Az óraiparban a legváratlanabb pillanatokban törhet ki addig sosem látott hájp, mindegy, hogy százezer euró vagy százezer forint körüli óráról van-e szó. A Rolex és más, lassan már befektetésként kezelt órák példáját már ismerjük, most az ipar másik feléről, a könnyen elérhető szegmensből kirobbanó különlegességekről lesz szó. Pontosabban egyről.
Írta: Schwarz Gábor és Ligetfalvi Viktor
Idén március közepén a Swatch, majd az Omega Instagram csatornáján is megjelent egy-egy sejtelmes kép valamiféle együttműködésről. Ez persze nem volt akkora meglepetés, hiszen a két márka egy cégcsoportba tartozik, a Swatch mint a csoport névadója, a 80-as évek második felében és a 90-es években elért elképesztő sikerével alapozta meg a svájci óraipar egy jelentős szeletének talpra állását az azt megelőző évek kvarcválságából. Ebből lett a Swatch Group, amibe sok más márka mellett az Omega is tartozik.
A beharangozott március 26-i nap előtt nem sokkal kiszivárgott néhány kép az újdonságról. Az egyik angol nyelvű órás blog valószínűleg rosszul időzített, és már 23-án megjelent a hír: egy Omega Speedmaster Moonwatch formájú, tehát a Holdon is járt legendás, stopperes órára hasonlító Swatchról. Több se kellett a fanatikusoknak. Tudták, hogy ez egy úgynevezett „boutique only”, azaz csak kijelölt Swatch boltokban kapható darab lesz, sátrat vertek a legközelebbi kijelölt üzletnél, és várták, hogy elteljen a hátralevő két-három nap.
Mutatunk négy szabadúszószájtot – ha rövid távú munkára vágysz, ezeken érdemes regisztrálnod, és akkor is, ha freelancert keresel egy projektre.
Az izraeli székhelyű és a New York-i tőzsdén is jegyzett Fiverr az egyik legnagyobb, legismertebb nemzetközi szabadúszóplatform. Milliós felhasználói bázisa elégíti ki öt dollárról induló árazással az ügyfelek igényeit az esküvőimeghívó-rajzolástól a kódoláson át a videónarrálásig. A szájt a leendő szabadúszóknak egyszerre több munkalehetőséget is kínál, szolgáltatásainkat, szakmai profilunkat mi tölthetjük fel a rendszerbe, ezek alapján a munkaadók keresnek fel egy-egy gigre, azaz rövid távú munkára, így a platform alkalmasabb egyszeri, rövidebb időtartamú projektek kivitelezésére. Ahhoz, hogy ne vesszünk el ismeretlen kis alkotóként az éterben, a Fiverr videókurzusokat is kínál, a freelancerélet elsajátítása mellett többek közt dizájn- és technikai készségeket fejlesztő tananyagokat is lehet hallgatni pár extra dollárért.
Az ezredforduló környékén alapított Elance és Odesk összeolvadásából létrejövő Upwork az „eredeti” szabadúszóplatform. Tizenötmillió munkát kereső és ötmillió munkát kínáló hosszabb távú együttműködésének fellegvára. Az Upworknél a Fiverrel ellentétben a szabadúszók keresik fel a munkalehetőségeket; készségeinket és szakmai profilunkat kitöltve a szájt több hozzánk illő lehetőséget dob fel az elérhető ajánlatok közül. Emiatt a több, egymástól elkülöníthető készséggel bíró freelancereknek talán a Fiverr jobban passzol, de az Upwork nagy előnye, hogy sokkal kedvezőbb díjstruktúrát ajánl a visszatérő munkaerőnek. A húszszázalékos jutalék az első ötszáz dollár után tízre, tízezer dollár után öt százalékra csökken –a Fiverren keresettől függetlenül bérünk ötöde a sarc.
Műfaji sajátosság, hogy a szabadúszóplatformokról halászott, lényegében ismeretlen szakemberek alkalmazása a bizalom és a minőség hiányának kockázatát hordozza magával. Ezt a referenciák és értékelések enyhíthetik, de amíg csak kezdőként úszkálunk a nagy halak között, komolyabb megbízásokat aligha foghatunk magunknak. A Toptal ezt a bizalmi kockázatot igyekszik kiküszöbölni: adatbázisába csak a legtehetségesebb (top talent, innen a márkanév) három százalék kerülhet be, szolgáltatásaiból pedig a KraftHeinz, a Gucci és a Hewlett Packard is válogat – huszonegyezer másik ügyfél mellett.
A fél éve több százmilliós befektetési kört záró, magyar fejlesztésű Briefly elsősorban a reklámszakemberek otthona. A kétezer-ötszáz szabadúszó marketinges bázisa több mint ötszáz vállalati ügyfelet szolgálhat ki – a befektetéssel és a külpiaci terjeszkedéssel pedig ezek a számok várhatóan rohamosan nőnek majd. A Briefly a professzionális ügyfeleknek nyújt a szabadúszók világában kifejezetten hiánycikknek számító pluszt: „remote team menedzsment szoftver” szolgáltatása a megbízások adminisztrációs feladatainak teljes támogatását is lefedi, így a projektmenedzsment lett a startup zászlóshajója.
Ha a Noma egyik meghatározó sous-séfje önállósítja magát, az garancia rá, hogy valami egészen új jön létre. Riccardo Canella, a gondolkodó séf Velencében alkot.
Először költöztünk be egy estére a Magyar Zene Házába, de nem először ünnepeljük meg a legértékesebb magyar cégek listáját. Majdnem négymillió forintot gyűjtöttünk a Snétberger Zenei Tehetség Központnak.
A raktározási piacot folyamatosan emelkedő bérleti díjak és csökkenő üresedési ráta jellemzik. A Prologis ügyfélelégedettségi kérdőíve is bebizonyította, hogy a bérlők számára a magas színvonalú, de költséghatékony üzemeltetés, a megújuló energia, valamint a folyamatos szakértői figyelem és jelenlét a legfontosabbak. Gyors reakció, rugalmasság és fenntarthatóság: ezek a fejlesztő vállalat legfontosabb értékei, de a fenntarthatóság számukra […]
Hajnali négy van, felébredek, kimegyek vizet inni. Ma is korán kezd kattogni az agyam, leginkább azért, mert több hete várok egy cikket egy huszonévestől. Kortünet: nálam az aggodalmaskodás és a türelmetlenség, nála a lazaság és a halogatás. Minden önfegyelmemet összeszedve nem nézem meg a telefonomat, hogy megjött-e. A Hintalovon-alapító Gyurkó Szilvi szavait mantrázom magamban: akkor jött rá, hogy túltolta a munkát, […]