Az idei évadtól kezdve a TRESemmé a Magyar Állami Operaház hivatalos hajápolás-támogatója.
Az Unilever hajápolási márkájával nem csak a fellépő művészek, de az Opera – túlnyomórészt női – közönsége is találkozhat.
„A haj meghatározza a megjelenést: ha jó a frizurám, magabiztosabb vagyok” – mutat rá egy, a TRESemmé márkát is meghatározó alapvetésre Molnár Zsófia, az Unilever Magyarország Beauty&Oral Care kategória menedzsere. Noha a TRESemmé névvel leginkább az elmúlt években találkozhatott a hazai közönség, maga a brand már több mint hetven éves. A márkát Edna L. Emme alapította 1948-ban az Amerikai Egyesült Államokban, aki egy erős, határozott nőként a gépsortól jutott el a vezetőségig. A TRESemmét eredetileg szalonterméknek szánta, később azonban a nagyközönség számára is elérhetővé tette, hiszen rájött, a nők tudják a legjobban, milyen frizura áll jól nekik.
Szecessziós elemek, törökfürdő ihlette mozaikok, saroktorony és tetőtéri műteremlakások – a Matild-palota százhúsz éve is izgalmas volt, most is az. A legdrágább lakosztályban is jártunk.
A rendezetlen, középkorias szerkezetű pesti belváros a millennium előtti években, a mai Erzsébet híd építésével alaposan átalakult. Ekkor kezdtek a Klotild-paloták építésébe, a déli mindössze két év elteltével, 1901-re készen állt. Mint két kecses hölgy, keretezték az új híd kaputérségét, és a szimmetrikus épületeket még az is ismeri, aki ma csak keresztülutazik a belvároson. A díszes kapuzatokkal és kőhomlokzatokkal, kocsiátjáró passzázzsal, jellegzetes saroktornyokkal épült házakban impozáns belmagasságú, öt-hat szobás lakások, üzlethelyiségek és kávéház kaptak helyet. Tervezői a századforduló egyik legfoglalkoztatottabb irodáját vezető Korb Flóris és Giergl Kálmán voltak – az építészpáros tervei alapján készült el egyebek mellett a New York-palota és a Zeneakadémia is.
Kis érdekesség, hogy az épület – száz évvel ezelőtt, a korabeli technikával és szállítási viszonyokkal – gyorsan megépült, de a felújításához kétszer ennyi idő, öt év kellett. Az épület 2014-ben került a török Özyer-csoport tulajdonába, a felújítás az ő megbízásukból kezdődhetett el. A lassúnak tűnő munkát persze magyarázza az is, hogy kisebb logisztikai bravúr volt a szűk és forgalmas telken építkezni, és az is, hogy Puhl Antal és Dajka Péter építészek – és persze a nyomukban dolgozó restaurátorok – alapos munkát végeztek az összetett műemléképületen. A névválasztásnál érdemes még egy pillanatra megállni. Az ikerpaloták József főherceg feleségéről, Mária Klotildról kapták a nevüket, a déli palotát csak a népnyelv hívta Matildnak. Valójában most sem Matild-palota – a tavaly nyári nyitás óta hivatalosan Matild Palace a neve.
Különleges szerkezetek
A két ikerpalota szerkezeti szempontból újítónak számított, mivel a földszint és a mezzanin tartópillérei és gerendái acélból készültek – de akkoriban még nem volt szokás ezt az anyagot megmutatni, így a homlokzaton a kétszintes portálszerkezettel, belül pedig körbefalazással gondosan eltakarták. A saroktoronyra is jellemző ez a kettősség: téglából épült, de ebből kívülről ma már semmit sem érzékelünk a díszes kőburkolatnak köszönhetően. Ezek a megoldások úttörőnek számítottak akkoriban, ahogy az ide beépített lift is, aminek modern változatait az eredeti gyártó, az amerikai OTIS készíthette el.
MŰTEREMLAKÁSOK ÉS
LAKOSZTÁLYOK
A tetőtérbe idővel a két tervező, Korb és Giergl építészműterme is beköltözött – ezeket a szállodai loftszobákat most úgy rendezték be, mintha egy műteremben járnánk. Bár az árak dinamikusan változnak, a hagyományos méretű szobák ára körülbelül 500 eurótól indul, a kissé bohémebb, színesebb műteremlakásokért ennél mélyebben kell a bankkártyás zsebbe nyúlni, míg a lakosztályokért, azon belül is a legexkluzívabb, saroktornyos lakosztályért még többet, 2500 eurót kell fizetni a vendégeknek éjszakánként. A legdrágább kategóriába eső lakosztályokat egyébként – a szállodaipari hagyományoknak megfelelően – nem találjuk meg az ismert oldalakon, csak közvetlenül, a szállodán keresztül foglalhatók.
Mint egy fürdőben
A szobák berendezése eltérő, de visszatérő elem a fürdőszobák kék mozaikja, amit a budapesti termálfürdők és a keleti fürdőkultúra ihletett. A szobák hangulata a hagyományosabb vonalat viszi, de a díszítésben helyenként megjelenik egy-egy szecessziós motívum is. A belső tereket Maria Vafiadis és a londoni MKV Design tervezte.
Kávéház
A földszinten nyílt meg a kaliforniai–osztrák Wolfgang Puck étterme, a The Spago, és hosszú hányattatott sors után újra megnyílt a Belvárosi Kávéház is, Matild Café néven. Az eklektikus külső mögött a belső térben már a szecessziós jegyek tűnnek fel, ezt talán itt lehet érezni a legerősebben például a falak festésén vagy a galériák kovácsoltvas korlátján. Ezekből persze nem sok eredeti maradt, a restaurátorok hosszú, kitartó munkával rekonstruálták őket. A színpad megmenekülése is tipikus budapesti sztori: már zajlott a felújítás, amikor egy idősebb úr bekopogott, hogy emlékszik, az eredeti színpad hová van bebetonozva. Valóban ott találták, ahol mondta, így sikerült helyreállítani. A színpadra hamarosan újra visszaköltözhetnek – az egykor tipikus pesti műfajnak számító – kabaré-előadások.
Láda Ákos és Zsuzsi Miskolcon születtek, Dunakeszin és Fóton nőttek fel, ma pedig már a Szilícium-völgyben, illetve Londonban építik mesterséges intelligencia és felhasználói élmény területén a Facebook és a többi platform jövőjét. Egy testvérpár a Meta csúcsáról – ajánló a Forbes.hu-ról.
Írta: Orbán Krisztián Elmennél tanácsadónak, ha rendszerint járadékvadászokat kellene segítened? Lennél menedzser, ha az összes fontos kérdés külföldön, a fejed felett dőlne el? Vállalkoznál, ha pusztán uniós pénzt égetnél el reménytelen ötletekre? Négyfős véleménycsapat váltja egymást hónapról hónapra a pódiumon. Októberben Simó György tér vissza! Nem? Pedig ha húszas éveidben jársz, nagy eséllyel ez a jövő vár rád. […]
Kakas Sándor sem polgármester, sem teagyáros nem akart lenni Pécsváradon, aztán mégis mindkettő megvalósult, utóbbi pedig még mindig szerepet játszik az életében. Cége, Mecsek Tea márkanéven, harminchat éve gyárt teákat, angliai partnerük már az Amazonon is árulja őket.