Az elmúlt években robbanásszerűen növekedett a vasúti áruszállítás Európa és Kína között, ennek eredményeképpen pedig egyes csomópontokon akár 3-4 napig is állnak a határon a tehervonatok. Az európai és a transzázsiai vasúti vonal eltérésének kezelése – megnövekedett áruforgalom esetén főleg – nagy kihívás, erre Magyarországon Záhonynál van lehetőség. Az ottani átrakó terminálból aztán egyenes út vezet egészen Madridig – hazánk tehát ideális útvonal és belépési pont az e-kereskedelmi áruk Európába szállításához. Kapacitásai viszont messze nincsenek kihasználva.
A nemrég megalakult CELIZ konzorcium (Central European Logistics and Industrial Zone), melynek tagjai a MÁV-REC Railway Engineering Corporation Kft., a Záhony Port Zrt., valamint a kínai CECZ Közép-Európai Kft. egy kelet-európai ipari és logisztikai zóna fejlesztését tűzte ki céljául. „A CELIZ most a legfontosabb projektünk. A feladatunk, hogy megvizsgáljuk az Európai Unió és Kína közötti vasúti ellátási láncot és kereskedelmi forgalmat, felmérjük a kínai árualapot és megteremtsük annak a lehetőségét, hogy minél több kínai áru érkezhessen Záhonyon keresztül Európába” – fogalmaz Csomós Norbert, a MÁV-REC Railway Engineering Corporation Kft. ügyvezető igazgatója.
KULCSFONTOSSÁGÚ SZEREP
„A CELIZ projekt kezdeményező szerepet visz abban, hogy a távol-keleti áruk minél nagyobb hányada Magyarországon át jusson el Nyugat-Európába” – mondja Horváth László, a L.A.C. Holding elnök-vezérigazgatója és a MÁV-REC Railway Engineering Corporation Kft. többségi tulajdonosa, aki szerint a jövőben Magyarország kulcsfontosságú szerepet kap a keletről érkező e-kereskedelmi áruk Nyugat-Európába szállításában.
Dominikot energiát nem kímélve tanította, de volt, hogy megütötte társai előtt. Annát kislányként büszkévé tette, felnőttként inspirálta. Pétert és Jánost kemény munkára és kitartásra tanította. Egy másik Pétert hazahordott könyvekkel támogatta. Egy apa, egy anya és megint csak egy apa és egy anya történetei ezek a friss számból.
Lába, amit annyi magyar foglalt imába abban a különleges utolsó percben, amikor kijutott a magyar válogatott az Eb-re, édesapja jó hosszúra nyújtott lába is egyben.
Ha ehhez még hozzáteszem, hogy a magazin végén lévő Forbes Next melléklet címlaptémája a család jövője és a mesterséges megtermékenyítés magyarországi helyzete a többi orvosi csodáéval együtt (a petefészekszövet-hibernálás már elérhető!), akkor tényleg látszik, hogy ez egy családos szám lett. Nem annak készült, az lett.
Így külön passzentos, hogy Szoboszlai Dominik szerepel a címlapon. Története alapján úgy látszik, hogy lába, amit annyi magyar foglalt imába abban a különleges utolsó percben, amikor kijutott a magyar válogatott az Európa-bajnokságra, édesapja jó hosszúra nyújtott lába is egyben. A két férfi (kezdetben egy férfi és egy fiú) együtt küzdötte végig az elmúlt éveket, hogy Dominikot a világ élvonalába repítsék. Ő pedig repül, most már talán egyedül, és a röppálya ígéretes.
Rég volt ilyen reménysége a magyar focinak, mondják a szerkesztőségben a nem kis számban jelen lévő focidrukkerek (leginkább a fradistákat vonzzuk), és a számok tényleg magukért beszélnek. Meg aztán az is könnyen érthető, ha egy játékos értékét kilencmilliárd forintra becsülik. A nyomás óriási Dominikon, de lehet, hogy bírja, mert annál nagyobb nyomást, mint amit egy kisfiú érezhet az apjától, nehéz kifejteni.
