„Apám azt mondta, ha a szőnyeget is el kell adnia – tudod, az nálunk nagy érték –, akkor azt is eladja, csak szabad lehessek” – meséli fiatalkoráról Kiarash Bahrehmand szülész-nőgyógyász-daganatsebész, vagy ahogyan páciensei hívják, doktor Kia. Aki ugyanis Iránban államilag finanszírozott orvosképzésben tanul, annak kötelező a képzés idejének másfélszeresét orvosként otthon ledolgozni, ellenkező esetben vissza kell fizetnie a képzés díját. Márpedig doktor Kia, aki ma már az Országos Onkológiai Intézet osztályvezető helyettes főorvosa, azt tervezte, hogy külföldön praktizál majd, miután Iránban elvégezte az ott hétéves orvosi egyetemet 1998-ban.
Ekkor hangzott el a családi asztalnál az apa felajánlása, és vissza is fizették a képzés árát. Csakhogy az indulást még meg kellett, hogy előzze egy huszonegy hónapos sorkatonai szolgálat is – ez volt Irán elhagyásának másik feltétele. Így Kiarash Bahrehmand 1998 és 2000 között katonaorvosként teljesítette a kötelező katonaságot, csak aztán indult a magyar kaland. Méghozzá korántsem zökkenőmentesen.
Amíg az öccsével közös magánegészségügyi központjuk, a Villa Medicina lakberendezési magazinból kiugrott, nappalinak álcázott várótermében ülök az interjú előtt, elismerő mondat üti meg a fülem: „Csak ő vállalta úgy a miómaműtétemet, hogy megmentjük a méhemet. Előtte mindenki azt mondta, hogy esélytelen.” Az orvosi bravúrokra is rá kell kérdeznem – csillagozom be a jegyzeteimben, majd a vázában lévő liliomokra tapad a szemem.
A Villa Medicina kifejezetten elegáns, a feszengősség határát súroló magánegészségügyi környezetet hoz, ami mögé viszont a szakmaiságot és a tartalmat is határozottan odatették, így nem csak az Angliában nyomtatott, egyedi tapéta és a hetente cserélt élő virág miatt érezhetik a páciensek, hogy exkluzív helyen vannak. A doktor ugyan azt mondja, hogy vállalkozása már rég nem one man show, de azért annak alapján, ahogy kérdez, figyel, közlekedik az épületben (nagyon gyorsan jár, látszik, hogy szüléseken és műtéteken edződött), egyértelmű, hogy az itt összpontosuló szakmai tudás mellett a személyisége is áthatja a helyet.
Ha ember tudsz maradni a szakmádban, csak akkor legyél orvos, ha nem, akkor inkább tárgyakkal foglalkozz, és legyél építész.
Csak ha ember tudsz maradni
„Ültem huszonhét évesen, fehér köpenyben a Péterfy Sándor utcai kórház nőgyógyászatának folyosóján, és azon gondolkoztam, lesz-e olyan, hogy én ezekből a szavakból bármit is ki tudok mondani” – idézi fel gördülékeny magyarsággal doktor Kia 2000 végét, amikor a teheráni orvosegyetem diplomájával a zsebében akkor tizenhét éves öccsével Magyarországra érkezett, munkába állt.
Kiarash és öccse, Kiarmin Iránban születtek, de családjuk – amellett, hogy apai nagyszüleik a dél-iráni Kermánban több száz hektáron termeltek pisztáciát – mindkét ágon bővelkedett évtizedek óta Amerikában és Nyugat-Európában élő rokonokban. Ennek köszönhető, hogy a doktor Svédországban kezdte az általános iskolát, majd 1987-ben apja Németországba küldte gimnáziumba, a rokonokhoz. Ekkor már jó ideje zajlott az iraki–iráni háború, és tizenöt évesen már besorozták a fiúkat, Kiarasht ettől akarta megóvni az apja. A gimnázium második fele és az érettségi már – bár nem tervezetten, de – Iránban zajlott, és mivel a kötelező sorkatonaság abszolválásáig nem hagyhatta el az országot, európai egyetem szóba sem jöhetett.
„Ha ember tudsz maradni a szakmádban, csak akkor legyél orvos, ha nem, akkor inkább tárgyakkal foglalkozz, és legyél építész” – adta meg a felütést kórházépítéssel foglalkozó, mérnök édesapja a pályaválasztáshoz, és Kiarash ezért választotta az orvosi hivatást. Na, meg persze azért, mert Teheránban hatalmas túljelentkezés mellett mindössze négyszáz jelentkezőt vettek fel az orvosira, és ő elsőre bekerült. „Anyámtól mindig azt hallottam, hogy legyek a nők védelmezője” – mondja arról, mi terelte a nőgyógyászat felé.
