Alig van nap, hogy ne hallanánk elemzését, vagy ne olvasnánk Facebook-posztját a fronton történtekről. Mit tesz azért Rácz András, hogy jobban megértsük a háborút?
„Azt hiszem, Esterházy Péter mondta egyszer, hogy nem mindegy, kinek mi esik otthon a fejére, a vájdling vagy a Brockhaus lexikon. Nekem mind a kettő.” Kevés idézet írja le jobban Rácz András gyermekkorát, vagy úgy általában az Oroszország-szakértő intellektuális humorát. A tízéves kölyök anno pont úgy lapátolta magába Budakalászon a német nyelvtudást, mint ahogy a család győrszentiváni telkén nyaranta az évi egy kiló koszt. Végül a tudás ragadt rá jobban.
Apja és szoftvermérnök öccse a svájci Google-nél a természettudományos vénát, ő és édesanyja a humán vonalat erősítik a családban. Pedig Rácznak sokáig a fizikuspálya imponált, történész létére picit jobban is szeret számolni. Mégis történelem-politikaelmélet szakon végzett az ELTE-n, majd itt is doktorált. A biztonságpolitikus Gazdag Ferenctől a középkorász Engel Pálig és az Eötvös József Collegium tudósképző közegéig valódi szellemi Kánaánban mozoghatott. Az egyetem mellett volt, hogy úszómesterkedett, teherautókat kísért, vagy épp Mekiben dolgozott. „A pultig sose jutottam el, a krumplisütés volt a karrierem csúcsa.”
Meggyőződése, hogy szakmájában elengedhetetlen a külföldi terepmunka. Ilyen-olyan szinten egyébként nyolc nyelven ért: a magyar mellett „viszonylag jól” tud angolul, németül és oroszul, latinul a templomi feliratokat még azért el tudja olvasni, élt kint Finnországban és Litvániában, szóval még ott se tudnák őt eladni, a lengyelt pedig anno szerelemből tanulta.
Az újkeletű digitális áruhitelek kitalálója egyelőre nem tud pénzt csinálni a BNPL-hitelből, ettől még mindenki másolja, a konstrukció rohamosan terjed. Gyors, egyszerű, kényelmes – és mégsem átlátható.
Szélsőséges álláspontok összeegyeztetésére teszünk kísérletet. Nyugalom, a BMW vagy japánok, esetleg a Fradi vagy Újpest kérdéskörrel nem próbálkozunk meg, de megfejtjük, hogy a BNPL lesz-e a jövő, és felpörgeti a kereskedelmet, vagy ez az a pokol, amibe önként, dalolva sétálnak a vásárlók.
A betűszó a buy now, pay later (azaz vedd meg most, fizess később) konstrukciót, a mára kicsit kifutott fintech forradalom egyik megmaradni tűnő újítását rejti. Olyan kölcsön, amit nagyon egyszerűen lehet felvenni. A hiteligénylés jellemzően bele van építve a fizetési folyamatba, így akár az online boltban beszerzendő árucikkekre is lehet azonnal kérni.
A BNPL-hitelek ráadásul faék egyszerűek: futamidejük rövid, általában három-négy hónap, kamatmentesek, vagy ezen az időtávon egyszerűen kiszámolható kamatot tartalmaznak. Végül rendkívül rövid hitelbírálathoz vannak kötve, nem kell még órákat se várni arra, hogy másnap jöjjön a futár a lapostévével, percek alatt élesedik a BNPL-hitel.
Az európai piacon a Klarna a legnagyobb bajnoka ennek a pénzügyi terméknek. A 2005-ben alapított svéd fintech neve összefonódott az általa 2016-ban elindított BNPL-es fizetéssel. A céget a startuppiac beomlása előtt negyvenötmilliárd dollárra értékelték, ennél most jóval kevesebbet, 6,7 milliárdot ér a becslések szerint. A leértékelődésnek lehet némi köze ahhoz, hogy a Klarna utolsó profittal záródó éve a 2018-as volt. A tavalyi évet azonban a bevétellel és a forgalommal együtt növekvő, egymilliárd dollárra rúgó veszteséggel zárták. Az utolsó negyedévük ugyan jobban sikerült, mint a megelőzőek, ugyanakkor a Klarna egyelőre azon veszít (nem keveset), amin a hagyományos bankok nyerni szoktak (sokat).
Felpörget Annak ellenére, hogy a legnagyobb BNPL-cég is veszteséges, évek óta nagy várakozások fűződnek ehhez a pénzügyi termékhez. Az Egyesült Államokban 2019 és 2021 között tizenkétszeres növekedést tudott felmutatni a BNPL-hitelek piaca. Kezdetben csupán kétmilliárd dolláros forgalmat bonyolítottak a technológiával kísérletező szolgáltatók, a végére azonban évi huszonnégymilliárdnyi hitelt helyeztek ki.
Ennek a végére tett pontot a jegybanki alapkamat-növelés és a startupszcéna megtorpanása. Aztán a Financial Times idén januárban már ismét arról adott hírt, hogy egyre nő – most épp az Egyesült Királyságban mérték fel – az azonnali hitelek iránti igény.
