Paul Auster: 4321
(Európa Könyvkiadó, 2018)
Olyan, mintha négy regényt olvasnánk, de a főhős ugyanaz. A négy Archie nagyon hasonló, de az életük mégis más, valamikor az életük során másként döntöttek, vagy a véletlen csavarta el a kormányt. Vezetőként döntéshozás előtt nagyon sokszor futtatjuk le az A, B, C szcenáriókat fejben, és sokszor kényszeresen igyekszünk a lehető legjobb döntést hozni. Végigolvasva mind a négy életet (szcenáriót), rá kellett jönnöm, hogy nincs leg-leg-leg megoldás. Egy döntés van, amit felelősségteljesen hozunk meg. (Vágó Beáta HR-menedzser, Orbico Hungary Kft., Edisonplatform Menő Cég)
Cixin Liu: Hangyák és dinoszauruszok
(Európa Könyvkiadó, 2021)
Megfogott, hogy egy teljesen fura képpel – a hangyák és a dinók leírásán keresztül – milyen pontosan lehet kooperációról, versengésről és küzdelemről beszélni, és teljesen releváns ránk, emberekre nézve is. (Szendrői Gábor ügyvezető partner, Concorde MB Partners, Vállalható Üzleti Kultúráért Nagykövet)
Paolo Cognetti: Nyolc hegy
(Jelenkor Kiadó, 2018)
Imádom a hegyeket, és szabadidőm nagy részét a hegyek között töltöm. Az első könyves olasz kortárs író könyve épp ezért az első oldaltól szerelem volt. A Dolomitokban játszódó regény olvasása közben én is a főhőssel kalandoztam, és az itt kibontakozó apa-fiú kapcsolat jobban megérintett, mint számítottam rá. Ha fontos, hogy milyen nyomot hagyunk magunk után, észrevétlenül is milyen hatással vagyunk a környezetünkre, akár a magánéletben, akár a céges működésünkkel, akkor ez a könyv segíthet, hogy kívülről lássunk rá egy ilyen bonyolult viszonyra. (Budaházy Árpád kiadóvezető, HVG Könyvek, Bridge Booklist-kurátor)
Bret Easton Ellis: Amerikai pszicho
(Helikon Kiadó, 2022)
Elemi erővel világít rá a valódi értékekre és a csillogó felszín alatti romlottságra – sokkol, miközben önkéntelenül is elgondolkodtat a saját környezetünk valódiságán. Így jutunk el odáig, hogy újradefiniálhassuk magunkban, mi a fontos, minek van értéke. Ez önmagában katarzis. (Márton Katalin, HR és CSR igazgató, Praktiker, Edisonplatform Menő Cég és Vállalható Üzleti Kultúráért Nagykövet)
Umberto Eco: A rózsa neve
(Európa Könyvkiadó, 2020)
Magával ragadó krimi, kalandregény, történelmi tabló és a műveltség tárháza egyetlen szövegegészben. Középkor, misztikum, intrika, titkok, tagadások és gyilkosság, persze. A 80-as években került a kezembe először, azóta úgy ötévente biztosan újraolvasom –jelentősen változó élethelyzetekben. Először mint világmegváltásra készülő újságírónak, aztán ilyen-olyan vezetőnek, manapság mint a világ megváltásáról még nem teljesen lemondott tanácsadónak adott és ad izgalmat. Mivel? A temérdek utalással tűzdelt oldalak aprólékos felfedezésével. A megoldáshoz vezető út kacskaringósságával. A jelentések sokrétegűségével. Azzal, hogy szórakoztat. Nem akarom megfogalmazni, hogy mi köze van a vezetéshez, de arra a bizonyos lakatlan szigetre magammal vinném. (Iglódi Csaba vezető tanácsadó, Your Way Consulting, Bridge Booklist-kurátor)
Háy János: A cégvezető
(Európa Könyvkiadó, 2021)
Kitalált történet, részeiben mégis annyira ismerős. Ezek a sorsok, döntések, tévedések és önigazoló viselkedések itt vannak körülöttünk. Különleges nyelvezete, a narráció egészen magával ragadó. Velünk marad a felismerés, hogy ez a könyv nem Egy Cégvezetőről szól, hanem rólunk. (Németh Zsófia people & culture director, Roche, Edisonplatform Menő Cég)
Elisabeth Gilbert: New York lányai
(Partvonal Kiadó, 2019)
Hallatlanul szórakoztató fejlődéstörténet egy nőről, aki a New York-i frivolitás virágzásának idején ismeri meg a szerelmet, az árulást, válik felnőtté, érti meg, hogy mi a szeretet, és találja meg végül a helyét, kamatoztatja tehetségét, és lesz különutas vállalkozó, hogy aztán hivatása által nők százait tegye boldogabbá. Igazi kedvenc.
