Vezető szerkesztő: Zsiborás Gergő
Írta és számolta:Bánáti Anna, Melis Dóra, Zsiborás Gergő
1. Mészáros Lőrinc és családja
Becsült vagyon: 479,4 mrd forint
Forrása: Építőipar, energetika, agrárium, élelmiszeripar, turizmus (szállodák), média, bankszektor, osztalékok
Legismertebb érdekeltségei: Opus Global, Talentis Group, Mészáros és Mészáros Kft., MKB, Takarékbank, Tigáz, Hunguest Hotels, Tv2, Atmedia
A Mészáros-vagyon gerincét adó Opus Global árfolyama komolyan megsínylette a járvány első hullámát (Mészáros ki is esett egy időre a dollármilliárdosok közül, bár ehhez kellett a forint folyamatos gyengülése is). A befektetési holding árfolyama év végére lassan visszatornázta magát a járvány előtti szintre, a vakcinák körüli általános tőzsdei optimizmus húzta magával az Opust is.
Mészáros tőzsdén kívüli befektetési csoportjai 2020-ban először adtak le konszolidált beszámolókat, ezekből már sokkal pontosabban látszanak a vagyonelemek. Továbbra is jelentős osztalékokat tudott felvenni cégeiből, és a következő évek legnagyobb üzleteiben is érdekelt: Bankholding, Paks II., Budapest–Belgrád-vasútvonal. Legnagyobb építőipari vállalkozásainak meghatározó tulajdonrészeit már korábban apportálta tőzsdei holdingjába. Mindez azt eredményezte, hogy a Forbes által a koronaévben alkalmazott diszkont Mészáros érdekeltségeit kevésbé érintette, amiket igen, azok pedig jócskán tudtak növekedni a becslés alapjául szolgáló 2019-es évben (módszertanunkat lásd a következő oldalon!).
A csoport megszabadult legnagyobb terhétől, a korszerűtlen technikája miatt egyre költségesebb Mátrai Erőmű többségi részesedéséért az állami MVM 17,44 milliárd forintot fizetett, vagyis Mészáros igencsak jól járt, ráadásul a Mátrai rekultivációjának többmilliárdos költségét a jövőben az adófizetők állják majd. Az Opus Global energetikai portfóliója csak látszólag ürült ki, már korábban megállapodtak a német tulajdonossal az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (Titász) megvásárlásáról. Az üzlet zárása a járvány miatt ugyan csúszik, de az idei első negyedévben vélhetően nyélbe ütik.
A Mészáros Csoport ugyanakkor a Mátrai eladása után is jelen volt az energetikában, hiszen még korábban megvásárolta a Tigáz felét a MET Csoporttól. A Forbes azon információját, miszerint terítéken van a cég másik felének felvásárlása, Mészárosék nem cáfolták, de nem is erősítették meg. Az irány mindenesetre jól látszik, az energiatermelés helyett a disztribúció felé fordultak.
A legtöbb osztalékot természetesen építőipari vállalataiból vette fel ezúttal is. A Mészáros Holding leányai pontosan száz futó projekten dolgoznak, az RM International pedig már belevágott a következő évtized egyik legnagyobb infrastrukturális beruházásába: a Soroksár–Kelebia-vasútvonal tervezésével megindult a Budapest–Belgrád-vonal fejlesztése. Az R-Kord és a Mészáros és Mészáros Kft. 416,4 milliárd forintnyi teljesítendő szerződésállománnyal rendelkezik. Ha az összes építőipari céget nézzük, Mészáros Lőrinc csak ebből a szektorból 22,8 milliárd forint osztalékot tudott felvenni 2020-ban.
A turizmus egyik napról a másikra fékezett be a járvány miatt, a tőzsdei cégek közül az Opus kitettsége a legnagyobb ebben a szektorban. A Kisfaludy-program egyik legnagyobb nyertese is épp az Opus lett, az állami turisztikai ügynökség a szállodák felújítására írt ki programot, amiből a Hunguest Hotels 17,7 milliárdot kapott. Noha a második hullám alatt a kormány próbált – kissé megkésve, de – több mentőövet is dobni az ágazatnak, a Hunguestnél így is komoly leépítés volt.
Nagyot ment a bankpiacon is: az idei évben komoly előrelépés történt az MKB, a Takarékbank és a Budapest Bank (BB) összeolvadásában. A megalakuló Magyar Bankholding a három pénzintézetet egymásba olvasztva egy 740 milliárd forint értékű pénzintézetet hoz létre, és 1,9 millió ügyfelével a második legnagyobb bank lesz a Csányi-féle OTP mögött. Mészáros a Takarékbankban és az MKB-ban is érdekelt, az összeolvadás után közvetlen tulajdonostársává váló magyar állam viszont nem szándékozik privatizálni az amerikai GE-től 2015-ben 700 millió dollárért (akkori árfolyamon 196 milliárd forintért) kivásárolt BB-t.
A Mészáros Csoport tovább terjeszkedett az agráriumban is, a Talentis Agro pár év alatt lett a szektor egyik meghatározó cége. A Simicska-portfóliót beolvasztották a V-Híd Vagyonkezelő alá, a médiában pedig tovább terjeszkedett a felcsúti dollármilliárdos, az érdekeltségében lévő IKO bevásárolta magát a TV2-be. Az eszéki futballból ugyanakkor kiszállt, de továbbra is vezeti a Puskás Akadémia mögötti alapítványt.
A stratégiai szektorokban Mészáros mára megkerülhetetlen szereplő lett, ugyanakkor a csoport exportárbevétele továbbra sem mondható jelentősnek. A kormány nyárig meghosszabbította annak a rendeletnek a hatályát, amelyik egy ideig távol tartja a külföldi vevőket a magyar cégpiactól, ez a Mészáros Csoportnak is jó lehetőség lehet. A Forbes kérdésére a csoport megerősítette, hogy a következő félévben több akvizíciót is terveznek itthon. Ugyanakkor az OTP-től átcsábított Barna Zsolt csúcsbankárnak deklaráltan nemcsak a formálódó gigabankban szántak szerepet, hanem a Mészáros Csoport nemzetközi piacon történő terjeszkedésében is. Erre irányuló kérdéseinkre azt mondták, vizsgálják a régiós belépési pontokat, és megerősítették, hogy több külföldi partnerrel tárgyalnak. Lapzártánk előtt jelentették be, hogy a svájci Stadlerrel vasútikocsi-gyártó vegyesvállalatot alapítanak.
Szeptemberben bejelentették, hogy feleségével úgy döntöttek, elválnak. Hangsúlyozták, békében és közös elhatározásból jutottak erre a döntésre – az Opus-árfolyamot nem mozgatta meg túlzottan a hír. Mészárosné Kelemen Beatrix Opus-részvényeinek egy részét a gyerekeire ruházta. A csoport megerősítette: a vagyonosztozkodás lezárult, Kelemen Beatrixnál maradt a Life és Ozone TV-t működtető Media Vivantis – minden más maradt egykori férje nevén.
Mészáros Lőrinc
MÓDSZERTAN
Kik kerülnek fel a listára?
Az 50 leggazdagabb magyar listáján olyan magyar milliárdosok szerepelnek, akik meghatározó üzleti tevékenységet folytatnak Magyarországon, vagy akiket üzleti érdekeltségeik ide kötnek. Módszertanunk szerint magyar az, akinek van magyar állampolgársága (a kettős állampolgárság nem kizáró ok), a magyarországi lakhely viszont nem kritérium. A testvérpárokat egyben számoltuk, ha érdekeltségeik legalább 90 százaléka egyenlő arányban oszlik meg közöttük.
Hogyan számoltunk?
A vagyonbecslés alapja a cégértékelés. A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük. Ahol lehetett, EBITDA alapon számoltunk. Leginkább ez a mutatószám alkalmas arra, hogy megmutassa a cégek pénztermelő képességét. Iparági szorzókat használtunk, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú távú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát. Az ingatlanos és pénzügyi cégeknél a bennük felhalmozott eszközökből indultunk ki. Az osztalékoknál levontuk az adókat, ahol tudtuk, felmértük az adott tulajdonos egyéb érdekeltségeinek finanszírozási igényét, illetve beszámítottuk az elmúlt évek osztalékainak egy részét is.
Munkánkat a Bisnode PartnerControl céginformáció-szolgáltató adatai és kimutatásai segítették, a cégértékelésben a Concorde MB Partners munkatársai adtak tanácsot. Segítségünkre volt kimutatásaival az Ingatlan.com is.
Milyen adatokat használtunk fel?
Mindig publikusan elérhető információkból dolgoztunk, ahol lehetett, konszolidált adatokat használtunk, ennek híján az elérhető információk alapján magunk konszolidáltuk az eredményeket. A 2020. december 15-ig feltöltött éves beszámolókból dolgoztunk, vagyis a becslések alapját a 2019-es üzleti évről szóló hivatalos beszámolók adták. A részvényeknél a legfrissebb tőzsdei adatokkal számoltunk.
Közbeszerzések – állami kitettség
Újdonság módszertanunkban, hogy az állami megrendeléseknek nagy mértékben kitett vagy állami koncessziókat tulajdonló cégeket eszközalapon, tehát nagy mértékben diszkontált árazás alapján értékeltük fel. Az állami kitettséget az elmúlt három év közbeszerzésen elnyert megbízásainak összege alapján vizsgáltuk; ahol ez a legfrissebb éves árbevétel legalább 80 százalékát elérte, ott nem tartottuk indokoltnak a piaci, EBITDA-alapú megközelítést, mivel a pénztermelőképesség nagyban függ az állammal kötött szerződésektől. Ugyanígy vizsgáltuk a tendergyőztesek alvállalkozóit is.
Stratégiai diszkont
A járványhelyzetre hivatkozva 2020 tavaszán életbe lépett az a kormányrendelet, aminek alapján kiemelt ágazatokban, stratégiailag fontos vállalatokban külföldi szereplő 2020 végéig csak miniszteri engedéllyel szerezhet tulajdont – az ideiglenesnek mondott rendelet hatályát ősszel 2021. június 30-ig meghosszabbították, jelenleg is érvényben van. A rendelet nem részletezi, melyek a stratégiai vállalatok, azok köre meglehetősen tág, és nem transzparens az sem, pontosan mit vizsgál az erre kijelölt Információs és Technológiai Minisztérium (ITM). A rendelet eltüntette a piacról a lehetséges vásárlók egy részét, a csökkenő verseny és a tőkeerős szereplők kvázi kizárása a Forbes meglátása szerint a magyar cégek leértékelődését okozza.
