Készíthetünk Forbes-listákat, mondta ki két határozatában is az ügyben illetékes magyar hatóság. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság szigorú az ilyen ügyekben, ezért is örültem, amikor megérkezett a több mint ötven oldalas határozat szövege. Ennyi oldalon sok minden elfér, és valóban, van más része is a döntésnek. A NAIH azt is kimondta, hogy nem tájékoztattuk a megjelenéssel elégedetlen listatagokat megfelelő […]
Készíthetünk Forbes-listákat, mondta ki két határozatában is az ügyben illetékes magyar hatóság. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság szigorú az ilyen ügyekben, ezért is örültem, amikor megérkezett a több mint ötven oldalas határozat szövege.
Ennyi oldalon sok minden elfér, és valóban, van más része is a döntésnek. A NAIH azt is kimondta, hogy nem tájékoztattuk a megjelenéssel elégedetlen listatagokat megfelelő módon a jogaikról, és különösen, hogy az érdekmérlegelést (személyes adatok védelme vs. újságírás) nem ismertettük kellőképpen. Az én fordításomban: nem jogászkodtunk eléggé, ezért megbüntettek minket. Hiába írtuk le részletes levelekben, emberi nyelven, hogy mit, miért és hogyan csinálunk (azaz, hogy miért nem veszünk le valakit a listáról csak úgy bemondásra, kérésre), egy hivatalnak ez nem elég, pláne, egy szigorúnak.
Boross Dávid, ha kell vasvillát fog, ha kell növénynek áll, akit locsolnak.
Sok válságon túl vannak, nagy kérdés, hogy veszik ezt a minden példa nélküli mostanit a nagy magyar családi cégek. A gazdaságvédelmi akcióterv egyik lépése komolyan érinti az árazásukat, de a legtöbbjük a jelenlegi helyzetben is stabil tudott maradni.
Vezető szerkesztő: Zsiborás Gergő Számolta és írta: Sándor Krisztián és Bánáti Anna
MÓDSZERTAN Hogyan számoltunk? Családinak vettük azokat a cégeket, ahol a tulajdonosi körben, illetve a vezető menedzsmenttagok között vérségi rokonság áll fenn (tehát a házastársak által tulajdonolt cégeket, ha más rokon nem tagja a menedzsmentnek, nem vettük számításba) – a tulajdonviszonyokat tekintve legalább 50 százaléknak kell egy család kezében lennie. A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük. Ahol lehetett, EBITDA-alapon számoltunk, leginkább ez alkalmas arra, hogy megmutassa a cégek pénztermelő képességét. Iparági szorzókat használtunk, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát.
A Bisnode PartnerControl adatai segítették a munkánkat, a cégértékelésben a Concorde MB Partners munkatársai adtak tanácsot.
Milyen adatokat használtunk fel? Valamennyi esetben publikusan elérhető információkból dolgoztunk, ahol lehetett, konszolidált adatokat használtunk, ahol ilyen nem állt rendelkezésre, magunk konszolidáltuk az eredményeket az elérhető információk alapján. A koronavírus-járvány miatt a céges beszámolók leadását szeptember 30-ig is kitolhatják a cégek a szokásos május 31. helyett. Ahol nem állt rendelkezésre friss adat, ott az elmúlt három év átlagolt adatait vettük alapul becsléseinknél.
Válságálló szektorok A KPMG és a Concorde MB Partners M&A tanácsadóit arra kértük, egy ötfokozatú skálán pontozzák, mennyire válságállóak a listán szereplő cégek iparágai – az 5 a leginkább válságálló szektorokat jelzi, a 0 pedig a válságnak leginkább kitett ágazatokat.
