Montana vadregényes, eldugott zugát alig kilencszázan lakják, viszont nem akárkik. A lakók mesésen gazdagok és híresek, összvagyonuk több mint 290 milliárd dollár. Az amerikai Forbes cikke.
Írta: Kerry A. Dolan, Stephen Pastis, Alica Park Fordította: Melis Dóra
Robert Herjavec tech vállalkozó, az amerikai Cápák között (Shark Tank) egyik házigazdája öt évvel ezelőtt belezúgott a Montana állambeli Yellowstone Clubba. A magánklub Bozemantól körülbelül egy órányira, a Yellowstone Nemzeti Parktól alig nyolcvan kilométerre épült fel. Privát hegyén bőven van síelhető terep, jóval több hektárnyi, mint amennyivel Killington, Stowe vagy más felkapott keleti parti üdülőhelyek bírnak. „Ez a hely a családoknak és a gyerekeknek is csodás” – áradozott Harjavec az amerikai Forbesnak. Hatéves ikrei már most jobban síelnek, mint a felesége, Kym. A pár még az amerikai Dancing with the Stars című műsorban ismerkedett össze, 2019-ben lakást vásároltak a Big Sky síparadicsom mellett, aztán házépítésbe fogtak. Összesen három évet és a bútorokkal együtt 28 millió dollárt fordítottak a Sziklás-hegységre néző, ezerkétszáz négyzetméteres, nyolc hálószobás álomházra. „Sok otthonunk van, de ez a kedvencünk” – mondja Herjavec.
Az érzéssel nincs egyedül. A gigafelvágós Yellostone Clubnak vele együtt 885 tagja van, ők mind élvezhetik a hatezer hektáros világszínvonalú sípályát, a golfozást, a műlegyes horgászatot vagy a lovaglást. A gyerekeknek külön moziterem épült, a koncerthelyszínen olyan sztárok lépnek fel, mint Sting, Norah Jones vagy James Taylor. A hegyen szétpotyogtatott hüttékben a klubtagokat ingyen édességek, falatkák és forró levesek várják. Privát hegyükön huszonegy kabinos felvonó, egy gondola és százhúsz hektárnyi síelhető terület van – drótfelvonó egy sincs. Az észak-kaliforniai ingatlanmilliárdos, Roy Carrol szerint – neki ugyanazon az úton van a háza, mint Herjavecnek – nem kelt különösebb feltűnést, ha valaki futva közlekedik a hegyen. „Beletrafáltak, hogy milyen a jó sokgenerációs helyszín. Amit a nyolc- és a nyolcvanéves is ugyanúgy tud élvezni” – mondja Caroll. Ő harminchét millió dollár értékűre becsült otthont húzott fel, ahol a leendő unokáknak is bőven lesz hely. „Építettem egy olyan házat, amit ötven évig biztos, hogy nem növünk ki” – mondja.
Írta: Iglódi Csaba Egy üzleti közösség találkozójára készültem, amikor robbant a hír: Joe Biden visszalépett. Gyorsan kiderült, hogy Kamala Harris lesz Donald Trump ellenfele, én pedig azzal kezdhettem a színpadon, hogy bármelyik született amerikai is győz, nekem egy jó üzenete legalább lesz a történetnek. Ha Harris a befutó – állítottam –, akkor nem csupán a korosztályom, hanem az évfolyamom képviselőjeként […]
Írta: Iglódi Csaba
Egy üzleti közösség találkozójára készültem, amikor robbant a hír: Joe Biden visszalépett. Gyorsan kiderült, hogy Kamala Harris lesz Donald Trump ellenfele, én pedig azzal kezdhettem a színpadon, hogy bármelyik született amerikai is győz, nekem egy jó üzenete legalább lesz a történetnek. Ha Harris a befutó – állítottam –, akkor nem csupán a korosztályom, hanem az évfolyamom képviselőjeként költözik a Fehér Házba. De ha Trumpnak áll majd a zászló, az szédítő távlatot mutat. Nem a „béketeremtés huszonnégy óra alatt” vagy a „húszmillió bevándorlót deportálunk” doménben, hanem hogy közel a nyolcvanhoz is „van élet”. Ráadásul micsoda élet! Alakult, ahogy alakult, de nekem ennyi biztosan megmaradt, így csináltam magamnak fikciót a valóságból. Így hajlítottam szabadon a tényeket.
Négyfős véleménycsapat váltja egymást hónapról hónapra a pódiumon. Januárban Árvai Eszter tér vissza!
A minden csibészségre kapható sors úgy alakította, hogy az előző évad után újra a Forgóban lehetek. Ráadásul az első írásom szinte pontosan a születésnapomon jelenik meg. A hatosból és nullából álló szám – milyen furcsa, hogy elsőre csak körülírni mertem! –, szóval a 60, minden korábbi évfordulónál jobban elgondolkodtatott. Talán nem bántok meg senkit vele, ha ezzel a Forgóval kicsit én is ünnepelek.