(Joós Andrea tanár, alapító, Élménybiológia, Nordic Bridge-tag)
William Golding: A Legyek Ura
(Európa Könyvkiadó, 2021)
Az édenkertből való kiűzetés archetipikus története. A háború elől menekülő iskolás fiúkat szállító repülő lezuhan egy lakatlan szigeten. Hogyan építi fel ez a csoport a régi-új társadalmi struktúrát? Hogyan szakadnak tagjai pártokra (a békés demokrácia és az erőszakos diktatúra híveire)? Hogyan osztják fel maguk között a munkát, hogyan emelkednek ki vezetők, és lesznek elnyomók, és milyen hiedelemrendszer köré szervezik az életüket? Fájdalmas tanulságok emberi természetről, az ember és a természet törékeny viszonyáról és ironikus reményről.
(Molnár Geraldine Bridge Budapest-csapattag)
Grecsó Krisztián: Mellettem elférsz
(Magvető Kiadó, 2021)
A regény főszereplője egy kudarc után kerül identitáskrízisbe, és jut arra a következtetésre, hogy génjeiben hordozza a sikertelenséget. A bennünk élő múlt meghatározza jelenünket, jövőnket – ezzel részben egyetértek, részben vitatkoznék. De talán fontosabb, hogy ne féljünk a kudarctól, merjük megélni és felvállalni mint egy esélyt arra, hogy jobbá váljunk. (Erdei-Kurucz Orsolya Bridge Budapest-csapattag)
Joseph Heller: A 22-es csapdája
(Gabo Kiadó, 2019)
Amikor eldöntöttem, hogy ezt az 1961-ben megjelent háborúellenes szatírát ajánlom, elképzelhetetlennek tűnt, hogy 2022-ben Európában újra háború törhet ki. Bízzunk benne, hogy a történelem nem ismétli önmagát, de keserűen bevallhatjuk, hogy Heller regénye régen volt ennyire aktuális, mint most. Érdemes magán a 22-es csapdahelyzeten is eltűnődni, hiszen egy jó vezetőnek pont azzal a képességgel kell rendelkeznie, hogy a megoldhatatlannak tűnő komplex problémákra találjon olyan választ, ami mások számára elképzelhetetlen.
(Tunkli Dániel vezető elemző, Concorde Csoport, Nordic Bridge-tag)
Hermann Hesse: Az üveggyöngyjáték
(Helikon Kiadó, 2019)
Hesse a II. világháború éveiben, egy gyilkos világkrízis idején fejezte be Nobel-díjas útkereső főművét, egy olyan történelmi pillanatban, ami sok rokonságot mutat hosszú vergődés után robbanásszerűen átformálódott, kisiklott jelenünkkel. Sokaknak – nekem is – életre szóló ős-eredő ez a rendkívül sok szinten működő, tengermély könyv. Ismét eljött az ideje.
