Annál rosszabbat nem akarunk adni, mint ami nekünk tetszik

„Nekem nem hiányzik Budapest, jó itt élni. Reggel felkelek, lejövök, bekapcsolom a kávégépet. Elmegyek sétálni a kutyával, mire visszajövök, bemelegszik a gép” – mondja Kvasznicza Ferenc, miközben kávéval a kézben egy üvegfalon át hatalmas rétre, azon túl egy erdőre bámulunk, a Szala is ott folyik. A lemenő késő őszi nap narancssárgán világítja be a fafelületeket körülöttünk – egy filigrán kis üvegdoboz valójában, ahol ülünk, amely két oldalon kilép a hátterét adó kőépületből. Kint a rét füvén látszik a keskeny ösvény, amin Ferenc nem sokkal később megint komótosan elindul fekete labradorával. De előbb még hozzáteszi: „És hát tök jó érzés, hogy sikeresek vagyunk az étteremmel.”


Marjai Flóra és Kvasznicza Ferenc az étterem miatt lettek őrségiek

Az étlapon dödölle, vasi pecsenye, tökmagos túrógombóc. Igen, az Őrségben vagyunk, de ha csak a Pajta Étterem miliőjét és mentalitását nézzük, lehetnénk mondjuk Észak- vagy Nyugat-Európában is. Nagy üvegekben szárított vargányák napoznak, beljebb fenyőrügy, medvehagyma-termés, rózsasziromból rózsavíz, csipkebogyó, kökény, zölddió különböző formákban tartósítva – csaknem minden saját gyűjtés a Nemzeti Park erdeiből. Tavasszal ugyanonnan bodza, orgona, nyírfavíz is érkezik. „Itt mindenki használja a fenyőrügyet, ki tudja, mióta. Elteszik mézben. Agyagban sütéssel is kísérletezünk most, mivel ez a táj fazekasközpont is” – magyarázza Kvasznicza Ferenc, mintha maga is minden szállal a régióhoz kötődne.

„Emlékszem, síelésből jöttünk haza a 8-as úton, lekanyarodtunk megnézni. Ez egy romos pajtaépület volt, ÁFÉSZ-bolt és raktár. Aztán később lejártunk ide bulizni, valójában fel sem tűnt, hogy itt van ez a kincs. Most már eléggé az életünk része” – mosolyodik el a 34 éves férfi családja modern éttermében ülve.