Újult erővel rángatják a forintot a legújabb világpiaci események, június közepén az euróárfolyam átlépte a 400 forintos (rém)álomhatárt. Pedig 2008-ban még a 250 forintos szint meghaladása késztette pánikra a piacokat és a hazai közvéleményt. Változnak az idők.
január 7. A legnagyobb forintgyengülés A rendszerváltás utáni években nem igazán volt devizapiac, a forint értékét más fizetőeszközökhöz képest központilag határozta meg az állam. 1991 elején 15 százalékos forintleértékelésről döntöttek, abszolút napi rekord volt.
június 5. Amikor az állami forintgyengítés túl jól sikerült CHF: 174,15, EUR: 268,59 2001-től szabadon folyhatott a devizakereskedelem, de az állam továbbra is hivatalosan bejelentett árfolyamcélt követett a forint-euró viszonyban, széles toleranciasávval. Júniusban a forint célárfolyamát 2,3 százalékkal emelték meg, ezt a fizetőeszköz egy jóval nagyobb mértékű, 4,8 százalékos gyengüléssel hálálta meg.
október 10. Amikor a válság elérte Magyarországot CHF: 173,26, EUR: 264,03 2008-tól már nincs árfolyamcél, se sáv. Bár nyáron a forint történetének legerősebb időszakát élte (az euró 230 forintnál is kevesebbet ért), a pénzügyi válság végül Magyarországot sem kímélte, a hazai deviza egy nap alatt 15 forintot gyengült, és végül 264 forintos szinten állt meg.
február 4. Amikor először ért egy euró 300 forintot CHF: 200,94, EUR: 300 Ahogy a híres idézet is tartja: this is Sparta!
január 15. A svájci frank árfolyama az égbe, Nagy Márton pedig mennybe ment CHF: 319,27, EUR: 321,34 A svájci jegybank 2015 elején dobta le az atombombát: elengedték a rögzített frank-euró árfolyamot, amire rögtön erősödni kezdett a svájci fizetőeszköz. Az árfolyam 266 forintról hirtelen 400 forintra ugrott, végül napi átlagban 319 forinton állt meg. A magyar kormány, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) akkori alelnökének, Nagy Mártonnak a szorgalmazására, jó időzítéssel már korábban lezárta a devizahitelek forintosítását. Így a forintgyengülést jóval kevesebb svájcifrank-hiteles érezte meg.
április 22. Amikor elbúcsúztunk a 300 forint alatti eurótól CHF: 292,65, EUR: 300,21 2009 és 2015 között jelentős kilengésekkel, de fokozatosan gyengült a forint az euróhoz képest. 2015 áprilisában volt az utolsó alkalom, amikor a napi középárfolyam 300 forint alatt tartózkodott.
március 18. Amikor a covid elintézte a 350 forintos eurót CHF: 331,96, EUR: 350,17 Bár március elején még 340 forint alatt oldalazott az árfolyam, az egyre növekvő koronavírus-esetszámok megijesztették a befektetőket. Először került 350 forintnál többe egy euró.
március 7. AMIKOR ELŐSZÖR BENÉZTÜNK 400 FÖLÉ CHF: 395,79, EUR: 397,31 Az orosz–ukrán háború csapása a forintra: egy nap alatt az euróárfolyam több mint 15 forinttal ugrott feljebb. Délelőtt rövid időre először léptük át a 400-as szintet, de napi átlagban is belátható közelségbe, 397 forintra került az árfolyam.
június 1. A különadók és az MNB összehozza a második csúcstámadást CHF: 385,26, EUR: 397,03 A forint egyébként sem volt jó hangulatban az olajembargó és a belengetett különadók miatt, amit csak tetézett, hogy az MNB tovább lassította a kamatemelést. Az euró árfolyama megint 397 forintra emelkedett napi átlagban.
június 20. 400 forint CHF: 393,88, EUR: 400,21 Júniusban folyamatosan a 400-as csúcsot ostromolta a forint, de az euróárfolyam csak órákra került 400 forint fölé, végül 20-án napi átlagban is sikerült meghaladni ezt a határt.
Hogyan találkoztál nem szigetesként a Szigettel?1995-ben voltam kint először. Azt hiszem, mint Pestiest-környéki haver pultoztam a VIP-jükben. Aztán fel is léptem a Pestiest Színpadon az Est FM-es rádióműsorunk tagjaival, olyan délután fél négy körül. Akkor dedikáltam először és utoljára személyi igazolványt. Mit hiányolsz, ami akár a te szervezésed alatt morzsolódott le?Van pár zenei műfaj, ami kevésbé erős. A metál-hard rock […]
Hogyan találkoztál nem szigetesként a Szigettel? 1995-ben voltam kint először. Azt hiszem, mint Pestiest-környéki haver pultoztam a VIP-jükben. Aztán fel is léptem a Pestiest Színpadon az Est FM-es rádióműsorunk tagjaival, olyan délután fél négy körül. Akkor dedikáltam először és utoljára személyi igazolványt.
