Négy évtizeddel az ikonikus Los Angeles-i berobbanás után, tavaly megérkezett Budapestre a hollywoodi kedvenc Spago, hogy a belvárosi szállóvendégeknek az Oscar-sztárséf Wolfgang Puck szellemében mutassa meg Közép-Európa alapanyagait. De mit várjunk tőle mi, magyarok?
Nem könnyű a Los Angeles-i legenda, a Spago eredeti hatását jól lefordítani a mai Budapestre. A francia konyhán edzett osztrák alapítónak mai áron számolva majdnem egymilliárd forintot dobtak össze 1982-ben a vendéglátóiparon kívülről érkező, de főztjéért rajongó módos befektetői, hogy olyan éttermet nyithasson a Sunset Stripen, ami a formálódó kaliforniai ízlésből beemeli a friss, helyi alapanyagokat, Európából meg a klasszikus technológiákat, de a francia kifejezések elidegenítő pufogtatása nélkül – és ha kell, friss briós híján fatüzelésű kemencében sült pizzát terítve a füstölt lazac meg a kaviár alá. Ezt azóta sem sikerült levenni az étlapról.
Mint egy meglazított nyakkendő – írták körül a hollywoodi elitbe bombaként berobbanó éttermet, és a korai teremfőnökök bevallottan villákat vettek abból, hogy asztalhoz juttatták azt, aki nagyon sürgősen akarta, és rendre hosszasan zárva maradtak a mosdóajtók, amikor egy-egy sztár és környezete nem érte be francia pezsgővel és koktélokkal. Az esszenciálisan Los Angeles-i étterem így lett az Oscar-gálák állandó menübeszállítója, szülővárosában meg tizenkilenc év után nagyobb és nyugodtabb helyszínre költözött kicsit megnyugodni, középkorúvá válni és hozzáírni néhány nullát az eredeti étlap áraihoz.
Ebben az érában kezdődött Puck globális terjeszkedése is, és így ért mostanra – Európában Isztambul mellett elsőként – a Matild Palotába is egy Spago, és még az idei nagy országos Michelin-tányér hullás előtt ajánlást kapott tavaly, majd idén meg is őrizte. A kérdés, hogy mit kellene benne találnunk – alighanem egy jó adag Kaliforniát, bárhogy is kell annak kinéznie a Ferenciek terén novemberben, ötcsillagos szállódíszletek között.
A raktározási piacot folyamatosan emelkedő bérleti díjak és csökkenő üresedési ráta jellemzik. A Prologis ügyfélelégedettségi kérdőíve is bebizonyította, hogy a bérlők számára a magas színvonalú, de költséghatékony üzemeltetés, a megújuló energia, valamint a folyamatos szakértői figyelem és jelenlét a legfontosabbak. Gyors reakció, rugalmasság és fenntarthatóság: ezek a fejlesztő vállalat legfontosabb értékei, de a fenntarthatóság számukra […]
A raktározási piacot folyamatosan emelkedő bérleti díjak és csökkenő üresedési ráta jellemzik. A Prologis ügyfélelégedettségi kérdőíve is bebizonyította, hogy a bérlők számára a magas színvonalú, de költséghatékony üzemeltetés, a megújuló energia, valamint a folyamatos szakértői figyelem és jelenlét a legfontosabbak.Gyors reakció, rugalmasság és fenntarthatóság: ezek a fejlesztő vállalat legfontosabb értékei, de a fenntarthatóság számukra nem csak a karbonsemleges épületeket jelenti, hanem a költséghatékony és környezettudatos üzemeltetést és az ott dolgozók well-being törekvéseinek támogatását is. Hunyadi Zsuzsannával, Szoboszlay Mátéval és Szabó Zsolttal beszélgettünk.
„A Prologis teljes európai portfóliójában 98 százalék a kihasználtsági szint, és bár folyamatosan fejlesztünk, a kínálat szinte azonnal találkozik a kereslettel” – kezdi Hunyadi Zsuzsanna, a Prologis magyarországi bérbeadásért és ügyfélelégedettségért felelős igazgatója. 2022 októberében fejezték be a Prologis Park Budapest – Sziget II DC1 14 ezer m2-es egységét és további 18 ezer m2 van fejlesztés alatt. „Ezek az épületek kiemelkedő műszaki tartalommal, zöld és fenntartható megoldásokkal, valamint energiaoptimalizációs elemekkel kínálnak rugalmas opciókat” – mondja Szoboszlay Máté tőkeallokációs igazgató. A Prologis nagy erőssége a gyors reakcióidő, a fejlesztések 9–10 hónapon belül elkészülnek. „A potenciális ügyfelek számára a kiemelkedő lokáció az egyik legfontosabb szempont, és jellemzően már 12 méter tiszta belmagasságú, 7 tonna/m2 teherbírású padlójú épületet keresnek, 150–250 négyzetméternyi irodai területtel” – mondja Szabó Zsolt fejlesztési és kivitelezési manager, aki azt is elárulta, az új fejlesztéseket már ez alapján tervezik.
