Hozzánk nem küldik a gyerekeket, hanem legtöbbször „szabad akaratukból” jelentkeznek a szülők, ha megrekedtek a gyerek problémájával – mondják a Bárányfelhő Fejlesztő és Terápiás Központban.
„Egy buddhista kurzuson voltam, amikor korábbi, alagsori helyünket elöntötte a víz. Zokogtam a lámának, hogy miért történik ez velünk? Mikor megkérdezte, hogy miért nyitottam meg ezt a helyet, azt válaszoltam: mert ez volt az álmom. Ha ez volt az álmod, akkor építsd fel újra! A láma mondata azóta velem van” – meséli Tóth Zsuzsa gyógypedagógus-családterapeuta, a Bárányfelhő Fejlesztő és Terápiás Központ szakmai vezetője és alapítója.
ADAKOZOL? Minden hónapban írunk egy szervezetről, amit szerintünk érdemes támogatni. Miért teszünk így? Mert Magyarországon kevesen élnek jól (a jól élők közül sokan olvassák a Forbest), de nagyon sokan küzdenek mindennap. Ez így igazságtalan, és mindenkinek van egy kis felelőssége benne.
Furcsa, álomszerű érzés olyan intézményben járni, amit általában gyerekzsivaj, néhol kutyaugatás, de mindenképpen sok-sok ember aktív jelenlétének zaja tölt be. Beszélgetésünk idején viszont épp „szundít a labda, meg a síp”, kéthetes nyári szünetét éli a Bari, ahogy az ide járók és az itt dolgozók becézik.
Tóth Zsuzsa korán elhatározta, hogy gyerekekkel akar foglalkozni.
Zsuzsa és huszonhárom kollégája – pszichológusok, gyógytornászok, logopédusok, terapeuták – holisztikus szemlélettel tekintenek a hozzájuk fordulók problémáira. A gyerekeket négy területen, a mozgás, a beszéd, a viselkedés és a tanulás nehézségeiben segítik, sohasem elszigetelten. „Alapkoncepciónk szerint egy gyerek nagyon összetett valaki, komplexitásának kezeléséhez pedig komplex tudásra van szükség. A nálunk dolgozók összeadják tudományukat. Teamben dolgozunk, ötletelünk, beszéljük meg az eseteket.” Néha egy egyszerűbb gond megoldásában is jól jön ez a közösség. Egy beszédproblémát például okozhat izomtónus-szabályozási nehézség az arcban, amihez a logopédusén kívül a mozgásterapeuta tudása is kell.
Az Egyesült Államok 45. elnökének veszteséges ingatlanjai és hatalmas adósságai voltak ciklusának végén. Most azonban varázsütésre úszik a pénzben, és szabadon üzletel. Kellett hozzá néhány pénzügyi manőver és néhány befolyásos barát apró segítsége.
Írta: Dan Alexander // Fordította: Galavits Patrik
Amikor Donald Trump elhagyta a Fehér Házat, céges érdekeltségeit 900 millió dollárnyi négy éven belül lejáró kölcsönállomány terhelte. Ekkora adósság ledolgozása minden vállalatnak hatalmas feladat lenne, de a Trump Organizationnek más problémái is akadtak. A volt elnök régi hitelezője, a Deutsche Bank a hírek szerint már meg akarta szakítani a kapcsolatot az ingatlanmogullal. Két másik pénzintézet, a Signature Bank és a Professional Bank pedig azt közölte, hogy a 2021. január 6-i események miatt mond búcsút Trumpnak. Közben Manhattan kerületi ügyésze egyre közelebb került ahhoz, hogy pénzügyi bűncselekmények vádjával eljárásokat indítson a Trump Organization ellen – a vádak között üzleti eredmények meghamisítása, bűnszövetkezetben elkövetett visszaélések és csalás szerepeltek.Hamarosan sokan már egy korszak végét jósolták. „A Trump Org elleni vádemelés valószínűleg a szervezet életképességének kicsinálását eredményezi” – tweetelte 2021 júniusában Richard Signorelli, New York déli kerületének korábbi szövetségi ügyésze. „Nem lesz bank, amelyik vádemelés alatt álló céggel üzletelne” – ezt már Dan Goldman egykori ügyész, az első alkotmányossági felelősségre vonáskor Trump tanácsadója mondta az MSNBC tévécsatornának. Hozzátette: a vádemelés „csaknem egyenlő a Trump Organization halálos ítéletével”.
Pénznyelő A washingtoni The Trump International csak vitte a pénzt, és rendszeresen szüksége volt segítségre. A vásárlók azt remélik, a Waldorf Astoria márkanév politikai meggyőződéstől függetlenül vonzani fogja a vendégeket.
