A Budapest Bankot, az MKB Bankot és a Takarék Csoportot egyesítő Magyar Bankholding üzleti stratégiájának hangsúlyos eleme az erős digitalizáció: ennek megfelelően egy merőben új technológiai rendszert álmodott meg, amely révén digitális úttörővé válnak a hazai és régiós piacon, miközben a fintech szolgáltatókkal is felveszik a versenyt. Dr. Vinnai Balázs és Pecsenye Roland, a digitális banki szektor nemzetközileg is elismert szakemberei mutatták be a technológiai transzformációra irányuló terveket.
Nemrég jelentette be a Magyar Bankholding, hogy a tervek szerint 2022 tavaszán MKB Bank Nyrt. név alatt egyesül a Budapest Bank és az MKB. Később, 2023 második negyedévében csatlakozik a Takarék Csoport is.
„A három bankból tulajdonképpen egy negyediket építünk, erre pedig gyakran szoktuk történelmi pillanatként hivatkozni: azért, mert adódik számunkra egy egyedülálló lehetőség, hogy újragondoljuk a három tagbank által eddig képviselt technológiai megoldásokat” – kezdi dr. Vinnai Balázs, a bankcsoport idén nyáron kinevezett elnöki tanácsadója.
Ma a pénzintézetek azt a konzervatív elgondolást követik az informatikai rendszerek fejlesztése kapcsán, hogy az ügyfélkiszolgálást biztosító alaprendszer a lelke mindennek, amelyre a többi rendszer is épül, szorosan összefonódva egymással. Ezeket a bankok éveken, évtizedeken keresztül toldozzák-foltozzák, csak hogy tartani tudják a versenytársakkal a tempót.
Az OTP Global Markets az elemzéstől a tanácsadáson és az üzletkötésen át egészen az üzletzárásig képes teljeskörűen kiszolgálni az ügyfelek pénzpiaci és befektetési igényeit. Ebben a régiós szinten is a legnagyobb szereplők közé tartozó OTP Csoport kollektív tudására támaszkodnak, miközben az ügyfeleknek kaput nyitnak a világpiacokra.
Intenzív építkezést követően másfél éve átalakult az OTP Treasury, amely OTP Global Markets néven folytatja kibővített működését. A színfalak mögött valójában jóval több történt, mint egy névváltás. Az OTP Global Markets Igazgatóság ugyanis ma már nemcsak a hagyományos treasury szolgáltatásokat kínálja ügyfeleinek, hanem gyakorlatilag majdnem minden befektetési, tőkepiaci és pénzpiaci igényre képesek megoldást nyújtani. Ez köszönhető a folyamatos fejlődésnek és innovációnak is, amit az elmúlt másfél évben végrehajtottak. Az átalakulás egyik legfontosabb mérföldköve az volt, hogy 2021. január 1-jétől az OTP Bank privátbanki tevékenységének csoportszintű irányítása is a Global Markets Igazgatósághoz került.
INNOVATÍV MODELL
„Unikális a modell, hogy a pénz- és tőkepiaci tevékenység, valamint a befektetési szolgáltatási tevékenység, beleértve a privátbank irányítását is, egy ernyő, azaz egy szakmai irányítás alá került” – mondja Bánfi Attila, az OTP Global Markets ügyvezető igazgatója. „Ez azt jelenti, hogy az elemzést, a tanácsadást, a termékfejlesztést és magukat a kötéseket is egy kézből kínálunk. Ez hatalmas lehetőséget kínál a szinergiák teljeskörű kihasználására.”
Mit is jelent ez a gyakorlatban? Röviden összefoglalva azt, hogy az OTP Global Markets ügyfelei tulajdonképpen közvetlenül hozzáférnek az OTP Csoportnál felhalmozott szakértelemhez és tapasztalathoz. „Egy ilyen csoportban nagyon nagy regionális tudás és piacismeret halmozódik fel. Magam is hét évet éltem külföldön, dolgoztam régiós leánybanki oldalon is. A helyi viszonyok ismerete, ezek hatékony megosztása, az újonnan létrejövő megoldások különleges lehetőséget adnak a kezünkbe” – vázolja az ügyvezető igazgató. „Küldetésünknek tartjuk, hogy mind a 11 országban ugyanazt a magas színvonalú szolgáltatást kapják az ügyfeleink, ugyanazzal a termékkörrel. Ez megkönnyíti majd azon ügyfeleinknek is a dolgát, akik több országban is jelen vannak, hiszen így egységes standardok, gyakorlatok mentén tudjuk kiszolgálni őket.”