Egyszerre szól a kiteljesedés útját járó szellem és a társadalom viszonyrendszeréről, belső és külső világokról, utópisztikus és mégis mindennapjait élő szervezetről, az elit felelősségéről, kreativitásról és technológiáról, hübriszről és alázatról, mély barátságokról és egyéni útválasztásokról. Fejlődés- és karrierregény, mély és önazonos döntések láncolata, végső fordulata miatt is különleges és maradandó. Ajánlom minden vezetőnek, aki ki akar teljesedni a ráruházott felelősségben. (George Tilesch elnök, PHI Institute, a Mesterség és Intelligencia könyv társszerzője, Bridge Booklist-kurátor)
Jókai Anna: Jákob lajtorjája
(Írók Alapítványa, 2008)
Egy párkapcsolatról szól, amiből házasság lesz, és a kommunikációról vagy annak hiányáról. Bemutatja, hova vezetnek a félreértések, az elhallgatott mondatok, a sejtések és egymás tetteinek vélt értelmezése, a kommunikáció és együttműködés hiánya. Mennyi minden tud félrecsúszni, majd átcsapni a makacsság miatt egy olyan útra, ahonnan nincs visszalépés. (Borsos Dorottya Bridge Budapest-csapattag)
Kertész Erzsébet: Vilma doktorasszony
(Móra Könyvkiadó, 2017)
Édesanyám adta a kezembe. A nagyszüleimnél egy vasárnapi ebéd után vette le a polcról a régi gyerekszobájában, körülbelül tizenkét éves voltam, és ha akkor nem találkozom ezzel a történettel, biztosan másképp alakul az életem. Hugonnai Vilma az első magyar orvosnő, és az egyik legnagyobb ikonom, megtanította nekem, hogy bátran tűzzek ki magam elé akár megvalósíthatatlannak tűnő célokat is. Amikor tanáraim kevésnek tartották képességeimet, vagy nem hitték, hogy felvesznek majd az egyetemre, ezután a könyv után titokban csak nevettem rajtuk. Tudtam, ha nem vagyok rest beletenni a melót, sikerülni fog, amit elterveztem. (Lukács Luca Bridge Budapest-csapattag)
Kőhalmi Zoltán: Az utolsó 450 év
(Helikon Kiadó, 2021)
A szerző rendkívül szellemesen és iróniával mutat rá korunk egyik legnagyobb problémájára, a klímaváltozásra, ami mindannyiunkat befolyásol, akár tudomásul vesszük, akár nem. Jó megoldás a humor ilyen komoly témánál is, így az üzenet is könnyebben befogadható. A könyv segít azon is elgondolkozni, hogy milyen örökséget hagyunk hátra gyerekeinknek, unokáinknak. (Erdős Ákos vezérigazgató, Paprika Studios, Edisonplatform Menő Cég)
Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége
(Európa Könyvkiadó, 2020)
Rengeteg rétege van. Vezetői tanulság szempontjából az emberekbe vetett bizalom jut eszembe. Ha valakivel együtt dolgozol, bíznod kell benne, hogy jól fogja elvégezni a feladat rá eső részét, csak így tudtok egyről a kettőre jutni. Nem tarthattok próbát, ha nem jól dolgoztok együtt, elúszik az adott lehetőség. A másik szinte biztosan máshogy fogja megközelíteni a feladatot, mint te, az eredmény sem pontosan olyan lesz, amilyennek elképzelted, de valószínűleg ugyanolyan jó – ezt meg kell tanulnunk elfogadni ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk delegálni. Ahogy az életben is el kell fogadnunk, hogy nincs alternatív forgatókönyv. (Forgács-Fábián Sára kuratóriumi elnök, Amigos a Gyerekekért Alapítvány, Nordic Bridge-tag)
Márai Sándor: Az igazi
(Helikon Kiadó, 2021)