Ezek a jóslatok nem is állhattak volna távolabb a valóságtól. A Trump Organization majdnem mind a 900 millió dollár adósságát visszafizette az elmúlt tizenöt hónapban, miközben folyt a vádemelési eljárás, Trump szavaival „a radikális baloldali demokraták által indított politikai boszorkányüldözés”. Két legproblémásabb, Deutsche Banknál lévő, összesen 295 millió dollár adósságát az utolsó centig rendezte. Trump eladta veszteséges washingtoni szállodáját Alex Rodriguez korábbi baseballsztár és Floyd Mayweather visszavonult bokszbajnok befektetési társaságának. Ebben az üzletben az IT-milliárdos Michael Dell egyik cége is a segítségére volt. Emellett refinanszírozott egy miami golfüdülőt nyomasztó 125 millió dolláros adósságot, és átütemezett egy további százmilliós jelzáloghitelt, ami a Trump Towerre volt bejegyezve. Ez nem jelenti azt, hogy cégeinek ne lennének még jelentős – becslések szerint 1,1 milliárd dollárnyi – adósságai, ezek többsége azonban 2028-ban kezd lejárni. Egy, a mannhattani Harmadik sugárúton lévő ingatlant és egy chicagói toronyházat terhelő 13 milliós, illetve 45 millió dolláros hitelt nem refinanszírozott, ezeket 2024-ben kell visszafizetnie, ám egyik sem akkora tétel, hogy gondot okozzon. Becslések szerint Trumpnak jelenleg 375 millió dollár készpénze van – köszönhetően megegyezések tömkelegének –, háromszor annyi, mint amennyije elnöksége alatt bármikor volt.
Hogy jöhetett ez össze? Először is, segítségére volt üzlettársa, Steven Roth, az ingatlanpiacon kiváló hírnévnek örvendő milliárdos. Továbbá Trump meseszerű üzletet kötött a homályos hátterű CGI Merchant Group befektetési céggel. Ezenkívül veje, Jared Kushner családi hitelezőjével tudta kiváltani azt a Deutsche Bankot, ami amellett, hogy éveken keresztül finanszírozta az üzleteit, elnézte a baklövéseit is. „Ha pénzcsinálásról van szó, a világ minden üzletéről lehullanak az erkölcsi fékek” – mondja Mike Offit. A 90-es években ő bábáskodott a Deutsche Bank és Trump kapcsolatának kezdeténél, amikor a későbbi elnök éppen csődök sorozatán volt túl. „Lehet, hogy drágán, de mindig lesznek piaci szereplők, akik hajlandók kölcsönadni neki.”
Donald Trumpnak pénzre volt szüksége. 2020 júniusa volt, regnáló elnökként csupán 95 millió dollárja volt kéznél. Ebből 65 millióhoz férhetett hozzá szabadon, a maradék harmincmilliót Steven Roth felügyelte. 95 millió dollár a legtöbbünknek óriási összeg, de nem Trumpnak, a 900 millió dollár lejáróban levő adóssággal rendelkező mogulnak – ráadásul éppen elnöki újraválasztási kampányának közepén.
Szerencséjére a vele évtizedes üzleti kapcsolatban lévő Roth ki tudta segíteni. Tőzsdei vállalata, a Vornado Realty Trust még abban a hónapban bejelentette, hogy a San Franciscó-i California Street 555., illetve az Americas sugárút 1290. szám alatti ingatlanokat 70 : 30 százalék arányban közösen felügyelik, amikor ezektől meg akart válni. „Elég érdekes, hogy épp ettől a kettőtől” – mondta akkoriban a BMO Capital Markets elemzője, John Kim, arra célozva, hogy Roth cége legalább ötven ingatlannal rendelkezik. „A Vornado kommunikációjából az derült ki, hogy Trump inkább csendestárs az üzletben. Furcsa egybeesésnek tűnik, hogy épp ezt a két ingatlant akarják eladni” – tette hozzá.
Haver Steven Roth és a tulajdonában lévő Vornado Realty több mint húszmillió négyzetméter prémium irodai ingatlannal rendelkezik. Ebből 3,8 milliót régi partnerével, Donald Trumppal birtokol.