Az újrahasznosított építőanyagok választása, az építőanyagok minél rövidebb szállítási útvonala, az építési hulladék minimalizálása, az épület jövőbeli újrahasznosíthatósága elengedhetetlen a Nettó Zéró kibocsátás eléréséhez, de fontos az is, hogy minimalizálják a fejlesztés és az üzemeltetés közben kibocsátott szén-dioxid mennyiségét.
WELL-BEING A PARKOKBAN IS
„A partnerek és a kollégák felénk irányuló bizalma az, ami igazán büszkévé tesz” – mondja Szabó Zsolt, amikor a piac egyik legerősebb trendje, a munkavállalói well-being kerül szóba. „E téren a törekvéseink nem állnak meg a Prologis irodáján belül, a ParkLifeTM kezdeményezésünkkel a bérlőink munkatársai számára is igyekszünk többet nyújtani, például crossfit- vagy futballpályákkal, közösségi grillező helyekkel segítjük, hogy a munkavállalók számára még vonzóbbá váljanak a parkjainkban található munkahelyek” – sorolja a példákat Szoboszlay Máté.
És hogy mi a következő időszak legnagyobb kihívása? „Jelenleg úgy érezzük, a gazdaság minden szereplője kivár. A mi legfontosabb feladatunk, hogy a már zajló és a predikciók szerint majd felerősödő turbulens gazdasági helyzetre megfelelően reagáljunk, a jövőben pedig jó időpillanatban lépjünk előre a további lehetőségek kiaknázása érdekében, ahogy tettük ezt a covid idején a Prologis Park Budapest – Sziget II esetében is” – mondja Hunyadi Zsuzsanna.
A covid és a háború sújtotta világban mindenképpen jó, ha a munkahelyet is megpróbáljuk színessé varázsolni, mondja Boros Judit, a Dessin Design kreatív dekorációs ügynökség alapító tulajdonosa. Szerinte a szép és otthonos irodának ráadásul egyre nagyobb szerepe lesz a munkaerő megtartásában is. Néhány tipp tőle irodadizájnhoz.
Kompromisszumkésznek kell lennünk a bérekben, a munkahelyválasztásban és esetleg a lokációban is a válság miatt. Vagyis ha valaki jó munkát akar, lehet, hogy az ország másik felébe kell költöznie, ennek feltételeit viszont a munkáltatónak kell megteremtenie, mondja G. Nagy Balázs, a Trenkwalder munkaerő-közvetítő cég ügyvezetője. Kilenc trend, ami szerinte meghatározó lesz.
Raja Ampat mindenhonnan nagyon messze van, ezért sokan úgy gondolták, hogy a Föld egyik utolsó érintetlen természeti csodájára nem leselkednek ugyanazok a környezetpusztító veszélyek, amelyek mára válságba sodorták bolygónk jelentős részét. Ám az eldugott indonéz szigetvilágot ugyanúgy utolérte a műanyagszemét és az emberi mohóság, mígnem környezetvédők egy elszánt csoportja a helyi törvényhozással karöltve tizenöt évvel ezelőtt megálljt parancsolt a pusztításnak. Mára Raja Ampat egy olyan ritka hely, amely azt bizonyítja, hogy a természet képes begyógyítani a sebeit, ha mi, emberek hajlandók vagyunk békén hagyni.
Háború és légi káosz, egy pillanat alatt kieső piacok. Szűkülő profitmarzs és zuhanó árfolyam miatt aggódó részvényesek, törölt és sokat késő járatok, majd elhúzódó visszatérítésektől frusztrált utasok. A covid okozta leállás és őrült hullámvasút még csak az előjáték volt, most lesz túl történetének egyik legkeményebb évén a Wizz Air. Ukrán kimenekítésről, hibás döntésekről, a levont tanulságokról és az állandó növekedési dilemmáról is beszélgettünk Váradi Józseffel, a vállalat vezérigazgatójával.