A kriptovaluták piaca elképesztő növekedésben van, amiből a magyar üzletemberek sem szeretnének kimaradni. Bándli Renátó és Holl Ádám tokenje, az MST és az ahhoz kapcsolódó applikáció azonban olyan funkciókat is kínál, melyek máshol nem fellelhetők.
Bándli Renátóval és Holl Ádámmal többször előfordult már, hogy ellopták a személyiségüket az interneten. „Valaki szólt nekem, hogy az én nevemmel és profilképemmel keresnek meg embereket, hogy vegyenek tokent. Mivel ezen a piacon még nem annyira egyértelmű a szabályozás, ezért gyakran nehéz is tenni az ilyen csalások ellen, és sajnos volt olyan, aki elhitte, hogy én vagyok az, és vett is. Neki a pénze bánta” – meséli Holl Ádám, a Millionstarter társalapítója, hozzátéve: arra is volt már példa, hogy ismeretlenek lemásolták a tokenüket.
Ezen a vadnyugati állapoton is kíván most változtatni a két fiatal vállalkozó. Renátó és Ádám régóta ismerik egymást, ám a nyár végén indított Millionstarter az első közös vállalkozásuk. A kriptovalutákkal persze már jóval korábban szoros ismeretséget kötöttek mindketten, a saját token létrehozása azonban mégiscsak egy másik szintet jelent, mint a kriptovalutákkal való kereskedés. „Azt látjuk, hogy a tokenekben hatalmas piac van, mivel rendkívül nagy irántuk a kereslet. A token elsősorban abban különbözik a kriptovalutától, hogy amíg az utóbbi saját, addig a token a másik hálózatát használja” – teszi hozzá Bándli Renátó, a Millionstarter alapítója.
Bő öt év alatt lett piacvezető Magyarországon a CTP az ipari csarnokok területén. A nemzetközi ingatlanbefektető vállalat 2021 végére több mint 850 ezer négyzetméteres portfóliót mondhat magáénak, a folyamatos építkezés mellett pedig a létesítmények emberi oldaláról sem feledkezik meg.
Remon L. Vos, holland üzletember néhány partnerével együtt a csehországi Humpolec városában saját szükségletük miatt felépített egy ipari csarnokot, majd bérlői igények jelentkezése okán további csarnokok fejlesztésébe is belevágtak. Az 1998-as indulás óta mára több mint 6,6 millió négyzetméternyi kiadható területtel és tőzsdei jegyzéssel büszkélkedhetnek, alig több mint öt évnyi működés után pedig idén Magyarországon is piacvezetővé tudtak válni.
Ez a CTP története dióhéjban, ám a gyakorlatban ennél sokkal kacskaringósabb út vezetett ahhoz, hogy a cég mostanra csak Magyarországon év végére több mint 850 ezer négyzetméteres portfóliót mondhat magáénak. „2016-ban zárultak le az első magyarországi akvizíciók, melynek keretében Biatorbágyon és Üllőn vásároltunk meg egy-egy ipari létesítményt” – mesél a kezdetekről Huszlicska Dávid, a CTP magyarországi vezetője. Az ezt megelőző időszakban a logisztika igazi mostohagyerek volt: a bérleti díjak rendkívül alacsonyak voltak és rengeteg csarnok állt üresen.
Anekdotákból tudjuk, hogy a gazdasági válság után voltak olyan ipari parkok, ahol akkoriban úgy vitte körbe a bérbeadó a potenciális bérlőket a csarnokok között, hogy tetszőlegesen választhatott az épületekből, hiszen mindben volt szabad terület.
