Dabiz Muñoz madridi étterme a minimalizmus
szöges ellentéte.
Újra és újra visszatérek Dabiz Muñoz három Michelin-csillagos, madridi éttermébe. Jelenleg „csak” a negyedik a világ ötven legjobb éttermének listáján, de tavaly már a dobogóra is feljutott, és nem teljesen értem, miért, de nagyon tetszik. Nem volt ez mindig így: az első alkalommal – miután annyi foodie-havertól végighallgattam, hogy a séf a világ legjobbja – inkább kicsit zavarba jöttem az élménytől. Nem tudtam hova tenni, hogy egy negyvenéves férfi miért nyújtogatja a nyelvét, miért van punk(os) frizurája, és miért kérdezi a kedélyes nagybácsi külsejű, egyébként kiváló sommelier, hogy „are you ready to rock?!”, miközben az étkezés mellé főleg Vivaldi szólt…
Aztán a következő látogatások során sikerült megszabadulnom a kezdeti elvárásoktól és felismertem, hogy sok minden a nagyon őrült múlt öröksége, de időközben sokat szelídült a koncepció. Ami állandó: a minőség és a szédítően bőséges választék, igazi terülj, terülj asztalkámnál érzi magát a vendég, pedig ebben a kategóriában egyre kevésbé kell már odafigyelnie a mennyiségekre, ha tartani szeretné a súlyát.
Itt viszont már az egyes fogások is gyakorlatilag több fogásból állnak, a minimalizmus szöges ellentéte zajlik: minden tányér tele színekkel, ízekkel, alapanyagokkal, minden asztalon sok-sok tányér, gyakran még az asztal mellé is jut egy-két kiegészítő fogás, mondjuk egy Salvador Dalít idéző gólyalábú elefánton… Mindez persze a közösségi médiában is nagyot megy, Dabiznak egymillió követője van csak Instagramon, és ezzel még alaposan el is törpül a szintén celeb tévés felesége mellett, aki ennek a háromszorosáig jutott.
Trump és Kína, Kelet és Nyugat, forint és euró. Minden összefügg mindennel. Az év legizzasztóbb kérdései, fenyegetettségei.
1. Paratérkép A londoni kockázati és stratégiai tanácsadó, a Control Risks hőtérképe a jövő évi kiber-, politikai, szabályozási, biztonsági, integritási és működési kockázatok összegzéséről. Magyarország besorolása 10-ből 6-os.
2. Amerikai egyesületlen államok Globális szerepe változóban, a belföldi viszonyok mindennél bonyolultabbak. A visszatérő Donald Trump második ciklusát a világrend megzavarására, átalakítására használná. Az országot a gazdasági és geopolitikai ellenfeleivel szembeni közvetlenebb, agresszívebb konfrontációra készíti fel.
3. Minden összefügg mindennel Egyre átláthatatlanabbak a fordulópontok, egyik pillanatról a másikra illan el a béke, egyre magasabban a kockázattűrő készségünk. Pedig az üzleti világnak mindennél jobban kéne figyelnie, reagálnia azokra a geopolitikai vörös vonalakra, amiket már játszi könnyedséggel lépnek át szerte a világon.
Határok, amiket már átléptünk Európa: az orosz invázió, a fegyverszállítás, a légtérsértések és háborús bűnök sokasodása, a nagy hatótávolságú eszközök bevetése nem várt kockázatokkal járhat a kontinens kritikus vagy katonai infrastruktúráját tekintve.
Közel-Kelet: Izrael és Irán (valamint proxyhálózatának) konfliktusában már normálisnak hatnak a közvetlen offenzívák. A határ átlépése a térség fegyverkezésének és Irán nukleáris programjának felgyorsulását hozhatja?
Ázsia: a Tajvani-szorosban zajló hadgyakorlatok, Észak- és Dél-Korea határprovokációi, a Dél-kínai-tengeren zajló, emberáldozat nélküli összecsapások mellett a nyugati szankciókra, Trump izmozására érdemes figyelni.
4. Kereskedelmi háború Kína termelőereje, az Egyesült Államok kereskedelmi politikája és a globális iparpolitika csak növeli a kockázatokat. A versengés a pénzügyi rendszerek és az ellátási láncok széttöredeződését idézi elő, és a technológiai választásokat is megnehezíti. A nemzetbiztonság lesz a vezérelv.