A száz legértékesebb magyar vállalatot rangsoroló Magyar 100 listánkat (Forbes, 2020/12) ugyanezen okokból 30 százalékos stratégiai diszkont figyelembevételével készítettük el, fenntartva, hogy a piaci tranzakciók alapján igyekszünk majd a piaci trendekhez igazítani azt. Ősszel a diszkont mértékét – a kevés rendelkezésre álló piaci adat miatt – a megelőző öt év tranzakciós értékeit alapul véve határoztuk meg (a CMBP kimutatása szerint a stratégiai szektorokban átlagosan 30 százalékkal fizetett kevesebbet egy cégért egy magyar, mint egy külföldi felvásárló). Az elmúlt két hónap piaci eseményeit elemezve és több szakértő tanácsát kikérve ezt a diszkontot az 50 leggazdagabb magyar vagyonbecsléseinél 15 százalékosra mérsékeltük, hiszen sokan inkább kivárnak az adásvétellel, vagyis kevés a tranzakció. (Az amerikai Forbes ajánlása tőzsdén nem jegyzett cégekre eleve 10 százalékos a diszkont, mivel azok kevésbé likvidek, a 15 százaléknak ez is része.)
A rendelet hatása így is egyértelmű, a transzparencia hiánya és az állam túlzott beavatkozása miatt az országkockázat nő, ez megjelenik a magyar cégek árazásában is. Mivel a rendelet a vállalatok meglehetősen széles körére érvényes, ezért azt irányadó szabályként minden cégnél alkalmaztuk.
Ahol a jelentős állami kitettség miatt eszközalapon – egy eleve diszkontált cégértéken – számoltunk, ott nem alkalmaztunk (újabb) diszkontot. Ahol volt publikus tranzakció (befektetés vagy például – tőzsdei társaságot is érintő – apport), ott a piaci árat vettük alapul.
A becsléseinkhez felhasznált, egyéb források: Clearwater International EMS Report, Capital IQ, KSH kimutatások, nagy tanácsadócégek negyedéves M&A riportjai.
Jogi ügyekben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szakértői segítik munkánkat.
2. Csányi Sándor
Becsült vagyon: 393,4 mrd forint
Forrás: bank, agrárium, ingatlanok
Legismertebb érdekeltségei: OTP, Bonafarm (Pick, Sole, Herz), CD Hungary, Gránit Pólus Csoport (Westend), Sertorius Global
Tavasszal Csányinak volt oka az aggodalomra a vagyonának jelentős részét kitevő OTP-pakettje miatt, a tőzsdei társaság árfolyama 2019 decemberében 15 850 forinttal még történelmi csúcsot döntött, tavasz elején viszont óriási lejtmenetbe került. A járvány miatti negatív hangulatot az OTP jegyzése is megérezte, március 12-én az árfolyam −17,2 százalékkal minden idők második legnagyobb esését produkálta, áprilisra a csoport részvényei értékének közel felét elveszítette. A 7865 forintos éves minimumhoz képest az árfolyam azóta köszöni szépen, jól van, az elmúlt egy évben Csányi Sándor (közvetett és közvetlen) birtokában lévő részvények száma is szépen gyarapodott, 3,5-ről közel 4,7 millióra.
Március 12-én az OTP árfolyama −17,2 százalékkal minden idők második legnagyobb esését produkálta, áprilisra a csoport részvényei értékének közel felét elveszítette.
A 2019-es akvizíciódús évet egy nyugodtabb követte. 2020-ban a csoport egyetlen üzletet kötött, ezúttal azonban nem vásárolt, hanem eladott, szlovákiai leányvállalatától vált meg közel húsz év után, miután nem sikerült elérnie az optimális piacrészt. Az OTP Banka Slovensko részvényeinek 99,44 százalékát a belga KBC csoport vásárolta meg azzal a céllal, hogy egyesítse leányvállalatával, a ČSOB Bankkal. Csányiék továbbra is aktívan keresgélik a felvásárlásra érdemes külföldi bankokat, a bankvezér november végi nyilatkozata szerint azonban új piacok helyett most olyan országokra koncentrálnak, ahol már jelen vannak. Ez tizenegy országot jelent, legújabb piacukra, Szlovéniába 2019-ben léptek be, miután bekebelezték a francia Société Générale csoport szlovén leánybankját, az SKB Bankát.
Jóval szelídebb hullámvasutat hozott a tavalyi év a vagyon harmadát kitevő agrárérdekeltségeknek. A Bonafarm csoport alapvetően a kiskereskedelemben éri el a fogyasztókat, így az éttermek és hotelek kényszerű bezárkózása és kereslet-visszaesése csak bizonyos termékszegmensekben (például a víziszárnyasoknál) okozott nehézséget a vállalatnak. Az OTP-vezér fia, Attila, a csoport vezérigazgatója a Forbesnak ősszel azt mondta, 2021-nek óvatosan optimista tervekkel vágnak neki. Megfontoltak maradnak, de dolgoznak új fejlesztési beruházások előkészítésén, elsősorban élelmiszer-feldolgozó üzemeikben. Karácsony környékén az is kiderült, hogy min: a Hungerit új csirkevágóhidat, a Pick Szeged Zrt. pedig új szalámigyárat húz fel, utóbbi beruházás 60 milliárd forintra rúg majd. A Pick részt vesz az MNB Növekedési Kötvényprogramjában, ennek keretében 27 milliárd forint forrást vont be, amit az üzem fejlesztésére fordít majd.
A koronavírus-járvány tehát összességében nem okozott fennakadást a csoport életében, annál komolyabban hatott viszont a madárinfluenza és az afrikai sertéspestis, utóbbi az elmúlt években jelentős veszteséggel bajlódó mohácsi vágóhidat érinti. A 2020-as számok még nem ismertek, az EBITDA várhatóan nulla körül alakul majd, ami jelentős javulás lenne 2019-hez képest.
Érdekesség, hogy szeptemberben az OTP Csoportnak is lett élelmiszeripari érdekeltsége, a csoporthoz tartozó Portfolion Zöld Magántőke Alapon keresztül a ZA-Invest Béta többségi tulajdonrészt szerzett a Nagisz holdingvállalatában – ez a cégcsoport állítja elő többek között a Nádudvari márkát használó tej- és hústermékeket. Nem biztos, hogy a hírre sokan felkapnák a fejüket, pedig meglehetősen nagy üzletről, becslésünk szerint legalább 14,5 milliárdos dealről lehet szó. Csányi egyéb agrárérdekeltségei miatt a vásárlást hosszasan vizsgálta a Gazdasági Versenyhivatal, a GVH végül olyan feltételekhez kötötte az akvizíciót, amelyek képesek versenysemlegesen kezelni az OTP és a Csányi csoport vezetői átfedéséből adódó helyzetet.
A lista szereplői közül egyre többen érdekeltek az elmúlt években egyre nagyobbra hízó magánegészségügyben, ez alól az OTP-vezér sem kivétel. 2017-ben szerzett közvetett irányítást a Budai Egészségközpontban, ami 2019 szeptemberében négymilliárd forintért megvette a Honvédkórház egykori, Királyhágó utcai épületét, amit akkor már 15 éve bérelt. A BEK áprilistól július elejéig járványkórházként működött, azaz kizárólag koronavírusos betegeket fogadhatott, és az állam is csak az ezzel összefüggő kezeléseket finanszírozta. A márciusi–júniusi időszak 1,4 milliárd forint bevételkiesést hozott az egészségközpontnak, több mint felét a magánrendelések leállítása okozta.
Ami az ingatlanportfóliót illeti, a Garancsi Istvánnal és Hernádi Zsolttal közös CD Hungary és Szinva 2001 csoport tartotta a tavalyi értékét, a Csányira eső harmada nagyjából húszmilliárd forintra becsülhető. A CD Hungary háza táján decemberben újabb listás milliárdos jelent meg, az Icon Real Estate Managementen keresztül Nagy György vásárolja meg a CD Hungary egyik üzletágát.
2019 februárjában Csányit ismét megválasztották az UEFA alelnökének (ugyanezt a pozíciót tölti be a FIFA-nál is), tavaly áprilisban pedig a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökének – a pozíciót 2010 óta tölti be. Szerepet kapott a felsőoktatási intézmények modellváltásában is, a kormány júniusban jelentette be, hogy ő kerül a Soproni Egyetemért Alapítvány élére, és ott ül az egykori Szent István Egyetem alapítványi kuratóriumában is.
3. Veres Tibor
Becsült vagyon: 258,6 mrd forint
Forrás: ingatlan, kereskedelem, energetika, tőzsdei befektetések, osztalékok
Legismertebb érdekeltségei: Wallis, Share Now, Wing, Praktiker, Alteo
› A lengyel Echo Investment többségi részesedésének felvásárlásával a Wing komoly régiós pozíciókat szerzett, a friss üzleti beszámolókból is az látszik, nagy üzlet volt a bevásárlás. Márciusban újabb tíz százalékot vásároltak a vezető lengyel ingatlanos cégből, részarányuk így 66 százalékra nőtt. A Wing Magyarország legnagyobb ingatlanos cége, többek között az ő tulajdonukban van – és üzemeltetik is – az ország legnagyobb irodaháza, a népligeti Telekom-székház.
› Az egyik legnagyobb hazai autókereskedő, a Wallis is tovább terjeszkedett a régióban, érdekeltségei között ott van a Share Now autómegosztó és a Sixt autókölcsönző is, a csoport célja, hogy a legnagyobb mobilitási szolgáltató legyen a régiós piacon.
› Veres szintén érdekelt a tőzsdén jegyzett Alteo energetikai cégben, valamint többségi tulajdonosa a Praktiker barkácsáruházláncnak is, utóbbi egységeit az elmúlt időszakban sűrűn látogatták a távmunkában dolgozók.