Mindez mára jelentősen megváltozott. Az igazi versenyt az elmúlt egy év hozta el, hiszen a hatalmas bérlői kereslet miatt a logisztikai csarnokok is egyre vonzóbbak lettek az ingatlanszegmensben. A sikerhez azonban ma már kevés az, ha valaki felépít egy csarnokot az autópálya mellett. „A bérlők többsége most klasszikusan raktárat keres, nem gyártani szeretne, bár utóbbira is bőven akad példa” – osztja meg piaci tapasztalatait Huszlicska Dávid, példaként említve az Euronics céget. A vállalatnak hamarosan átadnak egy 28 ezer négyzetméteres csarnokrészt, melyben automatizált raktártechnológia segítségével történik majd a termékek mozgatása. „Sztenderd épületekben gondolkodunk, amiknek folyamatosan fejlesztjük a műszaki tartalmát. Büszkék vagyunk arra, hogy Magyarországon immár kettő éve valamennyi új épületünk BREEAM Excellent minősítést kapott, amely egy épület fenntarthatóságát és környezettudatosságát igazoló független tanusítás, illetve hogy a bérlők nagyra értékelik az olyan újító és energiahatékony megoldásokat, mint a hőszivattyús fűtés, aminek köszönhetően nem csak fűthetők a CTP csarnokok, hanem ezáltal sztenderdként hűthetők is. Ez a gyógyszeripari és élelmiszerrel foglalkozó cégek számára kiemelkedő előnyt jelent.”
A környezettudatosság amúgy is fontos a CTP-nek, és ez nem csak a szavak szintjén mutatkozik meg. „Már idén is karbonsemlegesen működik az operációnk, többek között az olyan akcióknak köszönhetően, mint az erdőtelepítés, vagy a napenergia egyre nagyobb arányú használata. Utóbbi kapcsán jelenleg is keressük azt az energiatárolási megoldást, amivel még inkább meghatározó lehet ennek felhasználása” – mondja el a CTP magyarországi vezetője.
A CTP vezetői értekezletein rendszeresen felmerülő téma, mi lesz ezekkel a parkokkal 30–50 év múlva. A kulcsszó a közösség: valamennyi országban azt szeretnék elérni, hogy ezek az ipari parkok bekapcsolódjanak a közeli település vérkeringésébe és hogy az ott dolgozó emberek megtöltsék azt élettel, a munkaidőn túli kikapcsolódás ideje alatt is. Erre egyre több nemzetközi jó példa van, melyek sorába remélhetőleg Magyarország is hamarosan beáll majd.
Ossza meg ismerőseivel:
T-Systems Magyarország
2021 December Támogatói tartalom T-Systems Magyarország
A pandémia felgyorsította az üzleti digitalizációt, miközben folyamatosan új trendek kerülnek előtérbe. Milyen vállalati folyamatokat érdemes felülvizsgálni, és mi szükséges ahhoz, hogy egy cég lépést tudjon tartani a technológiai fejlődéssel? Ezekről beszélgettünk Cseresnyés Örssel, a Deutsche Telekom IT Solutions (DT-ITS) Executive Board tagjával, aki azt is elárulta, milyen informatikai tudásra van jelenleg a legnagyobb igény.
Kecses, karcsú, színes, az arányai rendben vannak, egyszerűen ma is jó ránézni, kakaóbiztos klaviatúrájának is számos előnye van. De fontosabb, hogy tudásban, teljesítményben felvette a versenyt külföldi kortársaival, miközben felhasználóbarát lett. Az első magyar számítógépet egy vidéki tsz-telepen gyártották, de a technikai dizájn a maga nemében egyedülálló volt.
Magyar Bankholding
2021 December Támogatói tartalom Magyar Bankholding
A Budapest Bankot, az MKB Bankot és a Takarék Csoportot egyesítő Magyar Bankholding üzleti stratégiájának hangsúlyos eleme az erős digitalizáció: ennek megfelelően egy merőben új technológiai rendszert álmodott meg, amely révén digitális úttörővé válnak a hazai és régiós piacon, miközben a fintech szolgáltatókkal is felveszik a versenyt. Dr. Vinnai Balázs és Pecsenye Roland, a digitális banki szektor nemzetközileg is elismert szakemberei mutatták be a technológiai transzformációra irányuló terveket.