Hogyan jön össze a termőföld és a kriptovaluta? Mi a közös a napelem, a pénzügyi szolgáltatások, vagy éppen az internetes kereskedelem piacán? Nagyon röviden: mindegyik jó befektetés volt, és a jövőben is az lehet. Kicsit bővebben: mindegyikben meglátta a lehetőséget, a piaci rést Nagy Ferenc – a Tiszacash alapítója, tulajdonosa –, aki jelenleg a különböző területeket összefogó holding, a Tiszacash Group cégvezetője.
A még bővebb válaszhoz kicsit érdemes visszamenni az időben. Az 1998-ban alapított Tiszacash kezdetben termőföld-közvetítéssel foglalkozott. Összehozta az eladni szándékozókat a szakmai és a nem szakmai hátterű vásárlókkal. Bár 2014 óta csak szakmai befektetők vásárolhatnak földet Magyarországon, de korábban sok sikeres vállalkozó döntött úgy, hogy befektetési portfóliójának diverzifikálása érdekében földet is vásárol – és nagyon jól tették. Az elmúlt két évtizedben a termőföldárak néhány tízezer forintról sokmillióig emelkedtek, és még a válság idején is évi 10 százalékos hozamot hozott a termőföld, ezzel pedig az egyik legnagyobb stabil értéknövekedést biztosító instrumentuma volt az elmúlt éveknek. Az erősen emelkedő trend még mindig tart, és a várható eredmény a következő évtizedben kétszeres vagy akár háromszoros is lehet!
A cég közben belevágott különböző termőföld alapú projektek fejlesztésébe is. A felhalmozott szakértelem itt már jóval nagyobb hozzáadott értéket tudott teremteni. Az ügyfeleiknek kavicsbánya telkeket fektettek, de közvetített a cég geotermikus erőművekhez, naperőművekhez ipari parkoknak alkalmas földeket is.
Mi történt ezután? Felértékelődtek a bányák, közismert és sikeres befektetés lett a napenergia-piac, az ipari parkok árrobbanásáról nem is beszélve.
Mi lehet a következő lépés ezután? Minden szakértő egyetért abban, hogy az energia mellett az ivóvíz lesz az az alapvető fontosságú erőforrás a világban, ami minden mást befolyásolni fog. A Tiszacashnél is tisztában vannak ezzel, ezért belevágtak ásványvízkutak, illetve palackozóüzemek projektfejlesztésébe, de a következő lépés még ennél is váratlanabb lesz. Egy kriptovalutát fognak ugyanis létrehozni, amelynek a fedezetét a víz fogja szolgáltatni.
VALÓS LEHETŐSÉGEK
„Összeállt egy befektetői csapat, akiknek köszönhetően már van egy – öt ásványvízprojekt által biztosított –, sokmillió köbméteres, kiváló minőségű ásványvízbázisunk. A legtöbb kriptovaluta mögött nincs fundamentális érték, ezzel szemben a mi megoldásunk mögött áttételesen egy valós, és a jövőben egyre inkább felértékelődő érték, a víz áll majd” – magyarázza Nagy Ferenc. A kriptovaluta piaci bevezetése várhatóan még ebben az évben megtörténik. A Tiszacasht egy nagynevű pénzügyi tanácsadócég, illetve kriptovalutákban járatos külföldi szakértők is segítik a projektben. Az öt ásványvízkútból az egyik viszont még eladó, úgyhogy akár be is lehet szállni a csapatba – és minden bizonnyal érdemes is, hiszen Nagy Ferencék valószínűleg most is ráéreztek egy olyan lehetőségre, ami a közeljövőben szintén nagyon jól teljesíthet.
HITELBEN IS OTTHON
Időközben a cég egy másik lábat is „növesztett” magának. A Wellum Zrt. egy MNB-engedéllyel rendelkező pénzügyi vállalkozás. Létrejöttének elsődleges célja eredetileg a Tiszacashben képződött nyereség hatékony befektetése volt. A cég az elmúlt években szépen fejlődött. Két területen is többet, illetve mást tud kínálni a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak, mint a nagy kereskedelmi bankok.
