Alig van nap, hogy ne hallanánk elemzését, vagy ne olvasnánk Facebook-posztját a fronton történtekről. Mit tesz azért Rácz András, hogy jobban megértsük a háborút?
„Azt hiszem, Esterházy Péter mondta egyszer, hogy nem mindegy, kinek mi esik otthon a fejére, a vájdling vagy a Brockhaus lexikon. Nekem mind a kettő.” Kevés idézet írja le jobban Rácz András gyermekkorát, vagy úgy általában az Oroszország-szakértő intellektuális humorát. A tízéves kölyök anno pont úgy lapátolta magába Budakalászon a német nyelvtudást, mint ahogy a család győrszentiváni telkén nyaranta az évi egy kiló koszt. Végül a tudás ragadt rá jobban.
Apja és szoftvermérnök öccse a svájci Google-nél a természettudományos vénát, ő és édesanyja a humán vonalat erősítik a családban. Pedig Rácznak sokáig a fizikuspálya imponált, történész létére picit jobban is szeret számolni. Mégis történelem-politikaelmélet szakon végzett az ELTE-n, majd itt is doktorált. A biztonságpolitikus Gazdag Ferenctől a középkorász Engel Pálig és az Eötvös József Collegium tudósképző közegéig valódi szellemi Kánaánban mozoghatott. Az egyetem mellett volt, hogy úszómesterkedett, teherautókat kísért, vagy épp Mekiben dolgozott. „A pultig sose jutottam el, a krumplisütés volt a karrierem csúcsa.”
Meggyőződése, hogy szakmájában elengedhetetlen a külföldi terepmunka. Ilyen-olyan szinten egyébként nyolc nyelven ért: a magyar mellett „viszonylag jól” tud angolul, németül és oroszul, latinul a templomi feliratokat még azért el tudja olvasni, élt kint Finnországban és Litvániában, szóval még ott se tudnák őt eladni, a lengyelt pedig anno szerelemből tanulta.
A legfrissebb és legszerethetőbb Forbes-lista, ahol nem kizárólag az üzleti teljesítmény számít, hanem a szereplők karaktere, tehetsége, szemléletmódja és egyedisége. a harminc fiatal között épp annyira helye van az asztrofizikusnak és a kardcsapatnak, mint az Arénát megtöltő popsztárnak. és a kedvünkért beugrottak egy fotóautomatába is.
Pachert Balázs (20) Alapító, Balázs Kicks Pachert Balázs már az iskolai évei alatt egyéni vállalkozó volt, aztán 2021-ben megalapította a sneakereket forgalmazó Balázs Kicks Kft.-t. A cég tavalyi árbevétele megközelítette az egymilliárd forintot (ebből körülbelül hatszázmillió volt a webshopos, és négyszázmillió az offline értékesítés). Balázs tizenötévesen adta el az első pár cipőt, keresni ugyan egy forintot sem keresett rajta, de később a többin már haszonnal adott túl, és üzletet épített a cipőkre.
Első, apró, húsz négyzetméteres üzletét Budán a Csalogány utcában nyitotta meg még mint utolsó éves gimnazista, és tavaly decemberben már át is költöztek egy nagyobb boltba a Károly körútra. Innen lopták el márciusban a legdrágább általa árult cipőt, egy 4,5 millió forintot érő kék Louis Vuitton Nike Air Force 1 Virgil Abloh-t. A cipő eltűnése, majd megkerülése bejárta a sajtót, ahogyan az is, hogy betért hozzá sneakert venni az éppen Magyarországon forgató Orlando Bloom. „Nagyon sokat dolgozol és ezt tisztelem” – mondta neki a hollywoodi sztár.
Az egyedi sneakerek műfajában leginkább a tíz–húsz évesek vannak otthon, de a harmincasok, negyvenesek is megjelennek vásárlói között. A cipőket jellemzően magánszemélyektől és viszonteladóktól szerzi be Európa különböző országaiból, vagyis a kereskedelmi árnál drágábban, de a „sok kicsi, sokra megy” üzleti modellel dolgozik. Naponta több millió forint értékű cipő fordul meg ő és kollégái kezei között. Balázs megjárta az RTL üzleti show-műsorát, a Cápák közöttet is, ötből négy cápa is ajánlatott tett neki, de Balázs mindet elutasította.
Czupor Ábel (20) marketingvezető, RadioShack Ábel felkerült az amerikai Forbes idei 30/30-as listájára is, marketing kategóriában. Tizenkilencévesen lett az eredetileg elektronikai termékeket áruló, de nemrég kriptovaluta-csereplatformként is helyet kereső amerikai RadioShack marketingvezetője. Bemutatkozása emlékezetes volt: szexuális tartalmú tweetekkel élesztette fel a kissé poros RadioShack márkát, és ez annyira jól sikerült, hogy pár hónappal később kinevezték a cég alelnökének.
Czupor Ábel Veszprémben született, az első hat osztályt Magyarországon végezte, majd családjával Hollandiába költöztek. Marketinget iskolai keretek között sohasem tanult, de már tizenháromévesen nulláról harmincmillióra tornázta fel a Nebulous nevű játékalkalmazás felhasználóinak számát, majd egy New York-i startupnál, a Gizernél lett marketingvezető, mindössze tizenötévesen.
