Tengerpart, citrusligetek, szarvasgombaillat, luxusszállodák, Michelin-éttermek. Ebből a listából külön-külön is bármelyik jól cseng. A jó hír az, hogy ötórányi autóútra vannak tőlünk, méghozzá egy helyen. A félsziget sok magyar utazónak legfeljebb egy megálló – vagy még az sem – volt Jesolo felé küszködve, pedig önmagában is fantasztikus úti cél. Főleg, amikor a benzint és a közvetlen vendéglátást is aranyárban mérik.
Isztria mindig jó ötlet. Közel van, a tengerpart gyönyörű, a vízparti városok utcáin mintha egy képeslapban sétálnánk, a dombtetőkre épült, erődszerű városkák macskakövei az olasz emlékeket hozzák vissza. A konyha egészen rendkívüli, ott vannak benne a tenger, a domboldalak olívaligetei, az erdők szarvasgomba-lelőhelyei, a friss konyhakerti zöldségek, a tengeri lepárlók különleges sója, és mind a szőlőtőkék boraiért kiált.
A félsziget mindig horvátok, szlovének, olaszok otthona volt, de magyarok és isztrorománok (elvándorolt vlachok) is éltek errefelé. Az osztrák hatás is tetten érhető, elvégre egy ideig az Osztrák–Magyar Monarchia része volt. Ez az élet legkülönbözőbb területein megmutatkozik: az építészeten, a szigorú parkolási renden, a nyelvhasználaton. Felületes tapasztalatom alapján az itteni pincérek szívesebben szólalnak meg németül, mint angolul. Andrea, Bogdan, Zoran – az éttermekben csak néhánnyal találkoztam most, de mindből árad a természetes figyelmesség. A munkaerő kérdése őket is foglalkoztatja, sok fiatal választja Németországot, de aki maradt, az egyszerre kedves és profi. Vendéglátás, és nem „vendéglátózás”.
A németes rendnél is erősebb kulturális behatás az olaszos. Hagyjuk is, mert csak elkoptatott szókapcsolatokat lehetne idecitálni, mindenesetre tény, hogy az olaszok jelen vannak. Nemcsak Szlovéniában, de a horvát oldalon is gyakoriak a kétnyelvű feliratok – sokszor az angol hiányzik is.
Az talán mindenki számára egyértelmű, hogy a Balatonon és a Balaton körül közlekedni hajóval a legmenőbb. A BAHART most azon dolgozik, hogy az utasok igényeihez szabott praktikusabb menetrenddel, online jegyvásárlással, modern, új arculattal, és nem
utolsósorban jövőbe mutató formatervezésű hajóflotta-frissítéssel tegye rutinná a balatoni hajózást. Veigl Gábor siófoki vízparti irodájában, a felújítás alatt lévő kikötő közepén már hajómakettekben is gyönyörködhettünk.
Forró nyári nap van, de a kikötő és a zsilip felújítása egy percre sem áll meg Siófokon. A fotót a cikkhez természetesen egy csodás nosztalgiahajón készítjük – meg is állapodunk gyorsan abban, hogy ilyenkor hajón a legjobb. Akinek pedig nincs saját, annak ott a BAHART flottája és a bővülő lehetőségek. „Idén fontos mérföldkőhöz érkeztünk, hiszen egy modernebb, letisztultabb, fiatalosabb irányba tettünk lépéseket. Az arculatváltásunk érinti a hajóflotta külső és belső felületeit, mind a 18 balatoni kikötőt, a szolgáltatásokat, a weboldalt, valamint egyéb online és offline felületeket is. Már él az online jegyrendszer, ami nagyon megkönnyíti idéntől a foglalást, az utazás tervezését – az éves utaselégedettség-felmérésünkben ez az igény került elő a legtöbbször. Átalakítottuk a menetrendeket is, újragondoltuk a keleti-medence járatait, több lett a direkt járat Tihanyba és Balatonfüredre, és a Balatonföldvár környéki járatokat is újraterveztük. A megújulás egyik fő eleme a nyár elején debütált BAHART-dal, melyet a New Level Empire zenekarral együttműködve készítettünk el, Áthajózhatnánk címmel” – meséli a vezérigazgató. A dal Dimb Kata marketingvezető ötlete volt, aki maga is sokat tesz hozzá a márka modernizálásához. „Hiszünk benne, hogy ha Balaton, akkor a hajózás az elsők között van, ha élményt keresünk, vagy ha csak célba szeretnénk érni. A fiatalabb korosztály felé nyitás szerves része az is, hogy komolyabban vesszük a gasztronómiai kínálatot és a programokat” – mondja. Izgalmas ötlet a BAHART kézművessörök-sorozat, melyeket a balatonvilágosi Hedon sörfőzdével közösen álmodtak meg, de neves balatoni borászatok kiemelt termékeivel is találkozhatunk a hajók büféiben. Ősszel pedig a Balatoni körrel közösen készülnek a Gasztrokomp nevű rendezvényre. Nagy hangsúlyt fektetnek a balatoni hajók fedélzetén megrendezésre kerülő sporteseményekre, gyerekprogramokra, kerékpáros együttműködésekre, kulturális kikapcsolódásra. Továbbá olyan programokkal is készülnek, mint például a siófoki PLÁZS-zsal közösen megálmodott PLÁZS Bulihajó, ahol a nyár folyamán 5 alkalommal híres DJ-kkel találkozhat majd a közönség, vagy a Be Massive Horizon partisorozat, melynek egyik szeptemberi állomása a Kossuth komp fedélzetén lesz, de az ősz folyamán egy hajós New Level Empire koncert is megrendezésre kerül.
