Öt éve van a REAL School Budapesten. Mennyit sikerült a bali Green Schoolban látottakból megvalósítani?A Dream vagy a Green Schoolból? (Nevet.) Igazából egy csomó mindent nem is akartunk átvenni, csak inspirációnak használtuk. Az egyre jobban megy, hogy mi is arra neveljük a gyerekeket: úgy valósítsák meg az álmaikat, hogy közben a világot is jobbá tegyék. Minden projektünk környezetvédelmi vagy társadalmi hatásról […]
Öt éve van a REAL School Budapesten. Mennyit sikerült a bali Green Schoolban látottakból megvalósítani? A Dream vagy a Green Schoolból? (Nevet.) Igazából egy csomó mindent nem is akartunk átvenni, csak inspirációnak használtuk. Az egyre jobban megy, hogy mi is arra neveljük a gyerekeket: úgy valósítsák meg az álmaikat, hogy közben a világot is jobbá tegyék. Minden projektünk környezetvédelmi vagy társadalmi hatásról szól.
Azon még dolgozunk, hogy minél többet legyenek a gyerekek a szabadban, mert csak azt fogod megóvni, amihez kapcsolódsz, amit megszeretsz. Ha minden jól megy, az Óbudai-szigeten lesz egy bázisunk, hogy tanulhassanak kint matekot vagy irodalmat is. Mondjuk olvassanak a fa tetején.
Eddig jellemzően gyerekalkotások díszítették a Planteen vegán menzátok falait, most többek között Jane Goodall, Leonardo DiCaprio, Cillian Murphy és Natalie Portman fotóit látom. Miért? Ők mind vegánok. Ezzel is inspirálunk, ahelyett, hogy agyat mosnánk. Nem szeretnénk senkit vegánságra nevelni, csak megmutatni, hogy lehet növényi alapon is teljes értékűen enni.
A másik nagy Puskás-sztori a Forbes.hu
napi címlapján, a húszéves Halott
Pénz negyvenezer
fős bulijának
háttértitkai. És még: Diffuse Drive, Mats Alvesson, Shrooly.
Egy pécsi srác az otthoni PC-jéről indult, az interneten futott fel, majd szemvillanás alatt tört be a fősodorba – legalábbis látszólag. A húsz év első fele szólóban, a második héttagú zenekarként telt, mégpedig a legnagyobb színpadokon. Marsalkó Dávid és a Halott Pénz sztorija abban a tekintetben atipikus a magyar zeneiparban, hogy az egyik legönazonosabb produkció, lassan, megfontoltan érett be, pedig a maga generációjában több mérföldkövet is elsőnek értek el.
Milliós lejátszások, a rádiós listák vezetése, több komoly márka-együttműködés és három telt házas Aréna után, a júniusi címlapsztárt és a Hungáriát váltva veszik most be a Puskás stadiont. Hogy mi vezetett idáig, arról a zenekarból Dávidot és Járai Márk énekest, Molnár Csilla menedzsert, valamint a Puskás-koncertet szervező Live Nationt kérdezte a Forbes.hu.
„Azért jó pár olyan produkciót láthattunk már, ami azért folyt szét, mert nem volt kellően megtervezve, összetartva, és addig csak a szerencsének köszönhetően jutottak egy bizonyos szintre. Csakhogy a hosszú távú fennmaradáshoz rengeteg háttérmunka kell, és én ebbe bele is állok” – ez Dávid hitvallása. „Megállíthatsz bárkit az utcán, ismerni fogja a legnagyobb slágereket, ez tudta leginkább felszínen tartani a zenekart” – ez pedig Csilla fő meglátása. „Mindig nagyon ügyesen manővereztek azzal, hogy kúl márkák csatlakoztak hozzájuk, sose volt erőltetett” – mondja a szervező cég, a Live Nation oldaláról Horváth Máté promóter az olyan együttműködésekről, mint a Dorko, az Unicum vagy a Red Bull. A Live Nation és a banda durván egy éve ültek le ötletelni a Puskásról.