Diller Kevin (22) Alapító-tulajdonos, Mobilfox Tizenöt évesen kezdett vállalkozni az iskola mellett, eleinte annyi sikerrel, amennyi általában Kínából rendelt mobiltokok dizájnolásával és a nagymama ágyneműtartójából való viszonteladásából jön egy tinédzsernek: kevés. Aztán magántanuló lett, mindent a cége építése alá rendelt, így mára Kaposváron készülnek az egyedi tervezésű Mobilfox telefontokok.
Ezek a tokok olyan törésteszteket is kibírnak, mint egy autó kereke vagy az aluljáróba zuhanás a lépcső tetejéről. „Azért sikerült, mert minden bukás után tovább csináltuk, kipróbáltunk valami mást, fejjel előre nyomtuk tovább. Egészen kellemetlen figurák voltunk” – mondja nevetve Kevin.
A Mobilfox 2021-ben hárommilliárd forint árbevétellel zárta az évet, 2022-ben ötmilliárd forintra számítanak. Tizenegy országba exportálnak, a nyugat-európai piacra lépés Spanyolországgal és Németországgal kezdődött nemrég. Sikerében nemcsak a minőségi terméknek, de az agresszív, nagyszabású marketingstratégiának is nagy szerepe van. Tiktokon 486 ezer követőjükkel heti többmilliós nézettséget produkálnak, teljes marketingbüdzséjük a több száz nemzetközi influenszerrel együtt árbevételük több mint negyedét teszi ki. (Kevin és a Mobilfox sztorijához lapozz az 18. oldalra!)
Altmann Rachel (25), Molnár Noémi (27), Nyvelt Anna (25) Alapítók, BeHive A BeHive csapata viselkedéstudománnyal foglalkozik, röviden az emberi viselkedést próbálják megérteni és a tudatalatti döntési mechanizmusokat feltárni abból kiindulva, hogy egy cég jobb üzleti döntéseket hozhat, ha ismeri ezeket az információkat a célcsoportjáról. Az alapítók külföldi egyetemeken sajátították el az itthon még gyerekcipőben járó szakterületet, a BeHive az első viselkedéstudománnyal foglalkozó cég Közép-Európában.
Amerikától Németországon át Indiáig vannak ügyfeleik, olyanok, mint az Egészségügyi Világszervezet, a Magyar Telekom vagy a német Volksbank. „Az elején sokat kellett tanítani a cégeket – mondta Rachel a Forbes.hu-nak. – Nem értették, hogy pontosan mivel foglalkozunk, és mekkora piaci értékkel szolgálhatunk nekik. De az első ügyfelek már ajánlanak a többinek, egy-egy nagy partnernél az első sikeres projekt után néha csak úgy öntik ránk a többit.”
Tóth Zsófia (28), Kálmán Kornél (27), Kertész Dávid (29) és Putti Krisztián (27) alapítók, Volteum A négy mérnök eleinte az elektromos autók töltése körüli szolgáltatókat és információkat akarta egyetlen appba tömöríteni, de a piacon tomboló verseny hamar irányváltásra késztette őket. A Volteum most elektromos meghajtású járműflottáknak adja el szolgáltatását. A hagyományos útiterv mellett a jármű fogyasztási adatai alapján a termék előrejelzi a töltöttség alakulását, kiszámítja, hogy útközben melyik töltőállomáson kell megállni, és várhatóan mennyi időre.
Már piacra léptek az Egyesült Államokban és Kanadában, és adatalapon pontosítják algoritmusaikat, több millió adatponttal végeznek kalibrálásokat. Kizárólag nemzetközi ügyfeleik vannak, bekerültek a patinás Techstars akcelerátor programjába, skálázódásukban a Day One Capital, az Oktogon Ventures, a Fiedler Capital és jó nevű angyalbefektetők is láttak fantáziát. Novemberben 1,25 millió eurós befektetési kört zártak.
László Miki (26) és Gyarmati Fanni (25) alapítók, Diverzum Gimnáziumi barátokból lettek üzlettársak, huszonöt évesen pedig Magyarország legnagyobb diákkedvezmény-hálózatát vezetik. A szájton a diákigazolvány bemutatásával tíz és huszonöt százalék közötti árkedvezményeket adnak olyan márkákhoz, mint a Puma, a Don Pepe, az Ecipő, a ShareNow, a New Balance, a Dorko, a Notino vagy a Bubbles mosodahálózat, összesen több mint ötven márkával dolgoznak. A diákoknak a Diverzum ingyenes, a cég a partnereitől kapott tízszázalékos jutalékból szerez bevételt, ami 2022-ben kicsivel több mint tízmillió forint volt. Jelenleg 130 ezer regisztrált diákuk van.
Angyalbefektető-körük után a Cápák közöttben győzték meg mind az öt cápát, végül Balogh Petya ajánlatát fogadták el. A kört később kibővítették, több angyal is csatlakozik hamarosan a Diverzum befektetői közé. „Egyéni és csapatszinten is jó az önreflexiónk – mondják –, így általában felismerjük, ha van olyan hiányosság vagy megakadás, ami visszatart minket. Ilyenkor merünk és szoktunk is segítséget kérni a mentorainktól és tapasztalt barátainktól.”
Palánki Dávid (21) és Schaffhauser Sámuel (23) alapító-tulajdonosok, Shrooly A Shrooly otthoni gombatermesztésre alkalmas okoseszközöket fejleszt. Sámuel eredetileg szabadúszó grafikus és hobbi-gombatermesztő, Dávid videós és marketinges területen dolgozott, de a Shrooly kedvéért programozni is megtanult. Ötletükre hazai viszonylatban példátlanul nagy összeget, több mint másfél millió dollárt gyűjtöttek tavaly közösségi finanszírozásban. Elsősorban az amerikai piacot célozzák, ott van igazán kereslet a konyhapulton is elférő eszközük iránt, amivel a hétköznapi felhasználó hét–tíz nap alatt tud gombát termeszteni.