Ha azt nézzük, hogy csak az elmúlt időszakban milyen ütemben fejlődtek a Global Markets szolgáltatásai, nem lehet kétséges, hogy ez hamarosan megvalósul. Az OTP Global Markets ügyfeleknek nyújtott szolgáltatások már most sem állnak meg az országhatárnál: nemzetközi, csoportszintű pénz- és tőkepiaci szolgáltatások széles spektrumát, valamint letétkezelési, befektetési és kiegészítő szolgáltatásokat nyújtanak számukra. Több mint 20 ország 40 tőzsdéjét érik el, Japántól az USA piacaiig. „Részvénybrókeri csapatunk már jelenleg is este 8-ig dolgozik, de hamarosan már az amerikai piac zárásáig elérhetők lesznek” – mondta el Bánfi Attila.
E mellett saját multi-asset csapatot állítottak fel, akik a termékek és devizák fundamentális elemzését végzik. Az erre épülő advisory tevékenység segítségével minden kockázati étvágynak és vagyoni helyzetnek megfelelő modellportfóliót képesek kialakítani, de természetesen egyedi igényeknek, megoldásoknak is meg tudnak felelni. Azon ügyfeleknek, akik önállóan nem kívánnak befektetési döntéseket hozni, esetleg nincsenek olyan helyzetben, hogy folyamatosan kövessék befektetéseiket, a Global Markets szakértőinek diszkrecionális portfóliókezelése ideális választás lehet. „Sikerrel léptünk piacra az első strukturált termékünkkel, közben folyamatosan fejlesztjük digitális csatornáinkat is. Ennek keretében új digitális kiszolgálási modellt hoztunk létre, a Direkt Privát Bankot, így távoli elérést is biztosítunk ügyfeleinknek innovatív csatornákon. A privátbanki ügyfeleinknél egyre gyakrabban jelentkező generációváltás kérdésére is a korábbiaknál teljesebb választ tervezünk adni a közeljövőben” – sorolja Bánfi Attila a lezajlott és a megvalósításhoz közel álló fejlesztéseket, amelyek közül többet is közvetlenül az ügyfelek igényei hívtak életre.
A 2021-es Global Private Banking Awards Gálán az OTP Private Banking a legjobb hazai privátbanknak járó elismerést kapta meg, az ukrán leánybank pedig az Ukrajna legjobb privátbankjának járó elismerést vihette haza. A Global Finance magazin pedig első alkalommal választotta az OTP Private Bankinget Közép-Kelet-Európa legjobb privát banki szolgáltatójának. „Mi 11 országból jelentünk kaput a világpiacokra, és a tapasztalat mind a 11 országban elérhető, így az elismerés globálisan jelent sikert” – mondja Bánfi Attila.
Egy esetleges kormányváltás után se fordulna újra a magyar befektetések felé Varga Zoltán, akit csak a Pegasus kémszoftver technológiája lepett meg, azt már korábban is érzékelte, hogy lehallgatják. A Central Médiacsoport tulajdonosa azt mondja, nincs az a pénz, amiért megválna a cégétől, mert független, üzletileg jól működő médiát akar Magyarországon, anélkül mindannyian nagyon sokat veszítenénk. A Forbes.hu-n megjelent nagyinterjú rövidített verziója kieső milliárdokról, a legutóbbi lengyelországi üzleteiről, 24.hu-ról és új Indexről, a politika rövid távú érdekeiről és hibásnak bizonyult befektetési döntéseiről.
Szép nagyot léptünk előre a megújulók terén, de azért nagyhatalom, pláne „klímabajnokok” nem lettünk. Itthon tavaly tizenöt százalék volt a megújulók aránya az energiatermelésben, tehát a mennyiség majdnem megduplázódott az elmúlt tíz évben. Az uniós átlag ugyanakkor majdnem negyven százalék, van mit behozni.
Még mindig a Netflix az éllovas, de növekedése már közel sem annyira dinamikus, mint az újoncoké. Az elmúlt két évben annyi új szereplő lépett be, hogy ember legyen a talpán, aki követni bírja a streamingpiac folyamatait. (És végig bírja nézni a kínálatukat.)
A 2018-ban alapított SIP Food Nonprofit Kft. sok rubrikát pipál ki a tudatos termelők képzeletbeli listáján: elmaradott térségben, megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztatva készítenek prémium hipoallergén kiegészítő kutyaeledelt. A cég ügyvezető igazgatójával, Fülöp Katalinnal beszélgettünk arról, hogy mit jelent számukra a felelős működés, a küldetéstudat, de szó esett a nonprofit nemzetközi terjeszkedésről is.