Kihívásokkal teli üzleti környezetben vette át tavaly szeptemberben az ingatlankezeléssel és -fejlesztéssel foglalkozó GTC Group irányítását Nagy Gyula vezérigazgató. A hat országban jelen lévő cégcsoport – amely a nehéz gazdasági környezet ellenére is sikeres időszakot zárt 2023-ban – tovább folytatja növekedési stratégiáját, és nyugat-európai terjeszkedésre készül.
Nem feltétlenül a legideálisabb üzleti környezetben vette át a múlt év szeptemberében a GTC Csoport irányítását: hogyan sikerült a tavalyi évük?
A 2023-ra jellemző makrogazdasági környezet az ingatlanpiacot is jelentősen érintette: a magas inflációs ráta és kamatkörnyezet mellett az irodabérleti piac – legfőképpen Magyarországon és Lengyelországban – kihívások elé nézett, ennek ellenére a GTC sikeres évet zárt. A portfólió kihasználtsági rátája 2023 végén elérte a 87 százalékot, miután tavaly 144,2 ezer négyzetméternyi területet adott bérbe a vállalatcsoport. A bérleti szerződések átlagos hossza három és fél év a GTC-nél, a portfólió 88 százaléka biztosít folyamatos jövedelemtermelést, amelynek 65 százalékát nagyrészt zöld minősítéssel rendelkező irodaterületek teszik ki. Emellett 71 millió eurós működési cash flow-t sikerült elérnünk, miközben az indexálással fellendített bevételeink 10 százalékkal, 183 millió euróra nőttek.
Alkalmazkodtak a megváltozott környezethez
Látnak-e javulást a működési környezetben tavalyhoz képest?
2024-ből értelemszerűen az első negyedév számait látjuk, és ezek a GTC szempontjából is jelentős eredményjavulást hoztak a megelőző év azonos időszakához képest. Azt is érzékeljük ugyanakkor, hogy a teljes bérleti piac is megindult az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. Például el tudom azt mondani, hogy a lengyel regionális városokban – ahol a bérleti piac nagyobb kihívások elé néz – szintén sikerül a nagy vevőinket megtartani, sőt mi több már új területekről is folytatunk velük tárgyalásokat.
A GTC hogyan tud reagálni a bérleti piac nagy kihívásaira – amilyen például a változatlanul elterjedt hibrid munkavégzés?
Úgy látom, hogy a piac – és legfőképpen a GTC – idejében alkalmazkodott ehhez az új igényhez. Bár több cég visszaállt már az ötnapos irodai munkahétre, sokan vannak, akik 2 vagy 3 otthoni munkanapot is alkalmaznak. Mi úgy látjuk, a piac az elmúlt években már beállt erre a megváltozott komplex működési modellre, a leghatékonyabban pedig a portfólió diverzifikálásával lehet reagálni a helyzetre. A múlt évben Lengyelországban átstrukturáltuk a bérbeadással foglalkozó csapatunkat, Magyarországon 2024 elején tettük ezt meg, és ezzel párhuzamosan teljesen más alapokra helyeztük a bérlőink kiszolgálását. Például egy bérleti szerződés lejárta előtt időben tárgyalni kezdünk a további lehetőségekről, igyekszünk minden területen proaktívan viselkedni. Emellett az ügyfelekkel a korábbinál jóval intenzívebb, folyamatos kapcsolatot ápolunk, közös rendezvényeket szervezünk velük: mindezzel az a célunk, hogy a bérlőket megerősítsük abban, hogy ők a legfontosabb üzleti partnereink. Nyilván ez a stratégia jóval több munkát és időráfordítást igényel, de felismertük, hogy ez a helyes út, hiszen így érhetünk el hosszútávú, kiszámítható üzleti együttműködést.
A GTC aktív a kereskedelmi ingatlanok piacán is: ott milyen most a környezet?
Jelenleg öt országban hat bevásárlóközpontot üzemeltetünk, amelyek nagyon jól teljesítenek. Ennek köszönhetően elmondható, hogy a portfóliónk nagyon jól kiegyensúlyozott az iroda- és kereskedelmiingatlan-üzletág között, vagyis a bevételi szerkezetünk kellően diverzifikált, meg tudjuk osztani a kockázatokat.