Kiarmin és Kiarash Bahrehmand
Egész életemben csak nemet hallottam
2000. október 27-én, több mint húsz éve – vágja rá gondolkodás nélkül, hogy mikor jött öccsével Budapestre. Amikor a katonaság után megkapta az útlevelét, körbetelefonálta az összes európai ország nagykövetségét, hogy hová lehet leghamarabb vízumot kapni. Magyarország lett a befutó az egyhetes ígérettel – amiből végül három hónap lett. Papírjai ott ragadtak a követségen, így kénytelen volt kivárni a magyar vízumot.
Először a Péterfy Sándor utcai kórházban dolgozott mint sebész, a nőgyógyászati vonalról azonban lepattant. Hamar tudtára adták, hogy erre a területre amúgy is nehéz bekerülni, hát még egy külföldinek, nem anyanyelvi magyartudással. Az is felmerült benne, hogy külföldre megy, Manchesterben már állással várták, de mivel az öccse kilenc hónap híján még nem töltötte be a tizennyolcat, és ő volt a gyámja, nem engedték ki Magyarországról. A kényszerhelyzet mégsem szegte kedvét.
„Egész életemben csak nemet hallottam, sohasem volt az, hogy azt mondtam, ezt akarom, és már ott is volt előttem.” Intenzív magyartanulásba kezdett, és mivel péterfys főnöke elégedett volt a munkájával, beajánlotta őt a Szent István Kórház daganatsebészeti osztályára, ahol az európai szaktekintélyeknek számító Ungár Lászlótól és Pálfalvi Lászlótól tanulta ki ezt a területet.
Három év kellett hozzá, hogy jól beszélje a nyelvet, és honosíthassa diplomáját, majd még ugyanennyi, hogy szakvizsgázzon a Semmelweis Egyetemen szülészet-nőgyógyászatból. Időközben a Péterfybe visszatérve elkezdte felépíteni magánpraxisát egy, a kórház melletti lakásrendelőben. „Volt, hogy reggel 5:15-kor jött az első beteg, amikor kukanap volt, a kukákon átbukdácsolva jutottak be hajnalok hajnalán.”
Öccse, Kiarmin közben elvégezte a budapesti International Business School (IBS) marketing és pénzügy szakát. Amikor 2014-ben bátyját a Szent János Kórház szülészeti és nőgyógyászati osztályára hívták helyettes vezetőnek, és így a pesti oldalon lévő magánrendelőjét is praktikusabb volt Budára áttenni, a két fivér leült gondolkodni.
Ekkor született meg a Villa Medicina ötlete. A Németvölgyi út ikonikus reggelizőhelye, a Villa Bagatelle épületének másik felét kibérelve nyitották meg 2014 szeptemberében. Doktor Kia felelt a szakmai és orvosi háttérért, Kiarmin a marketingért és pénzügyekért. A vállalkozói véna édesapjuktól jön, ő azt mondta fiainak: jobb maguknak húsz forintot keresni, mint kétszázat másnak, mert a maguk pénzét később meg tudják többszörözni.
„A tudásom megvolt, a betegeim megvoltak, úgyhogy megvettem a legmodernebb gépeket, és elindultunk.” Kiarashnak egyébként 2003 óta volt cége Magyarországon, orvosi tevékenysége mellett ismerősétől vett át egy LED-es vállalkozást. Elsőként hoztak Kanadából Magyarországra LED-fényeket, és dolgoztak nagy üzletláncoknak, márkáknak (például a Tescónak, a Tommy Hilfigernek és a Budapest Banknak) a homlokzati feliratok és az üzletek kivilágításán. Ezek nagyobb, tíz–húszmillió forintos megrendelések voltak, és bizony előfordult, hogy egy-egy műtétekkel teli munkanap végén LED-eket üzemeltek be a villanyszerelővel. Miután a 2009-es válság elvágta ezt a vonalat, a céget Pro gyno-med Kft.-re nevezték át, ennek égisze alatt működtetik a Villa Medicinát.
Nekem a beteg a főnököm
„Innen nem azért mentek el az orvosok, mert nem kerestünk pénzt rajtuk, hanem mert nem láttuk azt a szemléletet bennük, amit mi képviselünk” – mondja a testvérpár egybehangzóan arról, hogy nem félnek orvosokat cserélni. „2014 óta több mint tíz orvost engedtünk el, mert nem egyezett a víziónk. Aki rendelés alatt a páciens füle hallatára húsz percet magánügyben telefonál, na, az nem én vagyok. Nekem a betegem a főnököm” – mondja határozottan Kiarash. Önkritikusan hozzáteszi, hogy neki is voltak olyan terhelt időszakai, amikor bár szakmailag a maximumot adta, de emberileg többet várt volna magától; ezen utána próbált javítani.
Ma már amúgy csak elvétve vállal szüléseket, úgy látja, még ha lelkileg sokszor nehezebb is, a daganatsebészetben többet tud segíteni a pácienseknek. Sokáig azért tartotta egymás mellett a két területet, mert jobban visszatöltötte a szülészeti munka.