Stratégiai diszkont Szintén a járványhelyzetre hivatkozva lépett életbe az a rendelet, amelynek alapján 2020 végéig külföldi szereplő csak miniszteri engedéllyel szerezhet tulajdont kiemelt ágazatokban, stratégiailag fontos vállalatokban (ezek köre meglehetősen széles). A jogalkotó szándéka az volt, hogy a rendelkezést ne lehessen külföldi holdingcégekkel megkerülni – noha ennek végrehajtása sok problémát felvetne, az idén az összes, nem tőzsdén jegyzett és stratégiai körbe tartozó cégnél árazási diszkontot léptettünk életbe. A korlátozás egyrészt védi a külföldi felvásárlástól a nehéz helyzetbe került magyar cégeket (más országokban is hoztak hasonló szabályokat épp emiatt), a jogi kockázatok miatt sok külföldi szereplő kivár a vásárlással, a kevésbé tőkeerős magyar szereplők pedig lefele húzzák az árazásokat. Elfogadva a Concorde MB Partners tanácsát, ezeknél a cégeknél éppen ezért 30 százalékos árazási diszkontot számoltunk fel.
Mészáros* Csoport (-30% diszkont) Opus Global, Talentis Group, Talentis Agro, valamint Status Capital és Fejér B.Á.L. Család: Mészáros Lőrinc és családja Becsült érték: 252,3 milliárd forint Központ: Felcsút Alapítva: 2001* Generáció: 2 Válságállóság: 4 A tőzsdei cégek közül talán a Mészáros család vezette Opus Global befektetési csoportot érintette leginkább a koronavírus-válság, a csoport az egyik legnagyobb szereplője a hazai turisztikai piacnak (Hunguest Hotels, Balatontourist), a szektor pedig teljesen lenullázódott a karanténidőszakban. Március közepén 130 forint alá is benézett az árfolyam (két éve Mészáros építőipari cégeit még 611 forintos árfolyam mellett apportálták a tőzsdei cégbe). A Talentis a család tőzsdén kívüli befektetési cége, az építőipar mellett az agrárium legnagyobb szereplői, a Takarékbankon keresztül pedig ott vannak a pénzügyi szektorban is. A Status Capital alapkezelőn keresztül továbbra is van médiaérdekeltsége a családnak (a műsorgyártó IKO-ban és a legnagyobb reklámértékesítőben, az Atmediában).
A válság megmutatta, hogy a csoport jó kapcsolatai révén ki tudja bekkelni a recessziót, de azt is, hogy finanszírozási igénye is meglehetősen magas – a pénznyelő Mátrai Erőműtől meg is szabadultak Mészárosék. A nagy kérdés az, hogy kihasználják-e további terjeszkedésre a több szektort megroppantó válsághelyzetet, az állam ugyanis több olyan programot indított, amivel hazai szereplők befektetéseit támogatják, akár cégek felvásárlásában is.
MPF Holding** (-30% diszkont) Család: Felcsuti Zsolt és családja Becsült érték: 202,6 milliárd forint Központ: Szingapúr Alapítva: 1976 Generáció: 2 Válságállóság: 3 Az MPF a régió legnagyobb ipari befektetőcsoportja, olyan márkákkal, mint a FÉG vagy a Widenta. A holding értéke és bevétele egyaránt nagyot nőtt 2018 és 2019 között, árbevételük 560 millió euróról 751 millióra emelkedett – ennek egy százalékát sem teszi ki a magyar piac, a Svájc és Magyarország között kétlaki életet élő Felcsuti Zsolt cégcsoportja 34 országba exportálja termékeit. A vírus alatt semmiféle mentőprogramot nem vettek igénybe (nem is tervezik), és bár 2020-ra 15–20 százalékos visszaeséssel számolnak, a tulajdonos a Forbesnak azt mondta, nem lesz létszámleépítés a cégnél.
Bonafarm Csoport (-30% diszkont) Család: Csányi Sándor és családja Becsült érték: 105,6 milliárd forint Központ: Budapest (Pécs, Szeged, Bóly, Nádudvar, Mohács, Szentes) Alapítva: 2004 Generáció: 2 Válságállóság: 4 Az elmúlt időszak az élőállat-tenyésztéssel és feldolgozással foglalkozó agrárcégeknek járványokról szólt. A koronavírus okozta bizonytalanság miatt eleve hullámzóan alakul a kereslet, a vásárlók az olcsóbb termékeket keresik, de abban bíznak, hogy ez átmeneti jelenség. Két másik járvánnyal is meg kell küzdenie a Csányi család vállalatbirodalmának. Az afrikai sertéspestis miatt a magyar vaddisznóhús piacot veszített Távol-Keleten, de a kínai élősertésállomány-csökkenés az európai árakat is felhajtotta, valamelyest kompenzálva a bevételkiesést. A mohácsi vágóhídon ez nem segített, ötmilliárdos veszteséget termelt 2019-ben. A baromfiinfluenza pedig a tenyésztésben okozott veszteségeket, míg a feldolgozásban alapanyaghiány alakult ki.