„Dávid tartott egy kiváló motivációs beszédet, hogy miért van itt az ideje egy egész karriert átívelő rendezvénynek – emlékszik vissza Máté. – Szerintem itthon a Halott Pénz a legmeghatározóbb név az elmúlt tizenpár évben. Ezt márkaszemmel mondom, és hogy egy produkció fenn tud maradni egy bizonyos szinten és erőt tud demonstrálni. Ebből a generációból, ha van zenekar, ami stadionképes, azok ők.”
Hogy a költségek és a kockázatok aránya hogyan alakul a két fél között, üzleti titok. „Annyit elmondhatok, hogy nálunk a pénzügyi vonzat mellett egy még fontosabb dolog forog kockán, ez pedig a Halott Pénz hírneve” – mondja Csilla. Dávid most csak a jubileumi évre koncentrál, távolabbra nem néz még. Különleges műsort ígér a június 8-i nagykoncertre, vonósokkal, fúvósokkal, gospellel, gyerekkórussal. „Szeretném, ha ez egy örömév lenne, és ha a Puskás után is jól éreznénk magunkat. Mert ez a legfontosabb.” Írta: Vaszkó Iván
Hogyan tanítsuk meg a robotokat látni?
Az autóiparral kezdtek, de már a drónok és más felhasználási területek felé is nyitottak. A hosszú távú cél az, hogy minden iparágban ott legyenek, ahol a gépi tanulás és látás esszenciális. Két bátor magyar srác, Pásztor Bálint és Pintér Roland felkerekedtek, hogy meghódítsák a mesterséges intelligenciás aranylázban égő Szilícium-völgyet. Céljuk, hogy szintetikus adatokkal tanítsák meg a robotokat látni. A Diffuse Drive-sztori. Írta: Golovics Milán
Helló, integető gombák!
Intenzív éven van túl az otthoni gombatermesztő gépeket gyártó magyar Shrooly. Több ezer előrendelés teljesítését kezdik meg hamarosan, miután Kínában beindult a sorozatgyártás. Nem volt egyszerű eljutni ide, de a cégbe már a leggazdagabb magyar származású milliárdos, Péterffy Tamás kockázatitőke-alapja, a mobilfoxos Diller Kevin, valamint az egyik legsikeresebb cseh üzletember is beszállt. Írta: Kis Judit
A vezérigazgatók csak tinédzserek
Mats Alvesson közgazdász, a svéd Lund Egyetem professzora májusban a Rajk Szakkollégium meghívására jött Budapestre, átvette a Rajk által neki ítélt Herbert Simon-díjat, és tartott egy előadást is legfőbb kutatási témájáról, a funkcionális hülyeségről. Ennek apropóján beszélgettünk okos emberek hülyéségeiről, és hülye emberek okosságairól. Kiderült, hogy a funkcionális hülyeség nem feltétlenül rossz dolog. Írta: Golovics Milán
Túlszaporodó nyulak, szülő nők, lombfúvó, drákói szigorral adott zöldhitelek. Jordán Ferenc hálózatkutató biológus szerint az embernek vissza kellene fognia magát, de nem akarja, a kapitalizmus növekedéskényszere pedig még mindig kőbe van vésve. Mi a megoldás? Van megoldás?
Beton.Hofi, T. Danny, Diller Kevin: telt házzal ment le a Flow-val együtt rendezett első Influencer Summit a Millenárison, a Gourmet Fesztivál mellett. 742 résztvevő, 26 előadó.
Talán sohasem kocsikázom Andalúzia legnyugatibb dombjain, ha nincs egy új Renault, amit épp ott kell kipróbálni, és talán nem bukkanok Sevilla egyik legizgibb és legfiatalabb látványosságára, ha nem tesszük el az útikönyvet, és kezdünk el csak úgy barangolni.
A Disfrutar Ferran Adrià legendás éttermének, az El Bullinak közvetlen örököse, és az elődhöz hasonlóan az utód sem tréfál. A sokadik látogatás ellenére még mindig tudnak meglepőt mutatni, sohasem állnak le a kísérletezéssel.