„Fejlődésük ötször gyorsabb, mint amit a legtöbb magyarországi startuptól látok, és versenyben van a Szilícium-völgyben általam ismert legkiemelkedőbb csapatok növekedésével” – mondta róluk a Forbesnak Magyarországon élő amerikai angyalbefektetőjük, Jared Schrieber.
Pardavi Dávid (29) társalapító, Lasso A Lasso az élelmiszeripari fenntarthatósági osztályok jobbkeze: ami egyébként hónapokig vagy akár évekig tartana, azt a Lasso szoftvere néhány perc alatt megoldja. Adatokat gyűjt a cégek több ezer beszállítójáról, javaslatokat ad, hogy milyen projektekkel lehet a leghatékonyabban csökkenteni a beszállítok károsanyag-kibocsátását, és intuitívan rendszerezi az adatokat és a kibocsátáscsökkentési projekteket. Ezzel lényegesen hatékonyabbá, pénzügyileg is fenntarthatóvá válnak a kibocsátáscsökkentési programok.
Pardavi Dávid ezt a problémakört kutatta a Stanfordon, és egyébként is beleáll a klímaváltozás elleni harcba. „Nem reális elvárás – mondja –, hogy az emberiség egyik napról a másikra teljes mértékben átáll a növényi étrendre. Így viszont kifutunk az időből. Olyan megoldást akartunk hozni, ami a tradicionális termelési módokat teszi fenntarthatóvá, és támogatja az élelmiszer-termelő közösségeket is abban, hogy óvják a környezetet.”
A Lasso 1,3 millió dollárt vont be előmagvető tőkebevonási körében, és több mint százezer dollár éves bevételt értek el hat hónappal a cég megalapítása után. Amerikában és Európában is vannak ügyfeleik, többek között egy több mint egymilliárd dollár árbevételű tejipari cég. A Lasso nyert díjakat már a Stanford és az MIT egyetemeken, felkerült a Poets & Quants Most Disruptive MBA Startups Of 2022 listájára, valamint megjelentek a Bloomberg Businessweekben is.
Erdei Gergely (30) Dizájner, művészeti vezető – Gergei Erdei Míg mások királylányokat vagy katonákat rajzoltak gyerekkorukban, Erdei Gergely ötévesen is házakat skiccelt, általános harmadikban már divatmagazint tervezett. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem divattervezői szakának elvégzése után Londonban tanult tovább, onnan egyenes út vezetett a római Gucci tervezői székébe. Gergőnek itt vált világossá, hogy nemcsak a termékkel, de a köré épülő vizuális világgal is szeretne foglalkozni.
Ezután Gergei Erdei néven megalkotta lakáskiegészítő-márkáját Londonban, és egy év múlva már olyan nemzetközi áruházaknak tervezett exkluzív kollekciókat, mint a Matches Fashion, a Selfridges vagy a Farfetch. Azt mondja, közel áll hozzá a színpadiasság, ezért hétköznapi használatra szánt tárgyaival a római palazzók vagy a pompeji freskók teátrális világát csempészi be az otthonokba megfűszerezve maréknyi, 70-es évekre jellemző vibrálással.
TUDOMÁNY
Bognár Zsófia (29) etológus, PhD-hallgató ELTE Etológia Tanszék; MTA–ELTE Lendület Társállat Kutatócsoport Már a gimnáziumban érdekelték a kutyák és az evolúció, tudta, hogy az ELTE Etológia Tanszékén akar dolgozni. Várnia kellett az egyetemig, de ott azonnal belevetette magát a kutatásokba. Fő területe a fejforma és a viselkedés kapcsolata, a témában 2021-ben megjelent tanulmányáról a legnagyobb nemzetközi lapok is beszámoltak.
„A PhD-témám is ezzel kapcsolatos – mondja. – Azt vizsgálom, hogy egészségügyi problémáik ellenére miért egyre népszerűbbek a rövid fejű kutyák. A jövőben az érintett fajták populációszintű jólétét szolgáló ismeretterjesztő kampányokat szeretnék kidolgozni.” Teljesítményéért tucatnyi elismerést és ösztöndíjat kapott, köztük a Pro Scientia Aranyérmet és Az Év Ifjú Viselkedéskutatójának járó elismerést. Egy kutyája van, a hároméves keverék, dr. Joel Fleischman.
Ábrahám Endre (28) etikus hacker A jártasság és a tehetség néha többet ér, mint egy diploma. „Inkább kutatni szeretek, mint bizonyítványokat szerezni” – mondta korábban Ábrahám Endre, vagyis Silur, és az idő őt igazolta. Iskoláskorában évekig tanulmányozta, hogyan kell jelszavakat feltörni, és már akkor bitcoinbányász-programokat írt, amikor a legtöbben még azt sem tudták, mi az.
Az egyetemen már magánnyomozóknak segített, és annyi tudást halmozott fel a kriptográfia területén, hogy túltett professzorain. Diploma nélkül is felvette a korábban az MTA-hoz tartozó Wigner Jenő Fizikai Kutatóközpont, és az Ethereumnál is dolgozott fejlesztőként. A Heves és Pest vármegye határáról, Herédről származó fiú jelenleg Gattyán György kriptovalutáját fejleszti, egy genetikai kriptoprojektben vesz részt, és előadásokat tart szerte a világon.