Visszahangzik bennem, hogy a kor nem érdem, hanem állapot. Nem vitatom, hogy állapot, de azt állítom, hogy igazi érdem, ha olyan állapotban éled meg azt a bizonyos kort (bármelyiket, voltaképpen), hogy legyen okod az optimizmusra. Első regényem, a Dreher-szimfónia talán legtöbbet idézett gondolata pontosan illik ide is: „Ami rajtad múlik, az rajtad ne múljon!” Valamennyi területre igaz, úgy az intellektuálisra, mint a fizikai erőnlétire, a kapcsolatira szűk családi körben, közeli barátok között, vagy a távoli ismerősökre is. És érthető arra a beazonosíthatatlan közösségre, ahol már voltaképpen ismeretlenek gondolkodására is hatással vagy.
Egykori tanárom, akitől sokat tanultam az újságírásról, idén volt kilencven. Dolgozik, előad, könyvet ír, tanít. Bólogatva olvastam a születésnapi bejegyzését. Aztán elolvastam még egyszer, most pedig ide is idézem egy mondatát. „Megtanultam, hogy az életet csak az teheti hasznossá és értékessé, aminek van értelme, de elviselhetővé csak az, aminek nincs.” Már pontosan érzem a megállapítás súlyát, s talán a megértéssel is jól haladok.
Sokáig nem értettem viszont, miért akaszt meg minden korábbi születésnapomnál jobban az idei. Aztán a homlokomra csaptam: hát a generációs élmény! (Köszönet Steigervald Krisztiánnak.) Tizenéves koromban azok, akik akkor a hatvanas éveiket taposták, még partizánként vagy éppen partizánok ellen harcoltak a második világháborúban. Rozogának láttam őket, céltalannak.
Talán ezért van, hogy legalább negyven éve mindig több célom van, mint amennyit el tudok érni, s mindig magasabbra törnek, mint aminek az elérését remélhetem. Jogos a kérdés, hogy miért. Ma már tudom: mert álmodni jó! Ha nincs álom, értelmetlen a valóság is. Vagy, ha nem is teljesen értelmetlen, de érdemtelen, mert nem erőfeszítés eredménye, hanem csak dobja a sors. Mindenféle mértékadó kutatás is azt mutatja, hogy a lehetőségeink csupán harmadát-felét teljesítjük be. Vagy az ambíció hiányzik, vagy a három igen a legfontosabb kérdésekre: kész, képes és alkalmas vagyok-e arra, amire szánom magam?
Ha már az előbb említettem a Dreher-szimfóniát, álljon itt még egy párhuzam. Franz Anton Dreher megszállottan hitt benne, hogy sörfőzdével együtt dinasztiát is alapít. Mégis, hetvenöt éves koráig kellett várnia, míg végre fia született, s vele esély arra, hogy az örökség értő kezekbe kerül. Ha ez a csodaszámba menő gyermekáldás nem következik be, bizony az ő meséje is hamar véget ér.
Történetmesélésben Az Ezeregyéjszaka meséi megkerülhetetlen, a világ egyik legcsodálatosabb könyve. Elringat, gondolkodásra sarkall, beszippant. Azt tanítja, hogy csak addig maradhatsz életben, ameddig van olyan történet, amit (még) meg szeretnél osztani. Seherezád azért mesél, hogy jogot szerezzen a másnaphoz. Haladékot kapjon, ha úgy tetszik. Nagyon vigyáz rá, hogy az elbeszélés kerek legyen annyira, hogy elégedettséget keltsen, de elrejti benne a folytatás ígéretét is, hogy felkeltse Sahrijár szultán kíváncsiságát.
Talán a folytatásosság miatt élt már kezdettől a fejemben, hogy az új könyvem három részből áll majd. Késmárki Bertalan kalandjainak első része, Az ígéret szép szó szeptemberben jelent meg. Talán első, már nyilvánossá lett állomása annak az útnak, amibe idén vágtam. Írom, ahogy gondolom, nem finomítok rajta. A most kezdődő évtizedet életem legjobb évtizedévé teszem. Ki tart velem?
A szerző szenior vezetési tanácsadó, a Your Way Consulting alapítója és regényíró.
A Forgó tagjai: Árvai Eszter, Nagy Szabolcs, Halácsy Péter, Iglódi Csaba.
Lilu második karrierje és szépségápolási birodalma. A magyar gasztróból lassan húsz éve kirobbanthatatlan Mautner Zsófi és további tervei. A New Yorkot megjárt magyar galerista, Deák Erika nem mindennapi pályája. Kint az új Forbes Life.
Szenvedélyes műgyűjtő, de bármikor szívesen kölcsönadja a gyűjteménye képeit, sőt a közösségi médiában is mutogatja őket, hogy népszerűsítse azokat a művészeket, akiktől vásárolt. Horn Péter, a B. Braun csoport vezérigazgatója ugyan szigorúan kettéválasztja hobbiját munkahelye CSR tevékenységétől, ám kétségkívül az ő érdeme, hogy a világcég Magyarországon költi az egyik legtöbbet jótékonykodásra. Idén elnyerte a Forbes és a Bridge Budapest díját az Elkötelezett polgár kategóriában.
A cseh Igor Prerovsky megjárta Keletet, Nyugatot, és már a Yettel Magyarország vezérigazgatója. Tiszta vízióval jött Budapestre: átszabni, amit az emberek a telkócégekről gondolnak.