A Vornado – a cég nem kívánt megszólalni ebben a cikkben – végül nem talált vevőt, ezért a refinanszírozás mellett döntöttek. Roth vezénylete mellett az USA legnagyobb bankja, a JP Morgan Chase csapott le a lehetőségre, hogy a New York-i ingatlan 950 milliós jelzáloghitelét kiválthassa egy új, ugyanilyen összegű kölcsönnel. A San Franciscó-i ingatlan esetében a bank 2021 májusában 1,2 milliárd dolláros új kölcsönt adott Rothéknak, ebből kiváltották az 533 milliós jelzálogot, és még maradt is több mint hatszázmillió dollárjuk, miközben a törlesztés végső dátuma 2028-ra tolódott. Trump becslések szerint 162 millió dollár készpénzt nyert az üzleten. Nagyjából ugyanekkor akart megszabadulni washingtoni szállodájától. Az Ivanka által apjának készített pénzügyi kimutatások a hotelről tulajdonképpen sosem voltak megbízhatók. Egy kormányzati tulajdonú épület hatvanéves lízingjogáért cserébe a Trump Organization belement, hogy kétszázmillió dollárt költsön felújításra, és évente hárommillió dollárt fizessen a bérletért. Trump a vörös szalagot 2016. október 26-án, tizenhárom nappal elnökké választása előtt vágta át. Támogatói az elnöki beiktatás alatt megtöltötték a hotelt, amikor Trump állítólag több mint egymillió dollár megfizetésére kötelezte a saját beavatási bizottságának tagjait. Ezért később District of Columbia főügyésze eljárást indított ellene, ami végül 750 ezer dollár kifizetésével zárult. Az üzlet azonban nem ment jól. A bevétel a 2018 szeptemberét megelőző egy évben mindössze 900 ezer dollár volt, ami távolról sem volt elég a 6,2 millió dollárra rúgó Deutsche Bank-kamatok megfizetéséhez. Hogy a víz fölött maradjanak, a Trump Organization négymillió dollárt irányított Donald Trump más vállalkozásaiból a szállodába. A következő évben a minimális profit 2,1 millió dollár veszteségbe fordult. Közben a FED kamatemelésének hatására a visszafizetendő kamat 7,5 millió dollárra nőtt. Trump újabb kilencmillió dollár tőkeinjenkcióra szorult más vállalkozásaiból.
A visszaesés kezelésére a Trump Organization előállt a tervvel: brutális összegért akartak megválni a hoteltől. Trumpék unortodox módon ismertették a piaccal az ötletet, nem hagyományos hirdetéssel, hanem egy októberi Wall Street Journal-címlappal jelentkeztek. Az újság a legkisebb szkepticizmus nélkül tette közzé Eric Trump, a volt elnök fiának szavait: „Azt hiszik, rengeteg pénzünk van a szállodából, úgyhogy lehet, hogy eladjuk.” Névtelenséget kérő források ötszázmilliós irányárról beszéltek – ez kétszer annyi volt, mint az ingatlan becsült értéke. Értékesíteni egy hotelt azonban jóval nehezebb, mint kitenni az eladó táblát. Különösen ilyen árazással. Brian Friedman befektető 175 millió dollárt, a Trumpék által kért összeg 35 százalékát ajánlotta a szállodáért – ezt a család visszautasította. Nem sokkal később beütött a covidjárvány, és április 3-án Trumpék megváltak a hotel 237 dolgozójától. Ezután másfél évig csend volt az ügy körül, majd szárnyra kelt egy pletyka, miszerint Trump talált egy vevőt, aki hajlandó 375 milliót fizetni – ez még mindig messze volt az ötszázmilliótól, de jóval meghaladta a szálloda becsült értékét.
De ki akarna túlárazottan ingatlant venni a volt elnöktől? A vevő egy kis miami cég volt. A vendéglátásban kevéssé tapasztalt CGI Merchant Group befektetői között ott van Rodriguez és Mayweather is. A Hilton is áldozott némi pénzt az üzletre, a szállodaláncot a CGI vonta be a történésekbe, hogy Waldorf Astoria márkája alatt üzemeltesse Trump korábbi hotelét. Ugyanakkor a CGI befektetőinek teljes listája nem került nyilvánosságra. A cég még azzal a szövetségi ügynökséggel sem osztotta meg a neveket, amelyik a hotel bérlését felügyeli. A magas ár azonban találgatásokra adott okot. Hiszen végső soron Trump még a 170 milliós kölcsönhöz sem tudott elegendő bevételt előteremteni. „Te jó isten!” – sóhajtott fel Friedman, a korábban vételi szándékkal jelentkező befektető, mikor megtudta, hogy a szállodára végül nagyjából 375 millió dollárt költöttek. Nem hitte el, hogy a háttérben nincs egyéb megállapodás. A CGI az üzlethez 285 millió dollár kölcsönt vett fel két, MSD Partnershez köthető pénzügyi szereplőtől – az MSD az 52 milliárd dolláros vagyonával az USA 16. leggazdagabbjának számító Michael Dell befektetéseivel foglalkozik. Egy kicsi online bank, az Axos is beszállt a hitelezésbe. Az adásvétel májusi lezárása után Trumpnak és családjának elég pénze volt a 2024-ben lejáró Deutsche Bank-hitel visszafizetésére. Mindemellett a volt elnök gyerekei, Don Jr., Ivanka és Eric, akiknek tulajdonrészük volt a hotelben, körülbelül tizenhárommillió dollárhoz jutottak fejenként. Apjuk meg nagyjából 135 millióhoz.