Az, hogy a család számít, nem csak Dominik, mindenki érzi, tudja. Az, hogy a zsigereinkben vannak a felmenők traumái, egy viszonylag új tudományág, a transzgenerációs pszichológia vizsgálja és mutatja ki. A megközelítés legismertebb magyar képviselője Orvos-Tóth Noémi, akinek frissMesterAkadámia-kurzusa május végén jelent meg. Noémi ezúttal nem a családi kötődésekről, hanem a párkapcsolati játszmákról beszél, de egy idő után ezeknek is közük lesz egy családhoz.
Van olyan is, hogy egy tulajdonos és gyermeke úgy dönt, nem muszáj családon belül továbbvinni a céget, legyenek bármilyen vonzók is a vastag profitmarzsok. A Kulcs-Soft alapítója és fia is így tett, és boldogan bízzák a cégvezetést és a cég egy részét kívülről érkező menedzserre. Még egy családi ügy a friss lapban – igaz, másképp.
A műanyag szennyezettség az egyik legsúlyosabb környezeti probléma, amiről egyre többet beszélünk itthon is. A PET palackok használatára kínál alternatívát a BWT Csoport (Best Water Technology), amelynek legfőbb törekvése, hogy a vízfogyasztást műanyagmentesen tudjuk megoldani a mindennapjainkban. A BWT nem csak vízkezelő termékeket kínál, hanem komplex koncepciót a fenntarthatóság jegyében. Erről beszélgettünk a magyarországi cég társ-ügyvezetőjével, Petró Verával.
A lakóautó a gazdag német nyugdíjasok járgánya – ez az ősi sztereotípia megdőlni látszik. A 2010-es évek közepén itthon is berobbant a lakóautóhájp, a koronavírus-járvány és a karantén miatt pedig most még többekben van ott a mehetnék. A lakóautózás ráadásul az egyik legbiztonságosabb utazási forma, és Kertész Gábort idézve: „nagyon szabad tud lenni”. Ő nemcsak gyártó és a Biwak Kft. ügyvezetője, de a Magyar Lakóautóklub alapítója is, tapasztalatból mondja, hogy ma már minden korosztályból vannak ügyfelek, és egyre többen ismerik fel a lakóautózás adta szabadságot.
De az elmúlt években nemcsak a kereslet, hanem a kínálat is nagyot nőtt, a magyar piacon is egyre többen foglalkoznak forgalmazással és bérbeadással, és akad, aki a magánkézben lévő lakóautókat gyűjti össze és adja ki. Összeállításunkban három vállalkozás, három különböző üzleti modell: a Biwak kizárólag egyedi lakóautókat, a Wanderer 66 miniszériákat gyárt, a Vanlife Hungary pedig kiadásra szánja átalakított, dizájnos furgonjait. Közös bennük, hogy a gyártás mindhárom cégnél házon belül folyik, és alapítóikat egyszer, valahol elvarázsolta az életérzés.
A Zieglerről egyeseknek a nápolyi, másoknak a sajtos tallér jut eszébe, akinek pedig jóval a rendszerváltás előttről is vannak fővárosi gasztroemlékei, az a Kodály köröndi ostyaüzem előtti sorokra vagy a vasárnaponként a kapuban frissen sütött medvetalpra emlékezhet. Zieglerék több államosítás után a családi vagyon egy részét értékesítve vették meg első kemencéjüket, és tették legendává ostyájukat. A vállalkozás harmadik generációjának Ziegler testvérei válogatott jéghokisként egy csapatban, de az üzletben külön játszottak, a negyedik generáció évek óta stabilan irányít és fejleszt. Az utódlásokból és a koronavírus-járványból is jól jöttek ki, és mostanra az ötödik generáció is a startvonalra állt.