Vágó Réka volt a 2000-es évek elején az első magyar egyedicipő-dizájner, aki önálló márkát alapított. Vagány esküvői és balerinacipői ma is messziről beazonosíthatók, és közben már vagy harmincezer Batz × Rekavago lábbeli (és több tízezer más céggel közös cipő és táska) is rohangál az utcákon. A külföldi terjeszkedésre is tett egy kísérletet kockázati tőkével, de egyelőre maradt […]
Vágó Réka volt a 2000-es évek elején az első magyar egyedicipő-dizájner, aki önálló márkát alapított. Vagány esküvői és balerinacipői ma is messziről beazonosíthatók, és közben már vagy harmincezer Batz × Rekavago lábbeli (és több tízezer más céggel közös cipő és táska) is rohangál az utcákon. A külföldi terjeszkedésre is tett egy kísérletet kockázati tőkével, de egyelőre maradt a belföldi piac, ahol leginkább ilyesfajta kollabokkal lehet igazán üzletileg is releváns egy magyar tervező.
„A magassarkú nálam felkiáltójel, egyfajta statement. Akkor viselem, ha valahol elő kell adnom magam, vagy úgy érzem, nem vesznek komolyan. De hétköznap, amikor dolgozom, szeretem érezni a földet a lábam alatt” – mondja Vágó Réka. Maga tervezte lapossarkúban ül velem szemben a budai kávézóban, egyszínű zakóban, pólóban és vászonnadrágban. Lazán elegáns, és folyton mosolyog.Persze a kollekciója is árulkodik személyes preferenciáiról: hétköznapi cipői messziről is kényelmesnek látszanak, azt mondja, nála ez mindig a legfontosabb szempont volt. Már csak azért is, mert gyerekkorában balettozott, majd sokáig társastáncolt. „Nemrég kérdezte tőlem valaki, hogy mikor jönnek már a bizniszmagassarkúak, mert ő egyszerűen nem tud másban dolgozni. És abszolút megértem. Van az a pozíció, ahol nem hordhat az ember laposat. Úgyhogy jönnek” – nevet.
Aztán azon elmélkedünk együtt, hogy melyik város igazán magassarkúbarát. Mert Budapest nem az, már csak a terepviszonyai miatt sem – értünk egyet az egyik legmeredekebb macskaköves utca szomszédságában. „A hely ritmusától is függ, így New York sem az – mondja Réka. – Milánó viszont abszolúte, az olaszokhoz amúgy is jobban passzol a magassarkú.”
Összeállította: Katherine Love / Fordította: Zsadon Béla EcuadorA Banco Guayaquil ifjú vezetőjét mutatják be. Az évszázados pénzintézet az ország negyedik legnagyobb bankja. A negyvenéves Guillermo Lasso Alcivar tizennyolc éve állt munkába, és az a vezérigazgatói főmotívuma, hogy „rendes dolgokat kell rendkívül jól csinálni”. A Banco Guayaquil eszközállománya 2024-re elérte a 8,7 milliárd dollárt, 2865 alkalmazottja és 2,5 millió ügyfele van. […]
Összeállította: Katherine Love / Fordította: Zsadon Béla
Ecuador A Banco Guayaquil ifjú vezetőjét mutatják be. Az évszázados pénzintézet az ország negyedik legnagyobb bankja. A negyvenéves Guillermo Lasso Alcivar tizennyolc éve állt munkába, és az a vezérigazgatói főmotívuma, hogy „rendes dolgokat kell rendkívül jól csinálni”. A Banco Guayaquil eszközállománya 2024-re elérte a 8,7 milliárd dollárt, 2865 alkalmazottja és 2,5 millió ügyfele van.
Ausztrália Ha ismerősen csengenek a bányamogul Gina Rinehart gazdaságpolitikai eszméi, jusson eszünkbe, hogy a 71 éves milliárdos – a leggazdagabb ausztrál (balra lent) – 2024 novemberében ott volt Floridában Donald Trump választási győzelmi partiján, és Washingtonban is, az elnök beiktatásán. Az ausztrál Forbesnak azt nyilatkozta: „Az ország felvirágoztatásához jelentősen csökkentenünk kell az állami bürokráciát és a korlátozásokat, meg kell szüntetni a kormány pazarlását, csökkentenünk kell a rekordszintű államadósságot, hogy csökkenthessük az adókat. Kevesebb bürokrácia, kevesebb adó, több hasznos technológia.”
