A hazai startupvilág meglehetősen túlfűtött állapotban van, majdnem minden területen sorakoznak az ambiciózus cégek, az egészség(ügy) frontján is egyre többen próbálnak érvényesülni. Körképünkben rangsor nélkül mutatjuk be a piacképes kezdeményezéseket. Olyanokat, amik még nem léptek piacra, és olyanokat is, amelyeknek már milliárdos árbevételük van.
Dicomlab – tervező szoftver fogászoknak A világ összes hiányzó fogán pénzt keresne újításával ez a magyar cég, írtuk januárban a Dicomlabról. A szegedi startup fő terméke egy fogászati műtéti tervezőszoftver. A Smart Guide azóta a fogpótlás teljes folyamatát támogató keretrendszerrel és egy online okosáruházzal egészült ki.
Now Technologies – kontroller kerekesszékeseknek A 2014-ben alapított medtech cég saját innovációjával a kerekesszékkel közlekedők számára fejleszt vezérlést és elektronikát. Mesterséges intelligencia, illetve gépi látás segítségével akadályelkerülő és önvezető funkciókat fejlesztenek okosvezérlőjükbe. Az USA-ban és az EU-ban is jelen vannak.(Az ötletgazda Juhász Márton már a 2017. decemberi Forbes Next címlapján is szerepelt.)
Sikeres irodacampus-fejlesztései mellett most lakóingatlan-fejlesztésbe is kezd az Atenor Magyarországon. A Lake11 Home & Park nemcsak lokációjával, de különleges tervezésével, környezettudatos megoldásaival és lakásai méretével is kitűnik a piacon.
Legyen a zöldövezetben, de ne legyen kint a városból. Legyen hangulatos, de ne legyen se zsúfolt, se kihalt. Legyen szép és környezettudatos, de ne legyen megfizethetetlen. Az ilyen és más hasonló elvárásaikkal az újlakás-vásárlók alaposan feladják a leckét az ingatlanfejlesztőknek, vannak azonban köztük olyanok, akik nem futamodnak meg a kihívás elől. Ezen kevesek egyike az Atenor, aminek ősszel debütált első magyarországi lakóingatlan-projektje.
INGATLANFEJLESZTÉS ÚJ MEGKÖZELÍTÉSBEN – HAZAI ÉS EURÓPAI ÉRTÉKEK ÖTVÖZÉSE
Az Atenor egy százéves cég, a 20. században számos iparágban tevékenykedett, majd 25 évvel ezelőtt gondoltak egy nagyot, azóta pedig kizárólag az ingatlanfejlesztésre fókuszáltak, a többi üzletágukat eladták. „Amikor 2008-ban csatlakoztam a céghez, négy országban volt jelen az Atenor – idézi fel Borbély Zoltán, az Atenor ügyvezetője. – Ekkoriban kezdtük el felvásárolni azokat a telkeket, amelyen ma a Váci Greens áll, ami átadásakor a maga 123 ezer négyzetméterével Budapest legnagyobb, a hazai piacon elsőként
BREEAM excellence minősítést elnyerő iroda campusa volt. Az Atenor mostanra tíz európai országban aktív, az iroda- és a lakóingatlan-fejlesztések pedig hasonló súllyal esnek latba a nemzetközi portfólióban.”
A Váci Greens sikerét az Aréna Business Campus, a BakerStreet majd a RoseVille irodaprojektek követték. A kereskedelmi ingatlanfejlesztések mellett azonban újabb kihívást keresett az Atenor. „Egyszerre volt álmom és feladatom az, hogy legyen egy zöldövezeti, de budapesti, jó közlekedéssel bíró lakóprojektünk” – árulja el Borbély Zoltán. A XI. kerületben lévő bő nyolchektáros telket az Otthon Centrum Investment Solutions segítségével végül egy banktól vették meg 2021 februárjában, ami után elkezdődhetett a Lake11 projekt tervezési szakasza. „Már az elején úgy gondoltam, hogy ezt a feladatot méretéből fakadóan nem szabad egy építészcégre bízni. Kiírtunk egy nemzetközi építészpályázatot, amire összesen hat iroda adott be terveket. Ezeket átnézve döntöttünk végül úgy, hogy a hatból négy céggel szeretnénk együtt dolgozni” – meséli az ügyvezető. A döntés hátterében az állt, hogy a párhuzamosan dolgozó építészirodák gyorsabbak tudnak lenni, másrészt szerettek volna egymással harmóniában álló, de változatos épület-
egységeket létrehozni. A nem szokványos helyzet a projektben résztvevő tervezőket is új kihívások elé állítja, hiszen korábban egyikük sem dolgozott ilyen kooperációban. Az építészek folyamatosan látják egymás terveit, hiszen a végeredmény nem lehet disszonáns, az eddigi tapasztalatok szerint pedig a helyzet bennük is felkelti az egészséges versenyszellemet.