A beruházások viszont folytatódnak: négy új kocatelepen hatezer állattal bővítettek, korszerűsítették a sajtgyártást, hamarosan új tejporgyártó tornyot helyeznek üzembe, és előkészítési fázisban van egy új szalámiüzem és egy baromfivágóhíd is. A csoport részt vett az MNB kötvényprogramjában is, a Pick összesen 27 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényeket.
Budapesti Ingatlan Nyrt. (-30% diszkont) Család: Schmidt Mária és családja Becsült érték: 85,5 milliárd forint Központ: Budapest Alapítva: 1995 Generáció: 2 Válságállóság: 2,5 Több postai épületre is lecsapott idén a BIF, januárban a budapesti Városmajor utcában, májusban a budapesti Üllői úton vásárolt épületet a Schmidt Mária és családtagjai többségi tulajdonában álló tőzsdei cég. Utóbbi 59 százaléka volt az állam tulajdonában, a fennmaradó részt a BIF birtokolta. A válság egyelőre nem érintette mélyen, április végén az igazgatótanács több mint 2,56 milliárd forint osztalék kifizetéséről határozott.
Jász-Plasztik Kft. (-30% diszkont) Család: Kasza család Becsült érték: 83,6 milliárd forint Központ: Jászberény Alapítva: 1990 Generáció: 2 Válságállóság: 3 Óvatosságra ad okot, hogy üzemi eredményük alacsonyabb lett, írtuk a vállalatról tavalyi listánkban. Az állítás továbbra is fennáll: eredményük közel 0,6 milliárd forinttal csökkent a 2018-as adatokhoz képest. Még így is tartotta a 4. helyet a többek között műanyag-feldolgozással, szerszámtervezéssel, akkumulátorgyártással, élelmiszeripari csomagolóanyagok gyártásával és autóeladással foglalkozó cég. Március 14-én az Alcuferrel és az FE-Group Investtel együtt a Jász-Plasztik is fellélegezhetett, a Kúria megsemmisítette a GVH 112 millió forintos bírságát, amit a három cégre szabott ki.
A Hivatal szerint a három vállalkozás savas ólomakkumulátorok begyűjtésének és feldolgozásának összehangolásáról állapodott meg; a Kúria viszont nem gondolta, hogy folyamatos jogsértésről lenne szó.
77 Elektronika Csoport (-30% diszkont) Család: Lukács és Zettwitz család Becsült érték: 62,4 milliárd forint Központ: Budapest Alapítva: 1986 Generáció: 2 Válságállóság: 5 Tavaly novemberben minden eddiginél pontosabb vércukormérő készüléket dobott piacra a cég: a Dcont Etalon otthoni vércukormérésre szolgál, közel klinikai laboratóriumi pontosságú.
A járvány alatt támogatásukkal a Semmelweis Egyetem beszerzett egy automata robotot, ami UVC fénnyel fertőtlenít, áprilisban pedig arról jelentek meg hírek, hogy részt vehetnek a Femtonics Kft. által fejlesztett, szabadalmaztatás alatt álló lélegeztetőgépek sorozatgyártásában. Termékeik 83 százaléka külföldön (mintegy száz országban) talál gazdára, árbevételük döntő része az automata vizeletelemző rendszereik értékesítéséből jön – az elmúlt időszakban orosz járványkórházakat is elláttak velük. 2019-ben megjelentek Afrikában is (Beninben és Dzsibutiban).
