Szerkesztette: Alexandra Wilson, Fordította: Gólya Ági
Szórakoztatóipar:
Sabrina Carpenter (21)
Színész, énekes, producer
Carpenter karrierje már az elején nagyot szólt – szó szerint, hiszen a Bajos Csajok (Mean Girls) című kultikus tinifilm Broadway-adaptációjában kapott főszerepet. Csupán két nappal később azonban beütött a vírus az USA-ban, és a korlátozások miatt a Broadway-en is legördült a függöny egy időre. Carpenter ekkor úgy döntött, hogy dupla tétet tesz a kamera mögötti munkájára. Miután kipróbálta magát a Netflix Work It (magyarul Más ritmusra) című táncos filmvígjátékában, októberben elindította produkciós cégét, az At Last Productionst. Első projektje egy Aliz Csodaországban musical lesz, amit a 21 éves producer több mint egymillió dollárért adott el a Netflixnek (Zoomon tárgyalták le az ügyletet). „Élvezem, hogy én döntöm el, milyen irányba haladjon az életem” – mondja Carpenter. Most az ötödik nagylemezén dolgozik, az első négyet összesen több mint egymilliárdszor játszották le a különböző zenestreamelő szájtokon. Céljai ehhez mérten elég nagyok: „Hazudnék, ha nem mondanám, hogy egyszer szeretnék EGOT-díjas lenni.” Ez Hollywood zsargonja azokra a művészekre, akiknek Emmy-, Grammy-, Oscar- és Tony-díjuk is van.
Sport:
Ben Simmons (24)
Kosárlabdázó
A maga két méter nyolc centijével kitűnik a kosárlabdapálya többi játékosa közül, már csak azért is, mert ezzel tíz centivel magasabb, mint egy átlagos NBA-kosaras. A Philadelphia 76ers sztárja úgy lett irányító, hogy ezt a pozíciót általában a csapat legalacsonyabb játékosa szokta kapni. „Egészen fiatal koromtól arra biztattak, hogy merjem kezelni a labdát ahelyett, hogy beragadnék egy hagyományos dobópozícióba” – mondja. Simmonst a 76ers 2016-ban választott első számú játékosává. Ma a kétszeres NBA All Stars-válogatott ötéves szerződését 177 millió dollárra becsülik, ezenfelül évi hatmillió dollárt kóstálnak a szponzori együttműködések. Simmons aktív sport- és tech befektető, nemrég szerzett érdekeltséget a Faze Clan e-sport-cégben, és portfóliójába tartozik a Hyperice technológiai startup is. „A befektetésben egyszerű a stratégiám: abba teszek pénzt, amit ismerek, és amiben hiszek. Szerintem az e-sport jövője ugyanolyan ígéretes, mint az NBA-é.”
Tudomány:
Maddie Hall (28)
Társalapító, Living Carbon
Nem esett messze az alma a fájától a Hall családban. „Nagyanyám botanikus volt, anyám virágkötő, nagybátyám favágó.” Nem csoda, hogy amikor Hall beszállt a klímaváltozás elleni harcba, azonnal a fákban kereste a megoldást. Cége, a San Franciscó-i Living Carbon olyan génmódosított nyárfákat és fenyőfákat telepít, amelyek sokkal több szén-dioxid megkötésére képesek, mint az egyszerű példányok. Gyorsabban is nőnek, és tartósabb faanyag termelhető ki belőlük, mint „természetes” testvéreikből. Hall eddig hatmillió dollár tőkét vont be, befektetőik között ott van a patinás Y Combinator is. Cégét a fák Teslájának tartja. „Régen a környezetvédelem jegyében született elektromos autók rondák voltak, be is buktak az üzletek. Aztán jött a Tesla, és menővé tette a villanyautót, veszik is, mint a cukrot.”
Gyártóipar:
Alexander Le Roux (28)
Társalapító, Icon
Mi lenne, ha a 3D nyomtatók sokkal nagyobbak lennének? És mi lenne, ha betont is nyomtatnának? Ilyesmi gondolatok foglalkoztatták Alexander Le Roux-ot az egyetemen, ma ő a Vulcan névre keresztelt, több mint három és fél méter magas 3D nyomtató mögötti lángész. A Vulcan huszonnégy óra alatt képes legyártani egy betonházat, miközben a költségeket is harminc százalékkal csökkenti. Le Roux erre a technológiára építette startupját, az Icont. 2018-ban ők húzták fel Amerika első engedélyezett, 3D-nyomtatott házát a Vulcannal, azóta felépült újabb tizenhat a texasi Austinban, most pedig Mexikó felé terjeszkednek: komplett 3D-gyártott lakótelepeket építenének kis jövedelmű családoknak. Eddig 44 millió dollár tőkét vontak be, és katonai barakkok építésére leszerződtek az Amerikai Védelmi Minisztériummal is. De az űrkutatás sem marad ki a portfólióból:
a NASA-val arra keresik a megoldást, hogyan hasznosíthatnák építményeiket a Holdon.
