Több mint tíz év türelmes munka, sok száz órányi ingázás és szárnyasonként plusz két hónap törődés ad extra ízt a szabadtartású beregi csirkének. Meg sok minden más, amire csak Tiszakerecseny képes.
„Vezetékes víz se volt azokban a házakban, amiket itt az utcában 2011-ben megvettünk. Mindet fel kellett újítani. Lassan haladunk, de értékes gazdaság nőhet ki belőlünk.” Óvatos kijelentés ez egy Aranyszalaggal egy légtérben. A Magyar Gasztronómiai Egyesület elismerését csak kiváló minőséget elérő termelők kaphatják meg. Például a szabadtartású, mondhatni boldog csirkéket tenyésztő Alemitta.
A beregi csirke évek óta kellemes hájpnak örvend. A magyar csúcsgasztronómia egyik közkedvelt alapanyaga, megfordult Széll Tamás Michelin-csillagos konyhájától a szintén michelines Costes Downtown konyháját vezető Molnár Márk kezein át Huszár Krisztián leveséig (utóbbiról írunk is a cikk végén). Az egyre tudatosabb táplálkozás jegyében lelkesen kacsintgatnak felé a lakossági fogyasztók is, köztük egyre több kisgyerekes szülő. Vagy azért, mert házi ízekre áhítoznak, vagy mert már rég nem jön csirke a vidéki rokonoktól. „Tényleg sok ötvenest, hatvanast emlékeztet a nagymama csirkéjére” – mondja a közgazdász-matematikusból csirketenyésztővé lett Héver Tímea.
Ólépítés Youtube-ról Tiszakerecsenyen, a beregi csirke őshazájában találkozunk, Tímea szüleinek falujáig három óra az út Budapestről. Férjével, a fizikus Kerekes Attilával évek óta kétlaki életet élnek, legalább heti egyszer legyűrik az oda-vissza hatszáz kilométert.
Csak paradicsomból több mint négyszáz fajta, uborka helyett fogyasztható sárgadinnyék és a legkülönfélébb lopótökök – egy fóti kisvállalkozás Magyarországon elfeledett, valamint a világ más tájain ismert, de itthon nem elterjedt élelmiszer-, gyógy- és fűszernövényeket termeszt.
„Az egész úgy indult, hogy egy kedves biológus barátom, aki kapcsolatban állt egzotikus növények termesztőivel a világ minden részéről, valamikor a 2000-es évek közepén meglepett pár különleges gyümölcsfával” – meséli Bihari Balázs, a Valeyrac Exotics alapítója, hogyan kezdett vetőmagokkal foglalkozni. Balázs eredetileg geográfus, a növényekhez illő egzotikus cégnév a térképre bökéssel született: Valeyrac egy nyugatfrancia kisváros.
Földút vezet a fóti telekhez, ahol őstermelő társaival gondozzák a sok száz féle növényt, amelyekből aztán szakszerűen kinyerik a magokat, idén 169 oldalas katalógust tölt meg a kínálatuk. Webshop nincs, mailen lehet rendelni tőlük, meg a klasszikus online piactereken, a Vaterán, az Etsyn és az Ebay-en.
Balázs az első termékét, egy méteres örmény uborkát 2010. augusztus 11-én tette fel a Vaterára. „Ez egy sárgadinnyefajta, zsengén, uborka helyett fogyasztható. A sárgadinnyének több különböző alfaja van, például jónéhány kígyóuborka vagy a robbanódinnye, ami szó szerint szinte felrobban, amikor beérik.”
Az irodaként és raktárként egyaránt funkcionáló helyiségben fiókok százai sorakoznak, bennük precízen, latinul is felcímkézett kis zacskóban a magok, legalább 1600–1700 fajta.
„Szerencsére nem kell minden növényt minden évben megtermelni, a paradicsommagok például három-négy évig csíraképesek. Így megtehetjük, hogy újabb és újabb fajtákat vonunk be, ami pedig nekünk sem ízlett annyira, vagy nemigen van rá igény, az kiesik a kínálatból.”
A különleges növények gyűjtésének nyugaton komoly szubkultúrája alakult ki, de a legtöbb gyűjtő specializálódik. „Magyarországon is ismerek gyűjtőt, akinek két-háromezer fajta paradicsoma van, ő csak azokat gyűjti” – mondja Balázs. Nekik nincs ennyi (kiderül, hogy azért legalább 430 féle náluk is van), az a fő gyűjtési szempontjuk, hogy minden, amit árulnak, az ehető vagy valamire hasznosítható legyen.
Legnépszerűbb portékáik talán a nagytermésű piros paradicsomok, de minden évnek megvan a slágere. Volt, hogy órisási mennyiségű rukkolát adtak el, máskor – vélhetően egy tévés főzőműsor hatására – mindenki kukoricát akart. „Csak úgy emlegettük, hogy az volt az üveggyöngy-kukorica éjszakája.”
A magok csomagja 395–695 forintba kerül, és általában öt-hat tő növény lesz belőlük. Az egzotikusabb fajtákért valamivel ezer forint fölötti árat kérnek. Haladóknak pedig a tizenhétezer forintos meglepetéscsomagot ajánlják, amiben ötven random paradicsomfajta összesen 250 magja van.
Valeyrac Exotics Kft.
Alapítás: 2021. június vége Tulajdonos: Bihari Balázs Árbevétel (millió forint): 2021 II. félév 7,0 Adózott eredmény: nincs adat Forrás: cégközlés
Hasonló folyamatok hasonló helyzetet kezdenek kialakítani most, mint 1914-ben, mondja Szalay-Berzeviczy Attila. A Budapesti Értéktőzsde korábbi elnöke és a március végén megjelent A nagy háború százéves nyomában című könyv szerzője szerint olyan szankció nincs, ami kizárólag az oroszoknak fáj, de nem is így kell feltenni a kérdést. Részlet e Forbes.hu-n megjelent nagy interjúból.
Amikor 2006 elején elindult a Chefparade, Kócsa László azt gondolta, öt vagy tíz év lehet az ötletben, a legrégebbi és legnagyobb magyarországi főzőiskola mégis már működése tizenhatodik éve vége felé jár, miközben a legtöbb versenytárs kikopott mellőle. Katalógusában legalább százötvenféle kurzus van, a kurzusok felét mindig műsoron tartják, havonta száz–százhúsz foglalkozást hirdetnek meg, több mint kétszázezren jártak már náluk, és karácsonykor háromezer fa alatt volt ott a voucherük.
Legalább öt háború vagy terrortámadás okozta sokk hagyott már markáns nyomott a pesti tőzsde indexén 1990 óta. A látványos zuhanások után azonban mindig nagy erősödés jött, és a történelmi recept elég meggyőző: aki a puskaropogásra – lehetőleg nem az első napon – bevásárolt, és legalább három hónapot várt, nem járt rosszul.
Kálomista Gábor Pál és üzlettársai lassan kilenc éve, „dzsungelharcban” építgetik kenderes vállalkozásaikat. Csúcsévükben 300 hektáron vetettek, termésüket részben külföldön tudják feldolgoztatni. Most új, maguk nemesítette fajtákkal támasztanák fel itthon a termelést, közben már most kendermagrekorderek.