Beleznay Maya (21) asztrofizikus, MIT A világ egyik legrangosabb egyetemén, a Massachusetts Institute of Technologyn tanul és kutat, már publikált a világűr tágulásának sebességéről vagy a forró Jupiter-jellegű bolygók felkutatásáról a NASA munkatársaival. Kutatásai nem fogják vissza: az MIT-t négy év helyett három alatt fejezi be, így szeptemberben a nem kevésbé rangos Stanford Universityn kezdi PhD-tanulmányait.
Itt a neves BICEP munkacsoportjával dolgozhat – a Déli-sarkon teleszkópot építő csapat 2014-ben jelentett be egy Nobel-díj-kaliberű, a gravitációs hullámokhoz kötődő felfedezést. „Nagyon fontos hardveres-szoftveres tapasztalatokat szerezhetek náluk” – vázolja Maya jövőbeli terveit. A tudomány helyett ugyanis az űripar gyakorlati oldalán helyezkedne el, és később akár egy startuppal kapcsolná össze a kozmológiáról szerzett tudását a privátszektor lehetőségeivel.
Regős Krisztina (25) kutató Szegedről már az ifjú tehetségeknek járó díjjal ment a BME Építészmérnöki Karára. Ott Domokos Gábor, a Gömböc egyik feltalálójának szárnyai alá került, és hamar fogást talált egy ötven éve megközelíthetetlen matematikai problémán. „Nem tudtam, hogy nincs rá algoritmus, kerestem rá egyet” – mondja. Első Országos Tudományos Diákköri Konferenciáján prezentációs különdíjat nyert a témában, munkáját az MTA-n is bemutathatta. Ifjúsági Gábor Dénes-díjat kapott, megválasztották az év hallgatójának is, és már elég publikációja van a doktorihoz, pedig még csak most kezdte a képzést.
Április közepén jelent meg a világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, a PNAS-ben vezető szerzőként jegyzett cikke: új, geometriai ötleten alapuló megoldást javasol az egyrétegű anyagok szupramolekuláris mintázatának feltérképezésére. A társszerzők között van a grafénnal végzett kísérleteiért Nobel-díjat kapott Konsztantyin Novoszjolov is. Krisztina a világhírű kutató meghívására nemrég a szingapúri NUS egyetemen adott elő szakértők előtt svájci fizikusokkal és vegyészekkel közös munkáról.
A doktori képzés alatt folytatja a poliéderek és mintázatok alkalmazási lehetőségeivel foglalkozó kutatásait. „Hatalmas kaland ez, különleges emberekkel dolgozhatok, és rengeteg olyan tudományterület van, amihez geometriai szemléletmóddal tudok kapcsolódni.” Hamarosan az Oxfordi Egyetem matematika tanszékére látogat, hogy egy új kutatási területről egyeztessen.
SPORT
Valter Attila (24) profi országúti kerékpáros Valter Attila csak egy kétszáz kérdéses teszt kitöltése után folytatta a tárgyalásokat a Jumbo-Visma csapatával. Tudni akarták, milyen személyiség, passzol-e a csapatukhoz. Már ez is mutatja, mennyire tudatosan építkezik a profi kerékpársport egyik legjobb csapata. Tavaly nyár végén jelentették be, hogy leigazolják a magyar bajnokot. A párhuzam nem túlzás: olyan, mintha egy magyar labdarúgó a Real Madridba igazolt volna.
Valter Attilára két éve figyelt fel az ország: a Giro d’Italia körversenyen három napig viselte az összetett első helyéért járó, legendás rózsaszín mezt. Ilyen magasságokba magyar bringás sohasem jutott el. Azóta nagyon okosan építette tovább magát, a Jumbóban fizikailag és mentálisan is sokat fejlődött. Sohasem volt talán ilyen tartósan jó formája, mint most a szezon elején, pedig új főnökei alaposan telepakolták a programját. Látványosan, lelkesen és jó csapatemberként versenyzett.
A Jumbo tavaly tarolt, az idei évet mégis azzal kezdték, hogyan lehetnek még jobbak. „Először megütköztem rajta. De ha nem akarsz jobb lenni, meg fognak előzni.” Csapatszinten nagyon egyedi, amit a Jumbo képvisel. „Tudatosak, nagyon nyíltan kommunikálnak, de ez is kell, hogy a határaidon átlépj.” Azt mondja, meglepő, de hiába a sok sztár, „nincsenek egók”. „Mindenki tudja, hol a helye, és a szerelőket is ugyanúgy kezelik, mint a kapitányokat. Nincs hierarchia.”
Két éve írt szakdolgozatában azt boncolgatta, a rengeteg edzésmunka helyettesítheti-e tehetséget, azt is mondta akkor, róla még nem derült ki, hogy tehetséges-e. „Azt gondoltam, nagyképűség ezt mondani, de meg kellett tanulnom, hogy nem. Mára kiderült: tehetséges vagyok.”
Torzsás Ádám (20) e-sportoló A legsikeresebb aktív magyar e-sport-játékos, Torzsi nem a tipikus gamerkarriert tudhatja maga mögött. A szentendrei fiú hosszú évekig kézilabdázott, mielőtt tizenhárom-tizennégy évesen játszani kezdett a Counter Strike: Global Offensive-vel. A tehetsége hamar kibontakozott, tizenhat évesen már profi játékos, csapatával megnyerte a V4 Future Sports fesztivált – a középiskola mellett –, később egy másik csapattal elődöntőbe jutott egy nemzetközi versenyen.