Veres Tibor
4. Rahimkulov Timur
Becsült vagyon: 257 mrd forint
Forrás: energetika, bankszektor, osztalék, ingatlanok
Legismertebb érdekeltségei: OTP, Mol
› A G7 online gazdasági újságnak (is) köszönhetően két új, 50 alatti milliárdossal gyarapodott a Forbes-lista élmezőnye. A Rahimkulov-vagyont eddig apjuk nevén számolta el a Forbes (a nemzetközi listán az orosz szerkesztőség becslése alapján jelenleg is szerepel, ebben a ma már fiai által tulajdonolt cégek értéke is benne van). A magyar Forbesnál azután döntöttünk a testvérpár szerepeltetése mellett, hogy megbizonyosodtunk róla, valóban magyar állampolgárok. Mivel nemzetstratégiai szinten is kiemelkedő vállalatokban van meghatározó tulajdonrészük, itt élnek és érdekeltségeik döntő része is itt van, nem láttuk okát, hogy ne szerepeltessük őket.
› Apjuk, Megdet Rahimkulov a Gazprom képviselőjeként érkezett a rendszerváltás utáni Magyarországra, és tett szert egyre növekvő befolyásra és vagyonra is előbb az energetikában, majd szépen fokozatosan a bankszektorban (az általa megszerzett Általános Értékforgalmi Bankot később a Sberbank vásárolta fel) és a vegyiparban. Amikor tíz éve visszaköltözött Oroszországba, vagyona gerincét OTP- és Mol-részvényei adták. A részvénypakettek ma már a fiai, Timur és Ruszlán által tulajdonolt vagyonkezelőben, a Kafijat Zrt.-ben vannak, ami komoly ingatlanportfóliót is tulajdonol. Megdet Rahimkulov vagyonát jelenleg 1,4 milliárd dollárra teszi az amerikai Forbes.
› A család érdekelt Balaton melletti szállodaprojektekben is. A testvérpár vagyonában kimutatott eltérés oka, hogy a befektetéseiket kezelő egyik vagyonkezelő (MGTR-Investments) tavaly év végén átkerült Timur tulajdonába (addig közös érdekeltségük volt).
5. Felcsuti Zsolt
Becsült vagyon: 246,1 mrd forint
Forrás: gépipar, iparcikk-nagykereskedelem, ipari befektetések, osztalékok
Legismertebb érdekeltségei: FÉG, Widenta, Clarflex, Borovi (MPF Holding)
› A decemberi Magyar100 listánk szerint az MPF volt a legértékesebb, teljesen magyar kézben lévő cég. A szingapúri központú ipari befektetőcsoport főleg géptartozékgyártásáról, csiszoló szerszámairól, fűtőkészülékeiről és ipari alaktrészgyártásáról ismert. Vevőik között megtalálhatók a világ legnagyobb iparvállalatai és áruházláncai.
› Tavaly év végén – végleges számaikat még nem ismerve – 15–20 százalékos visszaesést valószínűsítettek 2020-ra, de ezt részben ellensúlyozhatja, hogy új piacokra léptek be termékeikkel. A korábbi években a csoport masszív növekedést produkált.
6. Gattyán György
Becsült vagyon: 245,6 mrd forint
Forrás: IT, ingatlanok, osztalékok, egyéb befektetések
Legismertebb érdekeltségei: Jasmin.com (Docler)
› Karácsony előtt újabb 120 millió forint adományt utalt magyar kórházaknak, összesen egymilliárd forintnyi felajánlással segítette a járvány elleni védekezést.
› A luxemburgi bejegyzésű Docler Holding kifejezetten mozgalmas éven van túl. Gattyán György cégcsoportjának konszolidált éves jelentése szerint a csoport bevétele jelentősen, 389,8 millió euróra nőtt az azt megelőző 351 millió euró után, ugyanakkor a kiadások is nőttek, többek között akvizíciók és a megugró marketingköltések miatt.
› Több cégben is megjelent a Docler, felvásárolták a Kodolányi János Egyetemet, részt vettek egy madagaszkári bányászcégből, befektetői a tőzsdére készülő OXO Csoportnak is.
› Újabb fejezetéhez ért a NAV és a Docler vitája, miután az adóhatóságot az eljárás megismétlésére kötelezte a bíróság, az ismét bírságolni akart, a végrehajtás azonban áll, újra megjárják a korábbi bírósági fordulókat. Ezekben rendre Gattyánék mellett döntöttek, arra számítanak, hogyha ismét az Európai Bíróságig jut az ügy, akkor egy újabb felmentő ítélet pontot tehet a végére.
› Gattyán társalapítója a Teqballnak, a lábteniszre fejlesztett, hajlított pingpongasztal nemcsak egy termék, Gattyánék egy komplett sportágat is építenek köré, egyre nagyobb sikerrel. A cél, hogy a Teqballt olimpiai sportággá tegyék.
7. Rahimkulov Ruszlán
Becsült vagyon: 240 mrd forint
Forrás: energetika, bankszektor, osztalék, ingatlanok
Legismertebb érdekeltségei: OTP, Mol
› Szintén a G7 tárta fel, hogy a Rahimkulov Ruszlánhoz kötődő előadó-művészeti cégek nagy nyertesei voltak a kulturális taorendszernek, de annak megszüntetése után a cégek bevétele hirtelen elapadt.
› A Rahimkulov család aktív a Balaton partján is, ahol az utóbbi években – nem meglepő módon – szintén ingatlanos vonalon terjeszkedtek. (A családról lásd bővebben a 4. helyezett Rahimkulov Timurról szóló szócikket.)
8. Demján Sándorné és családja
Becsült vagyon: 214,3 mrd forint
Forrás: ingatlan, osztalékok, korábbi exitek (öröklés útján)
Legismertebb érdekeltségei: Westend, Sóház, Pólus Center
› Az ingatlanbirodalom legértékesebb eszköze egyértelműen a Westend épületegyüttes, mely magába foglal egy bevásárlóközpontot, irodákat és egy szállodát is, amelyben Magyarországon elsőként, a Westendben nyit Crowne Plaza néven hotelt az Intercontinental Csoport. A járványhelyzet eredményeképp kialakult bizonytalanság következtében a Westend tőzsdei bevezetését egyelőre felfüggesztette a cégcsoport, de a tőkepiaci jelenlét továbbra is stratégiai cél maradt.
› A csoport üzemelteti a Papp László Sportarénát, a járvány miatt üresen álló ingatlant az első hullám alatt felajánlották raktárnak, ezzel is segítve a védekezést.
› Októberben Demján Sándor szobrot kapott Sárszentmihályon, innen, a Gorsium ÁFÉSZ-ból indult karrierje.
› A Demján Alapítvány, az alapító szellemiségét szem előtt tartva 2020-ban is aktív volt, támogatta a hazai járványvédelmet, a rászoruló fiatalokat és a kulturális szférát.
9. Szíjj László
Becsült vagyon: 184,4 mrd forint
Forrás: építőipar, ingatlan, osztalékok
Legismertebb érdekeltségei: Duna Aszfalt
(Vakond-cégek, Közgép)
› Hogy úszódaruk érkeztek a Dunára a budapesti Rákóczi híd mellé, jól mutatja, hogy a Közgép bekebelezése után új piacon is arat a Duna Aszfalt.
› Az elnyert közbeszerzéseknél is több témát adott a magyar sajtónak Szíjj egy másik érdekeltsége: a jachtja. A nyáron Szijjártó Péter külügyminisztert is vendégül látta a luxusladik, ami mindenképp problémás, tekintve, hogy a Szíjj-vagyon döntő része az elnyert közbeszerzéseknek köszönhető.
› Szíjj kiszállt ugyan az MKB Bankból, de a Viresol búzakeményítő-gyárban továbbra is Mészáros Lőrinc üzlettársa. A Mátrai Erőműből tavaly novemberben, az állami MVM megérkezése előtt kiszállt. Változás még a cégcsoport életében, hogy Szíjj teljes egészében kivásárolta üzlettársát és egyben gyerekkori barátját, Varga Károlyt.
› Érdekesség, hogy a ZÁÉV építőipari óriás feletti holdingcég, a Pannon Speed Pro taggyűlésén 2019-ben tulajdonosként részt vett Szíjj is. A Duna Aszfalt a Forbes kérdésére elismerte, hogy Szíjj valóban érdekelt a társaságban, de a nyilvánosan elérhető adatokból nem tudható meg, mekkora mértékben.
› A Duna Aszfalt külföldön is nézelődik felvásárlási célpontok után (egyelőre a régióban Lengyelországban, Horvátországban és Romániában van érdekeltsége).
10. Széles Gábor
Becsült vagyon: 146 mrd forint
Forrás: gyártás, ingatlan, ipari befektetések, média, osztalék
Legismertebb érdekeltségei: Videoton, Műszertechnika, Ikarus, Zala Springs, Magyar Hírlap
› Széles Gábornak csendes éve volt. Az általa alapított Műszertechnika a rendszerváltás előtt a legnagyobb magántársasággá vált, a közel negyven éve működő céggel megalapozta vagyonát. Karrierjében egyértelműen a Videoton privatizációja volt a legkomolyabb szintlépés (a holding napi ügyeiben nem vesz részt).
› Az Ikarus Járműtechnika megkezdte City Pioneer névre keresztelt elektromos buszainak gyártását, ezek a járművek a kormány által meghirdetett, 36 milliárd forint keretösszegű Zöld Busz programban is részt vehetnek majd.
› Széles komoly ingatlanfejlesztést hajtott végre a Zala megyei Zalacsányban, ahol a golfpálya mellett nemcsak szálloda és fürdő épült, hanem több felső kategóriás lakóingatlan is.
Széles Gábor
11. Jellinek Dániel
Becsült vagyon: 140 mrd forint
Forrás: pénzügyi szektor (követeléskezelés, befektetések), ingatlan, turizmus (szállodák), logisztika
Legismertebb érdekeltségei: Indotek Group, Sofitel, Gellért Szálló, vidéki plázák, Waberer’s, Diófa Alapkezelő
› Az év egyik nagy szenzációja volt, hogy Jellinek vezetésével magyar befektetői kör vásárolná vissza a Budapest Airportot – ennek részleteiről és a miértekről is beszélt címlapinterjúnkban (lásd 16. oldalon!).
› A kisebbségi tulajdonosok (többek között Mészáros Lőrinc, Vida József és Spéder Zoltán) kivásárlásával teljes egészében megszerezte a Diófa Alapkezelőt, amire egy ideje fájt már a foga.
› A csoport ingatlanportfóliója is szépen gyarapodott, két nagynevű budapesti hotel, a patinás Gellért Szálló és a Sofitel is az érdekeltségébe került. A járványhelyzetet felújításra használják ki, és mivel a Gellért az év végéig még a Danubius kezelésében van, innen egyelőre nem éri veszteség a cégcsoportot.