Egy házasság története látszólag távol van az üzlettől, mégis hatott rám ilyen szempontból. Gyakran eszembe jut olyan helyzetekben, amikben párbeszédre, nyitott, befogadó és őszinte kommunikációra lenne szükség, de nem megy. A felek teljesen bele vannak ragadva a nézőpontjukba. Ez a Márai-mű pont erre példa. Egy házasság története a férfi és a nő szemszögéből. Mintha nem ugyanazt élnék. Nem értjük, hogy lehet ez az egész ennyire más. Pont erre emlékeztet a vezetésben: ugyanazt a dolgot mennyire másként értékelhetjük, és milyen gyorsan vezet konfliktushoz, ha ezzel nem számolunk. Ellehetetleníti a hatékony működést, és rengeteg felesleges stresszt okoz. Pedig csak bele kellene gondolni, hogy van más nézőpont is. (Pistyur Veronika ügyvezető, Bridge Budapest)
Gabriel García Márquez: Száz év magány
(Magvető Kiadó, 2021)
Vannak könyvek, amik olyan meghatározó pillanatban érik el az ember lelkét, hogy aztán soha nem engedik el: nekem ilyen ez az először tizenévesen, országos irodalmi versenyre feldolgozott regény, a mágikus realizmus klasszikusa. Ez volt az a könyv, ami megmutatta, milyen elragadó, a valóságnál százszor intenzívebb világ születhet a történelem, a megélt élet, a képzelet, a vágyak és a nyelv gyönyörű összeolvadásából. (Simó György ügyvezető partner, Day One Capital Fund Management, Bridge Booklist-kurátor)
W. Somerset Maugham: Borotvaélen
(Holnap Kiadó, 2009)
Örökérvényű aktualitása miatt választottam, mert a főhős kalandjain és jellemfejlődésén keresztül olyan kérdéseket feszeget, mint a karrierút, a motiváció vagy az élethosszi tanulás – válaszokat is találunk Larry és a hozzá kapcsolódó emberek különböző nézőpontjából. Az útjukat kereső vagy a megújulásra vágyó vezetőknek is ajánlom. (Varga-Nagy Eszter vállalati kommunikációs és PR-vezető, Coca-Cola Magyarország, Edisonplatform Menő Cég)
Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk
(Móra Könyvkiadó, 2021)
A világ egyik legszebb ifjúsági regénye különlegesen hat, amikor évek múltán egy vezető veszi a kezébe: emlékeztet, felelevenít, új aspektusokat mutat. A Pál utcai fiúkban ott van a lojalitás, a veszélyhelyzet, az összefogás, a vezetőválasztás, a csapaton belüli széthúzás, az áldozat, az erkölcsi győzelem. (Stumpf Kata társalapító, vezető, Konnekt Egyesület, Nordic Bridge-tag)
Itt sokkal-sokkal többről van szó, mint csupán egy izgalmas ifjúsági kalandregényről. A Pál utcaiak, a Gittegylet, a Vörösingesek, Boka, Ács, Csónakos, Nemecsek, Geréb alakját bármikor át lehet fordítani a körülöttünk élő szervezetekre, vezetőkre és munkatársakra. A szervezeti célok sem írhatják felül azt az elsődleges vezetői felelősséget, hogy csapatként és egyénként is „jó embernek” kell maradni, minden körülmények között. Mert valójában ez az, amit magunk után hagyunk. (Buday Bence ügyvezető, Share Now Magyarország, Vállalható Üzleti Kultúráért Nagykövet)
Polcz Alaine: Asszony a fronton
(Jelenkor Kiadó, 2021)
Polcz Alaine Erdélyben született, olyan korban és körülmények között lett a 20. század egyik legnagyobb gondolkodója és alkotója, amikor a nők egész más sorsot várhattak maguknak, mint ma. A II. világháborúban átélt hétköznapjairól, a lehetetlen túléléséről írta meg az Asszony a fronton című visszaemlékezését. Miért érdekes ez a munka szempontjából? A legmagasabb szintű reziliencia, tudatosság, motiváció, nyitottság és élethosszig tanulás – ezek a mi korunk szavai, de Polcz Alaine élete. Tanulhatunk tőle. (Tál Mariann gyógyszeripari üzletágvezető, Ventiv-Health, Jobgroup, Edisonplatform Menő Cég)