Tavaly az év magyar e-sportolójának választották. Talán ennél is nagyobb szó, hogy a világ egyik legelismertebb csapata, a MOUZ kereste meg, most az ő játékukat erősíti mint mesterlövész. Torzsi napi kilenc-tíz óra játékkal készül a nemzetközi megmérettetésekre, pihenését meditációval teszi hatékonyabbá.
Fischer Brigitta (29) bridzsvilágbajnok Logika, detektív képességek, elengedés és állóképesség, Fischer Brigitta bridzsvilágbajnok szerint ezek szükségesek leginkább ahhoz, hogy valaki sikereket érjen el a kártyajátékban. Az építész lányt kezdetben nem érdekelte a bridzs – azért vágott bele tizennégyéves korában, mert a barátai játszani kezdtek, és több időt akart velük tölteni. Úgy tűnik, jó lóra tett. Az MTK játékosa háromszor lett ötödik a korosztályos világbajnokságokon, 2019-ben második a korosztályos Európa-bajnokságon, majd tavaly nyáron a világbajnoki első helyet is megszerezte felnőtt kategóriában.
2014 óta kilencszer volt az Év sportolónője a bridzs sportágban. Arra a kérdésre, hogyan lehet fejlődni a játékban, azt mondja: „Nem árt, ha tudsz számolni, de nem mindig a matematikusokból lesznek a legjobb játékosok. Rengeteg gyakorlás, olvasás szükséges, emellett a legtöbb világversenyt online is lehet már követni. A versenyzéshez azt is meg kell még tanulni, hogy minél gyorsabban túl kell tenned magad a tényen, hogy hibáztál.”
Battai Sugár Katinka (20), Katona Renáta (28), Pusztai Liza (21), Szűcs Luca (20) világbajnok kardcsapat „A vívás nemcsak állóképességi sportág, fejben is nagyon ott kell lenni. Túl kell járni az ellenfél eszén, technikailag és taktikailag is le kell iskolázni egy szint fölött. Szeretem a sportban, hogy ennyire változatos” – mondja Battai Sugár Katinka. Ő és csapattársai tavaly történelmet írtak Kairóban: női kardvívásban megszerezték az első magyar világbajnoki aranyérmet. A Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza és Szűcs Luca alkotta négyesfogat a nemzetközi szinten is rettegett francia és olasz csapatot is legyőzte, utóbbit nagy csatában 45-43-ra.
A lányok keretedzőjükkel, Gárdos Gáborral heti háromszor és egyénileg heti ötször edzenek, és ahogy Katinka mondja: ez nemcsak a fizikai állóképességükre, de a magabiztosságukra és a felszabadultságukra is kihat. Jelenleg a belső kvalifikációs versenyekre készülnek, és bíznak benne, hogy kijutnak majd az olimpiára is.
KULT
Juhász Márton aka Dzsúdló (24) zenész Dzsúdló végleg kitört a feltörekvő szerepből, következő koncertjére két és fél nap alatt minden jegyet eladott a Budapest Park. Régebben azért izgult, hogy telt ház legyen a fellépésén, most már az foglalkoztatja, hogy jól használja fel a hírnevét. Inkább zenésznek tekinti magát, mint rappernek, és elutasít minden stílusbesorolást.
Országos ismertségét tévés szereplés nélkül érte el, és a Tiktok sem az ő világa. „Nem érzem szükségét, hogy mindennap videókat gyártsak a Tiktokra – mondja. – Kellemetlen, ha valaki nem illik valahova, de azt erőlteti.” A Mezőzomborról induló fiúnak a Fotofóbia című album hozta meg a nagyobb ismertséget, holott korábban már sikerült megnyernie a slam poetry magyar bajnokságát. Később Fonogram-díjas lett mint az év felfedezettje, majd az MTV European Music Awardson a legjobb magyar előadónak választották.
Nguyen Thanh Hien (29) énekes, dalszerző, sound designer Hien tizennégy éves korában tűnt fel a Megasztár tehetségkutatóban, aztán öt év alatt kiadott két albumot. Ösztöndíjjal felvették a bostoni Berklee College of Musicra, sound design és professional music szakokon végzett, majd New Yorkba költözött. Dolgozott tanárként, reklámzenéket gyártó cégnek, a felhasználói élménnyel operáló projektekben, néhány éve pedig sound designer zeneszerző egy neurotechnológiai cégnél, ahol a hangok által keresnek alternatív megoldást a mentális egészségi problémákra.
Építi zenei karrierjét is, márciusban az austini SXSW zenei fesztiválon lépett fel, egy New York-i művészeti pályázatot elnyerve adta ki Bloom című EP-jét. A Madách Színház Six című musicaljének egyik szerepe miatt most hosszabb időt Budapesten és Európában tölt. „Ez egy kis elvonulás is, amikor a művészetemmel, az aktív zeneírással is foglalkozhatok.”
Mazzag Izabella (26) klip-, reklám- és filmrendező Mazzag Izabella a táncművészeti egyetem elvégzése után az SZFE dokumentum-rendező mester szakára jelentkezett – Falkám című vizsgafilmje 2019 óta intenzíven jelen van a hazai és nemzetközi filmes vérkeringésben. Azóta rendezett televíziós reklámfilmet a Telekomnak, a Molnak, a Friderikusz Podcastnak és az Etele Plázának is, klipeket többek között Krúbinak, Beton Hofinak, az Anima Sound Systemnek és a Halott Pénznek, valamint kampányfilmet a TASZ-nak és a Vigyél haza alapítványnak.