A nem túl ismert Axos kulcsszerepet játszott Trump pénzügyeinek rendbetételében. Hiába van azonban az exelnöknek most rengeteg, adósságai törlesztésére használható pénze, korábbi banki kapcsolatai szétestek. A Deutsche Banktól távozott Rosemary Vrablic, az a bankár, aki százmilliókhoz segítette Trumpot, amíg a cégnél volt. Közben a Trumpot ugyancsak jelentős összegekkel finanszírozó ingatlanbefektetési cég, a Ladder Capital kapott a nyakába egy nyomozást, és ebben Trump korábbi pénzügyi igazgatóját, Allen Weisselberget és fiát, a Ladder Capital egyik igazgatóját is megvádolták.
Trumpnak új hitelezők után kellett néznie, és ekkor jött a képbe az Axos. Az Axosnak tizenhatmilliárd dollár értékű vagyona van egy olyan pályán, ahol a JP Morgan Chase-hez hasonló pénzintézetek billiókkal dobálóznak. A 2000-ben alapított San Diegó-i bank eleinte lakossági hiteleket nyújtott, majd fokozatosan új területekre terjeszkedett, 2015-re már 61 millió dollár jelzáloghitel-állománya volt. Ezek után felpörögtek az események. 2015 márciusában 4,3 milliárd dollár ingatlanhitel szerepelt a bank könyveiben, ez tette ki portfóliójának legnagyobb részét. Az Axos azonban még így sem az a vállalat, amitől milliárdosok pénzügyi problémáinak megoldását lehetne várni. Takarékszövetkezeti besorolása miatt korlátozottan nyújthat hitelt. 2021 júniusában az Axos maga ismerte el, hogy 204 millió dollárnál többet senkinek sem hitelezhet – akkor azt közölte, hogy a legnagyobb általa kiutalt egyedi kölcsön összege 145 millió dollár.
A bankocska azonban nagyhalakra utazott, olyanokra, mint Jared Kushner családja. Annak idején Ivanka Trump férje, Jared mutatta be apósát a Deutsche Bank korábban említett bankárának, Rosemary Vrablicnek. Az Axos többet akart. Egy hitelközvetítőtől megtudták, hogy lehetőség nyílik a legikonikusabb Trump-ingatlan, a Trump Tower refinanszírozására. A Ladder Capital 2012-ben százmillió dollárral hitelezte a Trump Towert, az a kölcsön azonban 2022 szeptemberében készült kifutni.
Trump balszerencséjére ráadásul az épület nem teljesített valami jól. A Trump Organization 2020-ban meghosszabbította a legnevesebb bérlőjével, a Guccival kötött szerződést. Ez éppen abban az évben történt, amikor a járvány miatti lezárások szellemvárossá változtatták az Ötödik sugárutat, és még hat év volt hátra a Gucci-szerződés lejártáig. Utóbbi részletei nem nyilvánosak (a Trump Organization nem válaszolt az amerikai Forbes ezzel kapcsolatos kérdéseire), de meg sem száradt a tinta a megállapodáson, mire a Trump Organization nyeresége már össze is omlott. A működési eredmény a járvány előtti évek első felében átlagosan 5,5 millió dollárt tett ki, 2021 ugyanezen időszakában 4,1 millió dollárra esett vissza. Ekkora esés minden banknál aggodalmat váltana ki. Az Axos azonban tántoríthatatlan volt. Greg Garrabrants, a bank CEO-ja és Thomas Constantine hitelezési vezető ráadásul kedvelték annyira Trumpot, hogy az elnöki kampányát is támogassák. Ezenfelül a Trump Tower a visszafizetendő százmillió dollár legalább kétszeresét érte, és jó biztosíték volt arra az esetre, ha rosszra fordulnának a dolgok. A bank egy közleményben leszögezte, hogy a megegyezés szigorúan csak üzlet volt. „Az Axos egyetlen hitelfelvevőt sem diszkriminál politikai nézetei miatt” – írták.
