Írta: William Baldwin / Fordította: Zsadon Béla
MICHAEL TAYLOR virológus önkéntes munkával segít a rákbetegeknek.
Egészségügyi részvényekből válogat.
„Még nem vettem észre, hogy túl sok jót tettek volna a színleg a köz javára üzletelők” – mondta Adam Smith. A Simplify Health Care tőzsdén kereskedett alappal (ETF-fel) lehet, hogy kivételt tett volna. Az alap 0,5 százalékos díjbevételét, a költségek levonása után, egy az egyben a Susan G. Komen mellrákalapítványnak adományozzák, a portfóliómenedzser, Michael F. Taylor nem vesz föl fizetést. Igencsak kevés üzletileg sikeres magánvállalkozás adományozza el minden nyereségét. Ilyen ritkaság például a gyermekvédelemre hatszázmillió dollárt adakozó Newman’s Own élelmiszercég. Különösen nem illik a képbe az alamizsnálkodás a Wall Streeten, ott a „kapzsiság hasznos” mantra járja.
„Ez az első igazi hatásbefektetési ETF” – büszkélkedik az ötvenkét éves Taylor, aki sikeres fedezeti alapos karrierből vonult vissza fiatalon. „Megengedhetem magamnak azt a luxust, hogy ne kapjak pénzt az erőfeszítéseimért.” Az alap eddig negyedmillió dollárt küldött a Komennek. Azért választotta a Koment, mondja, mert eredményesen fektetnek be pénzt – az utóbbi időben évi tízmillió dollárt – orvosi kutatásokba.
A Simplify alap ügyfelei nem hoznak áldozatot. A 2021 végén megnyitott, aktívan kezelt ETF 144 millió dollárnyi eszközt vonzott magához, és az YCharts szerint az indulás óta 5,3 százalék éves átlaghozamot ért el, annyit, mint a passzívan indexkövető SPDR alap, a Health Care Select.
Taylor biztosan nem kezel egyetlen rejtettindex-követő (closet index) alapot sem. Az SPDR alap tart Merck-, Biogen-, Amgen- és Pfizer-részvényeket is. Taylor kerüli mind a négyet, mert szerinte szabadalmaik oltalmi idejének lejárta gyaníthatóan megtizedeli profitjukat. A Pfizer ráadásul covidvakcinát is gyárt, és azt a nonkonformista Taylor rossz néven veszi.
Nehéz lenne azzal vádolni a fickót, hogy szégyenlősen ítélkezik. Öt éve, a világjárvány kitörésekor jó hangosan és meggondolatlanul jelentette ki, hogy a vírus ember alkotta kínai kotyvalék. Mostanában a Modernát szapulja. Szerinte a vállalat mRNS-vakcinája rombolja az immunrendszert, és talán ki kellene vonni a forgalomból. Ebben talán téved, de azt jól tette, hogy elkerülte az SPDR alapban tartott részvényt. 484 dolláros csúcsáról mára 35 dollárra szánkázott.
Taylor nem illetéktelen víruskérdésekben. A Johns Hopkins egyetemen szerzett természettudományi mesterdiplomájával a GenVecnél helyezkedett el. A cég azzal foglalkozott, hogyan lehet géneket vírusok közvetítésével a testbe juttatni. Nagyon nem ízlett neki, hogy munka közben rémesen sok idő megy el főzőpoharak egyik asztalról a másikra hurcolászásával. „Szeretem a tudományt, csak csinálnom ne kelljen – mondja. – Ezzel az erővel asztalos is lehettem volna.”
Bár Taylort nem is ez zavarta igazán. A Wall Street akkortájt is éppen biotechnológiai lázban égett, a tévében reklámozták a GenVec-részvényeket, de Taylor sötéten látta a cég kilátásait. Szíve szerint ellene játszott volna.
A megoldás: üzleti szaktudásra kell szert tenni. MBA-t szerzett hát a rochesteri egyetemen, aztán végigjárt egy sor vagyonkezelőt: Oppenheimer, Caxton, Citadell, Millennium. Elmondása szerint az egyik sikere annak volt köszönhető, hogy akkor szállt be a mára nagyvállalattá nőtt Gileadba, amikor az még a HIV-gyógyszer-gyártás korai szakaszánál tartott. Egy másik sikere pedig annak, hogy megshortolta a szárnyaló bevételnövekedésről kamuzó Valiantet.
A Simplify ETF olyan, az egészségügyi befektetőknek ismerős nagyvállalati részvényeket is birtokol, mint például az Eli Lilly. A várható nyereségének (trailing earnings) hetvenszeresébe kerülő Lilly drágának látszik ugyan, de Taylor robbanásszerű bevételnövekedést jósol, amióta a Medicare támogatni kezdte a cég drága fogyasztószerét az alvás közbeni légzészavar kezelésében. Túlsúlyos, alvászavarban szenvedő idős pácienseknek szükségük lehet a Resmed által gyártott légzéskönnyítő készülékre. Taylornak ez a részvény is megvan.
A mainstream orvosi vállalatokon kívül Taylor portfóliója leginkább szokatlannak nevezhető. Ott van például a Chewy. A vásárlók többsége csak egy kutyaeledel-kereskedőt lát benne, de Taylor a nagy árréssel forgalmazott állatgyógyászati készítmények hasznát látja.
Mit keres egy egészségügyi alapban a polipropilén újrahasznosításán dolgozó – veszteséges – PureCycle Technologies? Taylor esetleges visszapattanásra képes rozoga részvényeket keresve beírta a keresősávba a „garbage stocks” (szemétrészvények) keresőkifejezést, és a Google feltálalt egy egész sor hulladékkezelő céget, köztük ezt is. Kíváncsi lett, utánanézett a dolog kémiájának, és arra jutott, hogy a PureCycle a piacra lépés küszöbén áll, és milliárdos bevételeket fog elérni. A Simplify szabályzata megengedi, hogy eszközeinek legfeljebb húsz százaléka ne az egészségügyi szektorból legyen, és amikor a PureCycle 32 dolláros csúcsáról négy dollár alá süllyedt, vásárolni kezdte. A PureCycle nemrég hét dollár fölött zárt.
Egy másik hosszú távon nagy hozadékkal kecsegtető tét az Arcutis Biotherapeutics. Ez a szintén veszteséges cég autoimmun-betegségekre fejleszt biotechnológiai kezeléseket. Az SPDR egészségügyi alap semmit sem tart belőle, Taylor alapjának nyolcszázaléknyi eszköze van a vállalatban. Az immunológia ugyanakkora üzlet, mint a virológia. A rákbetegségek, a pikkelysömör vagy a szklerózis multiplex gyógyításának is része lesz az immunrendszer manipulálása. Taylor maga is érintett az immunológiai kutatásokban. Autoimmun-betegsége miatt egy közelmúltban elvégzett kísérleti lézeres kezelésig bénító gerincfájdalmaktól szenvedett. A kezelés bevált. Éveken át töltötte napjai többségét hanyatt fekve, és most vígan jár-kel.
A befektetők fújnak hideget-meleget a GenVec-féle fejlesztési fázisban levő cégekre. Az utóbbi években inkább hideget. A Simplify Health Care elindítása óta az egészségügyiek általában, de a biotech részvények különösen alulmúlták a piacot. Optimista kockázatvállalónk ugyanakkor biztos benne, hogy a piac az ő javára fordul majd. „A biotechnológiai felfedezések és fejlesztések aranykorát éljük, és még csak az elején járunk – mondja. – Hosszabb és jobb életet fogunk élni.” Reméljük, hogy igaza van.