
2. Károlyi-palota
3. Almássy-palota
4. Darányi-palota
5. Degenfeld-palota
6. Ádám-palota
1. Bókay-ház (ma: Harmónia Palota)
Múzeum u. 9.
Épült: 1870
A Palotanegyedben egymást érik villák és bérházak, de simán elmegy mellettük az ember, mert fogalma sincs, hogy mit találna bent. Itt egy Lotz-freskó, ott egy mozaikpadló, amott egy márványterasz. Mutatjuk, hova nézz, ha majd újra sétálgathatsz a városban. Addig is lefotóztuk és házhoz szállítottuk neked.
1. Bókay-ház (ma: Harmónia Palota)
Múzeum u. 9.
Épült: 1870
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
A BiotechUSA megveszi a Scitec Nutritiont, szinte bagóért. Élesedik a verseny az étrendkiegészítők piacán, a két magyar alapítású cégből pedig az előbbi bírta jobban a strapát. A Lévai család európai szinten is nagyobb súlycsoportba lép, de komoly meló lesz gatyába rázni a Scitecet.
Mi a deal?
A Forbes.hu-n hoztuk elsőként a hírt, hogy a BiotechUSA megveszi a konkurens Scitec Nutritiont. Ezzel a magyar alapítású Scitec lengyel, majd dél-afrikai tulajdonosi kitérő után újra száz százalékban magyar kézbe kerül. A vételár ötmillió euró (1,8 milliárd forint), töredéke annak a 170 millió eurónak, amennyiért még 2016-ban megvásárolták.
Miért csak ennyiért?
A vételárból is látszik, hogy nincs jó bőrben a Scitec: az árbevétel évek óta csökkent, a legutóbbi félévet 5,3 millió eurós veszteséggel zárta. A Scitec anyacége, a dél-afrikai Ascendis legutóbbi jelentésében azt írja, hogy a növekvő verseny miatt árengedményeket tettek, egy új termékcsalád bevezetését is elhalasztották, emellett leépítettek a központi irodában. Az Ascendis 2018 nyarán minden más étrendkiegészítős cégét eladta (Evox, Supashape, Muscle Junkie, Nutrimax), de akkor még azt írták, a Scitec nem eladó. Végül mégis emellett döntöttek. Érthető: csak vitte a dél-afrikaiak pénzét, míg a cégbirodalom összes kötelezettségének harmadát nyögte, mintegy 78 milliárd forintot.
Mit nyernek vele?
A vásárlással a Biotech kétszer akkorára nő, ha a 23,5 milliárdos forgalmuk mellé tesszük a Scitec 25,2 milliárdos bevételét. Az élesedő verseny a BiotechUSA-n is látszott, 2017-ről 2018-ra csökkent az adózott eredmény, de még így is egyévi profitból ki tudják köhögni a vételárat.
A két cég között egyértelműen vannak párhuzamosságok, de a márkák valamelyest elkülönülnek. A Scitec főleg a testépítésre, fitneszre koncentrál, a Biotech erősebben nyitott az egészséges táplálkozás, a különféle vitaminok és az étrendkiegészítők felé, például cukorbetegeknek, laktózérzékenyeknek is van termékük.
Lévaiék európai szinten is nagyobb súlycsoportba lépnek a vásárlással, most az a feladatuk, hogy megszüntessék a párhuzamosságokat, egy kalap alá hozzák a gyártást, a készletezést és a disztribúciót, okosan elkülönítsék a termékvonalakat, és kitalálják, mit kezdjenek a Scitec adóssághegyével.
A koronavírus és a bezárkózás lecsapott a magyar cégekre, bármit is terveztek erre az évre, alaposan újra kellett számolniuk. De nem mindenkit érint egyformán: van, ahol az egész iparág leállt, más viszont nem győzi a rendeléseket. Az elmúlt másfél hónapban folyamatosan követtünk vállalkozásokat, egy részükről a Forbes.hu-n is írtunk, kicsitől a régiós multiig, adatcégtől a pékségig, hogyan hat rájuk a járvány, és hogyan reagáltak a kihívásra. Közülük válogattunk.
Egy hónappal azután, hogy az első magyarországi koronavírus-fertőzöttet regisztrálták, ráfordultak a hazai magánegészségügyi intézmények a vírustesztelésre, majd néhány hét alatt felpörgött egy addig nem létező piac. Április végére a vérből vizsgálható szerológiai gyorstesztet, vagyis az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott ellenanyagválaszát kimutató vizsgálatot csak Budapesten már körülbelül tucatnyi magánklinikán elvégzik (természetesen pénzért), és óriási is rá az igény. A koronatesztelés drágább, eszközigényesebb és nagyobb szaktudást igénylő ága, az orrból, garatból vagy a hörgőkből vett minták alapján végzett, az aktív fertőzöttséget kimutató úgynevezett PCR-vizsgálatok piaca lassabban bővül, de már itt is van rá mód, hogy bárki saját zsebből kérjen tesztelést. A privát piaci szereplők között több fronton is elindult a verseny: ez egyrészt az árakon látszik, másrészt azon, hogy ki milyen módszerrel dolgozik, milyen eljárás megbízhatóságában hisz.
A Forbes.hu-n folyamatosan követjük az újdonságokat a koronavírustesztek piacán,
most a legnagyobb magánklinikák kínálatát mutatjuk.
Sci-fiből és fantasyből érkezett, hogy újrateremtse a magyar történelmi regény műfaját. Receptje nem bonyolult, legfőbb hozzávalója az érthető szöveg. Tizenkét esztendő, tíz kötet és sok-sok év véleményvezérkedés után Bán János kiadó alapításán töri a fejét, a Hunyadi családdal azonban még messze nem végzett.
A koronavírus okozta válság első hatásai azonnal tettenérhetőek voltak, már március során elindultak a tömeges elbocsájtások. Ezzel párhuzamosan egyre súlyosabb likviditási problémák merülnek fel egyes ágazatokban, ugyanakkor szinte napról napra újabb kormányzati intézkedéseket jelentenek be a problémák megoldására. „Olyan ez, mint egy mérleg, ahol a negatív hatásokat a pozitív oldalon igyekszünk kompenzálni, hogy ne szakadjon le a mérleg negatív serpenyője” – mondja az Opten ügyvezetője, Tóth Tamás.