Nitrogénművek Zrt. (-30% diszkont) Család: Bige család Becsült érték: 48,9 milliárd forint Központ: Nyíregyháza, Pét Alapítva: 1990 Generáció: 2 Válságállóság: 3,5 Kész hullámvasút az élet Bige Lászlónál és családjánál: a hatósági vizsgálatok és bírósági ügyek mellett megfordították a Nitrogénművek szekerét, 2019-ben újra nyereséget tudott termelni a műtrágyagyár. A mínuszos 2018-as év után már azt pedzegették a piacon, hogy ki vásárolhatja fel a sok oldalról szorongatott nyíregyházi vállalkozó birodalmát, de a műtrágya előállításánál a legfontosabb költségtétel, a földgáz ára tavaly nagyot csökkent (idén pedig évtizedek óta nem látott mélységbe süllyedt), így közel húszmilliárd forintot spóroltak.
Azt fontos leszögezni, hogy ezzel Bige még nem könnyebbülhet meg, sőt: bár a hatalmas adóssághegy finanszírozása így egy fokkal fenntarthatóbb lett, de májusban az ügyészség börtönbüntetést és 135 millió forint elkobzását indítványozta a milliárdos műtrágyakirállyal szemben vesztegetés miatt. Bige egy másik fronton is harcot vív a hatóságokkal: a csoporthoz nem tartozó, de a Bigéhez köthető szolnoki kénsavgyárat hónapokra leállította tavaly a katasztrófavédelem.
Mastergood Csoport (-30% diszkont) Család: Bárány család Becsült érték: 48 milliárd forint Központ: Kisvárda Alapítva: 1994 Generáció: 4 Válságállóság: 4 Ha nem lenne a koronavírus-járvány, akkor is mozgalmas éven lenne túl a kisvárdai székhelyű cégcsoport. Tavaly ősszel 12 millió euróból megnyitották vietnámi üzemüket, év elején felvásárolták az angol tulajdonú Sága Zrt.-t, júliusban pedig egy 5,3 milliárdos beruházás keretében átadták Közép-Európa legnagyobb takarmánykeverőjét a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírmadán, így a tervek szerint az összes csirkéjüket saját táppal láthatják majd el.
Idén a 2019-es 6,7 milliárd forintos eredményhez képest 1,5–2 milliárd forinttal kevesebb nyereségre számítanak, részben az európai McDonald’sok zárva tartása miatt, amelyek csirkehúsigényének 21 százalékát a Master Good elégíti ki. A cégcsoporté a hazai csirketermelés és -feldolgozás több mint negyven százaléka, de jelentősek az exportpiacokon is, bevételük felét, 46 milliárd forintot ezek teszik ki.
Kravtex-Kühne Csoport** (-30% diszkont) Család: Krankovics család Becsült érték: 38 milliárd forint Központ: Győr Alapítva: 1992 (1856) Generáció: 2 Válságállóság: 2 Az autóipar gyengélkedik, de a magyar buszgyártásban évtizedek óta nem volt akkora pezsgés, mint most, és ennek a Kravtex a legnagyobb nyertese. A Volán novemberben 352 Credobust rendelt több mint 220 milliárd forintért. A győri cég emellett csuklós busz fejlesztésébe is belevágott, 2021-re lehet kész a prototípus. A mosonmagyaróvári gyár bővítését szintén jövőre fejezik be. A koronavírus átrendezte a 2020-as terveket, de most úgy látják, hogy tudják hozni korábbi eredményeiket, esetleg valamivel nőhet is a cég.
Zwack Unikum Likőrgyár Nyrt. (-30% diszkont) Család: Zwack család Becsült érték: 33,4 milliárd forint Központ: Budapest Alapítva: 1840 Generáció: 5 Válságállóság: 3 A hungarikumnak választott Unicum gyomorkeserű gyártója listánkon a legrégebben alapított cég. Üzleti évük első negyedében (április-június között) komolyan visszaesett a Zwack Unicum Nyrt. forgalma, egyértelműen a szórakozóhelyek és éttermek zárva tartása miatt. Az éves alapon 40 százalékos csökkenéssel az április volt a legrosszabb hónap, a visszaesés ugyanakkor 1 százalékra olvadt júniusra. Bztató, hogy a járvány kitörésekor készített prognózishoz képest jóval mérsékeltebb volt így is a visszaesés, a társaság által közzétett negyedéves jelentés szerint év végére akár még kis nyereséggel is zárhatnak. A külügyi tárca versenyképesség-növelő támogatási programjában is részt vettek, az állam egy 212 milliós beruházásukat támogatta 106 millió forinttal.