Az ingatlanüzletben is hangsúlyosan megjelentek a zöld szempontok. Ezeknek hogyan igyekeznek megfelelni?
Az energiagazdálkodási és fenntarthatósági stratégiánk fontos elemeként 2023 elejétől a GTC ingatlanaiban törekszik a zöldenergia-fogyasztásra, és a legmagasabb szintű környezetvédelmi előírásoknak való megfelelésre. A jelenlegi irodaház-portfóliónk 92 százaléka már most megfelel bizonyos zöld követelményeknek, illetve ESG kritériumoknak. Az új fejlesztéseinknél pedig természetesen az a cél, hogy azok megfeleljenek a jövő zöld elvárásainak is, hiszen ez mind a bérlők, mind a részvényesek, mind a finanszírozási partnereink részéről alapvető igény.
Több irányban is látható fejlődési potenciál
Hol tart most a GTC, és mi a további stratégia, nem egészen egy év után mi az elképzelése a menedzsmentnek?
A varsói tőzsdén jegyzett GTC Csoport az elmúlt harminc év alatt Lengyelországra és a kelet-közép-európai fővárosokra fókuszálva építette fel ingatlanportfólióját. Magyarországon és Lengyelországon kívül Bulgáriában, Romániában, Horvátországban és Szerbiában vagyunk jelen. A stratégiánk pedig továbbra is egyértelműen a növekedés, amelyet prudens forrásmenedzsment és szigorú környezetvédelmi elvárások mellett kívánunk megvalósítani. Meggyőződésem, hogy azok a piacok, amelyeken tevékenykedünk, hosszú távú növekedési potenciált kínálnak, így ezekben az országokban további befektetéseket tervezünk, természetesen a hozamkritériumok szigorú szem előtt tartása mellett.
Milyen további terjeszkedési, fejlődési irányokat lát a vállalatcsoport előtt?
Létezik egy, mind a hat országra kiterjedő fejlesztési koncepciónk, amit meg szeretnénk valósítani. Ezek leginkább irodafejlesztések, de az a szándékunk, hogy nyitunk a lakóingatlan-piac irányába és a meglévő piacokon túlmenően Nyugat-Európa felé is.
Menedzserként hogyan látja a GTC Csoportot, mik a személyes ambíciói a vállalat élén?
Miután a többségi tulajdonostól érkeztem a vállalat élére – és annak idején aktív részese voltam a tranzakció előkészítésének is –, a csapat jelentős részét már ismertem, viszont a mélyebb működési folyamatokat csak most látom át igazán. Azt tudom mondani, hogy nagyon értékes szervezetbe léptem be, amellyel az a célom, hogy további értéket teremtsünk a saját területünkön. A legfontosabb feladat, hogy egyszerre feleljünk meg az ügyfeleink, a részvényeseink és a finanszírozóink elvárásainak is: ez persze egyáltalán nem könnyű, hiszen ez a három szereplő külön-külön is óriási nyomást gyakorol ránk, és ezek az elvárások, érdekek ráadásul sokszor ellentétes irányúak is egymással. A GTC kiváló szakmai felkészültségű, és a vállalat iránt elkötelezett csapatának közreműködése nélkül ez csupán szélmalomharc lenne. Vezetőként tehát azt tartom a legfontosabb célomnak, hogy a vállalat megfelelően prudens növekedési stratégiáját úgy valósítsuk meg, hogy közben mind a munkavállalóink, mind az említett szereplők maradéktalanul elégedettek legyenek. (x)
Mérföldkövek
Nagy Gyula szakmai karrierjét könyvvizsgálóként a Deloitte-nál kezdte 2003-ban, ahol multinacionális vállalatok nemzetközi könyvvizsgálatát vezette. 2012-ben csatlakozott az OTP Csoporthoz, ahol az OTP Ingatlan Zrt. gazdasági igazgatója lett. 2019 áprilisa és 2023 augusztusa között az Optima Befektetési Zrt. vezetésében vett részt. 2023 szeptembertől a GTC (Global Trade Centre) vezérigazgatója, az igazgatóság elnöke.