Bulgária A közép-bulgáriai Sztara Zagora városából származó Bogomil Balkanszki tech főnök és kockázatitőke-befektető régi motoros a Szilícium-völgyben. Most mint a kaliforniai kockázatitőke-befektető cég, a Sequoia partnere arról beszél, mit ért el, amióta 1991-ben egyetemre ment az Egyesült Államokba. A VMware és a Google veteránja amellett, hogy bolgár startupok, köztük a Telerik szoftvercég igazgatótanácsában is helyet foglal, 2019-ben alapított San Franciscó-i akcelerátorával több mint nyolcvan korai fázisú kelet-európai vállalkozást támogatott.
Georgia Nini Mosziasvili és alapítótársai a tbiliszi Helio AI-nál olyan szoftver megalkotásán dolgoznak, ami felgyorsítja az álláspályázatok értékelésének forrásigényes folyamatát. Kulcsfontosságú, hogy a programnak képesnek kell lennie grúz nyelven (és a sajátos grúz ábécével) írt szövegek elolvasására – ez ritka képesség a létező digitális eszközök körében. A 2023-ban piacra vitt Heliót 150 ezer vállalat használja hat országban, köztük Üzbegisztánban és Azerbajdzsánban is (mindenhol a helyi nyelven), és már 300 ezer pályázatot dolgoztak fel vele. A szoftver legalább kétezer pályázatot dolgoz fel percenként, és osztályoz az adott vállalat szempontjai szerint.
Olaszország Luca Ferrarit megihlette az 1999-es sci-fi, a Mátrix egyik jelenete. Az, amelyikben egy kisfiú fémkanalakat hajlítgat telekinetikus elméjével. Ferrari milánói alkalmazásfejlesztő cége, a Bending Spoons gyengén menedzselt vállalatokat keres és vásárol fel. Akvizíciói között ott van a WeTransfer, az Evernote, a Brightcove és a Meetup is. A 2024-es bevétel elérte a 706 millió dollárt, és egy újabb tőkebevonás 2,6 milliárd dollárra emelte a cég értékét, termékeiknek összességében havi 300 millió felhasználójuk van.
Japán Ren Ito, Llion Jones és David Ha (balról jobbra) 2023-ban alapították a Sakana AI-t. Azóta legalább 230 millió dollárt vontak be magánbefektetőktől másfél milliárd dollár cégértéken. A tokiói unikornis tudományos kutatásra tanít mesterséges intelligenciát, beleértve az információgyűjtést más nyelvtanuló modellektől, kéziratok megfogalmazását, a peer review szintű szakmai lektorálást. Egyik befektetőjük azt mondja, azért hisz a Sakanában, mert „Ázsiának kell, hogy legyen és lesz is befolyásos, új MI-úttörője, és Japán kész erre a vezetőszerepre”.
Mauritius „Ott árválkodtunk az óceán közepén… és túl nagyra nőttünk egy kis piacon” – mondja Jan Boulle, a mauritiusi IBL Group vállalatcsoport elnöke. Boulle Arnaud Lagesse vezérigaazgatót méltatja, mert ő konszolidálta a Lagesse család portfólióját, és 2016-ban egyesítette az Ireland Blyth Limiteddel, közös ernyő alá vonva a mezőgazdasági, pénzügyi szolgáltatási, logisztikai és más holdingokat. A kétmilliárd dollár bevételű vállalat huszonkét országban működik.