ARH Csoport** (-30% diszkont) Család: Kertész család Becsült érték: 32,1 milliárd forint Központ: Budapest, Perbál Alapítva: 1997 Generáció: 1 Válságállóság: 4 Az ARH által fejlesztett Véda kamerarendszer tavaly 687 ezer gyorshajtót szúrt ki, aminek nyomán 23,6 milliárd forint bírságot osztott ki az állam. A Kertész testvérek át is szerveztek cégbirodalmukban: megszüntették a több mint 700 millió forintos forgalmú AR-PR szoftver- és hardverfejlesztő cégüket.
Szatmári Csoport** (-30% diszkont) Család: Szatmári család Becsült érték: 28,3 milliárd forint Központ: Jászberény Alapítva: 1990 Generáció: 2 Válságállóság: 4 Az épületgépészeti kereskedőcég vadiúj automatizált raktárat húz fel Jászberényben 1,4 milliárdból, aminek a felét az állam adja. A Szatmári Malom a kiskunhalasi telepét új silókkal bővítette, már 18 ezer tonna gabonát tudnak tárolni. Az időjárás viszont nem volt idén kegyes: a viszontagságok is lassították az aratást, a növények is megsínylették a tavaszi aszályt és a nyár eleji felhőszakadásokat.
Biotech Csoport (-30% diszkont) Család: Lévai család Becsült érték: 25,7 milliárd forint Központ: Budapest, Szada Alapítva: 1999 Generáció: 2 Válságállóság: 3,5 Lévaiék nem tétlenkedtek a koronajárvány alatt: bár ők is ideiglenes boltbezárásokra kényszerültek, de közben elkészült a cég új székháza Óbudán, júniusban be is költöztek. A legnagyobb dobásuk az volt, hogy felvásárolták az ősi konkurenst, a szintén magyar alapítású Scitec Nutritiont. A 2019-es üzleti évben a bevétel tekintetében folytatták a megfontolt növekedést, de a gyártás és logisztika átszervezésével, illetve a marketingköltések és az árazás újragondolásával jelentősen nőtt a profit.
Erre a tapasztalatra lesz szükség a Scitec integrálásához is, ami nincs egyszerű helyzetben: mindössze ötmillió euróért veszik át a céget, pedig négy évvel ezelőtt még 170 millió eurót fizetett érte a dél-afrikai Ascendis Health. A cégstruktúrában is történt változás: a családi vagyonkezelő helyett már egy holland holdingcégben fogják össze a magyar és nemzetközi leányvállalatokat.
Kerox Kft.*** (-30% diszkont) Család: Bolgár család Becsült érték: 24,6 milliárd forint Központ: Sóskút, Eisenstadt (Ausztria) Alapítva: 1993 Generáció: 2 Válságállóság: 3 A világ egyik legnagyobb ipari kermiagyártója a Bolgár család vállalkozása, viszont a gazdasági konjunktúra végét már tavaly megérezte a cégcsoport: előzetes számaik szerint az elmúlt három évnél gyengébben alakult a 2019-es üzleti év (a beszámolót még nem adták le), amire aztán 2020-ban rátett egy lapáttal a koronavírus. A nehézségek ellenére a cég méretét érzékelteti, hogy tavaly 72 millió kerámiát gyártottak, ebből 22 milliót tesznek ki a csaptelepekben használt úgynevezett kartusok.
Mogyi Kft. (-30% diszkont) Család: Kenyeres család Becsült érték: 24,2 milliárd forint Központ: Csávoly Alapítva: 1990 Generáció: 1 Válságállóság: 3,5 A Kenyeres testvérek ropogtatnivaló-birodalma az egyik legerősebb magyar márkanév az élelmiszeriparban, de nem csak Mogyi márka alatt etetnek minket magokkal, hanem több kiskereskedelmi láncnak (Lidl, Spar, Tesco, Carrefour) is gyártanak termékeket. A bevételüknek már nagyobb része származik exportból, mint a belföldi eladásokból. Már nem csak magokban utaznak: szintén a családhoz köthető a Kenyeres Birtok, ahol szürkemarha-termékeket állítanak elő.