„A kompozás a legnépszerűbb szolgáltatásunk jelenleg, de szeretnénk, hogy az utazók újra rátaláljanak a személyhajókra is, és kihasználják, hogy maga az utazás is lehet élmény. A leglátványosabb dobás egészen biztosan az új hajók megérkezése lesz: érkezik 2 komp, és lesz 2 új katamaránunk, amiknek nemcsak a designja modern, de a legmagasabb környezetvédelmi normáknak és utasigényeknek felelnek meg. Az új kompok a révben, a katamaránok a keleti-medencében, illetve a Fonyód–Badacsony vonalon állnak majd munkába, és akár 10 perccel is gyorsabbak lesznek, mint elődeik” – meséli a vezérigazgató izgatottan. A felfokozott várakozás nem véletlen, a hajókat a Sión hozzák fel, és minden a vízálláson múlik – a tervek szerint ősz végén vagy télen érkeznek meg.
Az 5,7 milliárd forint értékű flottafrissítés csak a fejlesztések első üteme. „Hosszú távra tervezünk. Nemsokára izgalmas, gyorsabb, futurisztikus, műszakilag fejlettebb hajókon utazhatunk a Balatonon. Terveink szerint 2030-ra fejeződik be a BAHART megújítása, kibővült flotta, új eszközök, új kikötők, és egy fenntartható, előremutató cég leszünk” – mondja Veigl Gábor, aki 7 éve van a BAHART-nál, és közel 2 éve a cég első embere. Azt meséli, azóta nagyot fordult a világ, egy eredményes cég jött létre, stabil árbevétellel. A Kormány és a Magyar Turisztikai Ügynökség szerepvállalásának és támogatásának köszönhetően pedig itt az ideje a fejlesztéseknek ‒ nincs megállás.
A BAHART nagykövetei az idei évben Tilla és Nánásiék lettek, akik a tó szerelmeseiként a nyár folyamán is többször ellátogatnak a Balatonra, hogy átéljék a hajózás élményét és kipróbálják a legújabb BAHART-os programokat.
Elindult a BAHART podcast, ahol szakmai hírekkel hanganyagok, interjúk formájában számolnak be az aktuális érdekességekről, menetrendi információkról.
Valamivel több mint egy éve írtam a kriptóról, ami akkoriban a tőkepiac igazi szent tehene lett. Rosszat senki se mert írni róla, de én elengedtem a polkorrektséget, mint közgazdász és befektető próbáltam elhelyezni. Írásomban arra jutottam, hogy a kriptovaluták nem számítanak pénznek, nem mérnek értéket, és rendkívül körülményesen lehet csak tranzakciókat végezni velük. Míg a VISA hálózata másodpercenként közel 25 […]
Kutyaévekben érdemes számolni: egy év a kriptopiacon hétnek számít a mainstream üzleti életben. Az AsicMinerz másfél év alatt jutott el egy szétfagyáshoz közeli első estétől az impozáns irodaházig, az első érméktől a gigantikus energetikai tervekig. A két alapító nagyon egy hullámhosszon van, és úgy érzik, végre sikerült, amiről húsz éve álmodnak: csinálni valami igazán nagyot.
Az Auguszt család több mint százötven éve látja el süteményeivel és tortáival Budapestet, a cukrászdinasztia elhivatottsága túlélt világháborúkat, államosítást, kilakoltatást és világjárványt is. A cukrászdákat ma a család különböző ágai, a negyedik és az ötödik generáció tagjai egymástól függetlenül vezetik, de az Auguszt név súlya mindannyiuk feje felett ott lebeg.