2020-ban nem ér minket váratlanul az a megállapítás, hogy minden vállalkozás sikeréhez elengedhetetlen a megfelelő online jelenlét és ehhez kapcsolódóan az online ügyfélélmény biztosítása. A fogyasztók már nem csak fizikai terekben, mondjuk egy boltban találkoznak a termékekkel vagy szolgáltatásokkal, hanem gyakran egy applikáción vagy weboldalon keresztül. De Dalos Ottó, a Cisco magyarországi ügyvezető igazgatója szerint […]
2020-ban nem ér minket váratlanul az a megállapítás, hogy minden vállalkozás sikeréhez elengedhetetlen a megfelelő online jelenlét és ehhez kapcsolódóan az online ügyfélélmény biztosítása. A fogyasztók már nem csak fizikai terekben, mondjuk egy boltban találkoznak a termékekkel vagy szolgáltatásokkal, hanem gyakran egy applikáción vagy weboldalon keresztül. De Dalos Ottó, a Cisco magyarországi ügyvezető igazgatója szerint a lényeg most is ugyanaz: „Az legyen az érzésed, hogy kiszolgálnak, hogy a maximumot kapod.”
Egy kis app történelem
Az applikációk a mobil- és okoseszközök robbanásszerű terjedésével jelentek meg az életünkben, majd a 2010-es években megszületett az „app economy”, azaz az applikáció alapú gazdaság fogalma is. Ami annyit jelent, hogy szinte mindenre elérhető egy mobil alkalmazás, legyen szó vásárlásról, bankolásról, utazásról, tanulásról, sportról, vagy – szomorú aktualitással – a koronavírus kontaktkutatásáról. Ugyanakkor nemcsak a fogyasztók használnak alkalmazásokat, ma már az üzleti élet legtöbb folyamata is applikációkon alapul, amelyek a privát vagy nyilvános felhőből elérhetőek.
Az ALTEO Csoport Sinergy márkanév alatt futó menetrendezési szolgáltatása innovatív megoldást kínál az időjárásfüggő, megújuló energiaforrást hasznosító erőművek termelésének optimalizálására.
Akad egy kis kihívás az időjárásfüggő villamosenergia-termelők számára
– maga az időjárás. „Számos egyéb tényezőn túl, leginkább a napsugárzás, a szélsebesség és a külső hőmérséklet befolyásolja a nap- és szélerőművek termelését, így az időjárási körülmények pontos előrejelzése kritikus tétel az erőműegységek várható termelésének minél pontosabb meghatározásában. Ez alapján biztosítja a rendszerirányítás a villamosenergia-termelés és -fogyasztás egyensúlyát az egész országban” – magyarázza Luczay Péter, az ALTEO termelés- és kockázatmenedzsmentért felelős vezérigazgató-helyettese. Pontatlan becslés esetén a terv-tény energiamennyiség különbözetét kiegyenlítő energiával kell pótolni – márpedig a kiegyenlítés drága mulatság, és áprilistól komoly díjakat kell fizetni, ha az erőművek eltérnek a tervezett mennetrendjüktől. Az ALTEO szabályozási központja és megújuló menetrendezési csoportja leveszi ezt a terhet az erőmű-tulajdonos ügyfél válláról, és rengeteg információ – így például brit, svájci és magyar meteorológiai előrejelzések és saját mérési hálózati adatok – szintetizálásával hoznak menetrendezési döntéseket. „Egy nagy csoportban menetrendezzük az ügyfél erőművét, így maximalizáljuk a menetrend pontosságát. A velünk szerződésben álló termelőnek garantáltan nem keletkezik kiegyenlítő költsége, tehát havi fix díjért kockázatmentes menetrendezési szolgáltatást adunk partnereinknek” – mutat rá a szakember. A szabályozási központ működtetéséért és az újonnan induló menetrendezési üzletágért száz százalékban az ALTEO tulajdonában álló, hét éve működő Sinergy Energiakereskedő Kft. felel.
Sokoldalú stabilitás
Noha korábban is sokan kínáltak már menetrendezési tevékenységet, mára nagyban megnőtt a minőség jelentősége és kiélesedett a verseny a szolgáltatók között, miközben intenzíven emelkedik az üzemben lévő naperőművek száma. Az ALTEO a piaci szereplők közül stabil hátterével és komoly szakmai tapasztalatával tűnik ki, emellett az energetika közel összes műfaja megtalálható vállalaton belül, az erőmű üzemeltetéstől a villamosenergia- és földgáz- kiskereskedelmen keresztül a MAVIR részére szabályozási kapacitást és energiaszolgáltatást nyújtó szabályozási központ irányításig. „Szinte az összes hangszeren játszunk, és éppen ezek a szinergiák az erősségeink” – fogalmaz Luczay Péter. További előnyt jelent az erős fejlesztőcsapat, a földrajzilag és technológiailag változatos portfólió, valamint a rendszerszintű szolgáltatások piacán szerzett 7 éves tapasztalat, ráadásul az ALTEO Csoport tőkeerős vállalatként a volatilis kiegyenlítőenergia-piac kihívásait is jobban bírja kezelni, mint a riválisok. Márpedig a stabilitásra és kiszámíthatóságra a jövőben egyre nagyobb szükség lesz. „A piac komoly kihívások előtt áll, sok változásra számítunk a következő évek folyamán, így felértékelődik az innováció, a tudás, a tapasztalat és a biztonság szerepe. Mi mindezt meg tudjuk adni a partnereinknek, akik hosszú távon is számíthatnak ránk” – tekint előre Luczay Péter.
A rendszerváltás egyeseknek szekrényből kihulló csontvázakat, másoknak a szabadságot jelenti – Rácz Árpád egyértelműen az utóbbi táborba tartozik. A Rubicon folyóiratot azzal az ígérettel alapította 1990-ben, amit a névbe is megpróbált belefoglalni: felszámolni a régit, a megszokást és hagyni, hogy valami új kezdődjön. Ez az új harminc éve tart.
Képzeld el, hogy a tésztától a húson és a sajton át a legutolsó bazsalikomlevélig a tányérodon minden a téged körülvevő birtokról származik. A Graefl Major nem divatból használja a fenntarthatóság és a „farm to table” fogalmakat, a személyes jelenlét és odafigyelés itt tapintható. Szerencsés Györgyi és férje, Szepesi Péter logisztikai cégük, a Wici Intertransport Kft. profitját forgatja vissza értékteremtésbe és -megőrzésbe. A 100 százalékban magyar tulajdonú vállalat így most saját erőből újítja fel az ország egyetlen megmaradt szecessziós kastélyát – ez a szemlélet semmikor nem volt még annyira aktuális, mint most.
Encs régóta és több szempontból is a magyar vidéki éttermiség Napkorongja, és az Anyukám mondta 2017-ben kettőződött meg egy miskolci miniegységgel. Ideje volt már tehát, hogy újabb Pizza, Kávé, Világbéke nyíljon valahol, de azt a legoptimistább rajongó sem gondolta, hogy rögtön Egerbe és Debrecenbe is érkezik egy, budapesti kitérőkkel.