Lavet Gyógyszergyártó Kft. (-30% diszkont) Család: Laczay család Becsült érték: 22,8 milliárd forint Központ: Budapest, Kistarcsa Alapítva: 1991 Generáció: 2 Válságállóság: 4,5 Szusszant egyet a következő nagy ugrás előtt a kistarcsai állatgyógyszergyártó, ugyanakkora bevétel mellett 2,3-ról 1,7 milliárd forintra csökkent az adózott eredmény a tavalyi évben. Ennek legfőbb oka az amerikai piacra lépésre készülés, amiért nőtt a létszám, és így nőttek a bérköltségek is. Nem segített az erős dollár sem, az alapanyagok nagy részét dollárban fizetik, de termékeik többségét az Európai Unióban, euróért adják el. Ezzel együtt is ötmilliárdos készpénzállományuk van, és használják is: egy új szint ráépítésével megduplázták a minőségellenőrző laboratórium kapacitását, és több terméküket is engedélyeztették nem EU-országokban. A járvány nem befolyásolta különösebben az üzletet, sőt mindent összevetve jobb évre számítanak, mint amilyen 2019 volt.
Hell Energy Magyarország**** (-30% diszkont) Becsült érték: 19,6 milliárd forint (nem konszolidált) Központ: Szikszó Alapítva: 2004 Generáció: 2 Válságállóság: 3,5 Az energiaitalgyártó vállalat idén egyik leánycége miatt szerepelt leginkább a sajtóban, év elején írta meg az Átlátszó, hogy a tatai Öreg-tó partján szállodaépítésbe fog a cégcsoporthoz tartozó Avalon Park Kft., ami Miskolctapolcán már létrehozott egy hasonló turisztikai beruházást. A környezetvédelmi és műemlékvédelmi szempontból is problémás tervek ellen több szakmai szervezet és a helyiek is felszólaltak. A Hell a Nagyvállalati Beruházási Program keretében félmilliárd forint állami támogatást kapott 2019-ben, ezzel összesen négymilliárdra nőtt a cég által elnyert támogatások összege (2008 óta). A Hell-lel Bruce Willis amerikai színész télen újabb két évre szóló reklámszerződést írt alá.
Fémalk Zrt.*** (-30% diszkont) Család: Sándor család Becsült érték: 18,9 milliárd forint Központ: Budapest Alapítva: 1989 Generáció: 2 Válságállóság: 1,5 Vége az autóiparban az aranyéveknek, a koronavírus csak olaj volt a tűzre. A nagyobb beszállítók már 2019 őszén csökkenő megrendelésekre panaszkodtak, a nagy autógyárak tavaszi leállása pedig még nehezebb helyzetbe hozta a magyar gazdaság egyik legfontosabb szektorát. Még ha nem is látjuk egyelőre a csepeli fémöntöde 2019-es üzleti eredményét (2018-as beszámoló érhető csak el, éltek a moratóriummal), a piaci helyzet nagyot változott körülötte, ami a becsült árazást is megvágta.
Tarr Kft. (-30% diszkont) Család: Tarr család Becsült érték: 14,8 milliárd forint Központ: Szekszárd Alapítva: 1978 Generáció: 1 Válságállóság: 4,5 Továbbra is tartja magát a nagy távközlési cégekkel szemben a Tarr Kft. A kérdés leginkább az, hogy tud-e még terjeszkedni az elmúlt években leginkább stagnáló értékű cég, ami árban nem, inkább rugalmasságban és gyors hibajavításokban tudja felvenni a versenyt a nagyokkal. A szekszárdi cégnek komoly helyi beágyazottsága van: tavaly Bátaszék, idén Szekszárd központi helyszíneit látták el ingyenwifivel, utóbbira az önkormányzat 15 ezer eurót nyert.
A járvány alatt a Tarr Kft. kezelte azt a telefonszámot, amin idős helyiek kérhettek segítséget a bevásárláshoz vagy gyógyszereik kiváltásához, és harminc számítógépet ajánlottak fel rászoruló családoknak (az internet-előfizetési díj felét a cég, másik felét a szekszárdi önkormányzat állja).
