Volt asztalos, mérnök, tanár – hosszú utat járt be Höflinger Norbert, mire megalapította az elektronikai hulladékok feldolgozására szakosodott HWD Recyclingot. Ha egy boltban italhűtőt látsz, jó eséllyel ők fogják majd szétbontani, miután elhasználódott. Ma már a harmadik generáció is tulajdonos a cégben, pedig ők még általános iskolába járnak.
Rendezett káosz. Ez jut eszembe először, amikor belépek az elektronikai hulladékok bontására szakosodott HWD Recycling telephelyére. Az udvar legnagyobb részét a fém- és műanyaghulladékok foglalják el, leginkább a lecsupaszított italhűtők uralják a látképet. Nem csoda: a HWD forgalmának csaknem fele származik a kereskedelmi célú (tehát nem háztartási) hűtőgépek és italautomaták feldolgozásából.
A szabad járatokon targoncák masíroznak fel-alá, a nyüzsgés mellett ugyanakkor érezni, hogy minden a maga meghatározott rendjében halad. Semmi kapkodás, semmi váratlan mozdulat, csak bennem kerekedik felül a pánik, amikor szembejön egy munkagép. (Teljesen indokolatlanul, mint utóbb kiderül.)
A HWD Recycling fennállásának eddigi tizenhat éve alatt volt idő tökéletesíteni a munkafolyamatokat. Höflinger Norbert, a vállalkozás alapítója és stratégiai igazgatója egyébként is nagy hangsúlyt fektet erre, a covidot például egy átfogó reform végrehajtására használta fel. „Volt olyan átalakításunk, ami megháromszorozta a termelési kapacitásunkat.”
Hogy ne csak baráti beszélgetéseken akarj vele villogni, hanem kicsit nyerj is vele, megnéztük, mit tudnak a hazai bankok prémium bankszámlacsomagjai. Szempontok bankválasztáshoz vagy akár bankváltáshoz.
Egy OTP-s számlatulajdonos, történetesen az egyik kollégám, prémium státusának köszönhetően pár hete telefonhívást kapott. Váratlanul érte, mert legalább tíz éve prémium ügyfél, de ez eddig semmilyen érezhető előnnyel nem járt. Ügyei többségét – a nagy többséghez hasonlóan – online intézi, ezért a bankfiókban járó kényelmesebb fotelt is csak ritkán élvezhette. „Személyes konzultációra hívtak, mert ránéztek a portfóliómra, és úgy gondolják, lennének ötleteik, hogy az infláció ne egye meg a pénzemet” – mondta.
Végül azt javasolták, rendezze át, vagy cserélje le befektetési jegyeit, állampapírjait. „Ha nem is világmegváltó, de hasznos tippjeik voltak, különösen a régebben beszerzett, a mai sorozatoknál sokkal rosszabb kamatozású állampapírok átforgatásával.”
A prémium szint közel sem egységes fogalom a magyarországi bankoknál. Már a havi jóváírási küszöb is különbözik, vagy annak a megtakarításnak a nagysága, amit a szintlépésért el kell helyezni a számlán. Érdekes, hogy néhány banknál kevesebb is elég a prémium szinthez, mint amennyi más bankoknál a lakossági számlák ingyenes vezetéséhez kell. És bár a magyarok jellemzően passzívak, ami a bankváltást illeti, mégis érdemes lehet váltani attól függően, mit tartunk fontosnak.
Ha be akarsz kerülni A legfrissebb, januári adatok szerint a nettó mediánkereset 294 500 forint volt. Mivel a bankok egyre lejjebb viszik a prémium szegmens feltételeit, ez a fizetés például a Gránit Banknál már elég. Az UniCredit ügyfeleinek sem kell sokkal többet keresniük a kiemelt státushoz: előbbinél 280 ezer forint a limit, utóbbinál 300 ezer. A Revolutnál nincs jövedelmi feltétel, de a 4200 forintos havi díj megfizetésével már a legmagasabb szintű Metal csomagba lehet kerülni. Ehhez elegáns edzettacél bankkártya jár, és havi 800 euró (több mint 300 ezer forint) ingyenes készpénzfelvételi lehetőség – csak vigyázzunk, mert a műanyagnál kicsit vastagabb acélkártyát a hazai ATM-ek szeretik elnyelni…
Ha ingyen utalnál A prémium számláknál sem mindenhol van ingyen az átutalás, és a díjak mindennapos pénzforgalomban hamar összeadódnak. A már említett Gránit és UniCredit bankoknál az ingyenesség a szolgáltatás része, sőt előbbinél az Európai Gazdasági Térség minden országára érvényes. Mobilappból vagy internetbanki utalásnál a Raiffeisennél sem kell külön díjat fizetni.