› Jellinek szerezte meg Tiborcz István részét a tőzsdén jegyzett Appeninn Holding ingatlanos cégből. Mint a Forbesnak elmondta, társasága régóta érdeklődött már a cég iránt, és amikor a Tiborcz-féle BDPST Zrt. értékesíteni kívánta a részét, bejelentkeztek, majd be is szálltak.
12. Bige László és családja
Becsült vagyon: 115,5 mrd forint ( Idei becslésünkbe bevettük a Genezis-Trans fuvarozó céget is, amiben Bige László közvetlenül nem érdekelt, de családtagjai révén igen. (A milliárdos becsült vagyona e cég értéke nélkül is emelkedett volna az egy évvel korábbi becsléshez képest.)
Forrás: vegyipar, logisztika, (agrár)integrátor, ingatlan, osztalék
Legismertebb érdekeltségei: Nitrogénművek (Genezis márka), Bige Holding
› A műtrágyakirályt újabb ügyekben vádolta meg az ügyészség: hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználásának vétsége, valamint vesztegetés elfogadása miatt indultak újabb eljárások ellene. Bár a vádhatóság szerette volna elérni, hogy őrizetbe vétele után letartóztassák, jelenleg nyomkövetőt viselve a kijelölt tartózkodási helyét nem hagyhatja el. Vesztegetési ügyben már korábban is indult egy eljárás, Bigéék az összes vádat tagadják, szerintük azok alaptalanok.
› Épp decemberi letartóztatása előtt nyilatkozott arról, hogy akár egy hosszabb nyaralásra is elmehetne, cégei működésében ez nem okozna fennakadást. A Forbes becslését sem befolyásolták egyelőre a büntetőügyek. A Nitrogénművek eredményességére ugyanis az energiaárak jóval nagyobb hatást gyakorolnak, a bezuhanó földgáz- és villamosenergia-árak mellett Bige arról beszélt egy interjúban, hogy a 2020-as rekordévük lehet. A becsléshez használt, 2019-es konszolidált beszámolóban már 17,6 milliárdos EBITDA-t mutattak ki, 2020 első félévéről pedig 15,5 milliárdot jelentettek.
› A 2017-ben lezárult felújítási programnak és az alacsony energiaáraknak köszönhetően a péti gyár elérheti a stratégiai célként kitűzött eladósodottsági mutatót (nettó adósság/EBITDA), a mostani 2,8-ról ezt 2-re vinnék le. A 2019-es éves és a 2020-as féléves eredmények valószínűleg megnyugtatták a kötvénytulajdonosokat is, 420 millió eurós fejlesztését ugyanis javarészt kötvénykibocsátásból fedezte a cég.
Bige László
13. Wáberer György
Becsült vagyon: 103,9 mrd forint
Forrás: logisztika, ingatlan, magánegészségügy, befektetések, osztalékok
Legismertebb érdekeltségei: Waberer’s, Wáberer Medical Center, Elysium (Rózsadomb)
› Az egykori kamionkirály visszatért: Wáberer György év végén újra beszállt a tőzsdén jegyzett és még mindig a nevét viselő Waberer’s logisztikai cégbe, a lejegyzésre kerülő részvénypakett opciós jogát Jellinek Dánieltől vásárolta meg. A versenyhivatali vizsgálat után tehát ismét magyar kézbe kerülhet a járványhelyzetet (is) megszenvedő, egykor szebb napokat is megélt társaság többségi része.
› Már működik a nevét viselő magánegészségügyi centrum abban az irodaházban, ami szintén az érdekeltségébe tartozik. A 2016-os Waberer’s-exit után komoly ingatlanfejlesztésekbe fogott – jórészt Scheer Sándor Market-vezérrel közösen –, egyik kiemelt projektje volt az egykori SZOT-üdülő betontorzója a Rózsadombon, amelyben ma már egy ötcsillagos szálloda kényelmi szintjével rendelkező luxusapartmanokat találunk. 2021 elejére eladták szinte az összeset.
› Scheerrel közös érdekeltségük volt a Bem téri Radetzky-laktanya is, tavaly év végén azonban Wáberer kiszállt az épületet 2019 februárjában megvásárló WS Buda Project Kft.-ből, ami azzal a lendülettel nevet is váltott, MAM Buda Projectre. Részesedésének értéke becslésünk szerint nagyjából 3,7 milliárd forint lehetett.
14. Kasza Lajos
Becsült vagyon: 101,9 mrd forint
Forrás: gyártóipar, vegyipar, akkumulátorgyártás, autókereskedelem, borászat
Legismertebb érdekeltségei: Jász-Plasztik (JP Power márka),
JP Autó, Gál Tibor Pincészet
› Az akkumulátorgyártó és műanyagfröccsöntő Jász-Plasztik több mint 2700 embernek ad munkát, olyan nagy cégeknek szállít be, mint a Samsung, a Volkswagen vagy az Electrolux.
› A társaság éves árbevétele 2019-ben már 109 milliárd forint volt, ezzel ötmilliárddal fejelték meg az egy évvel korábbi bevételt, adózott eredményük egy év alatt 6,1 milliárd forintról 5,3 milliárd forintra csökkent.
› A jászberényi székhelyű cég novemberben készült el 4,8 milliárd forintos fejlesztésével, amihez a kormány 1,9 milliárd forint támogatást nyújtott. 2021. január 21-én a cég egyik üzemében tűz ütött ki, és veszélyes anyag került a levegőbe, de a katasztrófavédelem tájékoztatása szerint az nem jutott el lakott területek közelébe.
› Az Autókereskedéssel foglalkozó Jász-Plasztik Autócentrum Kft. is szépen nő, 2015 és 2019 között megduplázta árbevételét, ami 2019-ben már 37,4 milliárd forint volt.
› A GVH korábban kartellgyanú miatt vizsgálódott a vállalatnál, ám a Kúriáig jutott ügyet a bíróság végül nem tartotta megalapozottnak, és megsemmisítették a Versenyhivatal bírságát.
15. Vida József
Becsült vagyon: 90,5 mrd forint
Forrás: bankszektor, média, egyéb befektetések
Legismertebb érdekeltségei: Takarékbank, TV2
› Vida József egészen látványos felemelkedést produkált: az egy évvel korábbi 41. helyről ugrott a 15.-re, akkori 35,9 milliárdos becsült vagyonát csaknem megháromszorozva.
› Vida részt vesz az állam egyik nagy üzletében is: fontos szerepe van abban a 740 milliárdosra taksált tranzakcióban, amelyben a Takarékbank, az MKB és az állami tulajdonú Budapest Bank olvad össze, létrehozva Magyarország második legnagyobb – 1,9 millió ügyfelet elérő – bankcsoportját. A Magyar Bankholding alatt egyesülő pénzintézetek egyelőre megtartják saját márkáikat (év végéig biztosan). A beolvadó Takarékbank értéke jóval felette van annak, amit tavaly becsültünk, innen a nagyarányú növekedés – ilyen esetekben ugyanis a tranzakciós árat vesszük alapul.
› Az érdekeltségébe tartozó TV2 2019-ben végre profitot realizált, nem függetlenül attól, hogy az állam a hirdetésre szánt forrásait előszeretettel viszi a csatornához (2020-ban sem volt megállás: a Kantar Media adatai alapján a kormány listaáron nettó 23,7 milliárdot költött a TV2-nél, a hasonló nézettségű RTL közben nyilvánosságra hozta, hogy 2,5 milliárdot költött nála az állam). A médiacsoport Szlovéniában terjeszkedett, a harmadik legnézettebb országos csatornát vették meg.
16. Bárány László és családja
Becsült vagyon: 88,3 mrd forint
Forrás: élelmiszeripar, osztalék
Legismertebb érdekeltségei: Master Good, Saga
› „Pár nappal az év vége előtt úgy látom, hogy ezt a feladatot, ha nem is ötösre, de legalább négyes fölé szinten teljesítettük” – mondta Bárány László az Agrárszektornak. Különösen érzékenyen érintette őket, hogy a pandémia miatt bezártak az európai McDonald’s éttermek, hiszen ez az egyik komoly felvevőpiacuk, ezért Bárányéknak új stratégiára és piacra volt szükségük.
› A Bárány család négy generáció óta foglalkozik baromfitenyésztéssel, a céget már az alapító id. Bárány László fiai, László és Péter viszik. A cégcsoport a magyarországi csirketermelés és -feldolgozás több mint negyven százalékát adja, értékesítésének nagyobb részét az export teszi ki, itthon piacvezetők.
› Részt vettek az MNB növekedési kötvényprogramjában is – összesen 29,4 milliárd forint forrást vontak be igen kedvező feltételek mellett.
› A Master Good 2019-ben megnyitotta vietnámi üzemét, közel négymilliárd forintos beruházásból. 2020 januárjában az angol tulajdonú Sága Zrt. részvényeinek száz százaléka is az övék lett, júliusban pedig 5,3 milliárdos beruházás keretében állateledelgyárat nyitottak.
17. Leisztinger Tamás
Becsült vagyon: 87,5 mrd forint
Forrás: mezőgazdaság, turizmus, ipari befektetések, pénzügyi szektor, média, ingatlan
Legismertebb érdekeltségei: Arago csoport, Forrás Nyrt., Hotel Palota Lillafüred, Népszava
› Kezdjük a legfontosabbal: a nagyvállalkozó kiszállt a diósgyőri fociból, a patinás DVTK új tulajdonosai között ott találjuk Szíjj Lászlót is. Leisztinger nagy futballrajongó, tíz év alatt – állítása szerint – ötmilliárd forintot költött a klubra, ugyanennyi taotámogatásból is bejött, a csapatnak azonban nem megy, jelenleg kieső helyen áll az NB I.-ben.
› Leisztinger neve sokat forgott a sajtóban a BKV egyik busztendere kapcsán, a befutó offshore hátterű cégben több Leisztingerhez is köthető vezető dolgozik. A tendert végül visszavonta a főváros, mondván, ne nyerjen olyan cég, ahol nem látszik, ki a végső haszonhúzó (a nyertes pályázó referenciája sem volt éppen veretes).
› A Leisztinger-birodalom egyik fontos cége a Domestore Kft., amely tavaly év végén négymilliárddal emelte meg tőkéjét. A tőzsdén jegyzett másik központi társaság, a Forrás befektetési holding árfolyama nagyot esett az egy évvel korábbihoz képest – a kimutatott vagyon csökkenésének is ez az elsődleges oka. A milliárdosnak maradtak érdekeltségei a turizmusban a Hunguest Hotels eladása után is (a vevő az Opus volt), de úgy tűnik, hogy fókusza az ipari befektetések felé tevődött át.