Mit hiányolsz, ami akár a te szervezésed alatt morzsolódott le? Van pár zenei műfaj, ami kevésbé erős. A metál-hard rock vonal szerintem gyengült. Azt gondolom, volna rá közönség, csak nehéz jó minőségű és mennyiségű fellépőt találni a műfajból. De benne lehet, hogy már nem ezt diktálják a trendek. Idén különösen figyelnünk kell rá, hogy csökkentsük a rizikót, hogy ne kössünk le olyan neveket, akikkel nagyon mellélőhetünk.
Két veszteséges év után idén mennyire elnézők az amerikai befektetők? Nyilván tudják, hogy nem mi tehetünk a két évről. Kerülik a kockázatot, költségvetésben nem engedhetünk meg most olyan luxusokat, amiket szívesen megtennénk, akár kockázatos fellépőkkel vagy új színpadokkal. Ettől még lesz új műfaji helyszínünk, a Dropyard, ahol rap, hiphop és trap megy majd. Minden fellépő a maga nyelvén fog előadni, amolyan hiphop Bábel tornya lesz.
Mint fesztiválszervező, hogyan ébredtél az orosz–ukrán háború első napjára? Van ugye a vicc, amikor Józsi bácsit felviszik vadászrepülővel, a feje tetejére áll a repülő, a végén pedig maga alá csinál, és az is a nyakába kerül. Ilyen érzés volt. Borzasztó nehéz évek voltak. Már láttuk a kiutat ebből a morális, gazdasági nehézségekkel teli időszakból. Aztán a háború teljesen elképzelhetetlen sokk volt, és nem csak nekünk. Tényleg úgy ébredtünk, hogy bassza meg, most mi lesz. Nem mindenki tudott sérülésmentesen átpréselődni ezen a három éven.
Miben nehezebb idén fesztivált szervezni, mint három éve? Minden más lett. Nemzetközileg is megváltoztak a jegyvásárlási szokások, a nyugat-európai piacon olyan jól ki van dolgozva a vócserrendszer, hogy több millió fesztiválozó zsebében már több mint két éve ott van az a jegy, amit idén fog elsütni, így viszont már nem fognak másik fesztiválra is jegyet venni. Szerencsére csak sikerült átütni az ingerküszöböt, külföldi bérleteladásaink szinte jobban állnak, mint valaha. Viszont a magyar piacon az utolsó pillanatra hagyják a jegyvásárlást. Hiába hirdetünk meg egy-egy óriáskoncertet hónapokkal hamarabb, az utolsó két hét dönt.
Gál Dániel hét évvel ezelőtt hívta életre a Budai Dobiskolát, és azóta több száz autista, mozgássérült és vak tanítványt vezetett be a ritmus világába. A dobolás terápiás hatással bír, a pedagógusok javuló magatartásról és tanulmányi eredményekről számolnak be, a leglelkesebb gyerekek még szüleiket is magukkal viszik a dobórákra. Megnéztem, meghallgattam, kipróbáltam.
Kiszolgáltatottság helyett teljes kontroll, kötöttségek helyett szabad döntések – a pénzügyi szektor új generációját teremti meg a BENKER. A teljes egészében blokkláncon működő pénzügyi szolgáltató a hagyományos banki rendszerekkel szemben egyenlőséget és teljes önrendelkezést ad ügyfeleinek. A magyar szakemberek által alapított és a Litván Nemzeti Bank által felügyelt pénzügyi szolgáltató oldalán máris több mint 6 ezren előregisztráltak Európa országaiból.
Fejben is, és a fővárosi MOMkult udvarára is. Az utóbbi különösen jólesett, a tavalyi Legyél Jobb! Napot még online kellett megtartanunk. Idén élőben merítettünk inspirációt. És hát lássuk be, nehéz időkben mindig különösen jó látni egymást, pláne Forbes-arcokat hallgatni. Keresd tudósításainkat a Forbes.hu-n.
A Márton házaspár a 40-es évek végén a Rajk- és a Mindszenty-perről tudósította a nagyvilágot, kisebbik lányuk már Amerikából folytatta az örökséget. Marton Kati huszonévesen elnyerte a televíziózás Pulitzerét, négy évig tartó munkával nemrég megírta a magánéletét köztudottan nagyon óvó politikus, egyben a világ egyik legbefolyásosabb embere, Angela Merkel életrajzát. Kapcsolatrendszere nemzetközi, újságírói profizmusa amerikai – lelkületre viszont továbbra is éppúgy magyar, mint nyolcéves korában, amikor szüleivel elmenekült Magyarországról.
Egy évtizede vezető bankár külföldön, azóta egyre inkább a régiós kortárs művészet felé fordult. A meghitt, intim pillanatokat keresi, amikor beleláthat egy komoly gyűjtőtárs szenvedélyébe. Otthon van a nagyközönségtől elzárt, a nemzetközi vásárok VIP vendégeinek hozzáférhető kollekciók terén is, de a művészvilág pletykáit biztosan nem ő fogja kifecsegni. Balogh Imre diszkrét gyűjtő és rutinos bankár, játékos félmosollyal reagál a necces kérdésekre is.