5. Ha már Kína Nehéz megjósolni, hogy Trump Kínára kivetendő vámjai milyen gyorsak vagy drasztikusak lesznek, vagy hogy Kína milyen mértékű megtorlást fog alkalmazni. A kilátások bármelyik fél egyetlen megszólalására drámai fordulatot vehetnek, most már ilyen időket élünk.
6. Kié a hatalom? Megszaporodtak a köztisztviselők elleni fenyegetések, különösen választások idején, egyre gyakoribbak a politikusok, másként gondolkodók, újságírók és aktivisták elleni merényletek. Célzott fenyegetések érik az üzleti világot is, a társadalom egyre inkább tolerálja az erőszakot, sőt elvárja, bátorít rá.
Mi hajtja? – a geopolitikai versenyek, konfliktusok – a politikai és társadalmi megosztottság – az egyre agresszívebb online tér és algoritmusok – a technológiák fejlődése, térnyerése
7. Súlyos rendszerhibák A központosuló technológiák, infrastruktúrák rohamosan fejlődő világában mindennél magasabb kockázatokkal kell szembenézni. A világméretű leállások, rendszerhibák, kibertámadások korát éljük, csak az marad talpon, aki gyorsan, rugalmasan reagál a veszélyekre.
5,2 milliárd dollár Ekkora kárt okozhatott a Crowdstrike nevű biztonsági cég szoftverfrissítési incidense. 8,5 millió windowsos számítógép és szerver omlott össze miatta júliusban.
8. Honnan lesz 4100 milliárd forintunk? Ekkora hézag van a jövő évi költségvetésben, a Magyar Nemzeti Bank és a Költségvetési Tanács számos kockázatra figyelmeztet. A három fő kérdés Teljesül a várt gazdasági növekedés? Mi lesz az energiaárakkal? Mi lesz az uniós forrásokkal?
9. Repül a forint, ki tudja, hol áll meg Nincs mese, a nemzetközi piacok megállás nélkül ütnek minket. Az Egyensúly Intézet szerint 2025-ben az euró-forint árfolyam várhatóan 412–419, 2026-ban pedig 418–432 között fog mozogni.
10. Ió, ció, infláció Még egy kijózanító előrejelzés: átmeneti emelkedés után 2025 közepéig csökkenni fog, majd tartós emelkedésbe kezd. Az áremelkedés háttere az Egyensúly Intézet szerint a 2026-os választási év lesz, a monetáris politika is a fogyasztás élénkítését fogja serényen célozni.
Forrás: CEIC, Chicago Council on Global Affairs, Control Risks, Egyensúly Intézet, az Egyesült Államok Népszámlálási Irodája, Eurostat, Google Finance, ING.
Írta: Árvai Eszter Élénken emlékszem arra az év végi vacsorára. Az újonnan kinevezett vezetőnk elegáns díszdobozt adott át nekünk. Örömmel, kíváncsian bontogattam. Meglepődtem: a dobozban büdzsén felüli ajándék lapult, a legújabb Airpods. Örülhettem volna is neki, de az azt követő mondata hidegzuhanyként ért. „Azért kapjátok, hogy mindig elérhetők legyetek. Always on!” – kacsintott. Azonnal belém hasított: de hát nem […]
Brutálisan rossz negyedéves GDP-adat ébresztette fel növekedési álmából a kormányt. 2025-ben abban bízhatnak, hogy a legújabb élénkítőcsomag és a jegybankelnöki székbe teleportált Varga Mihály majd segít. Ha a forint további romlása nem mutat fityiszt.
A Forbes negyedéves makrogazdasági összefoglalója.
Carl Kostyálnak a svéd, a német és az olasz az anyanyelve, bár édesapja magyar volt. Felmenői között a neves Sotheby’s aukciósház egyik fejével Carl is a művészeti vonalat vitte tovább: Londonban, Stockholmban és Milánóban van galériája. És nagyon jó szeme a fiatal tehetségek megtalálásához. Közben nem feledkezett el olyan zseniális magyar festőkről sem, mint Maurer Dóra vagy Bak Imre.