18. Rákosi Tamás
Becsült vagyon: 83,5 mrd forint
Forrás: média (üzletrész-értékesítések), egészségügyi befektetések, osztalék
Legismertebb érdekeltségei: IKO csoport, Atmedia, RTL Klub (exitek), Zugligeti Klinika
› A Belgiumban felnőtt Rákosit évtizedekig a magyar médiapiac egyik legmeghatározóbb szereplőjének tartották. Luxemburgban bejegyzett Mangusta Invest SA cégén keresztül 49 százalékos tulajdonrésze volt az IKO csoportban, ami kezdetben az RTL Klub, majd a TV2 Csoport legfőbb műsorgyártó partnerévé vált.
› 2018-ban nemcsak az IKO-s érdekeltségeitől vált meg, de eladta az Atmedia Kft.-ben lévő 32,67 százalékos tulajdonrészét is. Utóbbi a tévés és online reklámpiac egyik legnagyobb saleshouse-ának számít. Az üzletrészek a Hunmedia Befektetési Zrt. tulajdonába kerültek, a tulajdonosi testület pedig Vaszily Miklóst bízta meg az anyavállalattal együtt hat cégből álló holdingvállalat vezetésével.
› Rákosi azért nem szakadt el teljesen a médiapiactól. A Mangusta Investen keresztül megtartotta IKO Digital Kft. nevű cégét, majd átkeresztelte PS Online Media Kft.-re. Az évek óta veszteséges vállalkozás médiaportfóliójába többek között a Napidoktor.hu vagy a Propeller nevű online hírportál tartozik.
› Vagyonának nagy része érdekeltségei eladásából származik, de magánegészségügyi vállalkozásai is hoznak a konyhára.
MÉSZÁROS
Kivel és mit üzletelt?
Csányi Sándor
Nagy György
Geosol eladása
Veres Tibor
Appeninn Holding (együtt voltak tulajdonosok)
Demján Sándor
Borászatok (Dereszla) eladása
Szíjj László
Közös érdekeltségek és tenderek (Viresol, ZÁÉV)
Széles Gábor
Echo TV eladása
Jellinek Dániel
Diófa Alapkezelő (kivásárlás), Solum-Invest (Füredi kikötő) eladása az Appeninnek
Vida József
Közös érdekeltségek (TV2, Takarékbank)
Leisztinger Tamás
Hunguest Hotels eladása
Rákosi Tamás
Közös érdekeltségek, IKO eladása
Garancsi István
Közös tender (ZÁÉV-Market): Citadella felújítása
Emőri Gábor
Közös vasúti tenderek (i-Cell), Appeninn Holding
Lakatos Benjamin
MET-Opus: Tigáz üzlet
Simicska Lajos
Média, vagyonkezelő- és agrárcégek átvétele.
Dunai György
Közös tender: csatornafelújítások
Gál Miklós
Opus, Takarékbank, TV2
Schmidt Mária
BIF-Takarékbank tranzakció.
Paár Attila
A CLH Kft átvétele.
19. Nagy Elek
Becsült vagyon: 73,4 mrd forint
Forrás: pénzügyi szolgáltatások, műkincs, egyéb befektetések, ingatlanok
Legismertebb érdekeltségei: BÁV, Főtaxi
› Nagy Elek építész végzettségű, a 90-es években az Antall-kormány miniszterelnökségi főtanácsadója volt, 2019 februárja óta a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Tavaly úgy tervezte, indul a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöki posztjáért is, végül visszalépett a jelöléstől.
› Márciusban a BKIK elnökeként pénzügyi válságkezelő javaslatcsomagot nyújtott be a kormánynak, egy 100 százalékban állami tulajdonban lévő válságkezelő holding létrehozását javasolta. A járvány elleni küzdelemhez felajánlotta az érdekeltségébe tartozó, 105 szobás harkányi Baranya Hotelt: a szálloda karanténkórházként szolgált volna, végül nem került sor a bevetésére.
› A 2012 óta Nagy Elek tulajdonában lévő BÁV a legrégebbi jogfolytonossággal működő magyar vállalkozás, jogelődjének alapítólevelét Mária Terézia írta alá 1773-ban. Ezt követően gombamód szaporodtak a zálogházak Magyarországon. A régimódi készpénzfelvétel azóta sem ment ki a divatból, sőt 2020 tavaszán a BÁV arról számolt be, hogy megnőtt az érdeklődés a vállalkozók körében a zálogkölcsönök iránt.
› Édesapja Méhes György író volt, Nagy Elek mecénásként igyekszik támogatni az irodalmat, két irodalmi kávéházat működtet Kolozsváron.
20. Lakatos Péter
Becsült vagyon: 73,1 mrd forint
Forrás: gyártóipar, osztalékok, ingatlan, egyéb befektetések
Legismertebb érdekeltségei: Videoton, Bravogroup,
Lupa Beach, Akvárium klub, Átrium, Masterplast
› „A visszarendeződés várhatóan több évet vesz majd igénybe, és még a legoptimistább forgatókönyv szerint is csak 2022-ben érjük el a 2019-es szintet. A jövő év első két negyedévében fel kell készülni a feldolgozóiparban és azon belül az autóiparban várható esetleges újbóli visszaesésre is” – nyilatkozta a járvány második hullámáról év végén a Világgazdaságnak.
› Lakatos régi üzleti partnere Gerendai Károly Sziget-alapítónak, a Lupa Beach mellett az Akvárium klub is az érdekeltségei között van.
› Szintén tulajdonos a Műszertechnika mellől kinövő Bravogroupban, ami decemberben jelentette be, hogy ötvenszázalékos tulajdonrészt vásárolt a miskolci PV Napenergia Kft.-ben.
21. Zettwitz Sándor és családja
Becsült vagyon: 70,5 mrd forint
Forrás: egészségipar, ingatlan, osztalék
Legismertebb érdekeltségei: 77 Elektronika (Dcont márka)
› A 87 éves Zettwitz Sándor jelenleg is aktív, lányával közösen vezetik a saját fejlesztésű orvosdiagnosztikai eszközöket forgalmazó 77 Elektronikát. „Amíg a cég hasznára vagyok, addig dolgozom” – mondta Zettwitz még 2018-ban a Forbesnak.
› A társaság árbevétele 2019-ben nőtt az előző évihez képest, a 31,2 milliárd forintból 24,5 milliárd forint az exportból származott.
› A cég legnagyobb nyereségét az UriSed technológián alapuló vizeletelemző automata rendszerei adják, a legjelentősebb felvevőpiacok az EU (13,3 milliárd forint), az USA (6,8 milliárd forint), Kína, Brazília és a Távol-Kelet, de Afrikában is terjeszkednek. A koronavírus megjelenése után az orosz járványkórházak többsége a 77 Elektronika vizeletvizsgálóit használta.
› 2019-ben átadták új üzemüket Balatonfüreden, a 1,5 milliárd forintos beruházással (amihez 350 millió forint állami támogatást kaptak) gyártókapacitásuk megháromszorozódott.
Zettwitz Sándor
22. Sinkó Ottó
Becsült vagyon: 68,1 mrd forint
Forrás: gyártóipar, osztalékok, ingatlan, egyéb befektetések
Legismertebb érdekeltségei: Videoton Holding, Masterplast
› A Videoton Holding másik társ-vezérigazgatója a távirati irodának nyilatkozott év elején arról, hogy a járványhelyzet ellenére a cégcsoport kiegyensúlyozott évet zárt 2020-ban, és várhatóan eléri a 192 milliárdos forgalmat. Pedig előzetesen visszaeséssel számoltak, csakhogy a forint leértékelődése kompenzálni tudta ezt, hiszen komoly exportot bonyolítanak.
› Sinkó Ottónak több egyéb befektetése is van, valamint Lakatos Péterrel együtt egy kisebbségi pakett tulajdonosa a tőzsdén jegyzett Masterplastban. A Videoton tulajdonosai az elmúlt években komoly osztalékvagyont tudtak felhalmozni, mostani becslésünkben vagyonuk visszaesésének oka a Forbes által alkalmazott diszkont (lásd a módszertanunkat a lista elején).
2019-ben átadták új üzemüket Balatonfüreden, az 1,5 milliárd forintos beruházással gyártókapacitásuk megháromszorozódott.
23. Garancsi István
Becsült vagyon: 66,7 mrd forint
Forrás: építőipar, IT, ingatlan, szerencsejáték, futball, osztalékok
Legismertebb érdekeltségei: Market Építő, BudaPart (Kopaszi-gát), ESMA, Las Vegas kaszinók, Criterion, CD Hungary
› A kaszinópiacon eddig is jelen volt Sopronban, de most megszerezte a legnagyobb falatot, Budapestet is. A kormányszóvivő férjével, Szalay-Bobrovniczky Kristóffal együtt ugyanis Garancsi lett a néhai Andy Vajnához tartozó Las Vegas kaszinóbirodalom tulajdonosa, az állami koncesszió pedig stabil és bőségesen nyereséges üzletet jelent – a csoport tavaly 32,8 milliárdos forgalomból 11,7 milliárdos profitot csinált. A forgalom a pandémia miatt visszaesett, de lesz miből kibekkelni. Ráadásul a szerencsejáték-barlangokat csak november közepén zárták be, amikor a járvány tényleg komolyan elszabadult.
› Garancsi helye más piacokon is be van biztosítva: a Mobil Adat gyártja azt a chipet, aminek segítségével az adóhatósághoz online bekötötték a kereskedőket. Komoly szereplő a pénzszállítási piacon is, miután felvásárolta a dán GS4-et, és Criterionra nevezte át.
› Már messziről látszik az épülő Mol-torony, a Market már a 120 méteres irodakomplexum felét megépítette a budai Kopaszi-gát mellett, ez most a hatodik legnagyobb magyarországi ingatlanberuházás a maga 45 milliárdos értékével. Az első a népligeti kézilabdacsarnok – ennek szintén a Market a kivitelezője.
Garancsi István
24. Futó Gábor
Becsült vagyon: 58,3 mrd forint *
Forrás: ingatlan
Legismertebb érdekeltségei: Futureal-Cordia csoport
› 1999-ben végzett matematikusként az ELTE-n, később közgazdasági és üzleti tanulmányokat folytatott, többek között a Harvardon. A résztulajdonába tartozó Futureal csoport ma Európa tíz legnagyobb ingatlanfejlesztőjének egyike.