A Magyar Klipszemlén 2021-ben és 2022-ben összesen négy kategóriában választották a legjobbnak. Négy éve borderline személyiségzavarral diagnosztizálták, erről forgatja első játékfilmjét. „Nekem fontos az érzékenyítés és a figyelemfelhívás – mondja. – Vezető mondatom, hogy szabad rosszul lenned, ezért szeretném bemutatni a mai ember szorongásait.”
Urbányi Zóra (26) énekes Urbányi Zóra, magyar–amerikai énekes-dalszerző kétlaki életet él. Kaliforniában született, az elmúlt tíz évét Amerikában töltötte, hat éve költözött Los Angelesbe, ahol szinte azonnal beszippantotta az alkotási folyamat és az élőzenélés. Magyarországon két éve figyelt fel rá a közönség az Iszom a Bort című dal magával ragadó feldolgozása után. Tavaly adta első hazai szólókoncertjét a Magyar Zene Házában, és 2022-ben ő kapta az év felfedezettjének járó Fonogram – Magyar Zenei Díjat.
Beszélgetésünk előtt épp Barabás Lőrinccel és Miles Jay-jel adott telt házas koncertet a MOMkultban. Bár még csak keveset mutatott meg magából, a színpadon személyes és intim zenei élményt nyújt közönségének. Zóra most dalai befejezésén dolgozik, és szeretne hamarosan kiadni egy albumot is. „Az alkotás olyan belső folyamat, amihez bármikor fordulhatok. Ezt semmi nem veheti el tőlem. Azt szeretném, ha mindig része maradna az életemnek.”
Babaitisz Jorgosz (24), Gabnay Máté (27), Márky Anna (30) Alapítók, Kráss Kontent „Az SZFE előtt, a Vas utcában, egy éjszakai őrségben fogalmazódott meg először Jorgiban és bennem, hogy meg kéne csinálnunk ezt a műsort” – mondja Máté. A Sávlekötő című műsorban a legnépszerűbb hazai előadókkal és producerekkel sávokra bontják slágereiket. A háromfős alapítógárda a járvány, majd az SZFE modellváltása miatt hamar elkezdett az egyetem falain kívül megvalósítható projektekben gondolkodni.
2021 tavaszán készítették el az először egyetemi feladatnak szánt Sávlekötőt és a produkció másik sikeres formátuma, az Egy asztalnál pilotepizódját. Utóbbi két ellentétes nézőpontot képviselő vendég, például egy vegán és egy vadász beszélgetése. A májusban új évaddal jelentkező műsorok szponzorai között olyan nagy neveket találni, mint a Samsung, a Red Bull vagy a Sanofi, őket hideg mailekkel szerezték meg. Közben új formátumokban gondolkodnak, műsort fejlesztenek, és a külföldi terjeszkedés lehetőségeit is vizsgálják.
Vilmányi Benett (28) színész, rendező Eredetileg focista- vagy zenészkarrierről álmodott, de tehetsége a színészet felé terelte. Már középiskolás korában kiválasztották A hetedik kör főszerepére, utána elsőre felvették a Színház- és Filmművészeti Egyetemre (SZFE), majd a Radnóti Színházban játszott 2020-ig – Kováts Adél szerint egy sportoló tehetségével csinálta végig minden szerepét. Az átütő sikert egy dadogó juhászból lett rapper szerepe hozta el a Larry című nagyjátékfilmben.
Junior Prima díjra jelölték, de visszautasította. „El kell dönteni, mi miatt érdemes vitatkozni, és mi miatt nem. Az iskolai sapkatilalomra tudok mosolyogva bólogatni, amikor viszont az a kérdés, hogy a közösségépítés vagy az egyéni előmenetel a fontosabb, arra nem árt, ha válaszol az ember” – mondta a Forbesnak. Benett most drámatanár két középiskolában, tagja és alapítója a Dante Casino színházi szerveződésnek, és 1V1 című monodrámáját játssza.
Tarnóczi Jakab (28) rendező „A színházcsinálás közösségi munka – mondja Tarnóczi Jakab –, és az benne a legnagyobb feladat, hogy képesek legyünk meghaladni önmagunkat. Úgy szeretnék beszélni a bennünket körbevevő világ problémáiról, hogy azáltal a színészek és a nézők is kilépjenek a komfortzónájukból.” Tarnóczi a Színház- és Filmművészeti Egyetem zenésszínház-rendező szakának elvégzése után számos társulattal dolgozott, majd a Katona József Színházhoz szerződött.
Hisz a progresszív megoldásokban, az intenzív zene- és fényhasználat a védjegyévé vált, és klasszikus darabok helyett pedig legszívesebben a maga szövegeivel dolgozik. Eddigi legnagyobb sikerét Melancholy Rooms című darabjának köszönheti, amiért megkapta a Színikritikusok Díját. (Korábban mint a legígéretesebb pályakezdőt is díjazták.) Most huszonévesekkel dolgozik egy, a generációs nehézségeket bemutató előadáson.
Tóth Jakab (27) műsorvezető, Partizán Kábelhúzogatóból egy év alatt műsorvezető lett, az elmúlt időszakban Gulyás Márton alapító mellett Tóth Jakab a politikai csatorna húzóarca. Miskolcon nőtt fel, 2022-ben végzett az SZFE-n televíziós műsorkészítő szakon, Bárdos András és Máté Kriszta osztályában. Egy évig dolgozott a háttérben – a kábelhúzogatás mellett bejátszókat vágott a járvány alatt –, majd először a 2020-as amerikai elnökválasztási műsorban köszöntötte társműsorvezetőként a Partizán nézőit.
