Vágó Réka volt a 2000-es évek elején az első magyar egyedicipő-dizájner, aki önálló márkát alapított. Vagány esküvői és balerinacipői ma is messziről beazonosíthatók, és közben már vagy harmincezer Batz × Rekavago lábbeli (és több tízezer más céggel közös cipő és táska) is rohangál az utcákon. A külföldi terjeszkedésre is tett egy kísérletet kockázati tőkével, de egyelőre maradt […]
Vágó Réka volt a 2000-es évek elején az első magyar egyedicipő-dizájner, aki önálló márkát alapított. Vagány esküvői és balerinacipői ma is messziről beazonosíthatók, és közben már vagy harmincezer Batz × Rekavago lábbeli (és több tízezer más céggel közös cipő és táska) is rohangál az utcákon. A külföldi terjeszkedésre is tett egy kísérletet kockázati tőkével, de egyelőre maradt a belföldi piac, ahol leginkább ilyesfajta kollabokkal lehet igazán üzletileg is releváns egy magyar tervező.
„A magassarkú nálam felkiáltójel, egyfajta statement. Akkor viselem, ha valahol elő kell adnom magam, vagy úgy érzem, nem vesznek komolyan. De hétköznap, amikor dolgozom, szeretem érezni a földet a lábam alatt” – mondja Vágó Réka. Maga tervezte lapossarkúban ül velem szemben a budai kávézóban, egyszínű zakóban, pólóban és vászonnadrágban. Lazán elegáns, és folyton mosolyog.Persze a kollekciója is árulkodik személyes preferenciáiról: hétköznapi cipői messziről is kényelmesnek látszanak, azt mondja, nála ez mindig a legfontosabb szempont volt. Már csak azért is, mert gyerekkorában balettozott, majd sokáig társastáncolt. „Nemrég kérdezte tőlem valaki, hogy mikor jönnek már a bizniszmagassarkúak, mert ő egyszerűen nem tud másban dolgozni. És abszolút megértem. Van az a pozíció, ahol nem hordhat az ember laposat. Úgyhogy jönnek” – nevet.
Aztán azon elmélkedünk együtt, hogy melyik város igazán magassarkúbarát. Mert Budapest nem az, már csak a terepviszonyai miatt sem – értünk egyet az egyik legmeredekebb macskaköves utca szomszédságában. „A hely ritmusától is függ, így New York sem az – mondja Réka. – Milánó viszont abszolúte, az olaszokhoz amúgy is jobban passzol a magassarkú.”
Írta Dan Alexander // Fordította: Zsadon Béla Donald Trumptól egyetlen másodfokú bírósági döntésre volt, hogy elveszítse a kontrollt birodalma felett. És voltak, akik már le is írták, de támogatói kitartottak, és biztosítottak az írhájának megmentéséhez és vagyonának megduplázásához kellő mennyiségű szavazatokat – és kriptovalutát. Micsoda éve volt Donald Trumpnak! Tizenkét hónappal ezelőtt politikai esélyei ingatagok, pénzügyi kilátásai rémesek […]
Írta Dan Alexander // Fordította: Zsadon Béla
Donald Trumptól egyetlen másodfokú bírósági döntésre volt, hogy elveszítse a kontrollt birodalma felett. És voltak, akik már le is írták, de támogatói kitartottak, és biztosítottak az írhájának megmentéséhez és vagyonának megduplázásához kellő mennyiségű szavazatokat – és kriptovalutát.
Micsoda éve volt Donald Trumpnak! Tizenkét hónappal ezelőtt politikai esélyei ingatagok, pénzügyi kilátásai rémesek voltak. 413 millió dollárra becsült készpénz volt a mérlegében meg egy 454 millió dolláros ítélet, csalásért kapta New York államban. Miközben Letitia James New York-i főügyész vagyonának lefoglalásán elmélkedett – „minden áldott nap elnézem a Wall Street 40-et” –, Trump csinálta, ami tőle telt: verekedett, seftelt, jól járt. Az Egyesült Államok 47. elnöke bőven megduplázta vagyonát, becslések szerint 2,3 milliárd dollárról 5,1 milliárdra.
Trump már régen megtanulta, hogy a késlekedés épp olyan értékes lehet, mint a győzelem. Beismerve, hogy nem áll módjában 454 millió dollárt készpénzben kifizetni, Trump jogászai a tétel elengedését vagy mérséklését kérték a fellebbviteli bíróságtól. A bíróságok nem mindig ilyen kegyesek, de ez a bíróság most volt szíves 175 millió dollárra mérsékelni a tételt, és egy vagyonelkobzástól is eltekintett.
