Miközben az infláció megállíthatatlannak tűnik, a kormány a választási győzelem után sem enged a mesterségesen alacsonyan tartott hatósági árakból, és furcsán célzott különadókkal próbálja helyrebillenteni a költségvetést. A forint ezt egyáltalán nem díjazta. Negyedéves makrogazdasági összefoglaló.
Előző negyedéves jelentésünkben odáig jutottunk, hogy a magyar gazdaság erőn felül kiköltekezve, lényegében letolt gatyával szaladt bele az újabb viharba, amit a háború kitörése okozott. A konfliktus tovább növelte az energiaárakat, szakította el az ellátási láncokat, fokozta az inflációs várakozásokat. Biztos volt, hogy akárki alakít kormányt, azonnal komoly kiigazításról kell döntenie, a kérdés ennek nagysága és mikéntje volt.
Miután a Fidesz a közvélemény-kutatások által jelzettnél is jóval nagyobb különbséggel megnyerte a választást, a piaci várakozás az lett, hogy az új Orbán-kormány a 10-es évek elején használt különadós módszerhez nyúl vissza, miközben visszavesz a választásra szánt populista árstopokból, és békülékenyebb hangol üt meg az unióval, hogy minél hamarabb hozzájusson az uniós forrásokhoz. Ebből azonban csak a különadóztatás valósult meg, a piac kiábrándulása pedig szépen követhető a forint árfolyamán – különösen látványos az alulteljesítés a régiós devizákkal szemben.
A méretes, a két év alatt a GDP mintegy hét százalékára rúgó megszorító csomag összerakásánál a fő szempont az volt, hogy minél kevesebbet érezzenek belőle az emberek közvetlenül. A benzin ára nem emelkedhet, emiatt a környékbeli országokból beindult a benzinturizmus, be kellett vezetni, hogy csak magyar forgalmival jár a mesterségesen alacsonyan tartott ár. A kamatstopot is újra meghosszabbították, azt üzenve az adósoknak, hogy megéri felelőtlennek lenni. Az járt rosszul, aki a rosszabb időkre készülve átváltott a drágább fix kamatozású hitelekre, aki pedig maradt a változóban, vállalva a kamatemelkedés kockázatát, most azt látja, hogy ha gond van, állam bácsi úgyis megsegíti.
Nem a nyugalomról híresek mostanában a pénzpiacok, a pandémiás helyzet után szinte egyből jött a háború és az infláció. Pánikhelyzetben sokan hoznak hirtelen döntéseket befektetéseiket illetően,de egy jó privátbanki tanácsadó nem csak ilyenkor segít kiutat találni, hanem a hosszú távú stratégiákat tekintve is partner.
Hogyan reagálnak a hazai privátbanki ügyfelek a mostani igen turbulens gazdasági környezetre?
Az utóbbi két évben nagyon érdekes befektetői magatartásokat láttunk, bizonyos stratégiák sikeresek voltak, mások nem. A világban kétszer is néhány óra alatt alakult ki olyan pánikhelyzet – a pandémia kezdetekor, illetve az orosz-ukrán konfliktus élesedésekor –, ami akkor úgy tűnt, hogy mindent meg fog változtatni. Hasonló esetekben a tankönyvi recept szerint sokan esnek pánikba, és eladnak – ami ilyenkor már késő. A Raiffeisen privátbankárai abban segítenek ügyfeleiknek, hogy ezekből a helyzetekből is előnyösen tudjanak kijönni. És ez nem csak egy szlogen, az eredményeink megnyugtatóan visszaigazolnak bennünket.
Ezt valahogy úgy kell elképzelni, hogy leülnek az ügyféllel, és átnézik, mibe lenne érdemes a vagyont befektetni?
Részben igen, de manapság már nem mindig van idő leülni. Ráadásul nem is feltétlenül van erre szükség, mert nagyon fejlett digitális megoldásaink vannak, amelyek nemcsak a befektetési stratégiák kialakítását támogatják, hanem a piacokhoz történő gyors hozzáférést is. Ez persze nem elég. Akkor jó egy privátbankár, amikor nem csak egy terméket ad el, hanem valódi befektetői szemlélettel kezeli a rábízott vagyont. Ezt mi minden bankárunknál garantálni tudjuk.
Nem elég az, ha valaki csak ül a számítógépénél és vásárol-elad a piaci hírek alapján?
Létező stratégia, de nagyokat lehet veszíteni vele. Ma a gazdasági hírszolgáltatás is üzlet, aki csak innen tájékozódik, könnyen eltévedhet. Rengeteg az információ és nem mindig könnyű eldönteni, hogy mi a valóság. Szeretnék emlékeztetni: egyesek a pandémia kezdetekor az ingatlanárak összeomlását vizionálták, akik azonban köszönik, azóta is tovább emelkednek. Nálunk óriási tudás és tapasztalat gyűlt össze az elmúlt 25 év alatt, és ezt igyekszünk a minket választó ügyfeleink érdekében kamatoztatni. Sokakat le tudtunk beszélni például 2020 tavaszán a pánikeladásról, és inkább venni kezdtünk helyette – jelentős hozammal.