› Tavaly új, logisztikai ingatlanfejlesztő vállalatot alapított. A Helloparks Magyarország egyik legnagyobb ipari és logisztikai központját építi fel Fóton és egy hasonló méretűt Maglódon. Az első ütemek során két 45 ezer négyzetméteres raktárépület jön létre, még 2021-ben.
› Decemberben a Cordia nyilvános ajánlatot tett a lengyel Polnord S.A. fennmaradó részvényeinek megvásárlására. Ha összejön az üzlet, a Cordia a jelenlegi 92,9-ről száz százalékra növeli tulajdonrészét a vállalatban. Márciusban belépett a német bérlakáspiacra is, miután 34,4 millió euróért megvásárolta az Argo Properties N.V. 20,6 százalékos részvénycsomagját.
* A Futó család (apa és fia) vagyonát eddig együtt számoltuk el, mostantól külön-külön szerepelnek (érdekeltségeiket ma már ők is így kezelik).
25. Szabó Miklós és családja
Becsült vagyon: 58,2 mrd forint
Forrás: élelmiszeripar
Legismertebb érdekeltségei: Tranzit csoport
› „Ha nem lépünk előre, ha nem vesszük fel a versenyt a nagy, világpiaci szereplőkkel, lemaradunk” – mondta Szabó Miklós még 2019 decemberében a Forbesnak. A Tranzit 2018-ban eladta a hetven százalékát a francia LDC csoportnak, a kontinens legnagyobb baromfi-előállítójának – a vegyesvállalat előnyei már most is látszanak.
› 15 milliárd forintos beruházásuk révén új állattartó telepeket építettek, korszerűsítették az eszközállományt. A vállalat további húszmilliárdos beruházásba kezd, ebből 4,5 milliárd forintot a 2019-ben felvásárolt, gyorsfagyasztott élelmiszereket gyártó Marneváll Zrt. kapacitásbővítésére fordítanak.
› A cégcsoport évi kétmillió libát, tízmillió kacsát, tizenötmillió csirkét dolgoz fel több mint hatvan állattartó telepén.
› A debreceni székhelyű Tranzit csoport vezetőinek fontos a lokálpatriotizmus, 2020 októberétől a cégcsoport lett a jelenleg NB II.-es DVSC főszponzora is. A megállapodás nagyságát üzleti titokként kezelik.
Szabó Miklós
26. Gál Miklós
Becsült vagyon: 55,6 mrd forint
Forrás: bankszektor, média
Legismertebb érdekeltségei:Takarékbank, TV2
› A szakközgazdáz tavaly még a közelében sem járt a Forbes milliárdoslistájának, azóta viszont sok minden történt. Gál több Mészáros-érdekeltségben töltött be vezető pozíciót, az Opus Global vezérigazgatója volt tavaly június 30-ig (közel egy évig töltötte be a posztot), de korábban fontos szerepe volt a takarékszövetkezeti integrációban is.
› Gál a Takarékbankban maga is érdekelt, régi üzlettársa Vida Józsefnek, az általuk közösen tulajdonolt vagyonkezelőkön keresztül lett érdekeltsége nemcsak a bankban, de a TV2-ben is.
› A látványos vagyongyarapodás oka itt is a három nagybank összeolvadása, amit az EY 740 milliárd forintra taksált – Gál részesedése az egyesüléssel jóval többet ér, mint amennyit korábban a Forbes becsült.
A vegyesvállalat előnyei már most is látszanak.
27. Kertész Viktor és Kertész Attila
Becsült vagyon: 54,7 mrd forint
Forrás: szoftver- és hardverfejlesztés
Legismertebb érdekeltsége: ARH csoport
› Részt vettek a Hu-Go elektronikus útdíjrendszer fejlesztésében és telepítésében, a rendőrség pedig az általuk fejlesztett szupertraffipaxokat is használja – a cég komoly reputációval rendelkezik, és nemcsak itthon. Perbálon high-tech központjuk van, komoly technológiai tudást halmoztak fel.
› Több mint ötvenezer rendszámfelismerő berendezést telepítettek öt kontinensen a világ kétszáz országában, és több mint húsz éve vannak ezen a piacon.
› Volt némi átszervezés a cégbirodalmukban: megszüntették a több mint 700 millió forintos forgalmú AR-PR szoftver- és hardverfejlesztő cégüket.
28. Emőri Gábor
Becsült vagyon: 52,3 mrd forint
Forrás: IT, befektetések, osztalék
Legismertebb érdekeltsége: I-Cell, Emilorg, Foodnet
› Átalakulni látszik a cégbirodalom, Emőri több érdekeltségét is átstrukturálta egy 2019 végén létrejött holdingcégbe, aminek tavaly november vége óta egy Máltára bejegyzett holdingcég a tulajdonosa.
› Év elején bejelentették, hogy a Mol és az I-Cell közös termékfejlesztésekbe kezd. Az 1998-ban alapított telematikai cégbe januárban beszállt a Lead Ventures egyik alapja, az Enter Tomorrow Europe, ötvenszázalékos részesedést szerezve. A pontos befektetési összeg üzleti titok, az állami MFB és az Eximbank, valamint a Mol pénzét kezelő magántőkealap első körös ügyletméretei jellemzően fél- és ötmillió euró közöttiek.
› Az I-Cell a Hu-Go útdíjfizető rendszerrel futott be. Nemrég egy olyan alkalmazást fejlesztett ki, ami automatikusan meghosszabbítja a parkolást, ha kifutnánk az időből. Szoftveres cégei mellett Emőri tíz éve működteti az élelmiszerkereskedelemmel foglalkozó Foodnetet.
› Karrierje a telefonok, telefonközpontok, fénymásolók és egyéb irodatechnikai eszközök kereskedelmével foglalkozó Kontrax Rt.-nél indult a 90-es évek elején, ahol ügyvezető igazgató volt. A társaság 1993-ban csődbe ment, néhány hónappal azután, hogy beköltözött ikonikus, űrállomásszerű Hungária körúti székházába. Az épületet öt éve lebontották.
Emőri Gábor
29. Futó Péter
Becsült vagyon: 51,6 mrd forint
Forrás: ingatlan
Legismertebb érdekeltsége: Futureal-Cordia csoport
› Futó Péter az egykor ötszáz főt foglalkoztató Fundy nevű édesipari vállalkozással alapozta meg a vagyonát, amit 1999-ben eladott egy holland cégnek. Az exitpénzből alapozta meg ingatlanbirodalmát. 2008 óta a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke.
› A résztulajdonába tartozó Futureal által fejlesztett Budapest One a járvány ellenére sem marad üresen, a Vodafone-nak és a British Telecomnak is otthont ad. Megtelt bérlőkkel Buda legnagyobb és Magyarország harmadik legnagyobb bevásárlóközpontja, a 250 millió eurós beruházási értékű Etele Pláza is.
› A járvány elleni küzdelmet 2020-ban félmilliárd forint adománnyal támogatták.
30. Szatmári Zoltán és családja
Becsült vagyon: 45,4 mrd forint
Forrás: épületgépészet-kereskedelem, élelmiszeripar, ingatlanok
Legismertebb érdekeltsége: Szatmári (épületgépészeti áruházlánc) és Szatmári Malom
› A szereplést nagy ívben kerülő Szatmári Zoltán és családja leginkább az épületgépészeti szakáruházláncukról ismertek, pedig a hazai malomiparban is az egyik legfontosabb szereplők, abban az iparágban tavaly közel 14 milliárd forintos bevételt értek el.
› Érdekeltségük van a Naszálytejben, a Jásztejben és a Jász-Föld Zrt.-ben is, de már magukról elnevezett lakóparkot is építettek Jászberényben.
› A száz százalékban magyar tulajdonú Szatmári cégcsoport újabb, másfél milliárd forintos beruházással növelte raktárkapacitását, a bővítést a magyar állam 680 millió forinttal támogatta meg.
31. Nagy György
Becsült vagyon: 45 mrd forint
Forrás: befektetések, energetika, exitek, ingatlan
Legismertebb érdekeltsége: Westbay, Prímagáz, SMP Solutions, Café
› A Westbay befektetőcég tulajdonosa a Wallis alapítójaként lett ismert vállalkozó, korábban az Európa-szerte terjeszkedő gázipari cégben, a MET-ben is tulajdonos volt. Számos üzletágban érdekelt, az energetikától kezdve a logisztikán át, és még PR-ügynöksége is van.
› Legfontosabb üzleti partnere Csányi Sándor OTP-vezér, cégbirodalmaik gyakran összeérnek.
› Nagy a Balatonnál is megvetette a lábát, hozzá köthető a Tihanyi Yacht Club megújítása és bővítése is. Az állami telket a tulajdonában álló Peninsula Resort Zrt. bérli, a hotelfejlesztési munkákat a szintén Nagy-érdekeltségű Repét Kft. végzi el.
› 2019-ben 79 százalékos részesedést vásárolt a Vasas Futball Kft.-ben, a patinás angyalföldi klub célja, hogy újra az élvonalban szerepeljen.
32. Bolgár György
Becsült vagyon: 43,3 mrd forint
Forrás: iparikerámia-gyártás, ingatlan, osztalék
Legismertebb érdekeltsége: Kerox
› 2019-ben közel 13 milliárd forintos forgalmat és 2,9 milliárd forintos nyereséget ért el a Kerox Kft. a csapokhoz szükséges kerámia alkatrész, a kartus gyártásából. A Bolgár család a vízcsaprészegységeket a világpiacra szánja, a teljes tavalyi árbevétel 99 százalékát a külföldi értékesítések adták.
› A Kerox négy ágát eltérő módon érintették a koronavírus hatásai. A fogászatikerámia-értékesítés darabszám forgalma közel ötven százalékkal, a termékből származó árbevétel 27 százalékkal csökkent. A dentál ágazat kieső árbevételét a többi ágazat forgalma és a forint értékvesztése összességében kompenzálta.
33. Harsányi Zsolt
Becsült vagyon: 43 mrd forint
Forrás: mezőgép-kereskedelem, szerviz
Legismertebb érdekeltsége: Axiál
› A mezőgéppiac a 2019-es évben rekordévet zárt, a termelőknek elég jövedelmük volt ahhoz, hogy gépeket vásároljanak, főleg a traktorok és a talajművelés eszközei fogytak jól.