„Mindamellett, hogy hihetetlen munkabírású specialista, aki a legnehezebb eseteknek is óriási elszántsággal és tudással megy neki, ember maradt” – mondja róla a női egészségkommunikációra missziót (és üzletet) építő Matics Kata, az Intima.hu női egészségportál alapítója. (Róla a Forbes.hu-n írtunk portrécikket 2021 októberében.)
A Villa Medicina a covid előtt néhány hónappal költözött saját ingatlanba, kétszázmillió forintért vettek meg egy másik, Németvölgyi úti ingatlant, és már a terhesgondozástól elmozdulva a nőgyógyászati onkológia területén kínálnak hat-hét szakrendelést. A beruházást részben hitelből finanszírozták, és új gépeket is vásároltak, de egyébként lépésről lépésre fejlődtek, és sem uniós, sem állami forrás nincs családi vállalkozásuk mögött. Azt szeretnék, hogy a nőgyógyászati onkológia területére érkező páciensek stop-shop modellben, mindent egy helyen találjanak meg itt, vagy a doktorhoz kötődően: magánklinikai hátterük a Szent Magdolna Kórházban van.
A covid alatt újítottak, felszereltek például egy olyan műtőt, ahol helyi érzéstelenítésben kisebb beavatkozásokat tudnak elvégezni. Erre nagy volt a kereslet, mert sokan nem tudtak vagy nem mertek kórházba menni a pandémia miatt. De még ezzel együtt is elsősorban járóbetegközpont maradt doktor Kia intézménye, és kisebb piaci szereplőnek számít.
„A nőgyógyászati daganatsebészet magánkeretek között is egyre több helyen érhető el, így például a mióma- vagy endometriózis-műtéteket magánúton is igénybe lehet venni, olyan nőgyógyász-daganatsebésznél, akinek nagy tapasztalata és magánklinikai háttere is van” – mondja Matics Kata. Szerinte az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló új törvény és a járványhelyzet nagy átalakításokat hozott az egészségügyi rendszerben, ami leginkább az érintett betegeknek okoz nehézséget. Nekik sokszor nagyon fontos az időfaktor és az is, hogy milyen specialistához kerülnek.
Csermely Gyula magzatimedicina-specialista, szülész-nőgyógyász, a Rózsakert Medical alapító vezérigazgatója szerint ugyanakkor a nőgyógyászati onkológiában a kezelések és beavatkozások sokfélesége miatt mindenképpen kell egy masszív infrastrukturális háttér. Az, hogy valaki „állig felfegyverzett” onkológiai magánközpontot nyisson, nem képzelhető el tisztán piaci keretekben, mert óriási a forrásigénye.
Végül direkt rákérdezés nélkül, az orvosi bravúrokról is Csermely Gyulától hallok, aki ugyan még nem operált doktor Kiával, de sok olyan helyzetről tud, „amikor segített a kollégáknak, akár vészhelyzetben is, amikor elég nehéz helyzetbe került volna a műtő csapat, ha ő nincs ott. Nagyon jó operatőr, sok nehéz helyzetben mentett már meg életeket.”
Az onkológiai nőgyógyászat mellett a Villa Medicina a terhesgondozáson belül a genetikai ultrahangban erős. „Ez a profil része maradt” – mondja Kiarmin. 2020-ban a terhesgondozásból, illetve a vér- és laborvizsgálatokból származó bevételük duplájára nőtt a covid előtti időszakhoz képest, és 2021-ben már több mint háromszázmillió forintot vártak.
Ez annak is köszönhető, hogy Kiarmin nyughatatlan újító, így rugalmasan és gyorsan reagáltak a lezárásokra. Egyes rendeléseknél online vagy telefonos konzultációt vezettek be, aztán amikor a korlátozások miatt nem jöhetett be hozzátartozó a kismamával a 4D ultrahangra, megoldották, hogy a leendő apa vagy a nagyszülők online közvetítésen nézhessék a babát.
Pár hónapja webshopjuk is van, de ezt inkább azért hozták létre, hogy minimalizálják a személyes kontaktokat, és nem azért, hogy a bevételt növeljék. Bár az sem hátrány, hogy a pácienseknek nem kell az orvosaik által ajánlott termékeket városszerte keresniük. Kiarmin naponta – ahogy ő mondja – monitoroz, most épp nyílászárócserét, 2022-ben pedig Európában is egyedülálló, érintésmentes okosrendelőt tervez, de azt is megnézi, mikor kell kicserélni a virágot a vázában. „Itt nem úgy van, hogy egyszer megcsináltuk a rendelőt, és tíz évig nem nyúlunk hozzá.”
Pro gyno-med Egészségügyi Szolgáltató Kft.
Alapítás:
2003
(2012-ig Sign Works Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. volt a neve)
Tulajdonos:
Bahrehmand Kiarash (többségi tulajdonos) és édesanyja, Atefizadeh Touba
Létszám:
14 fő
Árbevétel
(millió forint):
2019
170,5
2020
233,8
2021
334,4*
Adózott eredmény
(millió forint):
2019
9,4
2020
38,4
2021
106*
Forrás: Dun & Bradstreet, cégközlés,
*becslés