Pár hónappal később elindult műsora, a Monoszkóp, ahol tévések és videósok közötti generációs különbségeken keresztül járták körbe a hazai médiaipari jelenségeket. Ezt követte a ma is futó Monoszkóp Terepmunka, ahol vendége volt már Dzsúdló és a Larry rendezője, Bernáth Szilárd is. Jakab műsorai több százezres nézettséggel futnak a Youtube-on, állandó hostja a Partizán különböző adásainak, formátumot fejleszt, vág, szerkeszt. Nem zavarja, ha youtubernek tartják, de legjobban beszélgetni szeret.
Bozó Szabolcs (30) festőművész „Ki gondolta volna? Én nem…, hogy 2022-ben annyiért veszik meg a pár éve festett képeimet, mint egy Rolls-Royce-t” – mondta el a Forbes.hu-nak Bozó Szabolcs. A harmincéves, pécsi származású művész csak három éve fest főállásban, de van már képe, amiért több mint ötvenmillió forintot adtak. A magyar műtárgypiac tavalyi összesítéséből kiderül, hogy teljes aukciós forgalmával (401,4 millió forint) most ő a legkeresettebb magyar képzőművész, mások mellett Keserü Ilonát, Maurer Dórát és Bak Imrét is megelőzi. Bozó több sikeres hongkongi és egyesült államokbeli aukción is túl van, volt már önálló kiállítása Pekingben, Londonban, Sanghajban, Brüsszelben, illetve a budapesti Q Contemporary kortárs galériában is, utóbbiban Austin Lee és James Ulmer mellett mutatták be festményeit.
Ha valaki azt gondolja, ilyen karriert csak úgy lehet befutni, hogy a művészeti affinitás már gyerekkortól megvan, nagyot téved. Szabolcsot nem vették fel Győrben a formatervező szakra, ezért ment ki Londonba, és csak tíz évvel ezelőtt fogott ecsetet a kezébe. Ekkoriban a vendéglátóiparban dolgozott, a festés csak hobbi volt. Az áttörést az hozta el, hogy egy privát gyűjtő ráakadt az Instagramjára, és a hatására meghívták Palma de Mallorcára festeni. Amikor letelt a két hét, minden ott festett alkotását megvették a meghívott gyűjtők. „Azt mondták, hogy őszinték a képeim, és érzik, hogy élvezem a festést. Amíg ez átjön a képeken, addig jól csinálom.” A mallorcai siker után félállásban még egy évig vendéglátózott, majd végleg elköteleződött a festés mellett.
Szabolcs figurális, gyakran gyermekrajzszerű képeit leggyakrabban a „naiv” és a „posztmodern” kifejezésekkel illetik, legjellegzetesebb karakterei a vendéglátói pályafutása által ihletett a gülüszemű figurák.
Staub Viktória (25) színész, szinkronszínész Elsőéves volt a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, amikor az Aranyélet harmadik évadában Olasz Renátó mellett feltűnt. 2021-től egy évig a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház tagja volt. 2022-ben megkapta első filmes főszerepét A játszmában, Kulka Jánossal és Nagy Zsolttal játszhatott. Tavaly év végén az RTL streamingplatformján bemutatott A Király című sorozatban Zámbó Jimmy fiatal feleségét alakította. Aktívan szinkronizál, ő kölcsönözte az előző év netflixes sikersorozatának, a Wednesday főszereplőjének magyar hangját. „Sosem szerettem pénzről beszélni, zavarban voltam. Egyetemi osztályfőnököm, Rába Roland tanított meg rá, hogy mondjak be olyan összeget, amit nem szégyellek. Úgyhogy ezt teszem, legrosszabb esetben rábólintanak.” Viki munkáját azóta egy művészeti ügynökség segíti. A színészet mellett ideje nagyrészét az egyetlen hazai szélcsatornában tölti, januárban oktatói képesítést is szerzett. Fél év sportolás után munkát kért a hely tulajdonosától. „Teljesen más, mint amivel eddig foglalkoztam, és imádom.”
Baukó Attila – Azahriah (21) énekes, dalszerző, youtuber Hamarabb kezdett el zenélni, mint youtube-ozni, először mégis Paul Streetként futott be paranormális és darkwebes témájú videókkal, meg a magyar közoktatásban elszenvedett tapasztalataival. Most úgy látja, Azahriah-ként félmilliósra nőtt követőtábora nélkül is megtalálta volna közönségét.
Ritka a magyar zeneiparban, hogy valakit már kezdettől tömegek hallgassanak élőben. Első magyar számai Deshsel, a Rét és a Mind1 több tízmilliós hallgatottságot értek el, és ez megtette a hatását. A Well Hello kiadó-menedzsmentje, a Supermanagement csak nagy nehezen érte el Instagram-üzenetben, de angol nyelvű debütálóalbumán, a 2021-es Camouflage-on és első, már akkor telt házas koncertjén az 1500 fős Monyolandben velük dolgozott.
Évi ötven–hatvan koncertjének fénypontja mindig a szuper látványos Budapest Park (a júniusi buli rekordsebességgel, negyven perc alatt telt be). Márciusban öt hónap felkészüléssel, minden idők legfiatalabb magyar zenészeként töltötte meg a tizennégyezer fős Budapest Arénát – száznegyven közreműködővel és százmilliós nagyságrendű árbevétellel. A Park és az Aréna mégis inkább hosszú távú presztízsbefektetés, ami a következő fél-egy évre tornázza feljebb a produkció árát. A számláló most hét és fél milliós listaárnál kattog koncertenként, itthon ez abszolút felső osztály. A menedzsment hatvan–nyolcvan alvállalkozónak ad megélhetést (Azahriah-nál tizenöt–húsznak), a stáb külföldi klubturnén gondolkodik az év végére.