TÓPARTI VILLAHÁZAK, PARKHÁZAK ÉS PANORÁMA
Már az első vázlattervek előtt egyértelmű volt, hogy nem a beépítési mutatók legmagasabb fokú kihasználása lesz a cél. „Igyekeztünk megtalálni az egyensúlyt a beépítettség és a zöld területek között, illetve arra is figyeltünk, hogy az épületek mérete ne tegye tönkre a zöldövezeti miliőt – világít rá a háttérre az ügyvezető. – A Lake11 Home & Park épületei a tópart felől indulnak és három sáv telekszélességgel mennek felfelé az enyhe domboldalon. Az intenzitás a vízparttól távolodva nő, azaz a dombon felfelé haladva egyre nagyobb épületekkel találkozunk majd. A dombtetőn lévő épületek magasabb emeleteiről örökpanoráma nyílik majd a budaörsi hegyekre, de a másik oldalon lévő ablakokból sem a szomszédos lakótömböt kell nézniük, hanem a közeli kőérbereki zöld dombokat és a mögötte fekvő Kamaraerdőt, mivel a telek adottságainak köszönhetően átlátnak majd fölötte – hasonlóképpen, mint a színházi nézőtéren. Mindkét lakástípusnak megvan a maga előnye, ezért is szerettünk bele mi magunk is.” Az Atenor emellett a XI. Kerületi Önkormányzattal is szorosan együttműködik a terület fejlesztésében, mostanra pedig kialakítottak egy olyan tervet, ami kereskedelmi, humán, oktatási és más egyéb infrastrukturális elemeket is tartalmaz.
A jelenlegi szabályozás 1300–1350 lakást engedne itt, az Atenor ezzel szemben körülbelül 850-et tervez építeni. Igaz, ezen lakások átlag alapterülete lényegesen nagyobb lesz, mint a budapesti újépítésű projektektől megszokott 45–55 négyzetméter. A Lake11 projekt otthonainak átlag mérete ezt jóval meghaladja, és ugyan megtalálhatók lesznek a kínálatban a közkedvelt kisebb 40–50 négyzetméteres lakások is, de a tervezés során a fejlesztő döntő többségében a különböző méretű családi lakásokra és a különleges, nagy méretű prémium apartmanokra helyezte a hangsúlyt. Az ingatlanfejlesztő kimondottan magas érdeklődést tapasztal eme nagy lakások iránt, aligha véletlenül. „Ha megnézzük a háború előtti lakóépületeket, látjuk, hogy azokban volt mindenfajta lakás a szoba-konyhától az 5–6 szobás nagypolgári lakásokig – idézi fel Borbély Zoltán. – A relatíve nagy méretű lakások igénye mindig megvolt az emberekben, ingatlanfejlesztőként, vagy befektetési vásárlóként ugyanakkor azt is tudjuk, hogy egy kisebb lakást gyorsabban és fajlagosan drágábban lehet eladni, mint egy nagyot. A Lake11 Home & Parkkal egy nem hagyományos vevőkört céloztunk meg, a korai érdeklődők preferenciái pedig megerősítik bennünk azt, hogy jól gondolkodtunk.”
ZÖLD HITEL
A nagyobb otthon megvalósításában az MNB nemrég bejelentett Zöld Otthon Programja is sok családnak segítségére lehet. Ez akár 70 millió forintos hitelösszeget is kínál akár 25 évre, legfeljebb 2,5 százalékos kamat mellett olyan új lakások vásárlására, melyek a Lake11 Home & Park otthonaihoz hasonlóan megfelelnek az előírt, legalább BB energetikai besorolásnak.
Ötödször állítottuk össze a száz százalékig magyar tulajdonban lévő legértékesebb cégek listáját. Sohasem értek ennyit a top vállalkozások: a lista cégeinek összértéke meghaladja a 4400 milliárd forintot – tavaly ugyanez nem érte el a 2700 milliárdot. Egy éve a 100. helyezéshez elég volt 6,1 milliárd, idén ennek majdnem a duplájára volt szükség ahhoz, hogy egy cég felkerülhessen a listára. Ezzel összefüggően, szeptemberi családi listánkhoz hasonlóan, most is elenyészően kevés cégnek esett az értéke az elmúlt egy évben. Százból mindössze nyolc ilyen vállalkozás volt – erre még 2019-ben sem volt példa, akkor a listás vállalkozások ötödének csökkent vagy stagnált az értéke az előző évhez képest. Az élbolyban egy új szereplő megjelenését leszámítva nem volt nagy átrendeződés, az első húszban viszont több vállalat is megduplázta az értékét egy év alatt.
Egyik első céljuk az volt, hogy többet keressenek, mint a takarítónőjük – ma már Fortune 500-as nagyvállalatok szoftver- és műszaki fejlesztéseit pörgetik. Az IBM számítógép fűtötte pinceszobából úgy menetelt előre az Intland Software, hogy közben meg tudta őrizni azt, amitől igazán egyedi a piacán: ízig-vérig családi vállalkozás.
Az amerikai pénzvilág tele van ügyeletes válságriogatókkal, de Pozsár Zoltán azzal szerzett nevet magának, hogy amikor farkast kiállt, az általában jön is. A svájci bankóriás Credit Suisse globális stratégája az egyik legismertebb magyar a Wall Streeten, előtte megjárta a New York-i jegybankot, az IMF-et és az amerikai pénzügyminisztériumot is. Innen már nincs nagyon feljebb, de a Magyar Nemzeti Bank elnökeként azért még kipróbálná magát.