Az első magyar bitconváltót elindító MrCoin és az első magyar bitcoin ATM-et beüzemelő Shinrai alapítója három éve Balin él. Debreczeni Barnabás huszonöt év után kiszállt a mókuskerékből, startupozni már biztosan nem menne vissza.
Miért döntöttetek úgy, hogy kiköltöztök? Ki ne döntene a stresszmentes élet mellett? Végigdolgoztam az elmúlt huszon-pár évet, alig pihentem, startupokat építettem, vagy segítettem nagyra nőni early employeeként (korai fázisban lévő startupok alkalmazottjaként – a szerk). Régen elhittem, hogy az egyetlen modell arra, hogy egy vállalkozással nagy hatást érjek el, és sok pénzt keressek, hogy gyorsan építek egy exponenciálisan növekvő startupot, amihez kockázati tőke kell, hogy a végén legyen egy unikornisom, amit aztán eladok egy óriásnak. De szépen lassan rájöttem, hogy ez a VC-knek (Venture Capital, kockázatitőke-befektető – a szerk.) szóló szilícium-völgyi startupos tech propaganda nem az egyetlen út, nem csak ez van.
Lehet mindent sokkal nyugodtabban is csinálni, nagyobb hatást elérni, pénzügyileg is jobban kijönni, akár sokkal később megőszülni, később kopaszodni, és lehet sokkal több időt tölteni a gyerekeiddel, a barátaiddal. Két éve jött el a pont, amikor azt mondtuk, hogy elég, kell egy kis pihenés. A gyerekeink világot kell, hogy lássanak, a fókusz teljesen más irányba terelődött.
Ez a fordulat szerinted mennyire életkor-, élethelyzetfüggő? Lehetett volna ezt az egészet már korábban is kevesebb stressz mellett csinálni? Mindig lehetett volna, csak senki sem szólt. Okos ember más kárán tanul, én nem voltam okos, mert a magamén tanultam meg, lehetett volna sokkal hamarabb is. Ez olyan, mint az ADHD-m: pár éve derült ki, és hirtelen minden megvilágosodott. Ha ez akkoriban közismert lett volna, és elmondta volna nekem valaki a suliban, hogy mások így tanulnak, te úgy tanulsz, mások így csinálják, de te inkább úgy csináld, akkor sokkal könnyebb lett volna az életem. Ilyen tanácsok hiányában kellett nekem harminc-akárhány év, hogy kifejlesszem a mindennapi érvényesülési stratégiáimat.
Fekete pont, tűzpiros Ferrari. A Forbes.hu termése.
Kolumbia fővárosától, Bogotától kilencven percre, a Zipacón-hegység vonulatai között, egy trópusi köderdőben bújik meg a kávévilág egyik legizgalmasabb ültetvénye, a La Palma & El Tucán. Ez a farm klímáját és gazdálkodási modelljét tekintve is párját ritkítja, nem nagyipari termelésre, hanem kísérletezésre, kis volumenű értékesítésre rendezkedett be.
A világ baristái sorban állnak, versenyeken ebből a kávéból főzni nagyban megdobja az esélyt a győzelemre. Nem sok partnerüknek szállítanak rendszeresen a termésből, Magyarországon egy kis családi kávézó az egyik, akivel mégis összeálltak.
Specialty kávézóból Dunát lehet rekeszteni Budapesten, a belvárosban szinte egymást érik az üzletek. Kezdetben ezek a kávézók szolgáltak randihelyszínül két kávérajongónak, Viszneki Viviennek és Haddad Nassimnak.
Megismerkedésük után együtt kutatták az új ízeket, és kávézós szenvedélyük az összeköltözésük után sem csillapodott. Nassim egyre-másra szerzett be egyre komolyabb gépeket és eszközöket, élvezték, hogy mind mélyebbre jutnak a kávézás rejtelmeiben. Maguktól talán nem gondoltak volna arra, hogy kávézót nyissanak, de egy barát meggyőzte őket, hogy ha már ennyi időt és energiát fordítottak a kávézás kiismerésébe, egy kávézó elindítása már csak egy lépésre van. Egy héttel később aláírták a bérleti szerződést a Szerb utcai kis üzlethelyiségre. Öt évvel ezelőtt így indult a Vivina’s Café & Roastery.
Bár vendéglátós tapasztalatuk nem volt, sikerült jó áron kibérelniük az ingatlant. Nyolcmillió forinttal indultak el, megtakarításból, illetve családtól, barátoktól kapott kölcsönből állt össze. „Úgy voltunk vele, csináld magad projekt, ha elbukjuk, akkor sem adósodunk el életünk végéig” – mondja Vivi.