Ha fontos a készpénz A korlátlan ingyenes készpénzfelvétel ma már ritka, inkább a készpénzmentes tranzakciók felé irányítják a bankok a prémium ügyfeleket. Ha a Revolut 800 eurós készpénzfelvételi limitje sem elég, érdemes a Raiffeisen Select csomagját választani, ahol legalább havi egymillió forint jövedelem vagy harmincmillió forint megtakarítás mellett ingyenessé tették a korlátlan készpénzfelvételt.
Az alacsonyabb szintű, Raiffeisen Gold 2.0 számlacsomaggal – amihez havi 400 ezer forint jövedelem vagy nyolcmillió forint megtakarítás kell – havonta négyszer lehet ingyen készpénzhez jutni a bank ATM-jeiből. Hasonló jár az UniCredit és a Gránit Bank prémium ügyfeleinek: négy ingyenes készpénzfelvétel, utóbbinál összeghatár nélkül.
Ha VIP-élményt akarsz A kiváltságok sokszor nem a számlacsomaghoz, hanem a bankkártyához járnak. A Mastercard Gold kártyával például gyorsítósávon lehet megkerülni a sort a budapesti repülőtér biztonsági ellenőrzésénél, és be lehet menni a lounge-ba, ahol ételek, italok és egy dolgozósarok egészítik ki az alapszolgáltatásokat. Ezeket a Standard kártyával rendelkező ügyfelek nem vehetik igénybe akkor sem, ha prémium számlacsomagjuk van. Gold kártyát kínál prémium csomagjához például a Raiffeisen Bank és a Takarékbank, de a kártya ezeknél a bankoknál csak az első évben van ingyen. A Platinum kártyával már a bécsi reptéren is be lehet menni a lounge-ba, de ez a kártya csak az MKB és az Erste Bank prémium számláinál érhető el, utóbbinál hitelkártyaként.
Soron kívül A prémium csomagoknál alap a privát ügyintéző, az elsőbbségi telefonszám és a külön kiszolgálás a bankfiókokban. Ezenfelül a K&H-nál a prémium ügyfelek gyerekeinek és unokáinak is járnak a prémium szolgáltatások, és ehhez harmincéves korukig nem kell teljesíteniük semmilyen pénzügyi feltételt. Az OTP külön befektetési alapokat tesz elérhetővé a prémium ügyfeleknek, és kedvezményprogramjuk van utazási irodák, könyvesboltok egyedi akcióival. A kivétel itt is a Revolut, ahol értelemszerűen nincs privát ügyintéző vagy telebankár. A brit–litván bank viszont negyven százalékkal csökkentett díjú kedvezményes nemzetközi utalást ígér, és az ügyfél öt – tizennyolc év alatti – gyerekének is lehetővé teszi a számlanyitást a Metal csomagban.
A cikkhez szakmai hátteret adott Gergely Péter (Biztosdöntés.hu).
A Cloud 50 listát támogató Magyar Telekom szerint Magyarországon még az igazi cloud boom előtt állunk, hiszen egyelőre az európai átlag alatt van azoknak a vállalatoknak a száma, akik valamilyen formában belevonták üzleti modelljükbe a felhőtechnológiát. Gonda Gábor vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettes elmondta: gratulálnak az idei Cloud 50 összeállításban szereplő cégeknek, ők az ékes példa […]
Füzi Ákost nemcsak milliárdos árbevételű energetikai szoftvercégéről érdemes ismerni, hanem azért is, mert rengeteg dolgot tud a menedzsmentről. És bár nem kérte, kemény leckét kapott az élettől arra is, hogyan hagyja önállósodni a csapatát.
Zuhanó részvényárak, megsebesült unikornisok és emelkedő kamatok miatt sanyarú év áll a világ leggazdagabbjai mögött. Az amerikai Forbes összesen 2640 olyan dollármilliárdost számolt össze a Földön, akinek tíz számjegyű vagyona van, egy évvel korábban 2668-an voltak. A listán szereplők összes vagyona is csökkent: a 2022 márciusi 12,7 billió dollárról 12,2 billióra. A tavalyi leggazdagabb Elon Musk magát lőtte lábon, amikor októberben 44 milliárd dollárért megvette a Twittert, ezt a balul elsült kalandot a Tesla-részvények árfolyamesése is tetézte. Musk vagyona ma nagyjából 180 milliárd dollár, egy évvel ezelőtt még 219 milliárdot ért. Ez a csökkenés ágyazott meg Bernard Arnault előretörésének, így most a luxusiparból meggazdagodott francia üzletember a világ leggazdagabbja 211 milliárd dollárra becsült vagyonával.
Tulajdonképpen hálásak lehetünk Gerendai Károly tésztabárjának, a Nudlinak, hogy nem jött be, és átadta a helyét a semmivel sem feszengősebb, de sokkal érdekesebb Costes Izakayának.