Huszonhét éves, pár éve még az egyetemen ült, nemrég százmillió dollár körülire becsültük cége, az MI-videókat gyártó Colossyan értékét. Rohamtempóban építkeznek, közben Kovács Dominik legdominánsabb tulajdonsága, a maximalizmusa adja legnagyobb sikereiket és nehézségeiket is.
A Colossyan az egyik legígéretesebb magyar alapítású technológiai cég, kezdettől követjük növekedését. Termékük a mesterséges intelligencia segítségével szövegből gyárt videókat szinte azonnal, ezeket vállalati ügyfeleik oktatási, onboarding, marketing- és értékesítési célokra használhatják a korábbi, több ezer dolláros megoldásaikhoz képest fillérekért.
Óriási növekedésen vannak túl, 2023-as, első befektetési körükben ötmillió dollárt (akkori árfolyamon körülbelül 1,8 milliárd forintot), tavalyi befektetési körükben 22 millió dollárt (kb. 7,7 milliárd forintot) vontak be, ami akkor régiós iparági rekordnak számított. Becslésünk szerint az alig ötéves céget a legutóbbi befektetéssel százmillió dollár fölé értékelték a befektetők, közöttük ott volt a Day One Capital, az Oktogon Ventures, Kapui Ákos, a német APX és újonnan a svájci Lakestar is.
A cég alapítója és vezetője a huszonhét éves Kovács Dominik. Nemcsak a kora, hanem a tech szektor elvárásai és szeszélyes természete miatt is észnél kell lennie vezetői döntéseinél. Pengeélen táncolva keresi az egyensúlyt, mert minden billenés súlyos következményekkel jár. Amikor először találkoztunk, huszonnégy éves ambiciózus srác volt friss diplomával a koppenhágai egyetemről, ahonnan a Colossyan elindult.
Az igazság valóságlenyomat. Apró részlet egy bizonyos szögből. Igazsága mindenkinek van, a valóság viszont olyan dolog, amit mindenki birtokolni akar, de senkié sem lehet. Az emberi történelem leírható a valóság kisajátítására tett törekvések sorozataként is. Azt hiszem, ilyen fajta birtoklási vágy sohasem volt bennem. A valóság rekonstruálása a történetmesélés, lehetetlen, de gyönyörű küldetés, ami otthonra lelt nyughatatlan természetemben. A legnagyobb értéke […]
Az igazság valóságlenyomat. Apró részlet egy bizonyos szögből. Igazsága mindenkinek van, a valóság viszont olyan dolog, amit mindenki birtokolni akar, de senkié sem lehet. Az emberi történelem leírható a valóság kisajátítására tett törekvések sorozataként is. Azt hiszem, ilyen fajta birtoklási vágy sohasem volt bennem. A valóság rekonstruálása a történetmesélés, lehetetlen, de gyönyörű küldetés, ami otthonra lelt nyughatatlan természetemben. A legnagyobb értéke az, ha használjuk, a legnagyobb eredménye pedig az, hogy közösségeket hoz létre. Ahogy az információegységek a kontextusukban nyerik el a jelentésüket, úgy az emberi törekvéseknek, teljesítményeknek egy közösség adhat valódi értelmet. Végig tekintek az úton, amit eddig bejártam, és csodálkozom egy kicsit még mindig: de hogyhogy én? Hogyan csináltam? Emberek jutnak eszembe, akik körbevettek, körbevesznek.
2013-ban kezdtem a Forbesnál, az alapítócsapat legfiatalabb tagjaként. Óva intettek. Nyomtatott lap? Normális vagy? Sokan azt hiszik, hátrány – én nagy előnynek és értéknek gondolom. Nem hagy elszakadni a valóságtól, attól a tudattól, hogy létezünk a fizikai térben, ahol a maguk valóságában történnek a dolgok. A valódi dolgok. Amiket számontartunk. Valahogy elfelejtjük ezt, amikor egy telefonnal és a hüvelykujjunk jobbra-balra húzogatásával akarjuk gyorsan megérteni, mi történik körülöttünk. Az eszünk és a szívünk helyét nem vehetik át algoritmusok és platformok, a gyártott valóságot nem fogadhatjuk el igazságnak. Nagy kihívás ez az ellentartás személyesen nekem is, de hiszek a valódi találkozások erejében és abban, hogy a közösségben való igazi létezést minél többen tanuljuk meg értékelni. Naivnak tűnik? Alulértékeljük az optimizmust.
A legnagyobb segítségünk ebben küldetésben a jól elmesélt történet. A Forbes viszi tovább ezt a missziót. Ma már nem csak egy újság vagyunk. Közösség lettünk, ami a valódi magyar teljesítményekről mesél. Fontos, hogy ezeket a történeteket közel vigyük azokhoz, akik nem hisznek még magukban, mint ahogy fontos az is, hogy megértsük, mi kell ahhoz, hogy még többen mondhassák el magukról, megcsinálták. A célba érés eufóriája sem feledtetheti velünk, hogy a rajtvonal korántsem egyenes. Egy jól működő közösség képes felemelni másokat és megsokszorozni a saját teljesítményét.
Mi a siker titka? A Forbes új főszerkesztőjének talán illene tudnia, nem igaz? Jorge Luis Borges szerint nem a titok a fontos, hanem az oda vezető út. Ezen az úton pedig mindenkinek végig kell mennie. Velem tartotok?
Nagy hiba lenne, ha azzal adnám át ezt a céget a lányomnak, hogy ugyanúgy vigye tovább, ahogy én menedzseltem harmincöt éven át” – mondja a 77 Elektronika Kft. idén kilencvenkét éves alapítója-vezetője. Hosszú előkészítés után tavaly év eleje óta együtt vezeti a főként vércukormérők és vizeletanalizátorok exportjából élő vállalatot Zettwitz Gabriellával, ám Sándor a mai napig mindennap bemegy az irodába. […]
Nem az számít, hogy a mai fiatalok sokkal több termék közül választhatnak. Aki hosszabb távon fektet be, ugyanazokat az alapszabályokat kell, hogy figyelembe vegye, mint szüleinek kellett. Az, hogy harminc év alatt sokkal olcsóbb és egyszerűbb lett a befektetés, legjobb, ha a hozamunkban csapódik le.
Nehéz ügy, mindegy, melyik korba születsz bele. Korábbi Forbes-címlaposainknak – két boomernek,
négy X-nek és három Z-nek – is kellett vagy kell majd hozzá hitel, szülői támogatás, néha szerencse.
Kilencen osztják meg történetüket a 70-es, 90-es, 2000-es és 2020-as évekből. Jól látszik egy kezdő vállalkozó tipikus dilemmája is: lakást vegyen, vagy céget indítson.
Somogyi Szonja
2025 Február SZÉTVÁLASZT + ÖSSZEKÖT Somogyi Szonja
Agyunk minden egyes apró hatásra, élményre és gondolatra formálódik, ennek a szuperszámítógépnek azonban nem elég néhány generáció, hogy evolúciós értelemben megváltozzon. Nyiri Gábor agykutatóval arról beszélgettünk, hogy milyen következményei lehetnek a digitalizáció térnyerésének, és mit tehetünk, hogy megőrizzük szellemi frissességünket.