Gazdagnak maradni

Rövid távú paranoia és hosszú távú optimizmus. Azt mondják, akik értenek a pénz filozófiájához, ez kell a túléléshez: higgy abban, hogy az esélyek a te oldaladon állnak, de közben folyton légy résen, és vedd észre, mi akadályozhatja meg, hogy a dolgok valóban jól alakuljanak. Nem kell most nagyon paranoiásnak lenni ahhoz, hogy észre vegyünk pár aggasztó jelenséget: rezsiszámlák, bolti bevásárlások, benzinpara, hitelkamatok, mínuszos befektetések, bezáró üzletek, éttermek, uszodák, színházak, négyszáz pluszos euró, ez nem a nagy nyerések ideje. Nem most fogunk meggazdagodni, már az is óriási eredmény, ha gazdagok tudunk maradni – amúgy békeidőben is ez a sokkal nehezebb mutatvány.


Amikor Galambos Marci hetekkel ezelőtt felvetette, hogy nyomtassunk ki egy kockás lapot a magazin végén, magamban kicsit mosolyogtam. Kisiskolásnak tűnt, csilivili appok vannak már arra a célra, hogy valaki a költéseit, bevételeit tervezze és rendszerezze, meg egyébként is felszisszent a bennem lázadó impulzusvásárló, hadd ne kelljen már striguláznom, mire mennyit költök. Aztán amint elkezdtük alaposan körbejárni a pénzügyeinket érintő – harminc oldalba is nehezen sűríthető – témákat az éppen nyerő állampapíroktól a bizonytalan részvénypiacokon át a nagy fordulat előtt álló lakáspiaci befektetésekig (mert lehetőségek mindig minden környezetben vannak), be kellett látnom, nem hülyeség az a kockás papír.


Már nagyanyáink is tudták, hogy minden ott dől el. Nekik nem volt appjuk, de háztartási naplójuk igen, mint ahogy volt felhevített tégla a lábuk alá a fűtetlen hálószobában, voltak ötleteik, hogy mit, miért ne dobjanak még ki (máglyarakás), volt merszük osztozkodni a szomszédokkal, lépcsőházi léptékekben űzték a sharing economyt. És nem érezték cikinek a számolgatást vagy a spórolást. Persze reméljük, hogy akkora córeszt nem kell átélnünk, mint őseinknek sokszor a múltban, de a szemüvegüket éppen felvehetjük, miért ne lehetne divat a pénzügyi tudatosság?