Társadalmi hatás:
Clementine Jacoby (29)
Alapító, Recidiviz
„Úgy hagytam ott a Stanfordot, hogy profi cirkuszi artista leszek” – emlékszik vissza Jacoby, aki Brazíliában is tanított akrobatikát egy bűnmegelőzési program résztvevőinek. Ez az élmény motiválta arra, hogy 2018-ban hazatérve megalapítsa a Recidivizet, ami módszeresen megreformálná a bűnügyi igazságszolgáltatást. A startup összegyűjti és részletes adatelemzéssel rendszerezi az amerikai börtönök adatait, a próbaidősökétől a feltételesen szabadlábra helyezettekéig. Ahogy a Covid-19-járvány átsöpört a börtönökön, Észak-Dakota állam a Recidiviz rendszerét használta, hogy meghatározza, kiket lehet kiengedni, és a szabad lábra helyezésük közösségekre gyakorolt hatását is nyomon tudták követni. Módszerükkel a vírus sújtotta börtönök lakóinak számát egy hónap alatt 25 százalékkal tudták csökkenteni. A vállalkozás tízmillió dollár tőkét vont be olyan kockázati befektetőktől, mint Bill Ackman és Ashton Kutcher. „Amerikában több embert börtönzünk be hosszabb időre, mint a világ bármelyik országa. Már kétpárti egyetértés van arról, hogy ezt a helyzetet meg kell oldanunk” – mondja Jacoby.
Pénzügy:
Alex Bouaziz (27)
Társalapító, Deel
A Deel megoldja helyettünk a vállalatok egyik legunalmasabb folyamatát: az új alkalmazottak szerződtetését. A francia születésű Bouaziz a Deel előtt kockázatitőke-alapot vezetett, a portfóliójában szereplő startupokat ukrán fejlesztőkkel töltötte volna fel, hogy működési költségeiket alacsonyan tartsa. Ekkor tapasztalta, milyen időrabló és kusza folyamat az alkalmazottak szerződtetése és kifizetése. A munkaügyi adminisztrációt teljes egészében automatizáló Deel ötvenmillió dollár tőkét vont be, a szoftver elkészíti a munkaszerződéseket, menedzseli a kifizetéseket, és a nemzetközi pénzügyi szabályozásoknak megfelelően igazolja az alkalmazottak személyazonosságát, kezeli dokumentumaikat. Az MIT-n végzett startupper százötven ország adótanácsadójával dolgozik együtt a Deelben azért, hogy a hatszáz felhasználó élménye biztosan megfeleljen a nemzetközi munkajogi törvényeknek is. „Rengeteg cég küszködik azzal, hogyan oldja meg a szerződtetéseket távmunkában. A mi szoftverünkkel ez néhány kattintás.”
E-kereskedelem:
Cami Téllez (23)
Társalapító, Parade
Kamaszkorában kétségbe ejtették a Victoria’s Secret lehetetlenül sovány modelljei, ezért húszévesen megalapította a nem kizárólag a csáberőre támaszkodó Parade fehérneműmárkát. Mókás, színes darabokat kínál mindenféle testalkatra elérhető méretezésben. „Egy 13 milliárdos ipar van krízisben, mi a Parade-del azt szeretnénk, hogy mindenki ünnepelve érezze magát, mintha egy parádé részese lenne” – mondja a kolumbiai származású Téllez. A Z generációt célzó márka fehérneműi 85 százalékban újrahasznosított anyagokból készülnek és kukoricakeményítő-alapú, komposztálható csomagolásban érkeznek a vásárlókhoz. Eddig hatszázötvenezer darabot adtak el, és 2020-ra tízmillió dolláros bevételt céloztak meg. Télleznek nyolcmillió dollárt sikerült bevonnia főleg kockázatitőke-befektetőktől, de magánbefektetőként Shakira és Karlie Kloss is beszálltak az üzletbe.
Oktatás:
Joanna Smith (29)
Alapító, Allhere Education
Smith bepánikolt, amikor beütöttek a korlátozások, és tavaly március közepén kivétel nélkül minden ügyfele bezárt. A 2017-ben alapított Allhere Education ugyanis iskolákkal dolgozik, hogy együtt oldják meg a krónikus iskolakerülés problémáját. „Lesz még egyáltalán munkám, ha bezárnak az iskolák?” – kérdezte magától az alapító a válság elején, aztán amikor az iskolák átálltak a távoktatásra, ő is újratervezett. Cége kifejlesztett egy kifinomult chatbotrendszert, ami segít a virtuális iskolapadban tartani a diákokat. Nemcsak az iskolakerülés visszaszorításában segít, hanem a tanulási problémákkal küzdők felzárkóztatásában, bizalmas egészségügyi tanácsadásban és a távoktatáshoz szükséges eszközök hibaelhárításában is. A bravúrnak köszönhetően az Allhere már tizenöt állam kétezer iskolájával működik együtt, az előfizetés díja évente két dollár diákonként. „A célom a következő tizenkét hónapra a területi terjeszkedés. Mindenhol szeretnénk segíteni a diákoknak, hogy eljussanak az iskolába, és elinduljanak a sikerhez vezető úton.”
Vállalati technológia:
Chazz Sims (29)
Társalapító, Wise Systems
Egy világjárványban a megfelelő logisztika létkérdés. Sims még az MIT-n töltött egyetemi évek alatt győzött meg pár céget, hogy adják át neki szállítási adataikat, majd 2014-ben megalapította a Wise Systemst, ami gépi tanulással ütemezi a szállítási útvonalakat, és valós idejű változásokat is eszközöl a forgalomtól, a beérkező rendelésektől és a sofőr aktuális helyzetétől függően. „Megoldjuk a problémát, amikor tudod, hogy jön egy csomagod valamikor nap közben, de nem akarsz otthon ülni és várni.” A Wise-szoftver felhasználóinak csupán egy húszperces idősávot kell szabaddá tenniük rendelésük fogadására. A massachusettsi startup 24 millió dollár kockázati tőkéből gazdálkodhat, hogy „a tökéletes szállítási élményen” dolgozzon.