Lighttech Lámpatechnológiai Kft. (-30% diszkont)ÚJ! Család: Sauska család Becsült érték: 14,6 milliárd forint Központ: Dunakeszi Alapítva: 1993 Generáció: 2 Válságállóság: 2,5 A legtöbben a boraikról ismerhetjük a Sauska családot, de vagyonukat a lámpagyártással alapozták meg. Új szereplő a listán a Lighttech, a dunakeszi lámpagyár kifejezetten erős évet zárt 2019-ben: a 15 milliárdos forgalom szinte teljes egészében exportból származik, és 1,5 milliárdos profit jött össze a világítótestekből és szoláriumcsövekből. Tavaly a hírekbe azzal került be a cég, hogy robbanás történt az üzemben, egy túlnyomásos műanyag levegőztető robbant fel.
Soltút Kft. (-30% diszkont) Család: Rencsár család Becsült érték: 13,2 milliárd forint Központ: Solt Alapítva: 1991 Generáció: 2 Válságállóság: 4,5 Összesen 90 milliárdért fejlesztheti kétszer kétsávossá a Pápa és Győr közötti 83-as főutat a Soltút Kft. és a Szíjj László érdekeltségébe tartozó Duna Aszfalt: előbbi a rövidebb, Tét-Győr-szakaszt, 46,2 milliárd forintért. A Soltút szerepelt a között az öt vállalat között is, amiket a felcsúti Pancho Arénához vezető út felújítására kiírt tenderre kértek fel, amit végül szintén a Duna Aszfalt nyert el. A Real-Rent Kft.-vel közösen elnyerte viszont a Paks és Dunakömlőd közötti 2,5 kilométeres bicikliút megépítését, igaz, a Direkt36 értesülései szerint az az eredetileg becsült összeghez képest végül 300 millió forinttal többe, összesen 779 millióba került.
Bárdi Autó Zrt. (-30% diszkont) Család: Bárdi testvérek Becsült érték: 12,6 milliárd forint Központ: Budapest Alapítva: 1895 Generáció: 4 Válságállóság: 3 Több mint száz éve juthat eszébe a magyaroknak a „Bárdi” szóról az autóalkatrész-kereskedelem: Bárdi József korábban a Magyar Ruggyantaárugyárban (azaz gumigyárban) dolgozott, a századforduló előtt néhány évvel nyitotta meg kerékpáralkatrészekkel foglalkozó boltját, ahol később autóalkatrészekkel, majd gépkocsikkal is kereskedni kezdett. Ez a vállalat lett a Mercedes magyarországi képviselete is.
Ma a Bárdi Autó Zrt. Magyarországon, Romániában és Szlovákiában összesen 149 kirendeltséget üzemeltet. Személyautókhoz, tehergépjárművekhez, motorkerékpárokhoz értékesítenek alkatrészeket, kenőanyagokat és szervizek számára berendezéseket, szerszámokat. A koronavírus elleni küzdelemből ők is kivették a részüket, nagy teljesítményű Würtemberg ózongenerátorokat adományoztak az Országos Mentőszolgálatnak, mentőautók fertőtlenítéséhez.
Kész Csoport (-30% diszkont) Család: Varga család Becsült érték: 12,3 milliárd forint Központ: Budapest, Kecskemét Alapítva: 1982 Generáció: 2 Válságállóság: 2,5 Tavaly tíz százalék feletti bevételnövekedés mellett valamelyest csökkent a magyar központú építőipari vállalat eredménye, amelynek Németországban, Oroszországban, Szerbiában, Romániában és Ukrajnában is van leányvállalata. A növekvő munkaerő- és alapanyagköltségeket mindenki megérzi a szektorban, de keserédes problémák voltak ezek 2020-hoz képest: májusban húsz százalékkal esett vissza az építőipar az előző évhez viszonyítva. De a Kész Csoportot nem kerülték el a megrendelések: dolgoznak a Hungexpo felújításán, a kecskeméti katonai reptéren építenek átfegyverző állomást, és a kifutókat is újraburkolják. Az alapító Varga Mihály az EY Év Üzletembere gáláján különdíjat nyert.