És akkor Trump megmutatta, miért ő az amerikai történelem legnagyobb vigéce. Egy napra rá, hogy megkapta a bírói mentőövet, tőzsdére vitte a Truth Social közösségimédia-vállalat anyacégét. Nem valami nagy üzlet – néhány milliós bevétel, több tízmilliós veszteség –, de ez a Trump-rajongó befektetőket nem zavarta, hihetetlen magasságokba srófolták a részvényt, és képtelen hazardírozásukkal milliárdokkal gyarapították Trump vagyonát. A mánia azóta csillapodott, a papír most 72 százalékkal marad el a csúcsértékétől, de nem tűnt el soha, Trump részesedése most 2,6 milliárd dollárt ér.
Ez Trump vagyonát ugyan megnövelte, de mivel foggal-körömmel ragaszkodott a részvénypakettjéhez, likviditást nem hozott. Inkább egy rakás bazári termék – Bibliák, cipők, gitárok – árulásával farigcsálta a problémát, amíg meg nem hozta neki a megoldást a lehető legabszurdabb termék: a kriptó. Októberben kezdte a World Liberty Financial nevű projekttel. Tovább nem értékesíthető tokenekkel és a „pénzügyi forradalom” homályos ígéreteivel csábította a kezdő kriptósokat.
A projektet alig vette észre valaki, amíg néhány héttel később Trump meg nem nyerte az elnökválasztást. Hanem akkor a dereguláció fuvallatától és a kriptohipszter Justin Sun 75 millió dolláros bevásárlásától nekibuzdulva tömeges beszállás indult meg, és végül becslések szerint 390 millió dollárhoz – adózás után 245 millióhoz – juttatták Trumpot.
Pár nappal beiktatása előtt a megválasztott elnök bemutatott egy digitális tokent. A $TRUMP még csak nem is tetteti magát befektetési eszköznek, egyszerű játékpénz hazardőröknek. Rengetegen játszottak vele, és becslések szerint 350 millió dollárt termeltek Trumphoz kötődő entitásoknak kereskedési díjakban és dollárhoz kötött kriptókban. Trumpnak volt egy társa ebben a projektben, aki meg Trump régi barátjával, Bill Zankerrel – a Gondolkodj nagyban, és csapj oda keményen! című Trump-könyv társszerzőjével – állt kapcsolatban, így aztán a pontos összeget sűrű homály borítja, de igen valószínű, hogy az elnök legalább 110 millió leadózott dollárral sétálhatott el.
Trump még tartozik a csalásért kirótt büntetéssel – a fellebbezési eljárás alatt halmozódó kamatokkal az összeg lassan félmilliárd dollárra rúg. Letitia Jamesnek valószínűleg nem kell már a Wall Street 40. – az iroda-toronyházak értékvesztése, illetve az ingatlan súlyos hitelterhei miatt a ház egy petákot sem ér. De mivel Trump tokenjeinek eladásán egy csapásra úgy 800 millió likvid dollárt keresett, nehezen hihető, hogy különösebben izgatná akár a ház, akár a főügyész. Hiszen kriptokirály lett.
Trump csodálatos éve
A politika kifizetődik. Különösen annak az elnöknek, aki híveit régi ingatlanaihoz és új vállalkozásaihoz terelve kaszált jó nagyot.
BATH, UNITED KINGDOM – MARCH 25: In this photo illustration a smartphone screen displays the logo of Donald Trump's Truth Social app March 25 2024 in Bath, England. Former US President and Republican candidate Donald Trump’s social media business will become publicly listed unlocking a potential $3bn welcome windfall as he seeks to cover massive legal liabilities and expenses.
(Photo by Anna Barclay/Getty Images)
BATH, UNITED KINGDOM – MARCH 25: In this photo illustration a smartphone screen displays the logo of Donald Trump’s Truth Social app March 25 2024 in Bath, England. Former US President and Republican candidate Donald Trump’s social media business will become publicly listed unlocking a potential $3bn welcome windfall as he seeks to cover massive legal liabilities and expenses.