A rajtot nehezítette, hogy három hónappal a nyitás után megjelent a covid. „Az első két évben nem volt semmi profitunk.” A költségeket sikerült leszorítaniuk azzal, hogy nem volt alkalmazott, mindent ők csináltak, közben képezték magukat. Hogy mennyire komolyan vették az önképzést, jól mutatja, hogy két évvel később megnyerték a nemzetközi The Barista League budapesti versenyét, és innentől nemcsak az ismertségük, de a nemzetközi kapcsolataik is megerősödtek.
„Vivi és Nassim nemcsak üzleti partnerek, de szenvedélyes kávéfogyasztók is. Figyelemre méltó erőfeszítéseket tesznek, hogy megértsék és értékeljék a kávészem útját a farmtól a csészéig” – mondja a Forbes.hu-nak Angélica Garrido, a La Palma & El Tucán kávéját exportáló Equation Coffee munkatársa. A teljes sztorit keresd a Forbes.hu-n! Írta: Nagy Zsolt
Nagyobb nevekre is mondott már nemet, mint Miley Cyrus
Ha valakitől, hát az Emmy-díjas magyar operatőrtől, Rév Marcelltől érdemes megkérdezni, neki mit jelent a szabadság. És nem csak azért, mert a magyar filmtámogatási rendszeren kívül készült el régi barátja, Szimler Bálint első nagyjátékfilmje, a magyar oktatás – és közhangulat – helyzetét feldolgozó Fekete pont. Ki tudja, milyen nemzetközi munkákra és mekkora pénzekre mondhatott nemet, csak hogy helyette idejöhessen Los Angelesből, és ő fényképezhesse a filmet. Na, ez az igazi szabadság! Kérdezett: Vaszkó Iván
Nekem nem a pénzre van szükségem, hanem a játékra
Sokan kritizálják, de ennél sokkal több rajongója van, és nem csak azok, akiknek véletlenszerűen osztogatott utcán tabletet, PS5-öt vagy iPhone-t. Miért úgy adakozik, ahogy? Mennyit költ jótékonyságra? Mit mondott neki a huszonéves fia, amikor elvállalta a Nagy Őt? Nem tett rosszat a műsor az üzletnek, a Crystal Nailsnek és a Luxoyának? Mit csinál minden évben egyszer egy svájci magánklinikán, ahol akár több tíz millió forintot is otthagy? Mit ér Jákob Zoli, az egyik legértékesebb magyar celeb a tűzpiros Ferrarija nélkül? Kérdezett: Kis Judit
Kiégett a Kifli csúcsán, váltott, most 300 milliárd forint befektetésért felel
Tavaly kimerült a Kifli.hu főnöke, otthagyta a céget, és Prágáig ment, hogy kipihenje magát. Mire elkezdett unatkozni, korábbi főnöke (nem mellesleg szeptemberi címlaposunk), Tomáš Čupr becsekkolt nála egy visszautasíthatatlan ajánlattal. Így lett Klekner Péter kapucnis CEO-ból befektetőmágnás, akinek nemcsak 800 millió euróért, de egy csapatnyi agyért is felelnie kell. Mit jelent ma főnöknek lenni, és amúgy ki törődik a főnökkel? Kérdezett: Vaszkó Iván
Majoros Zita először grafikai ötleteit szerette volna termékekre applikálni, lényegében ebből született meg a Printa ruhamárka tizenöt éve. Már akkor is fontos volt a hulladékmentesség és a fenntarthatóság, amikor az még nem volt divatos törekvés. Ma a Netflixen is felbukkan Printa cucc, méghozzá Benedict Cumberbatch viseli.
Lecsengett az inflációs állampapír-mánia, a két számjegyű kamatoknak reszeltek, de továbbra is infláció feletti hozamot kínálnak a kockázatmentes kötvények. Melyik a legjobb, milyen alapon válasszunk?
Nem csökken a befektetési alapok népszerűsége, kezelt vagyonuk hónapról hónapra új csúcsra ér. Nagyon nem mindegy viszont, hogy milyen típust választunk, épp most van őrségváltás a vegyes és a tavaly felrobbanó kötvényalapok között – nem véletlenül.
Öt éve irányítja a TV2 Csoportot, melyek voltak a legemlékezetesebb mérföldkövek az Ön számára? Az első mérföldkő a Tények Plusz című infotainment magazin öt évvel ezelőtti elindítása volt, mert ellentétben azzal, amit egyes versenytársak hangsúlyoznak, szerintem nem csak a főműsoridő fontos. Ugyanakkor megerősítettük a reggeli és a főműsoridő előtti műsorsávokat is a Mokkacinóval és a […]