Weinberg ’93 Építő Kft. (-30% diszkont)ÚJ! Család: Derczó család Becsült érték: 12 milliárd forint Központ: Sárospatak Alapítva: 1993 Generáció: 2 Válságállóság: 2,5 A raktárépítési láz repíti a sárospataki építőipari céget: 2019-re 15-ről 20 milliárdra nőtt a forgalom 2,5 milliárdos profit mellett. A Derczó család acélszerkezeteket gyárt épületekhez, valamint generálkivitelezéssel is foglalkoznak. Hozzájuk köthető a Continental budapesti üzembővítése, a csepeli szabadkikötő több raktára, valamint a Syngenta mezőtúri kukoricanemesítője.
Terrán Tetőcserép Gyártó Kft.* (-30% diszkont)ÚJ! Család: Mészáros család* Becsült érték: 10,3 milliárd forint Központ: Bóly Alapítva: 1996 (1920) Generáció: 2 Válságállóság: 3 Júniusban kezdte meg működését a második gyártóüzem a Terrán 2008-ban átadott kunszentmiklósi gyárában, ezzel ők lettek az ország egyetlen olyan tetőcserépgyártója, amelyik három gyártósorral is rendelkezik – nem rossz születésnapi ajándék az idén százéves cégnek. A kapacitást megduplázó beruházás közel kétmilliárd forintból valósult meg, ennek nagyjából negyedét fedezte az állami támogatás.
*Csak névrokonai a felcsúti dollármilliárdos Mészáros Lőrincnek. ** Cég által közölt konszolidált adat alapján. ***Friss adat nem áll rendelkezésre, az elmúlt 3 év eredményeinek átlagát vettük alapul. **** A cég csak tavaly adott le konszolidált riportot, esetükben becsült adatokkal dolgoztunk.
A nagy kimaradó: Futóék A Futureal és a Cordia ingatlanmogul mögötti Futó család átrendezte a birodalmat, legnagyobb cégeiket holland (Cordia) és ciprusi (Futureal) vagyonkezelőbe vitték ki. A Forbes kérdésére azt mondták, az átalakítás évek óta zajlik, és az a célja, hogy a megfelelő üzletágakat együtt kezeljék a korábbi földrajzi fókuszú felosztás helyett. A Cordia csoport tömöríti a cégcsoport magyarországi, lengyel, román, spanyol és német lakóingatlan-fejlesztési és befektetési tevékenységeit, az új Futureal a magyar, angol, lengyel, román iroda és kereskedelmi ingatlanok fejlesztését fogja össze, a Finext-FPG pedig a cégcsoport magyar és nemzetközi kockázatitőke- és tőkepiaci befektetéseit tömöríti. „A holland központ létrehozását további, lényeges üzleti szempontok is indokolták, beleértve a nemzetközi tőkebevonás lehetőségének megteremtését, az európai kötvény- és részvénypiacokon való tervezett megjelenést, a jogi és szabályozói környezetet és az elérhető nemzetközi szaktudást” – írták a nemrég holland anyacég alá (Cordia Holding BV) került Cordia kapcsán. A megváltozott tulajdonosi és cégstruktúra miatt a családi lista kritériumainak már nem felel meg a Futureal–Cordia-cégcsoport, ezért a korábbi évekkel ellentétben idén ezen a listán már nem szerepelnek.
A játékszenvedélyen túl komoly üzleti megfontolás tolta előre a legnagyobb bevételű magyar játékfejlesztő céget. A Zen Studios világszínvonalú ügyfélkörrel dolgozik egy budai irodában, ahol még az ablakokat is el kell sötétíteni, nehogy kiszivárogjon egy még be sem jelentett Star Wars-film.
Rossz magyar makroadatok jöttek augusztusban, mélyebb lesz a válság a vártnál, aggódjunk? Vagy fektessünk a recesszió közepette égbe szálló technológiába? Hai Thanh Le Phuong, a Concorde Értékpapír elemzési vezetője segít.
Pécsi Kinga és Pécsi Attila egy évre indultak külföldre világot látni, végül egy évtized lett belőle. Ausztrália, a Karib-térség és szinte az összes európai ország bejárása után tavaly egy közös gyerekkel és egy vállalkozásötlettel jöttek haza Budapestre. A Wesselényi utcában megnyílt Arán pékséget már a nyitás után egy hónappal a top pékségek között tartották számon.