Amellett, hogy a Wellum a Magyar Fejlesztési Bank partnereként tud kihelyezni Széchenyi Go, illetve a Növekedési Hitelprogramhoz kapcsolódó hiteltermékeket, az előbbieken túlmenően a Wellumnál a cégek akár egy hét alatt is kaphatnak maximum 100 millió forintig szabadfelhasználású ingatlanfedezetű hitelt, miközben a nagy bankoknál ennek átfutási ideje jellemzően 60–90 nap. Mi teszi lehetővé ezt a gyorsaságot? „Sokkal kisebbek nálunk a döntéshozatali struktúrák. Egy háromfős bizottság dönt minden egyes hitelről. A nagy bankoknál a határidők határozzák meg, mikor lép tovább egy-egy ügy, nálunk viszont az, hogy milyen cselekvésre van szükség a továbblépéshez” – magyarázza Nagy Ferenc. „Máris csináltatunk egy értékbecslést, a bizottság rögtön összeül és ha megvan az összes szükséges papír, illetve a pozitív döntés, akkor azonnal a szerződéskötés és a folyósítás következik. Ugyanazok a fázisok vannak, csak gyorsabban, márpedig az üzleti életben az egy hét és a két-három hónap között óriási a különbség, hiszen nem biztos, hogy az a lehetőség tud várni 60 napot.”
A másik különlegesség a Wellum kínálatában az üzletrész fedezetre nyújtott szabad felhasználású hitel, 50 millió forintos maximális összegig. Ilyet máshol nem nyújtanak – nem véletlenül, ugyanis mondjuk egy ingatlannal szemben az üzletrész értékét felmérni nem egyszerű dolog. „Elég sok hozzáértés és személyes közreműködés kell hozzá” – ismeri be a cégvezető. Az üzletrész értékének felbecsüléséhez a Wellum szakértői először az elérhető számok, például a számviteli adatok, az eszközállomány, a cash flow és egyéb információk alapján készítenek egy becslést, ezután ezt korrigálják a cég tevékenysége, illetve jelenlegi és várható jövőbeli piaci pozíciója alapján. „Ez a nehezebb része, de szerencsére cégen belül, illetve kívül is kiváló szakértőkhöz tudunk fordulni, köztük azokhoz a sokféle területen sikeres cégvezetőkhöz, akiknek mi segítettünk korábban földet venni, és máig is mi kezeljük a földjeiket a legnagyobb megelégedettségükre” – fejti ki a cégvezető. „Szinte nincs olyan terület, ahol ne tudnék felhívni egy, a szegmensben sikeres vállalkozót, akinek ki tudom kérni a véleményét.”
CSAPATBAN A FEJLŐDÉS
A korábban felépített bizalom és az ügyfelek elégedettsége tehát a jövőbeli sikerekhez is hozzájárulhat. Ez az egyik alapja annak, hogyan képes a Tiszacash mindig új területek felé nyitni, és aztán ott kiemelkedőt nyújtani. A másik a hozzáállás. „A neveltetésemnek köszönhetően alázatos vagyok a munka iránt és minden esetben igyekszem az ügyfelek elégedettségének eléréséért maximálisan eleget tenni” – mondja Nagy Ferenc, aki viszont másban túl tudott lépni azon, amit gyerekkorában látott. „A hetvenes években mindenki ugyanazt csinálta évről évre, és abban próbált fejlődni. Én viszont állandóan, már akkor is kerestem az új lehetőségeket, mintha folyamatosan jó értelemben véve válságkezelő üzemmódban figyelném a trendeket és olvasnám a híreket, csak azóta már a nagy szakértelmű csapatommal együtt, hiszen én nem érthetek mindenhez. Nekem az a szuperképességem, hogy meg tudom találni a legjobb kollégákat, szakértőket és megbecsülöm őket anyagilag és emberileg egyaránt, annyira, hogy a magukénak érezzék a cég ügyét. Gyakran sokkal nehezebb egy új projekthez jó vezetőt találni, mint a szükséges pénzt összeszedni rá.
A földbefektetésekből jöttek a bányatelkek, a naperőművek, a víz, most a kriptovaluta és mindeközben két internetes kereskedelemmel foglalkozó cég felvásárlása is lassan lezárul. Néhány év múlva már ez is történelem lesz, és talán a mesterséges intelligenciával fogunk éppen foglalkozni. Tudom, hogy a mostani projektekben, és a jövőbeliekben is sikeresek leszünk. A hanyatlás kezdete lenne, ha csak ugyanazt csinálnánk jövőre is, mint eddig.”