› A Harsányi Zsolt tulajdonában lévő Axiál Kft.-nek az állami támogatások mellett jól jött, hogy a társaság 2019-ben részt vett a jegybank Növekedési Kötvényprogramjában (NKP) is, az MNB 15 milliárd forint össznévértékű kötvény jegyzését fogadta el. A cég konszolidált árbevétele a 2019-es évben 86,3 milliárd forint volt.
› A koronavírus átmenetileg fennakadást okozott az agrárgazdaságban is, de ez elsősorban a tavaszi időszakra korlátozódott, a későbbiekben a társaság ellátási rendszere a normál mederben folyt. A cég igyekezett minél jobban átállni a digitális megoldásokra, így 2020-ban összesen 15 raklapnyi papírt spóroltak meg.
34. Lakatos Benjamin
Becsült vagyon: 42,1 mrd forint
Forrás: energetika
Legismertebb érdekeltsége: MET
› A svájci székhelyű energetikai óriás tőkeerős stratégiai partnert keresett a további akvizícióihoz, és talált is 2019 végén: a szingapúri Keppel Corporation húsz százalékot kapott a menedzsment által korábban kivásárolt, egykori Mol-leány MET-ből 53 millió eurónyi befektetésért cserébe. A MET főrészvényese Lakatos Benjamin vezérigazgató maradt.
› Immár az operaénekes Plácido Domingóval is van közös érdekeltsége. A Virtuózok címen itthon is futó komolyzenei tehetségkutató ma már nemzetközileg is sikeres, a formátumot gyártó cégbe pedig mások mellett Lakatos is beszállt, a részvények hat százalékát szerezte meg.
Lakatos Benjamin
35. Nyúl Sándor
Becsült vagyon: 41,5 mrd forint
Forrás: korábbi exitek, ingatlan, egyéb befektetések, osztalékok
Legismertebb érdekeltsége: Gránit Pólus, Gránit Bank, Kajahu, Budapest School
› Nyúl Sándor kiszállna a Trigránit eladása után maradt portfólióból, a Gránit Pólusból, egyelőre per alatt van, hogy milyen feltételek mellett. Saját ingatlanportfóliójában számos belvárosi üzlethelyiség van, de vannak ipari befektetései is (például egy szlovák energetikai cégben).
› Tagja a csúcstechnológiájú éttermekre fókuszáló Kajahu franchise-t birtokló Cyberg igazgatótanácsának, a tőzsdén jegyzett cégben részvényei is vannak, a pandémia okozta visszaesést lapzártánkig nagyjából ledolgozta az árfolyam.
› Nyúl újra befektetett a Gránit Bankba is, 1,3 milliárdos tőkeemeléssel három százalék körüli részesedést szerzett. A bank stratégiai céljai között szerepel a külföldi terjeszkedés és a tőzsdére lépés is.
› Nyúl elárulta a Forbesnak, hogy beszállt a Prezi-alapító Halácsy Péter nevével fémjelzett magániskola-hálózatba, a Budapest Schoolba is.
36. Varga Zoltán
Becsült vagyon: 39,8 mrd forint
Forrás: korábbi kiszállók, média, befektetések, osztalékok
Legismertebb érdekeltsége: Centrál Médiacsoport (24.hu, Nők Lapja, Nosalty), Aeromobil
› A Centrál Média tulajdonosaként övé a legnagyobb független magyar médiacsoport. A járvány okozta bezárkózás komolyan érintette ugyan a csoportot, de átszervezésekkel és a portfólió racionalizálásával kezelni tudták a visszaesést. Az Index kormányzati bedarálása után Varga arról nyilatkozott a Bloomberg hírügynökségnek, hogy kormányzati körökből kétszer is megkeresték, adja el médiaérdekeltségeit – a milliárdos azonban kitart.
› 2016-ban a Versenyhivatal elkaszálta a magyar RTL és a Centrál Médiacsoport részleges fúzióját, a vizsgálat tavaly ősszel végleg megszűnt, ugyanis a két fél jelezte: elállnak az üzlettől.
› Varga korábban arról beszélt a Forbesnak, hogy szeretne hidakat építeni a régióban, a visegrádi országok üzleti elitjei sem ismerik kellően egymást, például alig vannak magyar–szlovák magánbefektetések. Lengyelországban is van több érdekeltsége (telekommunikációs és oktatási cégbe is beszállt), de befektetője a repülő autót fejlesztő szlovák Aeromobil startupnak is.
37. Simicska Lajos
Becsült vagyon: 39,2 mrd forint
Forrás: korábbi osztalékok, exitek
Legismertebb érdekeltségei: (voltak): Közgép, Mezort-csoport, HírTV, Magyar Nemzet
› Az egykor nagyhatalmú bukott oligarcha visszavonultan él, érdekeltségeit viszonylag gyorsan osztotta fel a helyébe lépő új elit: a Közgép a Duna Aszfaltnál landolt, vagyonkezelői, hirdetési cégei és agrárbirodalma Mészáros Lőrincnél.
37. Dunai György
Becsült vagyon: 39,2 mrd forint
Forrás: építőipar, ingatlan
Legismertebb érdekeltsége: Euroaszfalt, Bodri Pincészet, Thermal Hotel Visegrád
› Euroaszfalt nevű cégével újabban ismét jól szerepel a közbeszerzéseken, Mészáros Lőrinc rendszeres konzorciumi partnere. (Bár 2021 januárjában épp Dunai cégei, az Euroaszfalt és a Betonútépítő Zrt. golyózta ki a Mészáros és Mészáros Kft.-t egy többmilliárdos ivóvízminőség-javító beruházásból.)
› Dunai 2019-ben vagyonkezelőket hozott létre: a Betonút Zrt. kivételével valamennyi építőipari cége a Kálvária Holding alá, ingatlanos vállalkozásai pedig az Orom Holding alá tartoznak.
› Érdekelt a turizmusban is, övé a Thermal Hotel Visegrád és ötven százalékban a Bodri Pincészet is. Utóbbi, valamint a Vendégház-Csötönyi Kft., amiben Dunainak kisebbségi tulajdonrésze van, 2020-ban összesen kilencmillió forint vissza nem térítendő állami támogatást kaptak.
39. Vajna Tímea
Becsült vagyon: 38,6 mrd forint
Forrás: öröklés
Legismertebb érdekeltsége: AV Perfect
› Papíron új tulajdonosa lett májusban az Andy Vajna hagyatéki vagyonát tömörítő AV Perfectnek. A VMT Holdings LLC ugyan Las Vegasban van bejegyezve, de Vajna Tímea kérdésünkre megerősítette, hogy ő a végső tulajdonos. Az AV Perfect dollárban meghatározott értéke a 2019-es adatok alapján szinte épp annyi, mint előzőleg volt – fontos változás viszont, hogy Vajna Tímeától májusban Garancsi István és Szalay-Bobrovniczky Kristóf megvásárolta a holding legértékesebb szeletét, a kaszinóbizniszt.
Becslésünk szerint 15–16 milliárd forintos üzletről lehetett szó. Vajna Tímea vagyona tehát érdemben nem csappant meg előző évi összeállításunkhoz képest, de a kaszinók következő évi termései már nem az ő vagyonát gyarapítják majd.
› A filmmogul eddigi érdekeltségei már korábban gazdát cseréltek, a TV2 egy olyan bizalmi vagyonkezelőhöz került, amelynek Vida József és Gál Miklós a tulajdonosai.
Vajna Tímea
40. Váradi József
Becsült vagyon: 36 mrd forint
Forrás: légiközlekedés, osztalék, ingatlan
Legismertebb érdekeltsége: Wizz Air
› A Wizz Air gyors növekedésre használta fel a légiipar legsúlyosabb válságát. A koronavírus-járvány ellenére új piacokra léptek, és bővítették a flottát is, miközben elsők között kezdtek nagy létszámú, húszszázalékos leépítésbe március végén. A főnök bérét is megvágták, Váradi fizetése áprilisban 22 százalékkal csökkent.
› A cégnek 1,5 milliárd eurós szabad készpénzállománya van, Váradi az évben többször kijelentette, hogy anyagi helyzetük stabil. A Wizz Air-vezér a 2020. októberi Forbes Flow-n úgy nyilatkozott, hogy a fapados légitársaság még két évig bírná likviditással.
› A londoni tőzsdén jegyzett Wizz Air Holdings Plc. részvényei a Budapesti Értéktőzsde alternatív platformjára, a BÉTa Piacra 2020 decemberében érkeztek meg. Ha a londoni jegyzést nézzük, az elmúlt egy év árfolyamgrafikonja alapján azt is mondhatnánk, a Wizz a koronaválság egyik nyertese, tavaly december elején a részvényár úgy volt csúcson, hogy a gépek nagy része hetek óta a földön állt.
› Váradinak borászata van Mádon, és decemberben bejelentette, hogy félmilliárd forint befektetéssel online borkereskedést is indít. A Bar:24 webshopban ő lesz a többségi tulajdonos.
41. Paár Attila
Becsült vagyon: 35,7 mrd forint
Forrás: építőipar
Legismertebb érdekeltsége: WHB, Elios
› Az állami közbeszerzések egyik gyakori nagy nyertese a Paár Attila 80 százalékos tulajdonában lévő West Hungária Bau (WHB) Kft. A társaság 2019-es nettó árbevétele a 2018-as eredményhez képest 50,1 milliárd forintról 61 milliárd forintra nőtt. A 2019-es 4,4 milliárd forintos adózott eredményből 1,7 milliárdos osztalékot fizettek ki.
› A WHB 2019-es állami projektjei között szerepel a már 7,6 milliárd forint költségűre duzzadt Dózsa György úti mélygarázs, érdekeltek a dubaji világkiállításra szánt 10,6 milliárdos magyar pavilon felhúzásában, a 12,75 milliárd forintos Bozsik Stadion kivitelezésében, és ők építik a Paksi Erőmű Beruházási Központját is.
› A vállalkozó 2020 nyarán a WHB Vagyonkezelő Kft.-n keresztül 300 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelt a Magyar Turisztikai Ügynökségtől (MTÜ), hogy festménygyűjteményének művészeti galériát hozhasson létre Győrben.
A fapados légitársaság még két évig bírná likviditással.