(Photo by Anna Barclay/Getty Images)
Trump Media and Technology Group A Truth Social anyavállalatát alig vitték a tőzsdére, máris vadul forgott, még olyan hírektől is, amiknek semmi közük az üzlethez. Nem valami meglepő: az igazgatótanács tagja lett George Holding, a CEO meg Devin Nudes, mindketten republikánus exképviselők, utóbbit az elnök felkérte hírszerzési tanácsadó testületének vezetésére. Trump részesedése a választások előtt 6,3 milliárd dolláron tetőzött, és mostanra nettó vagyonának legalább felét teszi ki. Érték: 2,6 Mrd USD (+2,2 Mrd USD)
Likvid eszközök Trump első elnöki ciklusának lejárta óta egyre több készpénzt halmoz fel – egyrészt ingatlaneladásból és eszközrefinanszírozásból, másrészt kriptopénzek átváltásából. Érték: 774 M USD (+358 M USD)
Mar-a-Lago Ingatlanszakértők szerint Trump magánklubja sohasem ért annyit, mint most, többük úgy véli, hogy meg is érdemli az „újraválasztási bónuszt”. Érték: 368 M USD (+76 M USD)
Trump National Doral A covid elmúltával Trump golfüdülője dübörögve jött fel, 2023-as működési nyeresége majdnem 25 millió dollárra, a járvány előtti összeg háromszorosára becsülhető. Érték: 248 M USD (+99 M USD)
6 East 57th Street Évekig tátongott üresen, míg a Louis Vuitton egy ötszintes áruház magnyitásával véget nem vetett a bizonytalanságnak. Két hónappal később a márka mögött álló, 178 milliárd dollár vagyonú Bernard Arnault vendég volt Trump beiktatásán. Érték: 148 M USD (+41 M USD)
Wall Street 40
NEW YORK, NEW YORK – OCTOBER 01: A view of the Trump Building on Wall Street in lower manhattan on October 01, 2021 in New York City. (Photo by Roy Rochlin/Getty Images)
NEW YORK, NEW YORK – OCTOBER 01: A view of the Trump Building on Wall Street in lower manhattan on October 01, 2021 in New York City. (Photo by Roy Rochlin/Getty Images)
A profit egy év alatt becslések szerint negyven százalékkal esett, és 84 millió dollárra csökkentette a lejáróban levő bérlemény értékét. Júliusban 115 millió dollárnyi adósság válik esedékessé. Érték: −33 M USD (−80 M USD)
Vége az aranyláznak, rekordok és forrásbőség helyett tisztulás és építkezés jellemzi a magyar startupközeget. Ez sokkal jobbat jelent, mint elsőre gondolnánk, de azért fennáll a kérdés: mi kell a legelszántabb magyar startupok következő nagy növekedési hullámához? Egy-két éve jelentős korrekció zajlik a technológiai piacokon. 2020 után a startuppiac túlhevült, sok esetben elszálltak az értékelések, és a könnyen megszerezhető tőke hozta magával […]
Cserpes István tavaly kis híján eladta több mint harmincéves munkával felépített cégét.Most viszont úgy fest, hogy jöhet a második generáció, legkisebb gyermeke, a húszéves Ruben készül továbbvinni a sajtműhelyt. Nehéz piaci helyzetben, új cégvezetővel folytatják a küzdelmet. „Olyan érzésem volt, hogy akár az ördögnek is odaadtam volna.” Gondolta volna bárki, hogy Cserpes István egyszer idáig jut a cégével kapcsolatban? […]
Gyerekkori élményei miatt mereven elveti a szocializmust, élteti a szabad vállalkozást és a minél kisebb államot. Száz dollárral kezdett új életet, ma a világ harminc leggazdagabbja között van. Péterffy Tamás a második világháború alatt – a családi legendárium szerint – egy budapesti kórház pincéjében született a szovjet légitámadás idején. Anyja egyedül nevelte, apja az 56-os forradalom után disszidált, Péterffy kilenc év után […]
Négy éve egy TEDx-eseményen slam műfajú Esküt mondtál, de azóta ritkábban hallunk ökokérdésekben megnyilvánulni. Kiábrándult a generációd? Vagy ahogy te fogalmaztál: „Előretekertük az élő adást, és kiderült, hogy nem nyertünk?”Csak annyi történt, hogy a közélet felpezsdülése elterelte kicsit a figyelmünket a világproblémákról. Mintha egyelőre beérnénk azzal, hogy előbb hozzuk helyre az országot, aztán foglalkozhatunk a világgal. Miközben persze a visszaszámlálás megy […]