Trumpnak egy másik, 2023-ban lejáró nagy hitelét is refinanszíroztatnia kellett: a 125 millió dolláros kölcsönt a Deutsche Banktól vette fel miami golfüdülőjére. Az ingatlan valaha igazi pénzgyár volt, tizenkétmillió dollár éves jövedelmet hozott. Az üzlet azonban Trump elnöki beiktatása után mélyrepülésbe fogott, miután elmaradoztak a milliárdos északkeleti, főleg liberális látogatói, akik addig előszeretettel ültek magángépükre, hogy Miamiban ütögessenek. 2017-ben tizennégy százalékkal esett vissza a forgalom, a nyereség 4,3 millió dollárra csökkent. A forgalom a következő években sem billent vissza, ellenben a járvány alatt további több mint negyven százalékot zuhant.
Ez sem számított. Májusban ugyanis az Axos 125 millió dollárt adott kölcsön Trumpnak, hogy rendezni tudja a Deutsche Bank-os adósságát. Ezzel Trump Axostól kapott kölcsöneinek teljes összege 225 millióra nőtt – ebben nincs benne a pénz, ami a fővárosi hotel miatt vándorolt a volt elnökhöz. A hitelezési korlátozás megakadályozta volna az Axost, hogy egyetlen hitelfelvevőnek 225 millió dollárt utaljon át, de idén tavaszra a bank tőkéje eleget nőtt ahhoz, hogy mégis megtegye. Trump megtalálta az új Deutsche Bankját.
Azért van még pár hosszú lejáratú hitele. Ezekből kettő összesen 58 millió dollárt tesz ki, és 2024-ben jár le, és van egy 2025-ben esedékes 130 milliós tartozása is. Figyelembe véve, hogy most 375 millió dolláron csücsül, ezeket a tartozásokat akár a saját pénzéből is kifizethetné. Részben már meg is tette, amikor egy kisebb, a Park Avenue-i épületre felvett hitelét rendezte, illetve amikor New Jersey-i és virginiai golfüdülőkért cserébe számolta fel bizonyos adósságait. Esélyesebb ugyanakkor, hogy még több kölcsönt fog felvenni – egyszerűen azért, mert megteheti. Ha az Axos el is érte a hitelezési plafont, számos másik bank lehet érdekelt egy volt (és elképzelhető, hogy leendő) elnök hitelezésében.
A nagy előremenekülés természetesen még mindig csak menekülés. A megfelelő pénzügyi manőverek csak elodázták, de nem oldották meg az alapvető problémát. Érdekes lenne arról is hallani, hogy mi a terv az ingatlanportfólió üzleti modelljével, hogyan kellene megváltoztatni, hogy versenyképes legyen, és kiszámíthatóan termelje a profitot. Ha ez nem történik meg, akkor néhány év múlva újra menekülni kell. Nem biztos, hogy ezt a problémát csak pénzügyi manőverekkel hosszú távon fenntarthatóan kezelni lehet. Amikor 2019-ben szerencsém volt Trump elnökkel találkoznom a Fehér Házban, lenyűgözött, hogy milyen jó vendéglátó. Ha ezt a vendéglátói figyelmességet tudnák a szállodáiban reprodukálni, valószínűleg sikeresebbek lennének…
A világ száguld. És te? – kérdezzük a Forbes Money Summit hirdetésein, amit idén először szervezünk meg a Forbes Flow előtti napon, október 6-án. A helyzetleírással sokan azonosulhatnak, kiugróan jól fogynak a jegyek, annak ellenére, hogy az augusztus nem a jegyvásárlás időszaka – ezt tudjuk, évek óta adunk el jegyeket a Flow-ra. Az infláció minden pillanatban velünk van, nem csoda, hogy legtöbben információt […]
Mi ez?Az anafilaxia vagy anaphilaxia a szervezet súlyos, sokszor életet veszélyeztető allergiás reakciója. A reakciót kiváltó allergén hatására hirtelen nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel a hízósejtekből, emiatt hirtelen alakulnak ki a tünetek, leeshet a vérnyomás, légzési nehezítettség alakulhat ki. Szélsőséges esetben fulladáshoz, a keringési és légzési rendszer összeomlásához, illetve halálhoz vezethet. Mi okozza?Az anafilaxia azért alattomos, mert […]
A mindennapok pörgésének hatása gyakran olyan tünetekben mutatkozik meg, mint a krónikus fáradtság, kimerültség, ingerlékenység – holott ezek lehetnek „csupán” hiánytünetek is. Jelezhetik a szervezetünk számára létfontosságú magnéziumpótlás sürgősségét, különösen, ha a mentális és közérzetbeli tünetek mellett heves szívdobogást, izomgörcsöket, remegést, vérnyomás-ingadozást is tapasztalunk.