42. Schmidt Mária
Becsült vagyon: 35,1 mrd forint
Forrás: részvények, osztalék
Legismertebb érdekeltsége: BIF
› Vigadó Palota Irodaház, Flórián udvar, Major udvar – néhány példa a Budapesti Ingatlan (BIF) Nyrt. portfóliójából. A BIF 25 éve van jelen a budapesti ingatlanpiacon, a társaság ebből 21 évet töltött a BÉT-en, részvényeinek 64 százaléka van a Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója érdekeltségébe tartozó Pió-21 Kft. tulajdonában. A BIF volt a tulajdonosa a Rákóczi út 57. szám alatti „láthatatlan” szlovák evangélikus templomnak is, ezt egy tavaly augusztusi kormányhatározat alapján az Országos Szlovák Önkormányzat vásárolta meg.
› Korábban Schmidt tulajdonába tartozott a Figyelő hetilap, ez 2018 novembere óta a Fidesz médiabirodalma, a Közép-európai Sajtó- és Média Alapítvány (KESMA) része.
43. Lévai család
Becsült vagyon: 32,4 mrd forint
Forrás: élelmiszeripar
Legismertebb érdekeltsége: Biotech USA
› Rohamtempóban növekednek, agresszívan mennek előre, mostanra mindenkit felfaltak a magyar piacon – írtuk a Biotechről 2021. januári címlapsztorinkban. A fehérjeporral induló családi cég élelmiszer-portfóliója már 800 termékből áll, a világ száz országában vannak jelen.
› A hatékony irányítás érdekében Lévaiék 2019-ben Atlas Invest néven anyavállalatot hoztak létre Hollandiában, a családi cégeket összefogó Lévai Holding ebbe olvadt bele.
› Lévai Ferenc és a még mindig csak harmincas éveikben járó fiai, Bálint és Balázs családi vállalkozása a koronavírus ellenére is húsz százalékot növekedett.
› A válság közepén ötmillió euróért felvásárolták az őskonkurens Scitec Nutritiont, így a Biotech USA a duplájára nőtt.
› A cég 2020-ban új székházba költözött, ez kétmilliárd forintból épült fel. 2021-ben a Scitec integrációja és a gyárak modernizációja a cél, és folyamatban van további több milliárd forintos bővítés is, amit saját forrásból fedeznének.
› A Biotech USA-t 2020 nyarán 150 millió forintos bírsággal sújtotta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), mert 2015 és 2018 között néhány terméken valótlan információt közöltek az összetevőkről.
44. Kenyeres Zoltán, Kenyeres Imre
Becsült vagyon: 31,3 mrd forint
Forrás: élelmiszeripar
Legismertebb érdekeltsége: Mogyi Kft.
› 2019 megint a Mogyi éve volt. Európa egyik legnagyobb pattogatottkukorica-gyártójának éves nettó árbevétele 31,3 milliárd forint volt, ebből 52 százalék a külföldi eladásokból származott. A száz százalékban magyar kézben lévő cég 27 országban van jelen és 2019-ben fordult először elő, hogy az exportértékesítése nagyobb volt, mint a belföldi.
› A Mogyi fő tevékenysége a különböző olajos magvak gyártása, pörkölése, csomagolása és értékesítése, a kukoricát saját termelési rendszerükből szerzik be.
› A Kenyeres testvérek más módon is rámentek a gasztronómiai örömökre: a Kenyeres Birtokon szürkemarha-termékeket állítanak elő.
45. Krankovics István
Becsült vagyon: 31,1 mrd forint*
Forrás: járműgyártás (busz és mezőgépek), osztalékok
Legismertebb érdekeltsége: Kravtex (Credo), Kühne
› Krankovics István cége 2019-ben nyerte el története legnagyobb közbeszerzését: a Volánbusz közel húszmilliárd forint értékben vásárolt 352 darab, a Kravtex által fejlesztett és gyártott Credo márkájú buszt.
› A mosonmagyaróvári–győri cég üzemében átlagosan öt munkanap alatt hat busz készül el. 2020-ban országszerte több mint kétszáz busz állt forgalomban, a vidéki központú autóbuszparkokban pedig minden harmadik busz a Kravtex terméke.
› A csoporthoz tartozik a patinás mezőgépgyár, a Kühne is.
*A csökkenésnek módszertani oka van: az állami tendereknek kitett cégeket nem EBITDA-alapon értékeltük fel. (Lásd módszertanunkat a lista elején.)
46. Sándor József és családja
Becsült vagyon: 31 mrd forint
Forrás: nyomásos alumíniumöntvények
Legismertebb érdekeltsége: Fémalk
› A nyomásos alumíniumöntéssel és fémmegmunkálással foglalkozó Fémalk jelenleg három telephelyen működik, Csepelen, Erdőhorvátiban és Dunavarsányban. A társaság az autóipar egyik jelentős beszállítója, leginkább a külföldi piacokkal állnak kapcsolatban, 2019-ben a 36,6 milliárd forintos árbevétel 94 százaléka az exportból származott.
› A koronavírus berobbanásával éppen a Fémalk egyik legnagyobb felvevőpartnere, az autóipar került óriási kátyúba. Sándor cégének 2020 márciusában kilencven százalékkal csökkentek a megrendelései. Május elején ugyan visszakapaszkodtak ötven százalékra, de nem sokkal később ismét a válság előtti szint tíz–húsz százaléka között álltak.
› Sándor József rendszeresen támogatja volt iskoláját is, magánalapítványán keresztül évi százmillió forinttal segíti a Sárospataki Református Kollégiumot.
47. Rencsár Kálmán
Becsült vagyon: 30,8 mrd forint*
Forrás: építőipar, osztalék
Legismertebb érdekeltsége: Soltút Kft.
› A Soltút Kft. igazán a 2018-as infrastruktúra-bővítéssel rúgta be az ajtót, a cég az utóbbi két évben több mint 15 milliárd forint adózott nyereséget és 68,7 milliárdos nettó árbevételt ért el. Az 1991-es alapítású cég negyvenmilliárd fölötti útépítési tendereken nyer, ők építhetik a debreceni BMW-gyár úthálózatát, de a 83-as főút kétszer kétsávossá fejlesztésének rövidebb szakaszára is őket választották 46,2 milliárd forintért.
› A Soltút közgyűlése az osztalékot sem aprózza el, 2018-ban összesen nyolcmilliárd forintot, 2019-ben 5,75 milliárd forintot szavazott meg a tulajdonosnak.
› A Rencsár család lassan tíz éve rendez távlovasversenyt Solt Révbérpusztán, és Rencsár a Magyarországi Arablótenyésztők Egyesületének is tagja.
*A csökkenésnek módszertani oka van: az állami tendereknek kitett cégeket nem EBITDA-alapon értékeltük fel. (Lásd: módszertanunkat az 40. oldalon!)
48. Hernádi Zsolt
Becsült vagyon: 28,7 mrd forint
Forrás: energetika, ingatlan, befektetések
Legismertebb érdekeltsége: Mol, CD Hungary, Mária Valéria Hotel (Esztergom)
› Megtörtént a Corvinus Egyetem modellváltása is, ennek részeként a Maecenas Universitatis Corvini (MUC) vagyonkezelő alapítvány megkapta a Mol tízszázalékos részvénypakettjét az államtól, az alapítvány elnöke pedig a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt lett. A kormányközeli elit káderképző, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) alapítványa is hasonló pakettet kapott, az állam az MNV-n keresztül megtartotta a fennmaradt részvényeit. Egy törvénymódosítás után az alapítványok már a Mol valódi tulajdonosai (vagyis már nemcsak az osztalékhoz férnek hozzá), akár részvényeket is értékesíthetnek – de az államnak elővásárlási joga van.
› Hernádi tőkealapjain keresztül startupokba is fektetett, de Mol-részvényei mellett ingatlanportfóliója az igazán jelentős, Csányi Sándor és Garancsi István mellett a CD Hungaryben is érdekelt. Még korábban megvásárolta az esztergomi Mária Valéria Hotelt, hogy befejezze annak felújítását – a projektet a Garancsi-féle Market viszi, és a Kisfaludy-programból állami támogatás is érkezett rá.
› Tavaly márciusban beszakadt a Mol árfolyama a járványhelyzet és a kijárási korlátozások miatt, a második negyedben mélyponton voltak a negyedéves riport szerint, de a legfrissebb beszámolók már javulást mutatnak. A cég ellen tudott állni a járvány hatásainak, tavaly év végére az árfolyam is kezdett magához térni, de a 2020. januári szintet nem érte el.
Hernádi Zsolt
49. Bojár Gábor
Becsült vagyon: 28,6 mrd forint
Forrás: IT, ingatlan
Legismertebb érdekeltsége: Graphisoft
› Bojár cége, a Graphisoft Park ingatlanfejlesztő- és kezelő vállalat 2020-ban a magyar tőkepiacon soha nem látott részvényvisszavásárlási tranzakcióra készült, amit egy aukció keretein belül bonyolítottak volna le. A tőzsdei cég a kedvező feltételekkel megkapott 37 millió eurós hitelből 33 millió eurót fordított volna saját részvény vásárlására, és további 4,44 millió eurót fizettek volna ki osztalék formájában a 2019-es profit után.
› A saját részvény visszavásárlási programot végül a koronavírus-járványra hivatkozva lefújták. A tervezett 37,45 millió euró helyett végül 31 millió euró kifizetéséről döntöttek, így a szokásos 4 millió eurós készpénztartalék helyett a cég most 11,5 millió euróval rendelkezik. A cég egyelőre tartalékol.
› A koronavírus és a home office térnyerése miatt félő volt, hogy a válság egyik nagy vesztese az irodapiac lesz, de a cég második negyedéves eredményei ezt cáfolták.
Bojár Gábor
Tavaly egy ideiglenes bírósági intézkedés miatt vissza kellett hívni az újságosoktól a Forbes magazint, mert egy magyar családi cég tulajdonosai kifogásolták, hogy szerepelnek a leggazdagabb magyarok listáján. Azóta a Nemzeti Adatvédelmi Hivatal állásfoglalásban erősítette meg, hogy egy üzleti magazinak joga van ilyen listákat összeállítani, igaz, jelentős adminisztrációs terhet is rótt ránk a GDPR szabályokkal kapcsolatban. Az ideiglenes intézkedés azonban még mindig hatályos (igen, úgy ideiglenes, hogy egy éve hatályos), így ennek a pokolian sikeres cégnek ebben a listában még a nevét sem írhatjuk le.