Lengyelország A lengyelek szeptember óta Zygmunt Solorz médiacézár családi drámájával vannak elfoglalva. A 68 éves Solorz – 2,6 milliárd dolláros vagyonának legfontosabb eleme Lengyelország vezető előfizetős tévészolgáltatója, a Cyfrowy Polsat – a lengyel Forbesnak elmondta, hogy augusztusban kitagadta három felnőtt gyermekét. Sajtóhírek szerint decemberben a bíróság gondnokot nevezett ki azoknak a szervezeteknek a felügyeletére, amelyeken keresztül Solorz tulajdonolja a vállalatát, vagyis lényegében korlátozta irányítási jogait. A gyerekek szerint Sorolz felesége akadályozza kapcsolatukat az apjukkal, és az ő nevében hoz döntéseket.
Dél-Korea Saeju Jeong 2005-ban hagyta el Dél-Koreát nagyjából ötezer dollárral, hogy céget alapítson. New Yorkba ment, és három év múlva társalapítója lett a Noom nevű leendő egészségtechnológiai unikornisnak. A mára egymilliárd dollárra becsült vállalat az étrend és a fogyás nyomon követésére szolgáló mobilalkalmazások mellett a stressz, a szorongás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás kezeléséhez is kínál eszközöket. Forgalmát 2023-ban félmilliárd dollárra becsülték.
Egyesült Arab Emírségek EAE-beliek vitték el a legtöbb helyet (46-ot) a Közel-Kelet száz legbefolyásosabb nőjét soroló Forbes-listán. Egyikük, a 39 éves iraki–amerikai influenszervállalkozó, Mona Kattan Dubajban alapított és vezet egy parfümmárkát. A Kayalit harminc ország 2600 boltjában árulják. A vállalat nemrég jelentette be, hogy kiválik az anyavállalatból, a (Kattan nővére, Huda által vezetett) Huda Beautyból, és a General Atlantic növekedési tőkebefektető társtulajdonába kerül.
Vietnám A kétmilliárd dollár éves bevételű hanoi mezőgazdasági cégcsoport, a Tân Long Group többek között kesudiót, takarmányt, rizst és sertéshúst termel és exportál. Trương Sỹ Bá elnök nyilatkozott terveiről: a cél az, hogy 2030-ra mindegyik üzletáguk kilenc jegyű számokat érjen el.
Vége az aranyláznak, rekordok és forrásbőség helyett tisztulás és építkezés jellemzi a magyar startupközeget. Ez sokkal jobbat jelent, mint elsőre gondolnánk, de azért fennáll a kérdés: mi kell a legelszántabb magyar startupok következő nagy növekedési hullámához? Egy-két éve jelentős korrekció zajlik a technológiai piacokon. 2020 után a startuppiac túlhevült, sok esetben elszálltak az értékelések, és a könnyen megszerezhető tőke hozta magával […]
Az élboly a globális piacon versenyez, de a feltörekvők közül többen már induláskor, lendületből nekimennek Amerikának. Az utóbbi két év gigaexitek és bomba befektetési hírek helyett a csendes építkezésről szólt (többnyire), és meg is lett az eredménye. Fontos trend az is, hogy több exitált alapító fordítja vissza új projektbe korábban megszerzett tudását, tőkéjét és kapcsolatrendszerét. Így néz ki egy fiatal […]
Fordította: Vaszkó Iván Az amerikai Forbes 1987 óta pásztázza a világ dollármilliárdosait. Az első évi 140 után két évtizeddel ezer fölé nőtt a számuk, 2017-ben már kétezren voltak. Most, nyolc évvel később, több mint háromezer dollármilliárdossal újabb mérföldkőhöz értünk. Rekordszámú, 3028 vállalkozó, befektető és örökös alkotja az idei rangsort, 247-tel több, mint tavaly. Gazdagabbak is lettek minden eddiginél. A globális […]
Írta Dan Alexander // Fordította: Zsadon Béla Donald Trumptól egyetlen másodfokú bírósági döntésre volt, hogy elveszítse a kontrollt birodalma felett. És voltak, akik már le is írták, de támogatói kitartottak, és biztosítottak az írhájának megmentéséhez és vagyonának megduplázásához kellő mennyiségű szavazatokat – és kriptovalutát. Micsoda éve volt Donald Trumpnak! Tizenkét hónappal ezelőtt politikai esélyei ingatagok, pénzügyi kilátásai rémesek […]