Azt mondja, az Aréna előtt nem volt benne akkora drukk, a színpadon ugyanolyan stenkkel nyomta, mint mindig. Amióta lejött onnan, azóta viszont még nagyobb a nyomás, még inkább szélesedett a rajongótábor. „A backstage-ben mondták, hogy lesz afterbuli. Nem tudom, nem azért-e, mert elfáradtam, vagy mert egyedül akartam lenni, de inkább hazamentem” – mondja.
Új albuma, a Memento visszatekintés, egyfajta felnövéstörténet. Szerinte az Azahriah-projektben legfeljebb még öt év van, addigra tud magának akkora szabadságot teremteni, hogy új zenei alteregóval vagy akár más művészetben, szakmában is újraépítheti magát. „Szerintem ezt a szabadságot kell kiélvezni.”
GASZTRÓ
Dalnoki Bence (28) sous chef, Stand Mint másodcommis, azaz szakácstanonc csöppent a csúcsgasztronómia – és egyben a Bocuse d’Or – világába 2016-ban, amikor Széll Tamás csapata a verseny európai bajnoka lett. A kuktaszerep és a Fausto’sban eltöltött tanulóévek után Dalnoki így egyből az Onyxban kezdett. Az erős nyitányt a Kistücsök majd a Széll–Szulló-páros által vezetett, két Michelin-csillaggal elismert Stand konyhája követte, Bence most ott sous chef.
A fine diningban már ez önmagában ígéretes, sőt kiemelkedő karrierút, de Bence a Bocuse világában is óriásit dobbantott, a magyar csapat élén az európai válogatón a pódium második fokára állhatott, majd a világkupa lyoni döntőjében érdemelte ki év elején a bronzszobrot. Úgy, hogy a dobogó húsz éve kizárólag a gasztronómiai elit – a franciák és a skandinávok – bérelt helye.
Így annyira nem is meglepő, hogy Bence már most azon gondolkodik, hogyan adhat vissza az új commis-jelölteknek: mentorprogramot indít, hogy vonzóbbá tegye a pályát. „Szeretném, ha ennek a gyönyörű szakmának lenne jövője – hogy legyen kinek továbbadni azt a tudást, amit mi kitaposunk a versenyekkel és hétköznapjainkkal.”
Rába René (28) séf, Solid Dél-alföldi, égetett tejszínnel készülő vajalja, ördögszekér gombával töltött böjti káposzta – Rába René, a Hotel Rum tetején működő Solid séfje büszkén mutatja a régi hagyományokból, elfeledett technológiákból, a magyar paraszti konyhából inspirálódó ételeit. A gyökereink, hagyományaink keresése ez, mondja, kicsit más köntösben, a bisztrós vonalra ráerősítve követik a földszinti „nagytesó”, a Michelin-csillagos Salt koncepcióját.
A szakmában elismert Solidért a nyitás óta ő felel. A korábban is Michelin-közelben, csillagos francia étteremben is dolgozó Renében már a rooftop étterem-borbár nyitása előtt megfogalmazódott a gondolat, hogy ő akar a hely élére állni. „Mindig komolyan gondoltam ezt a szakmát. Édesapám, aki az átkosban volt vendéglátós, eltiltott tőle – meséli mosolyogva. – Keményen dolgozott, tőle láttam, hogy ebbe csak akkor érdemes belevágni, ha tényleg komolyan veszed. Ha azt mondtam volna akkor, hogy nem próbálom meg, haza is mehettem volna.”
Módszertan: A hónapokig éles, nyilvános csatornákon befutó jelöléseket több körben szűrjük, aztán kiegészítjük őket a szerkesztőség kutatásával és az adott évben megírt és figyelemmel kísért történetekkel. A több háttérinterjú és egyeztetés után összeálló végleges listára olyan fiatalokat válogatunk be, akik a területükön kiemelkedőt alkottak országos vagy nemzetközi szinten, illetve erőfeszítésük és attitűdjük szerintünk példaértékű lehet az olvasók szemében. Ilyen fiatalokból szerencsére évről évre több van, közülük mutatunk be harmincat.
Tulajdonképpen hálásak lehetünk Gerendai Károly tésztabárjának, a Nudlinak, hogy nem jött be, és átadta a helyét a semmivel sem feszengősebb, de sokkal érdekesebb Costes Izakayának.
Diller Kevin tizenöt évesen, a nagymama ágyneműtartójából indította a Mobilfoxot, ma már tizenegy országban dobálják törhetetlen telefontokjaikat. Grandiózus marketinggel, pimasz ötletekkel és jórészt huszonévesekből álló vezetőséggel nőttek ötmilliárdos céggé. Na, meg a Tiktokkal.
Kolozsvár belvárosa pezseg. Nincs róla statisztikám, de szinte biztos vagyok benne, hogy az egy főre jutó specialty kávézók száma jóval nagyobb itt, mint Budapesten. Rossz kávéba tuti nem fogsz belefutni, de nem csak emiatt érdemes kolozsvárra látogatni. Kocsmák, könyvek, dizájn – mutatjuk a belváros legérdekesebb helyeit.