Hasonló jóslatokkal állt elő idehaza a magyar IVSZ (Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége) is, miszerint új lökést adhatnak a hazai webshopoknak a vedd most, fizesd később fizetési szolgáltatók. A megoldás előnyének hozzák fel, hogy öt–tíz perc alatt bírálják el a hiteligénylést, míg egy hagyományos áruhitel megítéléséhez legalább órákra, de olykor napokra is szükség van. A szövetség által megrendelt és a GKID által elvégzett kutatás szerint az online vásárlók negyven százaléka nyitott a plusz költség nélküli, gyorsan igényelhető online áruhitelre. Még nagyobb – ötven százalék – azok aránya, akik orvosi vizsgálatot, belépőjegyet vagy szállásfoglalást fizetnének BNPL-hitelből.
Régi vívmány, új adósságspirál Tekintve, hogy a hitel nem új találmány, továbbá a fogyasztási kölcsönöket, áruhiteleket, gyorskölcsönöket vagy hitelkártyákat sem tegnap dobták először piacra a bankok, érdemes megvizsgálni, mi az, ami a buy now, pay later-t új termékké teszi. Miért nem áruhitel például? És miért tartjuk az e-kereskedelem felpörgetőjének? Kételyeinkkel szembesítettünk egy szakembert is, de nem azt kaptuk válaszul, amit a szakmai szervezetek hangoztatnak.
„Mi is azt látjuk, hogy kereskedelmi oldalon és fizetési szolgáltatói oldalon is nagyon lelkes mindenki, és nagy fellendülést vár a BNPL-től. Mint banki ember kicsit csodálkozom ezen a rajongáson. A folyamat más, van egy jó customer journey, de alapvetően egy hetvenéves találmány van a BNPL mögött, az áruhitel. Édesanyámék is áruhitelre vették annak idején az új hűtőszekrényt az új lakásba, csak akkor azt még a Keravillban a pultnál kellett igényelni” – mondja Horváth Balázs, a RowanHill Digital tanácsadója.
Nem csak ebből az irányból érheti kritika a BNPL-t. Illetve nem kell egy ötletnek újdonságnak lennie ahhoz, hogy egyszer csak piaci sikerré váljon. Ugyanakkor a BNPL-t azzal is vádolják, hogy adósságspirálba hajszolja jellemzően Z generációs felhasználóit. A szélsőbaloldali elhajlással nehezen megvádolható Bloomberg tavaly ősszel már olyan fiatalokat szólított meg, akik rácsúsztak az instant visszacsatolással kecsegtető vásárlási módra, és lenullázták a hitelbesorolásukat. A BNPL segítségével megszerzett javak – divatcikkek és szórakoztató elektronika – ráadásul gyorsan avuló termékek, ezeket nem szoktuk vagyontárgynak számítani.
„Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy bár a kereskedelmi forgalmat növelheti ez a technológia, de közben olyan fogyasztásra sarkallja az embereket, amire sem a bolygónak, sem nekik nincs szükségük” – így Horváth. Ráadásul az adatok azt is megmutatják, hogy az ingyenesnek hirdetett BNPL csak akkor van ingyen, ha a hitelfelvevő pontosan fizet. Ellenkező esetben a hitelkártyához hasonlóan megnő a költsége. Hogy mennyivel, azt a szolgáltatók nem verik nagydobra. A nyugati megoldások jellemzően a négyhetes hitelt adják kamatmentesen, a hosszabb távúak THM-e viszont a Nerdwallet szerint elérheti a harminchat százalékot.
Az itthon is elérhető BNPL-hitelezők (a PastPay, az Izzypay vagy az InstaCash) általában a Ptk.-ban meghatározott késedelmi kamatot emlegetik, ami az alapkamatnak felel meg, ugyanakkor például az Izzypay számokat nem tartalmazó kondíciós listája más költségekre is utal. A helyzet iróniája, hogy a Z generációnak azért vonzóbb a megoldás, mert a gazdasági válság alatt látták a családjukban a hitelkártya-használat csapdáit.
Nehéz elhessegetni azt az érzést, hogy a fogyasztás felpörgetésével és egy különösebben nem jómódú csoport megcélzásával jó hiteleket nehéz kihelyezni. Különösen azért nem, mert BNPL-lel nem vagyontárgyakat, hanem gyorsan avuló termékeket és szolgáltatásokat vásárolnak. Ez a kombináció pedig ebben a formában szinte garantálja, hogy a BNPL-szolgáltató rossz hiteleket helyezzen ki.
Nyilvánosan megismerhető magyar kutatás még nincs róla, hogy milyen arányban teljesítenek az így kötött hitelszerződések. Ahogy Horváth Balázs mondja: „Láttam egy kimutatást, ami talán a Klarna adatait dolgozta fel. Annak alapján a BNPL-lel nőtt a nem teljesítő hitelek aránya. Ez újdonság, hogy még kevésbé törődünk a hitelkockázattal.”
