste a kezdetektől igyekszik mindenki számára pénzügyi megoldásokat kínálni, azoknak is, akik máshol nem férnek hozzá ezekhez a szolgáltatásokhoz. Azt látjuk, hogy hatalmas az érdeklődés egy ilyen lehetőség iránt, főleg az olyan csoportokban, amelyek eddig életkoruk vagy anyagi helyzetük miatt kiszorultak a befektetések piacáról. Az Ersténél úgy gondoljuk, hogy a befektetés mindenkié, és mindenkinek érdemes befektetni – és most tényleg mindenki el is tud indulni ezen az úton.
A jelen cikkben foglalt információk nem teljes körűek céljuk kizárólag a pénzügyi és befektetési termékekre vonatkozóan a figyelem felkeltése. A befektetési szolgáltatások nyújtója az Erste Befektetési Zrt. (tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002, tőzsdetagság: BÉT). A jelen cikkben foglalt információk nem minősülnek befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Vannak a bulvárdefiníciók és vannak a tudományosak, utóbbiak szerint egy generáció nem attól születik meg, hogy letelt újabb húsz év, hanem kifejlődik, mert ugyanazt a sorsformáló élményt élte át, és ettől egyformán változott meg az identitása. De miért nincs covidgeneráció? Szabó Andreának van válasza, és mellé rengeteg adata arról is, hogyan látja a világot a rendszerváltás generációja és a rendszerváltás válságának generációja.
Az egyetem nem látta meg a fantáziát Divós Ferenc műszerében, az erdészek pedig eleinte kétkedéssel figyelték a fákat méregető fiatal fizikust. A Fakopp viszont bizonyította, hogy életet menthet, mivel időben diagnosztizálni tudja, ha egy fa beteg, és a város közepén kidőlni készül. Ma már világsiker, a családi cégben pedig megjelent a második generáció.
Dolgosan, de a kor szintjén jól éltek már a szocializmusban is. Megtalálták az esélyt a rendszerváltásban,
nevet és vagyont szereztek, már a második generációváltásnál járnak, és amit egyszer megcsináltak az Opellel, azt úgy tűnik, megismétlik a BYD-val. Az összetartó Schiller család, a zsidó tradíciók és az adott szó ereje.