Spiró György: Fogság
(Magvető Kiadó, 2020)
Tíz évvel ezelőtt úgy tettem le, hogy ennél jobb regényt nem biztos, hogy valaha fogok olvasni. Lenyűgözően nagy munka kétezer évvel ezelőtti világunkról, de olyan frissen, mintha ott élnénk a jelenben a főhőssel, Urival, a római polgárral az ókori Rómában, Jeruzsálemben, Alexandriában. Az ember, a család, a társadalom, a birodalmak, a világ működése is jobban megérthető – egyszerre monumentális és izgalmasan részletgazdag, miközben úgy szól a múltról, hogy örök igazságaival a mai életedre ismersz. Ha már fogságban éltünk, az ikszedik covidhullámban újraolvastam, megint azzal az érzéssel, hogy az egyik legnagyobb kortárs regény. És bár nem ezt kerestem benne, az üzleti élet, a hatalmi struktúrák, érdekek, helyezkedés, alkuk természetéről is rengeteg tanulsággal szolgál. (Fekete Emese vezető szerkesztő, Forbes Magyarország, Bridge Booklist-kurátor)
Szerb Antal: Utas és Holdvilág
(Helikon Kiadó, 2021)
A kedvenc regényem, időről időre előveszem, elolvasom, és elmélkedem rajta. Mindig mást ad, mindig más szereplő erősödik fel bennem olvasás közben. Bemutatja, hogyan lehet kilépni megszokott életünkből, mit tanulunk, amikor komfortzónán kívülre kerülünk, hogyan alakul elképzelt és valós életünk a gyerekkorunk és felnőttkorunk között. Mindannyiunk életében felbukkanó problémát feszeget. A kérdés csak az, hogyan találunk vissza, vagy éppen hogyan változtatunk a kilépés hatására. (Balatoni József történelemtanár, író, tréner, az élményalapú oktatás népszerűsítője, az Edisonplatform Gondolkodó körének tagja)
Tóth Krisztina: Pixel
(Magvető Könyvkiadó, 2020)
Ablakot nyit a valóságra, arra, hogy a közösségünk valójában milyen sokszínű, és a felszín – a formális munkakapcsolatok szintje – alatt milyen élethelyzetek, emberi történetek rétegződhetnek. Az önállónak tűnő novellák összefonódnak, ahogy az író először zoomol, majd távolabb lép egy történetből, míg végül kirajzolódik a szereplők kapcsolatrendszere. Nem konkrét üzleti problémákra ad választ, sokkal inkább szemléletet formál: emlékeztet a történeteinkre, segít, hogy ne csak a magunk megértése, igazsága szerint lássunk és ítéljünk meg helyzeteket, rávilágít a rész-egész, ész és lélek dinamikájára, amit az üzleti életben is érdemes szem előtt tartanunk. (Németh Flóra kommunikációs szakértő, Magyar Telekom, Nordic Bridge-tag)
John Williams: Stoner
(Park Kiadó, 2021)
Az 1900-as évek első fele, Amerika, egy ember élete a születésétől a haláláig. Stoner, a főhős, szegény, műveletlen családból egyetemi oktatói állásig és doktori fokozatig jut – útját nem kísérik díjak, harsonaszó, sikerek, minden a maga természetességében zajlik. Ahogy Stoner az élet természetes velejárójaként kezeli az értékeket, amikhez ragaszkodik, és amelyek mellett kiállni sokszor hátrányt, áldozatot vagy kirekesztést is jelenthet. Nekem ez a nagybetűs EMBERI magatartás példaértékű. (Vágó Beáta HR-menedzser, Orbico Hungary Kft., Edisonplatform Menő Cég)
Irvin D. Yalom: A Schopenhauer-terápia
(Park Kiadó, 2021)
Megindító utazás az élet alkonyáról és az értelemkeresésről. Nehezen nézünk szembe az elmúlással és azzal, hogyan tudunk nyomot hagyni a világban. A regény elgondolkodtat az élet értelméről, és arról, hogyan lehet egymás életére hatni. (Veres Rita, Edisonplatform vezető)