Nem javítja a fiatalok esélyeit az sem, hogy több szolgáltatótól is vehetnek fel újfajta, digitális áruhitelt. Így akár két-három BNPL-törlesztés is futhat egymás mellett, ami már meglátszik az ember havi költségvetésén. Egyelőre egy dolog tűnik biztosnak: sokkal óvatosabban kell a keblünkre ölelnünk ezt a forgalomnövelő eszközt, mert nem lehetünk biztosak benne, hogy nem a digitális uzsorát találjuk-e épp fel.
A te pénzed
Jön a forint fordulópontja
Egy deviza árfolyama és az adott devizában elérhető kamat mindig közvetlenül összefüggnek egymással, de ezen a direkt kapcsolaton belül is vannak kitüntetett pillanatok. A forintnál mostanában jó eséllyel ilyenhez közeledünk. A tizennyolc százalékos effektív kamattal sikerült megtámasztani a forintot, amikor megcsúszott, de ez a kamatszint tartósan kibírhatatlan. Az még csak hagyján, hogy mennyire fékezi a gazdasági aktivitást, elvégre az infláció letörésének ára van. Viszont az államadósság fokozatos átárazódása, refinanszírozásának megdrágulása nem tréfadolog, az pedig, hogy az extrém kamat beég a fejekbe, és rögzül a hazai és a külföldi várakozásokban, egyenesen halálos veszély. A Magyar Nemzeti Bank ennek megfelelően nagyon óvatosan meg is kezdte a kamat normalizálásának kommunikációs előkészületeit.
A spontán légzés újraindítása a monetáris politikában is éppoly veszélyes, mint az intenzív osztályon. Szinte lehetetlen, hogy ne kelljen az árfolyam valamekkora gyengülésével fizetni a kamat lényeges csökkentéséért. Ráadásul a forint gyengülése a rettenetesen magas infláció leküzdését nehezíteni fogja ugyan, de a gigakamattal mesterségesen lélegeztetett árfolyam brutális nemzetközi versenyképességi problémákat okoz már most. Nagyon megdrágítja az exportot, nagyon olcsóvá teszi az importot – a forint valójában már túl erős, lejjebb kell engedni. Nem tudhatjuk, hogy ez mikor és hogyan fog megtörténni, de megtakarítóként már azon kell gondolkodni, hogy a pénzünk mekkora részével fogadjuk el a még hatalmas forint kamatot, és viseljük a várható gyengülés kockázatát, vagy mekkora részével választjuk az euró és a dollár sokkal kisebb hozamát.
A rövid német állampapírok három százalék körüli eurós hozamai és a rövid amerikai állampapírok négy százalék körüli dollárhozamai megadják a viszonyítási pontokat. A forint és a külföldi devizák ideális arányát nem lehet, de nem is kell eltalálni. Dönteni viszont muszáj. Ami engem illet, hajlamos vagyok a tartósan extrém magas kamatban inkább a kockázatot látni, mint a lehetőséget, jelentősen csökkentettem is a forint súlyát a portfóliómban. Egyáltalán nem biztos persze, hogy jól tettem.
Volt asztalos, mérnök, tanár – hosszú utat járt be Höflinger Norbert, mire megalapította az elektronikai hulladékok feldolgozására szakosodott HWD Recyclingot. Ha egy boltban italhűtőt látsz, jó eséllyel ők fogják majd szétbontani, miután elhasználódott. Ma már a harmadik generáció is tulajdonos a cégben, pedig ők még általános iskolába járnak.
A falon Plácido Domingo kézjegye, a teraszról nemrég Will Smith posztolt, a zongorához pedig egyszer spontán leült Hans Zimmer, hogy eljátsszon egy magyar vonatkozású örökzöldet. Az Aria Hotel Budapest aljában nyitott Café Lisztben összeér a zene és a kulinária. Most épp a tavaszi étlapon és programkínálaton dolgoznak, erről mesélt nekünk Katarína Tabaová executive menedzser, Hiermann […]
Professor Skran, a Lawrence University politológiaprofesszora állt a gangon a szerkesztőség előtt tavaly ősszel, és visszafordult, mint Columbo. „Elhívlak az egyetemre előadni” – mondta. Kedves gesztus, de mire hazamegy, úgyis elfelejti, gondoltam. Nem így lett.Április 11-én már ott álltam az egyetem nagyelőadójában, és figyeltem, ahogy jönnek a diákok, a kisváros érdeklődő tagjai és az egyetem tanárai. Köztük a bátyám is, ő is […]
Már reggel fél hét óta azon van, hogy valami másra gondoljon. Bármi másra. Szeretné, ha inkább a montenegrói választások vagy az agrárminisztérium földadóeltörlési törvényjavaslata járna most a fejében, akkor nem lüktetne így a mellkasa. Irtózott a várakozástól, a tehetetlenségtől, hogy más kezébe tette a sorsát, és minden múló perccel egyre közelebb kerül az ítélethez. Igyekszik háttérzajnak nyilvánítani az érzelmeit, elválasztani őket […]