Jelentősebb vagyonnál már nem csak a hozam, hanem a jövő is kérdésként merül fel egy idő után. Mit szoktak javasolni, ki vegye át a stafétát például egy sikeres portfóliónál?
A generációváltás és az utódlás, valamint az ehhez kapcsolódó vagyoni kérdések nagyon kényes témának számítanak – nemcsak Magyarországon. Pedig időben el kell kezdeni – és ebben nagyon sokat tudunk segíteni. Beszélni kell a kérdésről, és meg kell tenni a megfelelő lépéseket, ettől pedig sokan ódzkodnak, sokszor addig, amikor már nincs lehetőség döntésekre. Rengeteg a téves információ, többen is nagyon meglepődtek már fennállásunk alatt, amikor a közjegyzői irodából üres zsebbel jöttek ki, elveszítve a korábban – tévesen – remélt anyagi biztonságot. Borzasztó nehéz ennek mondjuk egy vasárnapi családi ebéd után nekiülni, de sort kell rá keríteni. Mi fel tudjuk hívni a figyelmet a kockázatokra, a jogi buktatókra, és olyan terveket tudunk kidolgozni, amelyek tartósan biztosítják a felhalmozott vagyontömeg értékállóságát, de akár magát az egész folyamatot, a beszélgetéseket nem tolakodóan, segítő szándékkal moderáljuk.
Napjaink egyik slágertémája a fenntarthatóság. Léteznek már zöld befektetések? Önöknél elérhetők ilyen termékek?
Abszolút, több ESG befektetési terméket is kínálunk. Ezeknél az alapoknál kiemelt szempont, hogy csak ökológiai, társadalmi és etikai alapon felelősnek tekinthető vállalatok által kibocsátott értékpapírok kerülhetnek a portfóliókba. A forint mellett dollár és euró megtakarítások elhelyezésére is alkalmasak, főképp közép és hosszútávú célok megvalósítására. Sokan keresik a zöld befektetéseket, de nem minden zöld a pénzpiacokon sem, ami annak látszik – mi ebben is bizalommal tudunk segíteni.
Bálint Attila, a Raiffeisen privátbanki üzletágának vezetője csapatával az eltelt 25 évben átélt már több gazdasági krízist, háborúkat vagy éppen dübörgő konjunktúrát. Olykor napokig nem tudták letenni a telefont, mert folyamatosan érkeztek a halasztást nem tűrő vételi és eladási megbízások. Azt mondja: amit az utóbbi években láttunk, az biztosan új fejezetet nyit a gazdaságtörténeti könyvekben.
Ossza meg ismerőseivel:
Personal Brand Institute
2022 Július Támogatói tartalom Personal Brand Institute
Mit tanulhat egy telekommunikációs cég vezetője egy színházi igazgatótól? Hát egy szoftverfejlesztő egy középkori fejedelemtől? Dr. Tóth Tamás és Gecser Ottó szerint nagyon is sokat. Inspirációs ügynökség vezetőiként vallják, ahhoz, hogy sikeresek legyünk, ablakot kell nyitnunk a világra.
Senki sem nyit úgy ajtót, mint Nagy Ervin. Beront, de közben csak megérkezik. Egy robbanás a mozdulat és a jelenléte is. Most már azt is tudom, hogy ezt a rengeteg energiát gyerekkorában mivel kötötte le. Versenysportoló volt, akkor még követte az apai mintát, idősebb Nagy Ervin az MTK profi focistája volt. De Ervin szülei valamit nagyon tudtak, vagy […]
Három éve ilyenkor 325 forintért vettünk eurót, most 400-ért. Nem elég, hogy önmagában a forint gyengülése jócskán megdrágította a magyar utazó külföldi nyaralását, más költségek is csúnyán elszálltak, mire a covid után tömegével távolabbi tájakra is kiszabadulnak az emberek. Most aztán főleg érdemes odafigyelni a további pénzügyi csapdákra is, összegyűjtöttük, hogy a saját szervezésű nyaralásokon mire érdemes leginkább odafigyelni, nehogy egy következő kiruccanás költségét hagyjuk ott önként és dalolva a szolgáltatóknál.
Hogyan találkoztál nem szigetesként a Szigettel?1995-ben voltam kint először. Azt hiszem, mint Pestiest-környéki haver pultoztam a VIP-jükben. Aztán fel is léptem a Pestiest Színpadon az Est FM-es rádióműsorunk tagjaival, olyan délután fél négy körül. Akkor dedikáltam először és utoljára személyi igazolványt. Mit hiányolsz, ami akár a te szervezésed alatt morzsolódott le?Van pár zenei műfaj, ami kevésbé erős. A metál-hard rock […]